з питань встановлення способу і порядку виконання судового рішення
12 травня 2020 рокуСправа № 280/2996/19
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши заяву старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка Віталія Олександровича про встановлення способу і порядку виконання рішення у справі
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Токмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Центральна, 42/10)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26.07.2019 у справі № 280/2996/19 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправними дії Токмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 04 грудня 2018 року та з 01 січня 2019 року. Зобов'язано Токмацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 , з 04 грудня 2018 року та 01 січня 2019 року перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідок Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області № 08-02/1247 від 14.12.2018 та №08-02/58 від 15.01.2019, і виплатити заборгованість за цей період з урахуванням фактично проведених виплат.
12.12.2019 позивачу видано виконавчий лист.
06.02.2020 на підставі виконавчого листа, виданого у справі 280/2996/19, відкрито виконавче провадження ВП №61196755.
Ухвалою суду від 29.01.2020 замінено боржника у виконавчому листі Запорізького окружного адміністративного суду, виданому 12.12.2019 по справі №280/2996/19, а саме Токмацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012).
04.05.2020 до суду надійшла заява старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка Віталія Олександровича про встановлення способу і порядку виконання рішення у справі №280/2996/19 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 з 04 грудня 2018 року та 01 січня 2019 року перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідок Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області № 08-02/1247 від 14.12.2018 та №08-02/58 від 15.01.2019, і виплатити заборгованість за цей період з урахуванням фактично проведених виплат, однією сумою без використання при такій виплаті постанов Кабінету Міністрів України чи інших нормативно правових актів (постанова від 22.08.2018 №649, від 21.02.2018 №103 тощо), які надають боржнику можливість для відстрочення чи відкладення виплат.
В обґрунтування заяви заявник посилається на часткове виконання боржником рішення суду в частині нарахування пенсії стягувачу. Вказує, що ОСОБА_1 нараховано 14 893,08 грн. пенсійних виплат, проте фактично виплату не здійснено з посиланням на Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, відповідно до п. 4 якого встановлено, що черговість виконання рішень про нарахування (перерахунок) пенсійних виплат визначається датою їх надходження до Головного управління. З метою виконання вказаного Порядку, Головним управлінням ведеться реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, а виділення коштів для виплати стягувачу здійснюється в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом їх перерахування Головному управлінню на підставі рішення комісії з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду. Зазначає, що боржником взагалі не здійснюються заходи щодо повного та своєчасного виконання рішення суду, з огляду на що наявні підстави для встановлення способу та порядку виконання такого рішення.
У зв'язку із запланованою відсутністю судді Максименко Л.Я., заяву розподілено на розгляд судді Бойченко Ю.П. на підставі розпорядження т.в.о. керівника апарату суду від 04.05.2020 №199.
Ухвалою суду від 04.05.2020 призначено розгляд заяви на 12.05.2020, про що сторін та заявника повідомлено належним чином.
Сторони та заявник у судове засідання не прибули.
12.05.2020 від позивача надійшла заява (вх. №21586), в якій він повідомив про неможливість прибути у судове засідання та зазначив, що заяву державного виконавця підтримує та просить задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи положення ч. 2 ст. 378 КАС України, розгляд заяви здійснюється у порядку письмового провадження.
Дослідивши заяву про встановлення способу і порядку виконання судового рішення від 26.07.2019 у справі № 280/2996/19 суд дійшов висновку, що вона не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як зазначено у частині третій статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
За правилами частин першої, третьої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Тобто, під встановленням способу і порядку виконання рішення розуміється вжиття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і спосіб, встановлених раніше. Суд, за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може встановити спосіб та порядок виконання рішення суду, не змінюючи при цьому його змісту та не змінюючи способу захисту порушеного права, обраного судом при вирішенні спору по суті.
Водночас, доказів, які свідчать про наявність обставин, які істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, заявником не надано.
Суд зазначає, що використання відповідачем при виконанні рішення суду в частині виплати належних позивачу сум окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, який передбачає наявність спеціальної процедури, в розумінні ч. 3 ст. 378 КАС України не свідчить про неможливість виконання судового рішення та не може бути вагомою причиною для встановлення способу і порядку його виконання.
Стосовно посилань на використання органом Пенсійного фонду постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, що, на думку заявника, свідчить про нездійснення боржником заходів щодо виконання рішення суду, слід зазначити про таке.
Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 (далі - Порядок № 649).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 649 цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, коштами, передбаченими в державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Пунктами 4, 5 Порядку № 649 передбачено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 649 виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету у спосіб перерахування коштів боржнику.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Черговість виконання судових рішень визначається датою їх надходження.
Із наданих заявником матеріалів вбачається, що боржником здійснено перерахунок пенсії (довічного грошового утримання стягувача); визначено розмір доплати, що підлягає до виплати ОСОБА_1 - 14 893,08 грн. та повідомлено про розмір доплати, який буде виплачений відповідно до Порядку № 649.
Таким чином, посилання заявника, що боржником взагалі не здійснюються заходи щодо виконання рішення суду, не знаходять свого підтвердження.
Суд також зазначає, що стаття 113 Конституції України встановлює, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади та у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» діяльність Кабінету Міністрів України ґрунтується на принципах верховенства права та законності.
Приписи статті 117 Конституції України визначають, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови та розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови та розпорядження.
Отже, Порядок № 649, розроблений та затверджений Кабінетом Міністрів України на виконання своїх конституційних повноважень для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат, є обов'язковим для виконання всіма органами та посадовими особами, включаючи органи Пенсійного фонду України.
Звідси, заява старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка Віталія Олександровича про встановлення способу і порядку виконання рішення у справі №280/2996/19 задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.241, 243, 378 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка Віталія Олександровича про встановлення способу і порядку виконання рішення у справі №280/2996/19 - відмовити.
Копію даної ухвали направити сторонам у справі та заявнику.
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.П. Бойченко