Рішення від 06.07.2020 по справі 520/2436/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

06 липня 2020 р. справа №520/2436/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Мар'єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання - Говтва Д.В.,

за участю: представника позивача - Басули Б.І.,

представника відповідача - Шапошника С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області, в якому просить суд :

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області №7290120-5306-2023-19 від 29.01.2020 року;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0115608-5306-2023 від 29.07.2019 року.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач отримала від Головного управління ДПС у Харківській області податкові повідомлення-рішення: №7290120-5306-2023-19 від 29.01.2020 року, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати транспортного податку у розмірі 2083,33 грн. та № 0115608-5306-2023 від 29.07.2019 року яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати транспортного податку у розмірі 14583,33 грн. Позивач вважає зазначені податкові повідомлення-рішення протиправними, посилаючись на те, що транспортні засоби BMW X7, 2019 року випуску, з об'ємом двигуна 2993 куб. см. та LAND ROVER моделі DISCOVERI 3.0, 2019 року випуску, об'ємом циліндрів двигуна 2993 куб.см., тип пального дизель - не є об'єктами оподаткування транспортним податком.

Представником відповідача, через канцелярію суду, надано відзив на позовну заяву, в якому відповідач не погоджується із вимогами поданого позову, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своїх доводів посилається на те, що відповідач діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, визначений чинним законодавством. Зазначає, що з дослідженням розміщеного на офіційному сайті Мінекономрозвитку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком на 2019 рік вбачається, що автомобіль - BMW X7, 2019 року випуску та LAND ROVER моделі DISCOVERI 3.0, 2019 року випуску, з об'ємами двигуна 2993 куб. см., є об'єктами оподаткування відповідно до норми ст. 267 ПКУ.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позовну заяву.

В судовому засіданні представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , є власником автомобіля BMW X7, 2019 року випуску, з об'ємом двигуна 2993 куб.см., державний номерний знак НОМЕР_1 , тип пального дизель, дата реєстрації якого 24.12.2019 року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с.16).

Відповідачем на підставі ст. 267 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 р. зі змінами та доповненнями було прийняте податкове повідомлення-рішення №7290120-5306-2023-19 від 29.01.2020 року, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати транспортного податку у розмірі 2083,33 грн.

Також, позивач є власником автомобіля LAND ROVER моделі DISCOVERI 3.0, 2019 року випуску, з об'ємом двигуна 2993 куб.см., державний номерний знак НОМЕР_1 , тип пального дизель, дата реєстрації якого 27.06.2019 року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с.14).

Відповідачем на підставі ст. 267 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 р. зі змінами та доповненнями прийняте податкове повідомлення-рішення № 0115608-5306-2023 від 29.07.2019 року яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати транспортного податку у розмірі 14583,33 грн.

Зазначені податкове повідомлення-рішення позивач отримала, про що вказала у позовній заяві. Не погодившись із прийнятим відносно неї податковим повідомленнями-рішеннями, ОСОБА_1 звернулась до суду із зазначеним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Суд зазначає, що з 01.01.2015 року набрав чинності Закон України №71-VIII від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким згідно зі статтею 267 Податкового кодексу України було введено новий транспортний податок.

Відповідно до п.п. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Положення пп. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України визначають, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального". Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Базою оподаткування у відповідності до пп. 267.3.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Таким чином, для правильного вирішення цього спору суду необхідно встановити чи є транспортні засоби позивача - BMW X7, 2019 року випуску, з об'ємом двигуна 2993 куб.см., державний номерний знак НОМЕР_1 , тип пального дизель, дата реєстрації якого 24.12.2019 року, та LAND ROVER моделі DISCOVERI 3.0, 2019 року випуску, з об'ємом двигуна 2993 куб.см., державний номерний знак НОМЕР_1 , тип пального дизель, дата реєстрації якого 27.06.2019 року, тип пального - дизель - об'єктами оподаткування транспортним податком.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем надані витяги станом на 01.01.2019 року з переліком легкових автомобілів, що є об'єктом оподаткування в 2019 році, тобто з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно), до цього переліку віднесено і автомобілі марки: LAND ROVER моделі DISCOVERI 3.0, дизель, з об'ємами двигуна 3.0 куб.см. та BMW X7, 2019 року випуску, дизель, з об'ємом двигуна 3 куб.см.

Також, на запит суду від Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України отримано лист, в якому зазначено, що враховуючи, що 1000 куб.см. є еквівалентом 1 літру, а тому об'єм циліндрів двигуна автомобіля 2993 куб.см. з урахуванням заокруглення до найближчого основного розряду дорівнює 3.0 літра, автомобілі, LAND ROVER моделі DISCOVERI, BMW X7 (GO7) SAV, BMW X7 M50d, BMW xDrive30d, з об'ємом циліндрів двигуна 3.0 літра відповідно до 2, 3, 2 та 1 року експлуатації (включно) включені до переліку об'єктів оподаткування.

Розрахована у 2019 році, згідно з Методикою середньоринкова вартість легкових автомобілів BMW X7 (GO7) SAV, BMW X7 M50d, BMW xDrive30d, LAND ROVER моделі НОМЕР_2 з об'ємом циліндрів двигуна 3.0 літра, дизель, 2019 року випуску становила відповідно 1899178,55; 2531261,76; 1916065,72 та 1647473,10 гривень (з ПДВ).

У той же час, розмір 375 мінімальних заробітних плат, перевищення якого є обов'язковим критерієм об'єкту оподаткування транспортним податком у 2019 році - складає 1563875,00 гривень.

Суд з цього приводу зазначає, що Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 66, встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - автомобілі) для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Відповідно до п.п. 2,3 вказаної Методики визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального;

Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403.

Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).

Так само Порядок визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403, в п. 4 визначає, що джерелом інформації про ціни нових транспортних засобів в Україні є офіційні прайс-листи виробників (дилерів) або довідкові дані про ціни щодо ідентичних або аналогічних нових транспортних засобів в Україні чи країнах-виробниках (експортерах) з урахуванням податків та зборів, що визначаються відповідно до законодавства.

Отже, інформацію, що є базою для розрахунку середньоринкової вартості легкових автомобілів, який здійснюється Мінекономрозвитку, правомірно збирати за даними прайс-листів виробників (дилерів) автомобілів.

Є загальновідомими обставинами, що не підлягають доказуванню в силу ч.3 ст.78 КАС України, що прайс-листи на автомобілі містять дані щодо об'єму двигуна автомобіля як в одиницях виміру «літри», так і «см.куб», при цьому характеристики у літрах завжди визначаються у цілих одиницях.

Враховуючи, що об'єм двигуна автомобіля, що належить позивачу, за даними техпаспорту, зазначений у куб. см. та дорівнює 2993 см. куб., а об'єм двигуна автомобіля, який за середньоринковою вартістю віднесений до об'єкта оподаткування транспортним податком у 2019 році, визначений у літрах та дорівнює 3,0 літра, суд приходить до висновку, що прирівняння вказаних технічних характеристик відповідачем є правомірним, як еквівалентних величин.

Зазначеної позиції дотримується і Мінекономрозвитку, про що повідомило у своєму листі позивача, копія якого міститься в матеріалах справи.

Щодо посилання представника позивача на правову позицію Верховного Суду по справі №822/2687/17 від 05.11.2018 року - суд вважає, що вона не підлягає врахуванню при розгляді даної справи, оскільки пізніше Верховним Судом при розгляді інших справ, зокрема, №819/2377/17 від 29.11.2018, № 804/1912/18 від 21.02.2019, № 2240/2333/18 від 18.04.2019, № 620/3257/18 від 28.05.2019 обставини про об'єм двигуна транспортного засобу, щодо якого виник спір про його віднесення до об'єкта оподаткування транспортним податком, визначений у техпаспорті у см.куб., а Мінекономрозвитку внесений до переліку за об'ємом двигуна у літрах, без врахування десятих та сотих, не були підставою для висновків суду про те, чи є відповідне авто об'єктом оподаткування транспортним податком.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що не контролюючий орган здійснює округлення показника двигуна, а Мінекономрозвитку. У наданому переліку автомобілів, що є об'єктами оподаткування, всі показники об'єму циліндрів двигуна округлено до десятих, так як 1000 куб.см. є еквівалентом 1 літру, а тому об'єм циліндрів двигуна автомобіля 2993 куб.см. з урахуванням заокруглення до десятих дорівнює 3,0 куб.см.

Таким чином, з офіційного веб-сайту Міністерства економіки та торгівлі України та наданої відповіді Міністерства економіки та торгівлі України вбачається, що вартість автомобілів марки LAND ROVER моделі DISCOVERI 3.0, 2019 року випуску, дизель та BMW X7, 2019 року випуску, дизель, є більшою ніж 1563875,00 грн., тобто більшою визначеної податковим законодавством, внаслідок чого, автомобілі позивача є об'єктами оподаткування транспортним податком.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно віднесені до об'єктів оподаткування транспортним податком автомобілі, що належить позивачу - LAND ROVER моделі DISCOVERI 3.0, 2019 року випуску, дизель та BMW X7, 2019 року випуску, дизель, якіє об'єктами оподаткування у 2019 році.

Таким чином, податкові повідомлення-рішення №7290120-5306-2023-19 від 29.01.2020 року та від 29.07.2019 року № 0115608-5306-2023 прийняті відповідачем правомірно, згідно чинного законодавства України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позову.

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень №7290120-5306-2023-19 від 29.01.2020 року та від 29.07.2019 року № 0115608-5306-2023 - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, з урахуванням ч.3 Розділу VІ Прикінцевих положень КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 10.07.2020 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.