Справа № 686/15082/20
Провадження № 3/686/4925/20
19.06.20
19 червня 2020 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Чевилюк З.А., розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу про адміністративні правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ч.1 ст. 130 КУпАП,
Відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, за яким останньому ставиться у вину те, що 04 червня 2020 року о 19 год. 25 хв. ОСОБА_1 , керував автомобілем « Renault 19 » номерний знак НОМЕР_1 по вул. Кам'янецькій в м. Хмельницькому неподалік будинку № 209 з ознаками наркотичного сп'яніння ( зіниці очей, які не реагують на світло, бліда шкіра обличчя, виражене тремтіння пальців рук) та в порушення п.2.5 Правил дорожнього руху України, від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в установленому порядку відмовився в присутності двох свідків.
Допитана в судовому засіданні особа, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 заперечив свою винуватість у інкримінованому йому правопорушенні, вказавши, що наркотичні рево чини не вживає, а у вказаний час та місці він не відмовлявся від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння. На місці зупинки автомобіля пройти такий огляд йому не пропонували, а в медичному закладі він хотів здати аналіз сечі, проте через фізіологічні причини не зміг цього зробити, на що, однак, лікарем було складено акт про його відмову від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, а працівниками поліції відповідний протокол. При цьому, наступного дня з власної ініціативи його було оглянуто лікарем КНП « Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги » Хмельницької обласної ради ОСОБА_2 , та складено довідку із висновком - «тверезий».
Відповідно до вимог п.2.5 ПДР, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Сам огляд водія проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків з використанням спеціальних технічних засобів. Результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення (ч.ч.1 і 2 ст.266 КУпАП, пункти 2-5 Постанови, п.6 Інструкції).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі заклад охорони здоров'я).
Огляд же особи на стан сп'яніння, проведений з порушенням вимог статті 266КУпАП, вважається недійсним (ч.5ст.266 КУпАП).
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Стаття 251 КУпАП передбачає, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до виписаних у ст.ст. 254, 255 КУпАП положень, протокол про адміністративне правопорушення це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
З наведеного слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно довимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Так, при розгляді справи ОСОБА_1 винним себе у інкримінованому правопорушенні не визнав.
Як установлено судом, ОСОБА_1 не було запропоновано пройти освідування на стан наркотичного сп'яннніня на місці зупинки у присутності двох свідків, а одразу запропоновано проїхати в медичний заклад, на що останній погодився. В медичному закладі в ході спілкування із ОСОБА_1 , який вказує на те, що бажає пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння, проте у вказаний момент не може здати аналіз сечі, лікар зазначає « я ж повинна щось написати у висновку » та прямо вказує, що зазначить у цьому висновку про відмову ОСОБА_1 від проходження огляду. В подальшому працівник поліції за відсутності свідків складає відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення.
Таким чином порушено саму процедуру оформлення адміністративного правопорушення.
Зважаючи на викладене, беручи до уваги поведінку ОСОБА_1 під час фіксації подій на місці зупинки автомобіля та в медичному закладі, процесуальні порушення під час оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, суд приходить до переконання про відсутність достатніх та беззаперечних доказів на підтвердження підставності притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1.ст.130 КУпАП.
Отже з наведених мотивів слід закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення,передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, відносно ОСОБА_1 на підставі п.1 ст.247КУпАП за відсутністю в його діях складу даного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП слід закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя