Ухвала від 10.07.2020 по справі 380/5012/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/5012/20

УХВАЛА

з питань вжиття заходів забезпечення позову

10 липня 2020 року

м. Львів, вул. Чоловського, 2

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Грень Н.М., розглянувши заяву про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Гал-Кат” до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

26.06.2020 до Львівського окружного адміністративного суду звернулося товариство з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Гал-Кат” із позовною заявою до Державної податкової служби України, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової служби України за № 1652618/39961271 від 18.06.2020 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 20.05.2020 за №9111206644;

- 09.07.2020 до суду надійшла заява позивача про залучення другого відповідача у справі - Головне управління ДПС у Волинській області (43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 39400859).

Ухвалою від 01.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкото спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

09.07.2020 до суду надійшла заява про збільшення позовних вимог відповідно до якого позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової служби України за № 1652618/39961271 від 18.06.2020 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 20.05.2020 за №9111206644;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 7971 від 01.07.2020 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника;

- виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім «ГАЛ-КАТ" (Код ЄДРПОУ39961271) з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

09.07.2020 до суду надійшло клопотання позивача про залучення другим відповідачем у справі Головного управління ДПС у Волинській області.

Ухвалою суду від 10.07.2020 залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Головне управління ДПС у Волинській області.

09.07.2020 до суду надійшла заява позивача про забезпечення позову в якій заявник просить суд:

- зупинити дію рішення Державної податкової служби України № 1652618/39961271 від 18.06.2020 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №9111206644;

- зупинити дію рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 7971 від 01.07.2020 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника.

Заява про забезпечення позову обґрунтована тим, що 18.06.2020 позивачем отримано рішення Державної податкової служби України № 1652618/39961271 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №9111206644. В рішенні № 1652618/39961271 від 18.06.2020 підставою для неврахування відповідачем таблиці вказано наявність в органах державної податкової служби України податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податків ризикових операцій. Надалі, 01.07.2020 позивач отримав рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, надалі № 7971 про відповідність/невідповідиість платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника. Вказаним рішенням ТОВ «ТД «ГАЛ-КАТ» віднесено до ризикових платників податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Заявник вказує, що включення ТОВ «ТД «ГАЛ-КАТ» до переліку ризикових платників податку на додану вартість тягне за собою правові наслідки у вигляді зупинення реєстрації усіх без виключень податкових накладних/розрахунків коригувань, поданих платником. При цьому, такі наслідки носять для позивача виключно негативний характер з огляду на те, що строк реєстрації кожної податкової накладної значно збільшується, а на позивача покладається додатковий обов'язок щодо надання пояснень та документів, при цьому, остаточне рішення про реєстрацію податкової накладної чи про відмову в реєстрації буде прийнято лише після падання таких пояснень та документів. Негативні наслідки від необґрунтованого прийняття зазначеного рішення полягають також у тому, що контрагенти Позивача не мають можливості сформувати податковий кредит за податковою накладною, реєстрація якої зупинена, що у подальшому несе ризики припинення господарських відносин між позивачем та його контрагентами. Крім того, внаслідок прийняття рішення (про включення платника до переліку ризикових платників податків) позивач потрапляє у стан правової невизначеності, позаяк контролюючий орган не повідомив, які саме документи необхідно подати для виключення платника податків з переліку ризикових. Заявник вказує, що ефективним способом захисту порушеного права позивача до вирішення спору по суті є вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного рішення, оскільки невжиття таких заходів призведе до безпідставно зупиненої реєстрації податкових накладних.

Відповідно до ч. 1 ст. 154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

На підставі наведеної норми, суд розглядає заяву без виклику учасників справи.

Вирішуючи заяву про забезпечення позову, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Судом встановлено, що 18.06.2020 Державною податковою службою України винесено рішення № 1652618/39961271 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №9111206644. В рішенні № 1652618/39961271 від 18.06.2020 підставою для неврахувашія відповідачем таблиці вказано наявність в органах державної податкової служби України податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податків ризикових операцій.

Надалі, рішенням Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, № 7971 від 01.07.2020 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника. Вказаним рішенням ТОВ «ТД «ГАЛ-КАТ» віднесено до ризикових платників податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Враховуючи те, що включення ТОВ «ТД «ГАЛ-КАТ» до переліку ризикових платників податку на додану вартість тягне за собою правові наслідки у вигляді зупинення реєстрації усіх без виключень податкових накладних/розрахунків коригувань, поданих платником, то зупинення дії оскаржуваних рішень забезпечить відновлення порушених прав позивача на здійснення господарської діяльності як платника податку на додану вартість.

Приписами ч.2 ст. 151 КАС України передбачено, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просип, заявник, і: наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Фактично, метою забезпечення позову є вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення.

Забезпечення позову по суті - це обмеження суб'єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов'язаних з ним інших осіб з метою забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).

Вжиття заходів забезпечення гарантує виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить з того, що забезпечення позову є не тільки гарантією виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог, а й засобом запобігання порушення прав.

У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з про: людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008 ) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби ст. 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без йото практичного застосування.

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви про забезпечення адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 154, 241, 243, 248, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву про забезпечення позову задовольнити.

До набрання законної сили рішенням суду:

- зупинити дію рішення Державної податкової служби України № 1652618/39961271 від 18.06.2020 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №9111206644;

- зупинити дію рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 7971 від 01.07.2020 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника.

Копії ухвали направити сторонам.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Виконання ухвали з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Згідно з пунктом 3 Розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені для апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя Грень Н.М.