Справа № 676/3020/20
Номер провадження 3/676/1285/20
07 липня 2020 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Воєвідко Я.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшла від Кам'янець-Подільського МВ державної виконавчої служби Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , не працюючого за ч.1 ст.183-1 КУпАП, -
До Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від Кам'янець-Подільського МВ державної виконавчої служби Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшов протокол про адміністративне правопорушення №20 від 15.06.2020 року відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення за ч.1 ст.183-1 КУпАП.
Судом встановлено, що відповідно до протоколу №20 від 15.06.2020 року ОСОБА_1 починаючи з 01.11.2010 року по 01.11.2019 року не сплачував аліменти призначені виконавчим листом №759/3253/14-ц від 05.10.2018 року виданим Святошинським районним судом м. Києва про стягнення аліментів з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 650 грн. щомісячно, починаючи з 18.10.2018 року і до досягнення дитиною повноліття, що призвело до виникнення заборгованості понад шість місяців на суму 29673,25 грн. Загальна сума боргу зі сплати аліментів з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання станом на 01.06.2020 року становить 16663 грн. за, що передбачено адміністративну відповідальність за ч.1 ст.183-1 КУпАП.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено за ч. 1 ст.183-1 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, встановлено, що провадження в справі підлягає поверненню до Кам'янець-Подільського МВ державної виконавчої служби Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на доопрацювання та приведення матеріалів справи відповідно до вимог чинного законодавства, з огляду на наступне.
Так, відповідно до виписаних у ст.ст.252, 254, 255, 256 КУпАП положень, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення.
В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд.
З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 268 КУпАП - справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
При цьому, відсутність відомостей про фактичне місце знаходження ОСОБА_1 , засобів зв'язку з останнім, позбавляє суд можливості виконати вимоги ст.268 КУпАП щодо належного повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про дату, час та місце розгляду справи, та можливості розглянути справу. Проведення судового засідання без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є порушення його прав передбачених цією статтею.
Однак, в порушення вимог ч.1 ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено фактичне місце проживання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та засоби зв'язку з останнім такі, що не відповідають дійсності по скільки повідомити за цією адресою про день та час слухання справи в суді не виявилося за можливе.
Кам'янець-Подільським міськрайонним судом Хмельницької області, задля забезпечення явки в судове засідання особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , для розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно нього за ч.1 ст.183-1 КУпАП направлялася судова повістка поштовою кореспонденцією та телефонограма, що повернулася з відміткою «за закінченням встановленого терміну зберігання», номер телефону - недійсний.
Судом застосовані всі необхідні міри для повідомлення особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , про місце та час розгляду справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.183-1 КУпАП, проте через невірно зазначену в протоколі адресу фактичного проживання ОСОБА_1 , суд позбавлений можливості розглянути справу по суті та вважає, що адміністративні матеріали підлягають поверненню для усунення зазначених вище недоліків, оскільки їх наявність перешкоджає суду, у відповідності до ст. 245 КУпАП розглянути вказану справу про адміністративне правопорушення своєчасно, всебічно, повно та об'єктивно та з'ясувати усі обставини справи з дотриманням прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Поряд з цим, під час розгляду провадження про адміністративне правопорушення, судом встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення міститься дописка, а саме загальна сума боргу зі сплати аліментів станом на 01.06.2020 року становить «16663 грн.», дописка внесена шляхом корегування надрукованого тексту - рукописним, що ставить під сумнів правильність вказаної фабули справи та суми боргу.
У відповідності з п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, присутність ОСОБА_1 , при розгляді справи є обов'язковою, або ж підтвердження про своєчасне його сповіщення про місце і час розгляду справи. Усунути вищевказані недоліки у судовому засіданні суд позбавлений можливості, оскільки оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення є компетенцією чітко визначеного органу.
Вказані обставини позбавляють суд можливості розглянути справу в установлені Законом строки, а також прийняти законне, обґрунтоване та вмотивоване рішення.
А тому, враховуючи зазначене вище, матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до Кам'янець-Подільського МВ державної виконавчої служби Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для належного оформлення та усунення вказаних недоліків.
Керуючись ст.ст. 256, 268, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП, відносно про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 - Кам'янець-Подільському МВ державної виконавчої служби Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, для належного їх оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її оголошення.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду
Воєвідко Я.І.