Постанова від 01.07.2020 по справі 904/2269/19

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.07.2020 року м.Дніпро Справа № 904/2269/19

м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 65, зал засідань 207

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Березкіної О.В. (доповідач),

суддів Антоніка С.Г., Іванова О.Г.

при секретарі Ковзикові В.Ю.

Представники сторін:

від позивача: Крючкова Н.В., ордер серії ДП №1473/030 від 30.06.2020 р., адвокат;

від відповідача: Змітріченко Ю.П., довіреність №01-14/9/1620 від 18.12.2019 р., представник;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного підприємства фірма "Бомонд"

на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 12.02.2020 року, ухвалене суддею Загинайко Т.В. (повний текст рішення складено 24.02.2020 року) у справі №904/2269/19

за позовом приватного підприємства фірма "Бомонд"

до Кам'янської міської Ради Дніпропетровської області

про внесення змін до Договору від 11.09.2014 року №12950 оренди земельної ділянки площею 1,5952 га, кадастровий номер: 1210400000:02:004:0217, яка розташована за адресою: вул. Українська, 85, м. Кам'янське Дніпропетровської області, шляхом доповнення п.п. 2.2, 4.1 Договору

ВСТАНОВИВ:

Позивач - приватне підприємство фірма «Бомонд» звернувся до Кам'янської міської Ради Дніпропетровської області із позовом в якому просив:

- внести змін до Договору оренди земельної ділянки від 11.09.2014р. №12950 (площа 1,5952 га, кадастровий номер: 1210400000:02:004:0217, яка розташована за адресою: вул. Українська, 85, м. Кам'янське Дніпропетровської області), шляхом доповнення пункту 2.2. та пункту 4.1. Договору наступним змістом:

"пункт 2.2. Договору: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом 01 січня 2016 року становить 5 746 062 грн. 45 коп.; станом на 01 січня 2017 року становить 6 089 625 грн. 22 коп.; станом на 01 січня 2018 року становить 6 089 625 грн. 22 коп.

- пункт 4.1. Договору: "Орендна плата за земельну ділянку площею 1,5952 га складає з 01.01.2016 по 31.12.2016 з урахуванням коефіцієнта індексації - 172 381 грн. 87 коп.; з 01.01.2017 по 31.12.2017 з урахуванням коефіцієнта індексації складає - 182 688 грн. 76 коп.; з 01.01.2018 по 31.12.2018 з урахуванням коефіцієнта індексації складає - 182 688 грн. 76 коп."

- визначити дату набрання чинності змінами, що мають бути внесені у Договір від 11.09.2014р. №12950 оренди земельної ділянки - з моменту введення в дію рішенням Дніпродзержинської міської ради від 08.07.2015р. №1339-64/VI коефіцієнту Км3, який дорівнює 0,5, - 01.01.2016 рік.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 12.02.2020 року у справі №904/2269/192 в задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.

Не погодившись із вказаним рішенням, позивач - приватне підприємство фірма "Бомонд" звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 12.02.2020 року та задовольнити позовні вимоги; судові витрати та професійну правничу допомогу покласти на відповідача.

В обґрунтування своєї скарги апелянт посилається на те, що ухвалюючи рішення по справі суд не взяв до уваги доводів позивача під час розгляду справи по суті щодо визначення вартості нормативної грошової оцінки землі станом на 01.01.2016р., на 01.01.2017р. та на 01.01.2018р. та не здійснив оцінку доказів - витягів з технічної документації нормативної грошової земельної ділянки, на яких ґрунтується розрахунок орендної плати за земельну ділянку.

Ураховуючи, що коефіціенти індексації нормативної грошової оцінки земель становили у 2017 та 2018 роках - 1,0, то нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2017-2019 роках є однаковою - 6089625,22 грн., що і було визначено у позовній заяві.

Крім того, апелянт вважає, що поширення дії змінених умов договору оренди на минулий період є правомірною, оскільки нормами чинного законодавства передбачено диспозитивність зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у строки, відмінні від строку набрання рішенням законної сили.

Всі ці обставини, на думку апелянта, є підставами для скасування рішення господарського суду Дніпропетровської області від 12.02.2020 року в повному обсязі та задоволення позовних вимог.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 13.04.2020 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою приватного підприємства фірма "Бомонд"

на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 12.02.2020 року у справі №904/2269/19.

Пунктом 11 Закону України №540-ІХ від 30.03.2020 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", який набув чинності 02.04.2020, розділ X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України доповнено пунктом 4 такого змісту, зокрема, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтею 306 Господарського процесуального кодексу України, судового розгляду справи продовжуються на строк дії такого карантину, а строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

У зв'язку з послабленням протиепідемічних заходів, запроваджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 06.05.2020 року розгляд апеляційної скарги призначено до розгляду на 01.07.2020 року на 09:30 годин.

У судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги, просив їх задовольнити, представник відповідача заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення ( відзив на апеляційну скаргу).

01.07.2020 року в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини постанови

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши відповідність оскаржуваного рішення нормам діючого законодавства, Центральний апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 11.09.2014 року між Дніпродзержинською міською радою (в подальшому перейменовано у Кам'янську міську раду), як орендодавцем, та позивачем - Приватним підприємством “Бомонд”, як орендарем, на підставі рішення Дніпродзержинської міської ради від 29.08.2014року 1093-54/УІ було укладений договір №12950 оренди земельної ділянки, державна реєстрація № 7111942 від 17.09.2014року (Договір), відповідно до пункту 1.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: м. Кам'янське, вул. Українська, 85, кадастровий номер 1210400000:02:004:0217, згідно планом земельної ділянки, що додається.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,5952га для розміщення майнового комплексу (пункт 2.1 Договору).

Договір укладено строком до 29.08.2024 р. (пункт 3.1. Договору).

Згідно пункту 2.2 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 11.09.2014 становить 4 108 916 грн. 16 коп.

Згідно п. 4.1. Договору сторони погодили, що орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 123 267 грн. 48 коп./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 12.07.2013р. № 842-38/VІ “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ”, ст.288 Податкового кодексу України.

Пунктом 4.4. Договору сторони передбачили умови перегляду орендної плати, а саме: зміни умов господарювання, передбачених договором (підпункт 4.4.1.); зміни розмірів земельного видатку (підпункт.4.4.2); підвищення цін, тарифів у тому числі в наслідок інфляції; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством (підпункт 4.4.3.); погіршення стану орендної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами (підпункт 4.4.4.); прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства (підпункт 4.4.5); затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (підпункт 4.4.6.); в інших випадках, передбачених законом (підпункт 4.4.7).

Звертаючись до Кам'янської міської Ради Дніпропетровської області із позовом про внесення змін до Договору від 11.09.2014р. №12950 оренди земельної ділянки (площа 1,5952 га, кадастровий номер: 1210400000:02:004:0217, яка розташована за адресою: вул. Українська, 85, м. Кам'янське Дніпропетровської області), шляхом доповнення пунктів 2.2 та 4.1 Договору, позивач - приватне підприємство фірма «Бомонд» посилався на те, що право на внесення змін у договір оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати виникло у позивача з 01.01.2016 року, оскільки саме з цієї дати рішенням Дніпродзержинської міської ради від 08.07.2015 року введено в дію коефіціент Км3, який дорівнює 0,5, в той час, як на протязі майже 3 років він змушений був оплачувати орендну плату в значно більшому розмірі, з урахуванням коефіціенту Км3 0,64.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, господарський суд першої інстанції виходив з того, що доказів в підтвердження вартості нормативної грошової оцінки землі станом на 01.01.2016, на 01.01.2017 та на 01.01.2018 позивачем не надано, матеріали справи не містять.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції.

Згідно з умов статей 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

В силу статей 288.1, 288.5 Податкового кодексу України зазначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" (далі-Закон) встановлено, що орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 15 Закону орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.

Згідно з статті 21 Закону розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 30 Закону передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору у випадках, встановлених договором або законом.

Сторонами в договорі оренди передбачена зміна розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

12.07.2013 Дніпродзержинською міською радою було прийнято рішення №842-38/VІ “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ” (надалі - рішення №842-38/VІ).

Пунктом 1.1. рішення №842-38/VІ встановлено, що для всіх земельних ділянок у правобережній частині міста, крім земельних ділянок зазначених у пункті 1.3. при розрахунку нормативної грошової оцінки застосовувати єдиний сукупний (добуток) коефіцієнт КмЗ з урахуванням локальних факторів: місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні (0,8) та у зоні обмеження забудови за ступенем забруднення атмосферного повітря (0,8), який у сукупності (добутку) дорівнює 0,64.

Пунктом 1.2. рішення №842-38/VІ вирішено, що для всіх земельних ділянок у лівобережній частини міста при розрахунку нормативної грошової оцінки застосовувати єдиний сукупний (добуток) коефіціент КмЗ з урахуванням локального фактору місцезнаходження земельної ділянки на намивних (насипних) територіях, який дорівнює 1,02.

Пунктом 1.3. рішення №842-38/VІ вирішено застосувати сукупний (добуток) коефіцієнт КмЗ, який дорівнює 1 на земельні ділянки, які надані в користування промисловим підприємствам, що є джерелами забруднення.

Згідно пункту 1.4. рішення №842-38/VІ решту локальних факторів, крім тих, що визначені цим рішенням, при обчисленні нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки не застосовувати.

Пунктом 2 рішення №842-38/VІ було установлено коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядником яких є Дніпродзержинська міська рада на рівні трикратного розміру земельного податку з 01.01.2014, а також зазначено про втрату чинності рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 №475-24/VІ з 01.01.2014.

Відповідно до пункту 3.1 рішення №842-38/VІ на землекористувачів покладався обов'язок одержати у відділі Держкомагенства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та надати їх до департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради для підготовки документів щодо перегляду річної орендної плати в чинних договорах оренди земельних ділянок.

Крім того, пунктом 4 рішення №842-38/VІ на землекористувачів було покладено обов'язок привести договори оренди земельних ділянок у відповідність до цього рішення, звернувшись до департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради.

Відділу Держкомагенства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області необхідно було забезпечити видачу витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з урахуванням п.1.1.,1.2.,1.3.,1-4. цього рішення ( підпункт 5.1 пункту 5 рішення).

У відповідності до підпункту 6.1 пункту 6 рішення №842-38/VІ на департамент комунальної власності та земельних відносин міської ради покладено обов'язок, щодо забезпечення застосування нової нормативної грошової оцінки земель м. Дніпродзержинська згідно з пунктом 1 цього рішення при укладанні договорів оренди земельних ділянок та перегляді річної орендної плати за землю в чинних договорах.

Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 08.07.2015 №1339-64/VІ "Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/VІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" (надалі - рішення №1339-64/VІ) були внесені зміни до рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпродзержинська”.

Після прийняття Дніпродзержинською міською радою рішення №1339-64/VI з 01.01.2016 під час розрахунку нормативної грошової вартості конкретної земельної ділянки підлягав застосовуванню єдиний сукупний (добуток) коефіцієнт КмЗ на рівні 0,5.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 по справі №0440/5411/18 визнано протиправним та нечинним рішення Дніпродзержинської міської ради від 08.07.2015 №1339-64/ VI “Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/ VI “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ” з відновленням в редакції рішення Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ”, яке набрало законної сили 28.03.2019р. (а.с.160-164).

Стаття 1 Закону України "Про оцінку земель" визначає, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (абзац третій частини першої статі 13 Закону України "Про оцінку земель").

За змістом частини 1 статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 -7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років (стаття 18 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Частинами 1, 2 статті 20 цього Закону передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт; дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до частин 1, 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою; витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Отже, з приведених норм вбачається, що нормативна грошова оцінка землі є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності, як однієї з істотних умов договору оренди землі.

Проте, як встановлено судом першої інстанції, позивачем не надано належних доказів в підтвердження вартості нормативної грошової оцінки землі шляхом надання витягу з технічної документації станом на 01.01.2016, на 01.01.2017 та на 01.01.2018 та, відповідно, орендної плати з 01.01.2016 по 31.12.2016 з урахуванням коефіцієнта індексації - 172 381 грн. 87 коп., з 01.01.2017 по 31.12.2017 з урахуванням коефіцієнта індексації - 182 688 грн. 76 коп. та з 01.01.2018 по 31.12.2018 з урахуванням коефіцієнта індексації - 182 688 грн. 76 коп."

При цьому, з матеріалів справи вбачається, що Кам'янська міська рада протягом 2017-2018 років прийняла ряд рішень, якими збільшувала розмір орендної плати за використання земельних ділянок для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості до розмірів 3,5 та 4 відсотки.

Зокрема, рішенням Кам'янської міської ради № 725-17/VІІ від 23.06.2017, з 01.07.2017 року встановлено розміри орендної плати за земельні ділянки у відсотках від нормативної грошової оцінки, за якими для земельної ділянки, що використовується позивачем на умовах договору оренди земельної ділянки становить 3,5% від нормативної грошової оцінки.

29.09.2017р. Кам'янською міською радою прийнято рішення № 816-19/ VІІ «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста», яким затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста, яке набрало чинності з 01 жовтня 2017 року.

Пунктом 5 Положення № 816-19/ VІІ визначено розмір орендної плати за земельні ділянки у відсотках від нормативної грошової оцінки, а саме пунктом 5.1 визначено ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд - 3% від нормативної грошової оцінки, пунктом 5.2 визначено ставки орендної плати за земельні ділянки, які не зазначені в пунктах 5.1., 5.3. - 4% від нормативної грошової оцінки, пунктом 5.3 визначено, що ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для розміщення об'єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом та за земельні ділянки, які використовуються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності 12% від нормативної грошової оцінки.

22.06.2018р. Кам'янською міською радою прийнято рішення № 1105-25/ VІІ “Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», яке містило аналогічну норму, щодо ставки орендної плати на рівні 4%.

Таким чином, оскільки позивач просив внести зміни до договору оренди земельної ділянки без підтвердження вартості нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2016 року, 01.01.2017 року, 01.01.2018 року та без врахування прийнятих для розрахунку розмірів орендної плати у співвідношенні до нормативної грошової оцінки, які затверджені вищезазначеними рішеннями Кам'янської міської ради, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позову та внесення змін до договору.

Інші доводи апелянта є безпідставними і висновків суду першої інстанції вони не спростовують.

Таким чином, суд першої інстанції всебічно, повно і об'єктивно дослідив всі обставини справи, дав їм належну правову оцінку, що у відповідності до статті 276 ГПК України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на приватне підприємство фірму "Бомонд".

Керуючись ст.ст.275-282 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу приватного підприємства фірма "Бомонд" - залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 12.02.2020 року у справі № 904/2269/19 - залишити без змін.

Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на приватне підприємство фірму "Бомонд".

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення у порядку, передбаченому ст. 287 ГПК України.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 10.07.2020року.

Головуючий суддя О.В.Березкіна

Суддя С.Г.Антонік

Суддя О.Г.Іванов