Ухвала від 10.07.2020 по справі 826/2319/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/331

УХВАЛА

10 липня 2020 року м. Київ № 826/2319/18

За позовомОСОБА_1

доОфісу Генерального прокурора

про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Генеральної прокуратури України про

визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні довідки про розмір місячного заробітку за відповідною посадою працівника Генеральної прокуратури України, з якої було призначено пенсію за вислугою років;

зобов'язання відповідача у зв'язку із підвищенням з 06 вересня 2017 з 06 вересня 2017 року заробітної плати прокурорів внаслідок внесення постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30 серпня 2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" змін до постанови №505 від 31 травня 2012 року, видати на ім'я позивача для подання до органів Пенсійного фонду України завірену підписами керівника, головного бухгалтера та печаткою організації, довідку про розмір місячного (чинного) заробітку за відповідною посадою заступника начальника Генеральної прокуратури України, з якою позивачу призначено пенсію за вислугою років, розрахованому у грошовому виразі станом на 01 жовтня 2017 року із деталізацією усіх обчислених сум складових структури заробітної плати, на які нараховуються страхові внески, виходячи із наступних індивідуальних умов і видів оплати праці: посадового окладу у розмірі 9 280,00 грн.; надбавки до посадового окладу за класний чин у розмірі 2 400,00 грн.; надбавки за вислугу років у розмірі 30% посадового окладу; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 10% посадового окладу; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 100% посадового окладу з урахуванням надбавок за класний чин та вислугу років; щомісячної премії у розмірі 91,33% до місячної заробітної плати; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення, розрахованих для кожного виду допомоги окремо у розмірі 1/12 частин від розміру, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника; а також інших передбачених законодавством виплат.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.12.2018 р. у задоволенні позову відмовлено, рішення набрало законної сили.

23.12.2019 р. ОСОБА_1 було подано до суду заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.03.2020 р. відкрито провадження за виключними обставинами та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 27.04.2020 р.

В судовому засіданні 06.07.2020 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження згідно з ч. 3 ст. 194 КАС України.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за віком відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на момент призначення пенсії).

09.11.2017 р. позивач звернувся до Генеральної прокуратури України із заявою про надання документу (довідки) з інформацією щодо розміру місячного (чинного) заробітку працівника Генеральної прокуратури України, за результатами розгляду якої, листом від 11.12.2017 р. №18-1844вих-17 надано відповідь, у якій зазначено, що заробітна плата заступника начальника управління Генеральної прокуратури України визначається залежно від присвоєного класного чину, тривалості, інтенсивності роботи, наукового ступеня тощо, а також зазначено, що розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується.

25.12.2017 р. позивачем подано скаргу з приводу незгоди з відповіддю Генеральної прокуратури України на заяву про надання документу (довідки) з інформацією щодо розміру місячного (чинного) заробітку працівника.

Листом Генеральної прокуратури України від 10.01.2018 р. №18-41-вих-18 позивачу відмовлено у видачі запитуваної довідки, з огляду на відсутність нормативно-правового акту Уряду щодо визначення порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про прокуратуру", як наслідок відсутність визначення складових заробітної плати, які необхідні для здійснення цього перерахунку та їх розмірів, прирівняння посад тощо, видати довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії не видається можливим.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.12.2018 р. у задоволенні позову відмовлено з тих підстав, що -

31.05.2012 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №505, якою затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1-5. Постановою №657 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються, зокрема до постанови №505 додатки 1, 2 і 7 до неї викладено у новій редакції.

01.01.2015 р. набрав чинності Закон України від 28.12.2014 р. №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Таким чином, після 01.01.2015 р. повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Уряду.

15.07.2015 р. набув чинності Закон №1697-VІІ, згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема закон №1789-ХІІ, крім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

Таким чином, на час звернення позивача із заявою про надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність.

Ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 р. №15-2 "Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1" з пункту 1 цієї постанови виключені абзаци третій, четвертий. Зокрема, виключений абзац про довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Згідно з наказом Міністерства соціальної політики України, Національного агентства України з питань державної служби від 23.03.2017 р. №454/64, наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03.12.2003 р. №319/144 "Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад" визнаний таким, що втратив чинність.

З наведеного вбачається, що на час звернення позивача до Генеральної прокуратури України із заявою про надання довідки про заробітну плату, складові якої відповідають заробітній платі працюючого працівника органу прокуратури, який обіймає посаду рівнозначну посаді, що обіймав ОСОБА_1 , для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ та постанови №657, нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта її видачі, немає.

У свою чергу, відсутність цього акта зумовлена тим, що на рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії за вислугу років для непрацюючих пенсіонерів органів прокуратури, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату.

Оскільки на час виникнення спірних правовідносин не прийнято і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату та зобов'язати видати її є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

13.12.2019 р. Конституційним Судом України прийнято рішення № 7-р(II)/2019 у справі за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, згідно з яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Також ч. 3 резолютивної частини рішення установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

ОСОБА_1 звернувся з заявою про перегляд постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.12.2018 р. за виключними обставинами, посилаючись на вказане рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р., зазначаючи, що Конституційним Судом України підтверджено його право на перерахунок пенсії за вислугою років.

Офіс Генерального прокурора у наданих запереченнях проти задоволення заяви заперечив, посилаючись на ту обставину, що рішення Конституційного Суду України зворотної сили не має.

Також відповідач зазначає, що підставою для відмови у видачі позивачу довідки стала відсутність нормативно-правового акту, який визначав би форму такої довідки та складові заробітної плати, і рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. питання видачі довідки не стосується.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з ч. 1, 5 ст. 361 КАС України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.

Підставами для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є: 1) встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

В даному випадку позивачем в якості підстави для перегляду судового рішення за виключними обставинами наведено встановлення Конституційним Судом України неконституційності положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, посилання на яку міститься у постанові Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.12.2018 р., що формально є підставою для перегляду рішення за виключними обставинами.

Проте, ознайомлення зі змістом постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.12.2018 р. дає суду підстави для висновку про те, що встановлення Конституційним Судом України неконституційності положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII не може бути підставою для перегляду судового рішення за виключними обставинами, а саме.

Як зазначено вище, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, вказане положення не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, вказане рішення не може бути підставою для незастосування положень частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII та наданні відповідної довідки про розмір місячного заробітку на період до 13.12.2019 р., що було предметом розгляду під час ухвалення постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.12.2018 р.

За таких обставин рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. може бути підставою для перерахунку пенсії позивача (з видачею відповідної довідки) на період з 13.12.2019 р., у зв'язку з чим позивач може звернутися до Офісу Генерального прокурора за отриманням відповідної довідки на вказаний період, проте, не може бути підставою для перегляду постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.12.2018 р. за виключними обставинами.

На підставі вищевикладеного, ст. 361-366, 368, 369, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. В задоволенні заяви про перегляд постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.12.2018 р. у справі №826/2319/18 за виключними обставинами відмовити.

2. Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її виготовлення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст ухвали

виготовлено і підписано 10.07.2020 р.