08 липня 2020 року м. Житомир справа № 240/2614/20
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 та просить:
- визнати протиправними бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо відмови здійснити заходи з повернення не виплаченої частини нарахованого від 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року, починаючи з 01 січня 2018 року та з 01.01.2019 та дій через застосування відповідачем визнаних судом протиправними пунктів 1, 2 Постанови КМУ №103 від 24.02.2018 року та положень Постанови КМУ №804 від 14.08.2019 року, які у свою чергу фактично дублюють скасовані пункти Постанови №103;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області нарахувати та повернути не виплачену частину нарахованого від 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року виплати 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року за період з 01.01.2018 року по 31.12.2019 року однією сумою у розмірі 46769,28 грн., з нарахуванням компенсації втрати частини доходів та з врахуванням різниці від виплачених раніше сум.
Обґрунтовуючи позовні вимоги вказує, що 15 січня 2020 року ним направлено листа до відповідача з вимогою на підставі Закону №2262-ХІІ, з врахуванням рішення адміністративного суду від 12.12.2018 та висновків, викладених у Постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у провадженні №826/3858/19, повернути не виплачену частину нарахованого від 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року внаслідок запровадження протиправної поетапності виплат перерахованої пенсії (у розстрочку), виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного Постановою №704 за період з 01.01.2018 по 31.12.2019, з урахуванням різниці від виплачених раніше сум. Проте, відповіді на звернення не надійшло. Вважає бездіяльність протиправною, оскільки ГУ ПФУ не мало права припиняти щомісячну виплату частини збільшення суми пенсії на підставі підзаконного нормативно-правового акту, запроваджувати самовільно розстрочку виплати вже нарахованих сум, так як це суперечить Конституції України, Закону №2262-ХІІ та Закону 1058-IV. Вказує, що, починаючи з 01.01.2018, відповідач керувався чинними нормативно-правовими актами для розрахунку розміру його пенсії, та не зважаючи на це, з огляду на наступне визнання їх протиправними, йому має бути проведено перерахунок пенсії без врахування передбачених вказаними нормативно-правовими актами обмежень.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що розмір пенсії позивача після проведених перерахунків з 01.01.2018 року не зменшився, а Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, проводячи перерахунок пенсії з 01.01.2018, діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Постанова КМУ №103 на час виникнення спірних правовідносин була чинною, не була визнана протиправною та підлягала застосуванню до спірних правовідносин. Крім того, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 не зобов'язало жодні органи державної влади, в тому числі органи Пенсійного фонду України вчиняти певні дії щодо проведення перерахунку пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Також, суд оцінює зміст відповіді на відзив при прийнятті рішення у цій справі в межах приписів ч.3 ст.263 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та наявні доказі у ній, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та йому з 31.08.2010 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Сторонами не оспорюється, що вказана пенсія перерахована відповідачем з 01.01.2018 відповідно до Постанови № 103 та з 01.01.2018 становила 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, а з 01.01.2019 становила 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Не погоджуючись із тим, що виплата суми підвищення до пенсії нараховувалась пенсійним органом з 01.01.2018 в розмірі 50 відсотків, а з 01.01.2019 - 75 відсотків, ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про повернення 100% суми підвищення пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2019.
Відповіді на заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не надійшло.
Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся з позовом до суду.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд застосовує наступні норми законодавства.
Частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Приписами ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. №45 (далі - Порядок №45) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
Відповідно до пункту 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:
з 01 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Пунктом 6 Постанови №103 передбачено внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються, зокрема, у Порядку №45 пункт 5 викладено в такій редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".
Зазначеною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Отже, порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Порядком №45. Постановою № 704, яка набрала чинності з 01 березня 2018 року і є чинною на момент виникнення спірних відносин, встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
У зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Така правова позиція викладена у постанові Велика Палата Верховного Суду від 11 березня 2020 року у зразковій справі №160/3586/19 (провадження № 11-986заі19).
Крім того, у вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, що «системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати «порядок перерахунку пенсії» не є тотожним праву встановлювати «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії»».
Водночас суд зважає на те, що до 04.03.2019 Порядок № 103 був чинним, не був визнаний незаконним, а тому у Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області були відсутні підстави для не застосування його норм при виплаті перерахованої пенсії до 04.03.2019 включно.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині правовідносин, що виникли та існували до 04.03.2019 включно, не підлягають задоволенню.
Окрім того, вимоги позивача в частині визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо відмови здійснити заходи з повернення не виплаченої частини нарахованого від 100 відсотків суми підвищення пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повернути не виплачену частину нарахованого від 100 відсотків суми підвищення пенсії, - є невірно обраним способом захисту та відновлення порушених прав, оскільки не можливо повернути не виплачене. Відтак, вони задоволенню не підлягають.
Щодо вимог зобов'язати виплатити підвищення в розмірі 46769,28 грн з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, то суд зазначає, що нарахування конкретної суми є дискрецією Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, а зобов'язання нарахувати компенсацію є передчасно заявленою (не є спірною), відтак ці вимоги також задоволенню не підлягають.
Разом з цим, з метою ефективного захисту порушених прав позивача, суд, у відповідності до приписів ч.2 ст.9 КАС України, вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та: визнає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не перерахування та не виплати пенсії ОСОБА_1 із 05 березня 2019 року, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року; зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року, із врахуванням раніше виплачених сум.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не перерахування та не виплати пенсії ОСОБА_1 із 05 березня 2019 року, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року, із врахуванням раніше виплачених сум.
В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова