Рішення від 25.06.2020 по справі 904/5147/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.06.2020м. ДніпроСправа № 904/5147/19

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Загинайко Т.В. за участю секретаря судового засідання Копань В.В. розглянув за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1; ідентифікаційний код 30019801; e-mail: forletter@utg.ua)

до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" (50051, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, проспект Металургів, буд. 1; ідентифікаційний код 03341397; e-mail: kancelyar@krgas.com.ua)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19; e-mail: box@nerc.gov.ua)

про стягнення 61 358 746 грн. 68 коп.

Представники:

від позивача: Вагнер Д.В. - представник (адвокат), довіреність від 23.01.2020р. №1-2268;

від відповідача: Чорноморченко М.Є. - представник (адвокат), дов. від 28.04.2020 №007.1Др-40-0420;

від третьої особи: представник не з'явився, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач - Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою (вх.№5222/19 від 07.11.2019р.) про стягнення з відповідача - Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" 61 358 746 грн. 68 коп., що складає: 57 397 340 грн. 86 коп. - заборгованості за транспортування природного газу відповідно до умов Договору від 17.12.2015р. №1512000738, яка виникла внаслідок добових небалансів за березень, квітень, травень, червень 2019 року, 3 648 111 грн. 99 коп. - пені та 313 293 грн. 83 коп. - 3% річних.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 08.11.2019р. позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків - 7 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачем подано заяву (вх.№53886/19 від 22.11.2019р.) про усунення недоліків позовної заяви, визначених ухвалою про залишення позовної заяви без руху від 08.11.2019р. у справі №904/5147/19, якою було усунуто недоліки позовної заяви, визначені ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 08.11.2019р.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 25.11.2019р. (з урахуванням ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 28.11.2019р.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, справу призначено до розгляду у підготовче засідання на 17.12.2019р. о 15:30 год.".

Відповідач у клопотанні (вх.№58796/19 від 17.12.2018р.) про відкладення підготовчого засідання просить відкласти підготовче засідання у справі №904/5147/19 в межах строку підготовчого провадження, визначеного Господарським процесуальним кодексом України, посилаючись на те, що відповідачем було надіслано в строки, передбачені ухвалою суду від 25.11.2019р., відзив на позовну заяву, однак станом на 17.12.2019р. відзив на позовну заяву до суду не надійшов.

У судове засідання 17.12.2019р. з'явилися представники позивача та відповідача.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 17.12.2019р. продовжено підготовче провадження до 23.02.2020р., відкладено підготовче засідання (загальне позовне провадження) на 30.01.2020р. о 11:30 год.

Відповідач у відзиві (вх.№59156/19 від 18.12.2019р.) на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки : - правовідносини між позивачем та відповідачем врегульовано укладеним договором від 17.12.2015 року №1512000738 транспортування природного газу, який відповідає умовам Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП №2497 від 30.09.2015 року; - 01 березня 2019 року відбулося запровадження добового балансування на ринку згідного газу України згідно положень Кодексу ГТС; - перехід на добове балансування передбачає, що взаємодія між Оператором газотранспортної системи, постачальниками, Операторами газорозподільних систем і споживачами здійснюється виключно через інформаційну платформу Оператора ГТС; - АТ «Укртрансгаз» надіслав на адресу АТ «Криворіжгаз» для підписання договір транспортування природного газу від 01.08.2018 року, який АТ «Криворіжгаз» підписав із протоколом розбіжностей; - в редакції договору транспортування природного газу від 11.08.2018 року, який не врегульовано Сторонами та підтверджено постановою Верховного Суду від 05.12.2019 року у справі №904/4098/18, визначено порядок оплати у разі виникнення у Замовника добового небалансу; - в діючому договорі транспортування природного газу №1512000738 від 17.12.2015 року відсутній порядок оплати за добові небаланси, а тому у відповідача не виникло зобов'язання перед позивачем щодо здійснення оплати за добові небаланси; - зазначена позиція АТ «Криворіжгаз» підтверджується постановою Верховного Суду від 15.08.2019 року у справі №913/298/18; - позивачем не зазначено, яким чином здійснювалась закупівля природного газу та як визначалась її ціна; - позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на документи, які складено в односторонньому порядку самим позивачем, при цьому не надаючи інших первинних документів, які б підтвердили дані з акту.

Позивач у відповіді (вх. №2549/20 від 17.01.2020) на відзив відхиляє у повному обсязі , посилаючись на те, що: - відповідач має виконувати вимоги, визначені в Кодексі ГТС, подавати газ в входу та/або приймати газ у точках виходу, встановлених Договором, а також здійснювати оплату за отримані послуги; - пунктом 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено порядок встановлення та оплати добових небалансів; - добові небаланси відповідача виникали внаслідок безпідставного відбору відповідачем газотранспортної системи у відповідні періоди природного газу для покриття його власних виробничо-технологічних витрат без подання таких обсягів природного газу до газотранспортної системи; - відповідач не дотримувався дисципліни споживання природного газу, не виконував своїх обов'язків по своєчасному врегулюванню небалансів, що передбачені пунктом 2 розділу XIII Кодексу ГТС та пунктом 4.1 договору; - позивач змушений був вчинити дії з врегулювання добових небалансів відповідача, у зв'язку з чим поніс відповідні витрати.

Відповідач у запереченнях (вх.№4632/20 від 29.01.2020р.) на відповідь на відзив просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі, оскільки: - між сторонами не підписані додатки 1,2,3 до договору транспортування природного газу, що вказує на неузгодженість сторонами такої істотної умови як предмет договору, а тому такий договір в силу вимог частини 8 статті 181 ГПК України є неукладеним ; - позивачем не надано жодного документу на підтвердження реального понесення обґрунтованих та реальних витрат, пов'язаних із здійсненням балансування та господарської операції з врегулювання небалансів відповідача.

Позивач у клопотанні (вх.№4734/20 від 29.01.2020р.) про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору просить залучити Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19) у справі №904/5147/19, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, посилаючись на те, що відповідач ставить під сумнів реалізацію положень Кодексу газотранспортної системи, відповідно до яких замовники послуг транспортування, у яких виник негативний добовий небаланс, зобов'язані оплатити його за ціною закупівлі природного газу оператором газотранспортної системи у попередньому місці, та рішення у вказаній справі може вплинути на права та інтереси Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідач у клопотанні (вх.№4862/20 від 30.01.2020р.) просить відкласти підготовче засідання на підставі статті 183 Господарського процесуального кодексу України для надання додаткових доказів, обґрунтовуючи це тим, що 29.01.2020р. АТ "Криворіжгаз" направлено на адресу АТ "Укртрансгаз" адвокатський запит для отримання інформації щодо твердження фактичного надання послуг балансування за березень - червень 2019р.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 30.01.2020р. задоволено клопотання позивача - Акціонерного товариства "Укртрансгаз" про залучення до участі у розгляді справи у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19); залучено до участі у розгляді справи у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19); відкладено підготовче засідання (загальне позовне провадження) на 19.02.2020р. о 12:30 год.

Представник позивача та третьої особи у судове засідання 19.02.2020р. не з'явились.

Відповідач у листі (вх.№5759/20 від 04.02.2020р.) просить долучити до матеріалів справи копію супровідного листа від 21.01.2020р., та докази направлення копії відзиву на позовну заяву , копії заперечень на відзив з додатками третій особі.

Позивач у листі (вх.№ 8048/20 від 18.02.2020) на виконання вимог ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 30.01.2020р. просить долучити до матеріалів справи докази надсилання третій особі - Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг копію позовної заяви та додані до неї документів у справі, а також відповідь на відзив на позовну заяву.

Третя особа у клопотанні (вх.№8085/20 від 18.02.2020р.) про відкладення судового засідання, що надійшло засобами електронного зв'язку просить відкласти підготовчого засідання, оскільки ухвалу від 30.01.2020р. представник отримав 07.02.2020р. і потрібен час для надання повної та обґрунтованої інформації по суті спору у справі № 904/5147/19, а також продовжити строк для надання письмових пояснень до заявлених позовних вимог.

Відповідач у клопотанні (вх.№8202/20 від 18.02.2020р.) просить долучити до матеріалів справи роздруківка рішення Господарського суду Полтавської області від 30.01.2020р. у справі №917/1466/19 з офіційного сайту "Єдиного державного реєстру судових рішень" та роздруківка рішення Господарського суду Одеської області від 17.12.2020р. у справі №916/2467/19/19 з офіційного сайту "Єдиного державного реєстру судових рішень"

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 19.02.2020р. відмовлено у задоволенні клопотання третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про відкладення розгляду справи, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (загальне позовне провадження) на 25.02.2020 о 12:30 год.

Третя особа у клопотанні (вх.№8993/20 від 21.02.2020р.) про відкладення судового засідання просить відкласти підготовче засідання та продовжити строк для надання Регулятором письмових пояснень щодо заявлених позовних вимог у справі №904/5147/19, оскільки ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 30.01.2020р. якою запропоновано третій особі надати письмові пояснення щодо заявлених позовних вимог у строк до 17.02.2020р. та позовну заяву позивача Регулятор отримав 07.02.20р.

Проте, у господарського суду відсутня можливість для задоволення клопотання третьої особи про відкладення розгляду справи та продовження строку для надання третьою особою письмових пояснень щодо заявлених позовних вимог, оскільки: - по-перше, третьою особою ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 30.01.2020, якою третій особі було запропоновано надати письмові пояснення у строк до 17.02.2020, було отримано 07.02.2020; - тобто у третьої особи було 10 (десять) днів для підготовки пояснень; - по-друге, господарський суд обмежений строком підготовчого провадження, який закінчується 24.02.2020 (продовжено до 23.02.2020, 23.02.2020 - вихідний день).

У судове засідання 25.02.2020 з'явилися представники сторін, представник третьої особи у судове засідання не з'явився.

У судовому засіданні 25.02.2020р. оголошено перерву на 25.03.2020р. об 11:30 год.

Третя особа у поясненнях (вх.№10353/20 від 28.02.2020р.) просить розглядати справу без участі представника та зазначає про те, що: - із письмовою заявою АТ «Укртрансгаз» про здійснення заходу державного контролю та на підставі постанови НКРЕКП від 05.02.2019 № 161 «Про проведення позапланової перевірки АТ «Укртрансгаз», у період з 08.04.2019 по 19.04.2019 було проведено позапланову перевірку дотримання АТ «Укртрансгаз» виконання вимог постанови НКРЕКП від 27 липня 2018 року № 788 «Про накладення штрафу на АТ «Укртрансгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу» (зі змінами) у частині забезпечення функціонування Інформаційної платформи Оператора газотранспортної системи (далі - Оператор ГТС) у відповідності до вимог Кодексу ГТС; - під час проведення позапланової перевірки було встановлено, що «особистий кабінет Оператора ГРМ в Інформаційній платформі не містить вкладку «Створити номінацію», що не дає можливості Оператору ГРМ подати номінацію у разі закупівлі природного газу для власних виробничо-технічних потреб та для покриття фактичних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ у власника природного газу у віртуальній торговій точці, що не відповідає вимогам абзацу першого пункту 2 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС, а саме інформаційна платформа має бути доступною всім суб'єктам ринку природного газу та операторам торгових платформ у межах їх прав, визначених цим Кодексом; - у зв'язку із зазначеним, НКРЕКП було прийнято постанову від 26.04.2019 № 664 «Про здійснення заходів державного регулювання до АТ «Укртрансгаз», відповідно до положень якої АТ «Укртрансгаз» мало до 20.05.2019 привести свої дії у відповідність до вимог Кодексу ГТС; - АТ «Укртрансгаз» листом від 25.04.2019 № 1001ВИХ-19-1912 повідомив Регулятора про те, що станом на момент подання цього листа Оператори ГРМ мають змогу подавати номінаціі/реномінації на інформаційній платформі Оператора ГТС.

Позивач у клопотанні (вх.№14224/20 від 20.03.2020р.) про відкладення розгляду справи просить відкласти розгляд справи в межах розумного строку на після карантинного період, оскільки на сьогоднішній день і до 03.04.2020р. в Україні запроваджено карантинні заходи.

Відповідач у клопотанні (вх.№14258/20 від 20.03.2020р.) просить долучити до матеріалів справи : - роздруківку рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 18.02.2020р. у справі №904/5361/19 з Єдиного Державного Реєстру судових рішень, роздруківку рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 10.03.2020р. по справі №904/5807/19 з Єдиного Державного Реєстру судових рішень, роздруківку рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 05.03.2020р. по справі №924/1153/19 з Єдиного Державного Реєстру судових рішень

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 25.03.2020 було задоволено клопотання позивача - Акціонерного товариства "Укртрансгаз" та відповідача - Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" про відкладення розгляду справи та відкладено розгляд справи по суті (загальне позовне провадження) на 20.05.2020р. о 11:00 год.

Позивач у клопотанні (вх. №20882/20 від 15.05.2020) про відкладення розгляду справи просить відкласти розгляд справи в межах розумного строку після закінчення карантинного періоду, посилаючись на те, що: - на сьогоднішній день і до 22.05.2020 включно в Україні запроваджено карантинні заходи, які введені в дію постановою Кабінету Міністрів України від 04.05.2020 №343, якою внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-2.

Відповідач у клопотанні (вх. №20896/20 від 15.05.2020) про відкладення розгляду справи просить відкласти розгляд справи №904/5147/19 на іншу дату, посилаючись на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 04.05.2020 №343, а також наказом АТ "Криворіжгаз" про профілактичні заходи щодо запобігання вірусних інфекцій від 25.03.2020 зі змінами, до 22.05.2020 в Україні та Товаристві запроваджено карантин через спалах у світі коронавірусу COVID-19. Також просить долучити до матеріалів справи рішення Господарського суду Чернівецької області від 24.03.2020 у справі №926/2479/19, яким відмовлено АТ "Укртрансгаз" у задоволенні позову про стягнення з АТ " Чернівцігаз" заборгованості з оплати рахунків за добові небаланси.

У судове засідання 20.05.2020 представники сторін не з'явилися.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 20.05.2020 у справі №904/5147/19 задоволено клопотання сторін про відкладення розгляду справи, розгляд справи по суті (загальне позовне провадження) відкладено на 25.06.2020р. о 11:00 год.

У судове засідання 25.06.2020 з'явилися представники сторін.

У судовому засіданні було оголошено перерву до 25.06.2020 на 15:30 год.

Після перерви у судове засідання з'явились представники сторін.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Судовий процес, на виконання статті 222 Господарського процесуального кодексу України, фіксувався за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

У судовому засіданні 25.06.2020 було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2497 було затверджено типову форму договору транспортування природного газу, за яким оператор надає замовнику послугу транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлені в цьому договорі вартість такої послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні.

Додатком до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2497 є типовий договір транспортування природного газу та додатки до нього, а саме: додаток 1 - розподіл потужності, додаток 2 - розподіл потужності з обмеженнями, додаток 3 - перелік комерційних вузлів обліку газу, фактично встановлених у пунктах приймання-передачі газу.

Як вбачається 17.12.2015р. між Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз", (правонаступником якого є позивач - Акціонерне товариство "Укртрансгаз"), як оператором, та Публічним акціонерним товариством Криворіжгаз" (правонаступником якого є відповідач - Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз"), як замовником, було укладено Договір № 1512000738 транспортування природного газу (надалі - Договір).

Відповідно до пункту 2.1. Договору, оператор надає замовнику послуги транспортування природного газу (надалі-послуги) на умовах, визначених у цьому Договорі, а замовник сплачує Оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг.

Згідно пункту 2.2. Договору, послуги надаються на умовах, визначених у кодексі (Кодекс газотранспортної системи), з урахуванням особливостей, передбачених цим Договором.

Пунктом 2.3. Договору унормовано послуги, які можуть бути надані замовнику, а саме:

- послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи (надалі - розподіл потужності);

- послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій (надалі - транспортування);

- послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (надалі - балансування).

Приписами пункту 2.4. Договору передбачено, що обсяг послуг, що надаються за цим Договором, визначається підписанням додатка 1 (розподіл потужності) та/або додатка 2 (транспортування) до цього Договору.

Приймання-передача газу, документальне оформлення та подання звітності оператору здійснюються відповідно до вимог Кодексу (пункт 2.5. Договору).

Згідно пункту 2.6. Договору замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим Договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, зазначених у Договорі.

Відповідно до пункту 2.7. Договору оператор має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим Договором, протягом погоджених термінів.

Додатки 1, 2, 3 є невід'ємною частиною цього Договору; при цьому додаток 3 укладається у випадку, коли замовником послуг є оператор газорозподільної системи, прямий споживач, газодобувне підприємство або виробник біогазу (пункт 2.8 Договору).

Пунктом 3.1 Договору визначено, що оператор зобов'язаний: - своєчасно надавати послуги належної якості; - розміщувати на своєму веб-сайті чинні тарифи, вартість послуг балансування, Типовий договір транспортування природного газу і Кодекс; - приймати номінації та реномінації, а також заявки на розподіл потужності від замовника відповідно до умов, встановлених Кодексом; - забезпечувати належну організацію та функціонування своєї диспетчерської служби; - оприлюднювати інформацію, що стосується прав замовника на розподіл потужності, впровадження системних обмежень у випадку аварій та перебоїв у функціонуванні газотранспортної системи, та іншу інформацію, що передбачена Кодексом; - виконувати інші обов'язки, визначені Кодексом та чинним законодавством України; - повідомляти замовника про зміну умов, які стали підставою для укладення цього договору; - здійснити додаткову оплату замовнику у разі недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним в точках виходу з газотранспортної системи, в порядку, визначеному цим Договором;

Оператор має право: - своєчасно отримувати від замовника плату за надані послуги; - на безперешкодний та безкоштовний доступ на територію та земельну ділянку замовника, де розташоване його газове обладнання та/або комерційний вузол обліку газу, для виконання своїх обов'язків, передбачених Кодексом та чинним законодавством; - обмежувати або припиняти транспортування природного газу у випадках, передбачених цим договором та Кодексом; - отримувати оперативну інформацію від замовника на запит своєї диспетчерської служби; - стягувати із замовника додаткову плату у разі перевищення розміру договірної потужності та/або за недотримання вимог щодо якості газу, який передається ним в газотранспортну систему, в порядку, передбаченому цим договором; - користуватися іншими правами, передбаченими цим договором та чинним законодавством України, для забезпечення належного надання послуг, а також для виконання обов'язків оператора газотранспортної системи (пункт 3.2. Договору).

Відповідно до пункту 4.1. Договору замовник зобов'язаний: - своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг; - надати оператору фінансове забезпечення в порядку, встановленому у Кодексі та цьому Договорі; - дотримуватися обмежень, встановлених цим Договором та кодексом; - негайно виконувати розпорядження диспетчерської служби оператора; - вчасно врегульовувати небаланси; - не перевищувати замовлені потужності, визначені в цьому Договорі; - повідомляти оператора про зміну умов, які стали підставою для укладення цього Договору; - забезпечити можливість цілодобового зв'язку оператора з представниками замовника, зазначеними в цьому Договорі; - здійснити додаткову оплату оператору у разі перевищення розміру договірної потужності та/або недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним в газотранспортну систему, в порядку, визначеному цим Договором.

Приписами пункту 5.1 Договору визначено, порядок комерційного обліку природного газу (у тому числі приладового) та перевірки комерційних вузлів обліку, а також порядок приймання-передачі природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи та визначення і перевірки параметрів якості в цих точках здійснюються сторонами відповідно до вимог Кодексу та з урахуванням цього договору.

Якість газу має відповідати вимогам щодо норм якості газу, фізико-хімічних показників та інших характеристик (ФХП), визначених у Кодексі та нормативно-правових актах і відповідних стандартах, на які Кодекс містить посилання (пункту 5.2. Договору).

Як визначено в пункті 5.3. Договору, за порушення вимог щодо якості газу, який подається в газотранспортну систему оператора або передається з неї оператором, стягується додаткова плата, визначена умовами цього Договору.

Згідно пункту 5.4. Договору окремим додатком 3 до цього Договору між оператором та замовником, який є оператором газорозподільної системи/прямим споживачем/газовидобувним підприємством/ виробником біогазу, інших видів газу з альтернативних джерел, визначається перелік комерційних вузлів обліку газу, встановлених на всіх фізичних точках входу/виходу до відповідного замовника.

Відповідно до пункту 5.5. Договору на кожну фізичну точку входу/виходу до/з газотранспортної системи складається акт розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності сторін, який має містити схему потоків газу через вузол обліку природного газу (далі - ВОГ), його місце розташування на схемі, межу балансової належності та за необхідності схематичне позначення іншого обладнання чи засобів вимірювальної техніки (далі -ЗВТ).

Приписами пункту 6.1. Договору передбачено, що оператор забезпечує наявність відповідних потужностей в точках входу до газотранспортної системи або в точках виходу з газотранспортної системи згідно з додатком 1 до цього Договору (розподіл потужності).

В пункту 6.2. Договору визначено, що розподіл потужності здійснюється в порядку, передбаченому положеннями Кодексу.

Надання номінацій (реномінацій) для отримання транспортування здійснюється у порядку, встановленому Кодексом; форми номінацій і реномінацій оприлюднюються оператором на його офіційному веб-сайті (пункті 6.3. Договору).

У відповідності до пункту 7.1. Договору вартість послуг розраховується: - розподіл потужності - за тарифами, які встановлюються регулятором; - транспортування - за тарифами, які встановлюються регулятором; - балансування - за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом.

Оператор розміщує інформацію про чинні тарифи та базову ціну газу на своєму веб-сайті: www.utg.ua (пункт 7.2. Договору).

У відповідності до вимог пункту 7.3. Договору, тарифи, передбачені пунктом 7.1 цього розділу, є обов'язковими для сторін з дати набрання чинності постановою регулятора щодо їх встановлення; визначена на їх основі вартість послуг застосовується сторонами при розрахунках за послуги згідно з умовами цього Договору.

Як передбачено в пункті 8.3. Договору, оплата вартості договірної потужності замовником здійснюється на підставі рахунка-фактури шляхом перерахування грошових коштів в сумі вартості замовленої потужності на період газового місця на рахунок оператора на умовах 100 відсотків попередньої оплати за п'ять робочих днів до початку газового місяця, у якому буде забезпечуватись доступ до потужностей.

Згідно пункту 8.4. Договору, підставою для проведення розрахунку додаткової плати є дані, визначені оператором у звіті про використання договірної потужності, який надається замовнику до десятого числа місяця, наступного за газовим, на його електронну адресу і містить розрахунок перевищення розміру договірних потужностей та рахунок на оплату; замовник зобов'язаний здійснити оплату у строк до п'ятнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем.

Зі змісту пункту 9.1 Договору вбачається, що у разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та неврегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, замовник зобов'язаний сплатити оператору за послуги балансування; негативний місячний небаланс визначається відповідно до Кодексу.

Відповідно до пункту 9.2. Договору вартість послуг балансування за газовий місяць визначається на підставі даних про місячний небаланс відповідача за формулою:

В балансування= БЦГ х К х Qбг, де

БЦГ - базова ціна газу;

QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника;

К - коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2; при розмірі небалансу до 5% від обсягу природні газу, відібраного з газотранспортної системи, застосовується коефіцієнт, що дорівнює 1.

В пункті 9.3. Договору сторонами узгоджено, що базова ціна газу визначається оператором відповідно до Кодексу; оператор визначаєбазову ціну газу щомісяця в строк до 10-го числа місяця, наступного за газовим місяцем, розміщує її на своєму веб-сайті.

Пунктом 9.4 Договору (в редакції додаткової угоди від 30.12.2016 за №ДУ-1/1512000738 до Договору, умови якої застосовуються до відносин сторін з 29 грудня 2016 року), передбачено, що оператор до 14-го числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок; замовник, крім вартості послуг, вказаних у абзаці другому цього пункту, зобов'язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує 5-ти банківських днів; оплата вартості послуг балансування оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005р. за №20, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період.

Відповідно до пункту 13.1 Договору у випадку невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим Договором.

Як вбачається з матеріалів справи Додатки 1, 2, 3 до Договору від 17.12.2015 №1512000738 транспортування природного газу, які мають бути невід'ємною частиною Договору відсутні, сторонами не укладалися, тобто при підписанні Договору від 17.12.2015 №1512000738 транспортування природного газу сторонами не були узгоджені: розподіл потужності (додаток 1) та/або обсяг транспортування (додаток 2) та (додаток 3).

Відсутність вказаних додатків, і зокрема Додатку 3, вказує на неузгодженість сторонами при підписанні договору від 17.12.2015 №1512000738, переліку комерційних вузлів обліку газу, фактично встановлених у пунктах приймання-передачі газу та їх характеристик: назв ПППГ (ГРС, ПВВГ), місця встановлення та типу ВОГ (до/після вузла редукування), Pmax абсолютного (МПа), максимальної витрати (об'єму) газу комерційним вузлом обліку за добу за стандартних умов, реквізитів Акта розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності сторін (№, дата), як це передбачено Додатками до типового договору.

Розділом 9 Договору встановлено визначення вартості послуг балансування та порядок розрахунків за них.

На підтвердження обсягів щодобових небалансів позивачем надано підписані в односторонньому порядку акти щодо врегулювання щодобових небалансів на загальну суму 57 397 340 грн.86 коп., у тому числі:

- №03-2019-1512000738 за газовий місяць березень 2019 року, згідно якого плата за добовий небаланс природного газу становить 27 886 091 грн. 10 коп.;

- №04-2019-1512000738 за газовий місяць квітень 2019 року, згідно якого плата за добовий небаланс природного газу становить 14 099 664 грн. 55 коп.;

- №05-2019-1512000738 за газовий місяць травень 2019 року, згідно якого плата за добовий небаланс природного газу становить 9 555 949 грн. 01 коп.;

- № 06-2019-1512000738 за газовий місяць червень 2019 року, згідно якого плата за добовий небаланс природного газу становить 5 855 636 грн. 20 коп. (а.с.32, 34, 36, 38-39, т. 1).

За твердженням позивача, вказані добові небаланси відповідача виникали внаслідок: - безпідставного відбору відповідачем з газотранспортної системи у відповідні періоди природного газу для покриття його власних виробничо-технологічних витрат без подання таких обсягів природного газу до газотранспортної системи; - несанкціонованих відборів з газорозподільної системи відповідача природного газу споживачами, у яких в спірні періоди не було жодного постачальника природного газу (відповідно до абз. 2 п. 7 глави 6 розділу XII Кодексу ГТС передбачено, що у разі несанкціонованого відбору природного газу споживачем весь відповідний обсяг вноситься в алокацію відповідного операторагазорозподільної системи, а по прямому споживачу - оператора газотранспортної системи).

Як вбачається позивачем відповідачу було виставлено рахунки за добові небаланси:

- від 31.03.2019 №03-2019-1512000738 на оплату за добові небаланси за березень 2019 року на загальну вартість 27 886 091 грн. 10 коп.;

- від 30.04.2019 №04-2019-1512000738 на оплату за добові небаланси за квітень 2019 року на загальну вартість 14 099 664 грн. 55 коп.;

- від 31.05.2019 №05-2019-1512000738 на оплату за добові небаланси за травень 2019 року на загальну вартість 9 555 949 грн. 01 коп.;

- від 30.06.2019 №06-2019-1512000738 на оплату за добові небаланси за червень 2019 року на загальну вартість 5 855 636 грн. 20 коп. (а.с.33, 35, 37, 40; т. 1).

Відповідачем не були оплачені вказані рахунки за добові небаланси за березень, квітень, травень, червень 2019 року, що і стало причиною виникнення спору.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд доходить висновку про наступне.

Правове регулювання взаємовідносин оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначення правових, технічних, організаційних та економічних засад функціонування газорозподільних систем здійснюється згідно Кодексу газотранспортної системи, Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2496, а також згідно положень Закону України "Про ринок природного газу", Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.

Пунктами 7, 45 часини 1 статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що газотранспортна система - технологічний комплекс, до якого входить окремий магістральний газопровід з усіма об'єктами і спорудами, пов'язаними з ним єдиним технологічним процесом, або кілька таких газопроводів, якими здійснюється транспортування природного газу від точки (точок) входу до точки (точок) виходу; транспортування природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газотранспортною системою з метою його доставки до іншої газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховища, установки LNG або доставки безпосередньо споживачам, але що не включає переміщення внутрішньопромисловими трубопроводами (приєднаними мережами) та постачання природного газу.

В силу приписів частини 1, 2 статті 32 Закону України "Про ринок природного газу", транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами; за договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу; типовий договір транспортування природного газу затверджується регулятором; оператор газотранспортної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів транспортування природного газу із замовниками.

Регламентом функціонування газотранспортної системи України є Кодекс газотранспортної системи, який затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2493 та який визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України.

Відповідно до пункту 4 глави 3 розділу І Кодексу газотранспортної системи експлуатацію газотранспортної системи здійснює виключно оператор газотранспортної системи.

Згідно з пунктом 5 глави 1 розділу І Кодексу газотранспортної системи договір транспортування - договір, укладений між оператором газотранспортної системи та замовником послуг транспортування природного газу на основі типового договору транспортування природного газу, затвердженого Регулятором, згідно з яким оператор газотранспортної системи надає замовнику одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу на період та умовах, визначених у такому договорі, а замовник послуг транспортування оплачує оператору газотранспортної системи вартість отриманих послуг (послуги).

Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України "Про ринок природного газу" оператор газотранспортної системи є юридичною особою, яка не є складовою вертикально інтегрованої організації і здійснює свою господарську діяльність незалежно від діяльності з видобутку, розподілу, постачання природного газу, діяльності оптових продавців; оператор газотранспортної системи не може провадити діяльність з видобутку, розподілу або постачання природного газу.

Таким чином, нормами чинного законодавства визначено, що транспортування природного газу може здійснюватись лише в межах газотранспортної системи, на підставі договору, укладеного з оператором газотранспортної системи.

Відповідно до частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

У відповідності до статті 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до частин 1, 3 статті 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями; укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Згідно з частиною 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту (частина 4 статті 179 Господарського кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору; істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Положеннями частин 1-3 статті 180 Господарського кодексу України встановлено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства; господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов; істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода; при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Як зазначалося відповідно до пункту 2.2 Договору послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2493 з урахуванням особливостей, передбачених цим договором, а пунктом 2.3 Договору визначені послуги, які можуть бути надані відповідачу за Договором, перелік яких є вичерпним і вчинення дій щодо врегулювання щодобових небалансів не передбачає.

Таким чином, посилання позивача на Договір від 17.12.2015 №1512000738 транспортування природного газу в обґрунтування позовних вимог про оплату за добові небаланси, які вказаним договором не передбачені, є безпідставним.

Одночасно позивачем не надано доказів на підтвердження наявності між сторонами договору, яким би було встановлено як можливість і порядок врегулювання щодобових небалансів, так і порядок оплати відповідачем добового небалансу.

Отже, складені позивачем односторонні акти врегулювання щодобових небалансів не є належними доказами на підтвердження визначення обсягу та, відповідно, вартості послуг балансування газу, а надані позивачем акти приймання-передачі природного газу від 01.04.2019, від 01.05.2019, від 01.06.2019 та від 01.07.2019 підписані без посилання на договір від 17.12.2015 №1512000738 та не передбачають обліку такої послуги як балансування у визначені періоди.

У відповідності до частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з вимогами частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

З урахуванням викладеного позовні вимоги щодо стягнення з відповідача вартості добових небалансів за березень-червень 2019 року є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно не підлягають задоволенню і похідні позовні вимоги щодо стягнення пені та 3% річних.

Згідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору слід віднести за рахунок позивача.

Керуючись статтями 129, 232, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1; ідентифікаційний код 30019801; e-mail: forletter@utg.ua) до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" (50051, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, проспект Металургів, буд. 1; ідентифікаційний код 03341397; e-mail: kancelyar@krgas.com.ua), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19; e-mail: box@nerc.gov.ua) про стягнення 61 358 746 грн. 68 коп. - відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1; ідентифікаційний код 30019801; e-mail: forletter@utg.ua).

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.В. Загинайко

Дата складання рішення,

оформленого відповідно до статті 238 ГПК України,

06.07.2020