Рішення від 17.12.2009 по справі 16/308-09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

17.12.09 Справа № 16/308-09.

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «ТВП Градосервіс», м. Київ

до відповідача: Глухівської районної державної адміністрації Сумської області

про зобов'язання вчинити певні дії

СУДДЯ В.М.МОЇСЕЄНКО

За участю представників сторін:

від позивача: Песков В.О.

від відповідача: Тидень В.М., довіреність від 17.12.2009р. № 01-48/2302

За участю секретаря судового засідання: Данілової Т.А.

Суть спору: Позивач просить визнати незаконним повністю рішення відповідача, викладеного у листі № 01-8/2195 від 25 листопада 2008 року про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення Товариству з обмеженою відповідальністю «ТВП «Градосервіс» земельної ділянки загальною площею 0,90 га строком на 49 років для комерційного використання - розміщення комплексу дорожнього сервісу (автозаправна станція, мотель, кафе, магазин супутніх товарів, автостоянка легкових та вантажних автомобілів), обслуговування жителів територіальних громад району, розташованої біля прикордонного пункту-пропуску «Бачівськ» на території Сопицької сільської ради за межами населеного пункту; відмову у наданні в оренду позивачу земельної ділянки загальною площею 0,90 га строком на 49 років для комерційного використання - розміщення комплексу дорожнього сервісу (автозаправна станція, мотель, кафе, магазин супутніх товарів, автостоянка легкових та вантажних автомобілів), обслуговування жителів територіальних громад району, розташованої біля прикордонного пункту-пропуску «Бачівськ» на території Сопицької сільської ради за межами населеного пункту. Зобов'язати відповідача прийняти рішення у формі розпорядження про затвердження проекту землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки загальною площею 0,90 га строком на 49 років для комерційного використання - розміщення комплексу дорожнього сервісу (автозаправна станція, мотель, кафе, магазин супутніх товарів, автостоянка легкових та вантажних автомобілів), обслуговування жителів територіальних громад району, розташованої біля прикордонного пункту-пропуску «Бачівськ» на території Сопицької сільської ради за межами населеного пункту; надання в оренду позивачу земельної ділянки загальною площею 0,90 га строком на 49 років для комерційного використання - розміщення комплексу дорожнього сервісу (автозаправна станція, мотель, кафе, магазин супутніх товарів, автостоянка легкових та вантажних автомобілів), обслуговування жителів територіальних громад району, розташованої біля прикордонного пункту-пропуску «Бачівськ» на території Сопицької сільської ради за межами населеного пункту.

Відповідач відзив на позов не подав, його представник в судовому засіданні обґрунтованих заперечень проти позову не подав.

Представник позивача в судовому засіданні наполягає на задоволенні позовних вимог та просить судові витрати покласти на позивача.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши повноважного представника позивача та відповідача, оцінивши надані докази, суд,-

ВСТАНОВИВ:

29 жовтня 2007 року Відповідач прийняв розпорядження №591(зі змінами від 17 жовтня 2008 року №539), яким Позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,90 га в оренду строком на 49 років для розміщення комплексу дорожнього сервісу (автозаправна станція, мотель, кафе, магазин супутніх товарів, автостоянка легкових та вантажних автомобілів), обслуговування жителів територіальних громад району, розташованої біля прикордонного пункту-пропуску «Бачівськ» на території Сопицької сільської ради за межами населеного пункту.

Дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки надано Відповідачем за рахунок земель Служби автомобільних доріг у Сумській області, що є користувачем земельної ділянки відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серія СМ №8, зареєстрованого 03 березня 1997 року за №41.

Служба автомобільних доріг у Сумській області надала згоду на вилучення земельної ділянки та її надання в оренду Позивачу. Листом вих. №3/7.3-5-1975 від 07 вересня 2007 року зазначила, що не заперечує проти вилучення земельної ділянки зі складу земель автомобільного транспорту та дорожнього господарства і передачі її в оренду Позивачу.

Крім того, Державною службою автомобільних доріг України Позивачу надано Дозвіл №01326/338/09-07 від 20 вересня 2007 року на розміщення об'єкта сервісу на землях дорожнього господарства вздовж автомобільної дороги М-02 Кіпті-Глухів-Бачівськ.

Згідно зі ст. 181 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України «Про землеустрій» землеустрій - це сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональної організації території адміністративно-територіальних утворень, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.

Відповідно до розпорядження Відповідача від 29 жовтня 2007 року №591 на замовлення Позивача Глухівським районним відділом Сумської регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Позивачу для комерційного використання.

Ч.1 ст. 123 ЗК України передбачає, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

- зміни цільового призначення земельних ділянок;

- надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Згідно з ч. 6 ст. 123 ЗК України розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).

Відповідно до п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» від 26 травня 2004 року №677 проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини

Як вбачається із матеріалів справи, проект землеустрою був погоджений з відділом Держкомзему у Глухівському районі Сумської області, про що свідчить Висновок до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «ТВП «Градосервіс» на території Сопицької сільської ради Глухівського району Сумської області вих. №1070/0851 від 29 жовтня 2008 року; Глухівською райдержадміністрацією Сумської області, про що свідчить Розпорядження Голови Глухівської Райдержадміністрації про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду від 10 липня 2008 року № 355; Сопицькою сільською радою Глухівського району Сумської області, про що свідчить Рішення Ради 21 сесії 5 скликання про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду від 27 травня 2008 року; відділом архітектури та містобудування Глухівської райдержадміністрації, про що свідчить Висновок до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «ТВП «Градосервіс» на території Сопицької сільської ради Глухівського району Сумської області вих. №149 від 27 жовтня 2008 року; Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Сумській області, про що свідчить Висновок від 16 листопада 2007 року №17 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «ТВП «Градосервіс» для комерційного використання - інша комерційна діяльність (розміщення комплексу дорожнього сервісу) на території Сопицької сільської ради за межами населеного пункту Глухівського району Сумської області; Глухівською районною санітарно-епідеміологічною станцією, про що свідчить Висновок №69 щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову від 09 листопада 2007 року; Управлінням культури і туризму Сумської обласної державної адміністрації, про що свідчить Висновок до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Глухівського району вих. №16/1099 від 13 листопада 2007 року; Державною прикордонною службою України, Східного регіонального управління, Сумського прикордонного загону вих. № 23/10149 від 09 березня 2008 року.

Відповідно до ч. 7 ст. 123 ЗК України погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.

Ст. 11 Закону України «Про державну землевпорядну експертизу» визначає, що добровільна державна експертиза проводиться за ініціативою замовника або розробника об'єкта експертизи щодо об'єктів, які не підлягають обов'язковій державній експертизі.

Як вбачається із Висновку державної землевпорядної експертизи від 10 листопада 2008 року №445 Головного управління Держкомзему у Сумській області, проект землеустрою щодо відведення Позивачу земельної ділянки на території Сопицької сільської ради пройшов добровільну державну землевпорядну експертизу, під час якої проект оцінено позитивно після усунення недоліків.

Листом б/н від 11 листопада 2008 року Позивач звернувся до Відповідача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для комерційного використання (обслуговування жителів територіальних громад району) на території Сопицької сільської ради за межами населеного пункту с. Сопич Глухівського району та надання земельної ділянки в оренду.

Відповідач листом вих. №01-48/2195 від 25 листопада 2008 року повідомив, що питання затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки в оренду Позивачу будуть вирішені після врегулювання майнових питань з власником асфальтного покриття та огорожі, що знаходяться на зазначеній земельній ділянці. Таким чином Відповідач відмовив у задоволенні клопотання Позивача про затвердження проекту та надання земельної ділянки в оренду.

При цьому з наявних у матеріалах справи доказів та наданих у судовому засіданні пояснень представника Відповідача не вбачається підстав для обґрунтованого висновку про наявність на земельній ділянці майна, яке належить буд-якій особі.

Як вбачається із листа-погодження Служби автомобільних доріг у Сумській області про надання згоди на вилучення земельної ділянки та її передачу в оренду Позивачу особливими умовами такої згоди є будівництво та експлуатація об'єкта сервісу за погодженим цільовим призначенням згідно наданого Державною службою автомобільних доріг України Дозволу №01326/338/09-07 від 20 вересня 2007 року, а також включення до складу комісії з прийняття в експлуатацію об'єкта після завершення його будівництва представника Служби автомобільних доріг в Сумській області, умови про викуп будь-якого майна або про погодження майнових питань у листі-погодженні відсутні.

Службою автомобільних доріг у Сумській області 31 серпня 2007 року проведено обстеження земельної ділянки для будівництва (реконструкції) об'єктів сервісу, розміщення малої архітектурної форми. За результатами обстеження Службою складено відповідний акт, в якому вказано, що земельна ділянка вільна від забудови, що у місці розміщення об'єкту км 242+391 знаходиться перехрестя наліво у поле, направо до с. Сопич, встановлено знаки 2.1, 5.59, штучних споруд немає; існуючих об'єктів сервісу немає.

Київською філією «Діпродорекспертиза» ДП «Український державний інститут проектування об'єктів дорожнього господарства» проведено ескпертно-аналітичну обробку технічно-правової документації щодо можливості розміщення об'єктів дорожнього сервісу та спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами вздовж автомобільних доріг загального користування - стосовно можливості розміщення Позивачем на земельній ділянці об'єкту сервісу. Вказаною установою 19 вересня 2007 року складено Результати, в яких вказано, що земельна ділянка вільна від забудови.

Згідно з Висновком №338/09-07 від 20 вересня 2007 року КФ «Діпродорекспертиза» погоджено Позивачу розміщення комплексу дорожнього сервісу на земельній ділянці.

Відповідно до Дозволу №01326/338/09-07 від 20 вересня 2007 року, виданого Державною службою автомобільних доріг України, на земельній ділянці відсутні будівлі та комунікації.

З висновку відділу архітектури та містобудування Глухівської райдержадміністрації №149 від 27 жовтня 2008 року про погодження проекту відведення не вбачається наявність будь-якого майна на земельній ділянці, що відводиться Позивачу.

Згідно з листом КП «Глухівське БТІ» вих. №421 від 12 грудня 2008 року право власності на нерухоме майно вздовж автодороги Кіпті-Глухів-Бачівськ (в зоні діяльності КП «Глухівське БТІ») за будь-яким суб'єктом господарської діяльності не зареєстровано.

Відповідачем до суду будь-яких належних та допустимих доказів про наявність на території земельної ділянки, що відводиться Позивачу, асфальтного покриття та огорожі не надано.

Таким чином суд приходить до висновку про необґрунтованість тверджень Відповідача про наявність майна на земельній ділянці. Висновок ґрунтується на зазначених вище документах, складених органами державної влади та державними установами в межах їх компетенції згідно з чинним законодавства.

Відповідно до ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Ст. 17 ЗК України встановлю, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Згідно зі ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.

Відповідно до ч. 7 ст. 123 ЗК України погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.

Ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачає, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Суд, проаналізувавши матеріали проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Позивачу для комерційного використання, приходить до висновку про його відповідність вимогам ЗК України, Закону України «Про землеустрій», Постанові КМ України «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок».

З урахуванням вищевикладеного, позовні вимоги Позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Враховуючи, що представник позивача в судовому засіданні заявив клопотання про покладення судових витрат на позивача , суд задовольняє зазначене клопотання - судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 32, 34, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Визнати незаконним рішення Глухівської районної державної адміністрації Сумської області, викладене у листі вих. № 01-48/2195 від 25 листопада 2008 року, про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення Товариству з обмеженою відповідальністю «ТВП «Градосервіс» земельної ділянки загальною площею 0,90 га строком на 49 років для комерційного використання - розміщення комплексу дорожнього сервісу (автозаправна станція, мотель, кафе, магазин супутніх товарів, автостоянка легкових та вантажних автомобілів), обслуговування жителів територіальних громад району, розташованої біля прикордонного пункту-пропуску «Бачівськ» на території Сопицької сільської ради за межами населеного пункту.

3.Визнати незаконним рішення Глухівської районної державної адміністрації Сумської області, викладене у листі вих. № 01-48/2195 від 25 листопада 2008 року, про відмову у наданні в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «ТВП «Градосервіс» земельної ділянки загальною площею 0,90 га строком на 49 років для комерційного використання - розміщення комплексу дорожнього сервісу (автозаправна станція, мотель, кафе, магазин супутніх товарів, автостоянка легкових та вантажних автомобілів), обслуговування жителів територіальних громад району, розташованої біля прикордонного пункту-пропуску «Бачівськ» на території Сопицької сільської ради за межами населеного пункту.

4.Зобов'язати Глухівську районну державну адміністрацію Сумської області прийняти рішення у формі розпорядження про затвердження проекту землеустрою щодо відведення Товариству з обмеженою відповідальністю «ТВП «Градосервіс» земельної ділянки загальною площею 0,90 га строком на 49 років для комерційного використання - розміщення комплексу дорожнього сервісу (автозаправна станція, мотель, кафе, магазин супутніх товарів, автостоянка легкових та вантажних автомобілів), обслуговування жителів територіальних громад району, розташованої біля прикордонного пункту-пропуску «Бачівськ» на території Сопицької сільської ради за межами населеного пункту, та надання в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «ТВП «Градосервіс» земельної ділянки загальною площею 0,90 га строком на 49 років для комерційного використання - розміщення комплексу дорожнього сервісу (автозаправна станція, мотель, кафе, магазин супутніх товарів, автостоянка легкових та вантажних автомобілів), обслуговування жителів територіальних громад району, розташованої біля прикордонного пункту-пропуску «Бачівськ» на території Сопицької сільської ради за межами населеного пункту.

СУДДЯ В.М.Моїсеєнко

В судовому засіданні , за згодою представників сторін, оголошена вступна та резолютивна частини рішення. Повний текст рішення підписано 21.12.2009 р.

З оригіналом згідно

Помічник судді Л.М.Сорока

Суддя