"03" липня 2020 р. Справа № 596/922/20
Провадження № 3/596/425/2020
Суддя Гусятинського районного суду Тернопільської області Митражик Е.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Гусятинського відділення поліції Підволочиського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,не працюючого, за ч.2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Із змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 543420 від 29.05.2020 року, вбачається, що 29.05.2020 року було встановлено, що ОСОБА_1 протягом квітня 2019 року ухилявся від виконання своїх батьківських обов'язків щодо виховання свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , 2005 року народження, який 02.04.2019 року вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 289 КК України, чим порушив вимоги ч.2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повторно протягом року після накладення на нього адміністративного стягнення за ч.1 ст. 184 КУпАП.
Згідно положень частини статті 256 КпАП України, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Ознайомившись з протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 543420 від 29.05.2020 року суд приходить до висновку, що він не відповідає вимогам ст.256 КУпАП.
Стаття 150 Сімейного кодексу України містить перелік обов'язків батьків щодо виховання та розвитку дитини.
Так, частина 2 статті 184 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, вчиненні повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
До матеріалів справи додана ксерокопія вироку Гусятинського районного суду Тернопільської області від 27.05.2020 року, згідно якого ОСОБА_2 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 289 КК України та призначено йому покарання із застосуванням ст. 69 КК України у виді 2 років позбавлення волі без конфіскації майна. На підставі ст.ст. 75, 104 КК України звільнено від відбування покарання у виді позбавлення волі з випробуванням з іспитовим строком на 1 рік. В силу ч.1 ст. 76 КК України покладено обов'язки періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Ксерокопія вироку надана із відміткою про те, що «вирок не набрав законної сили».
Відповідно до абз.6 ч.9 розд. ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України за №1376 від 06.11.2015 року, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» зазначається суть адміністративного правопорушення, яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в звязку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній у відповідності з законом.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
З врахуванням вищенаведеного недоліку, а саме, відсутністю даних про те, що набрало чинності судове рішення-вирок Гусятинського районного суду Тернопільської області від 27.05.2020 року стосовно обвинувачення неповнолітнього ОСОБА_2 в справі №596/773/19, на яке посилається уповноважена на складання протоколу про адміністративне правопорушення-ДОП Гусятинського ВП к-н поліції Капелюсь В.Р. у фабулі правопорушення, неможливо повно та об'єктивно розглянути дану справу та прийняти будь-яке із передбачених законом рішень за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Враховуючи викладене, вважаю, що адміністративний матеріал підлягає поверненню для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 7, 245, 251, 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Направити матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 184 КУпАП для належного оформлення в Гусятинське відділення поліції Підволочиського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області.
Суддя: Е.М. Митражик