18.06.2020 Справа №607/6400/20
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Дуда О.О., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Грузії, непрацюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: в АДРЕСА_1 ,
за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
15.04.2020 року близько 00 год. 50 хв. гр. ОСОБА_1 , перебував у громадському місці, а саме біля ТЦ "Мандарин" за адресою м. Тернопіль вул. Купчинського, 24 без одягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіратора, або захисної маски у т.ч. виготовлених самостійно, чим порушив вимоги п.2 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020р, №211 із внесеними змінами постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2020 р. № 255, відповідальність за що передбачена ст. ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча про час та день розгляду повідомлявся.
Як вбачається з протоколу серії ГП №127962 від 15 квітня 2020 року, ОСОБА_1 порушив вимоги п.2 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020р, №211 із внесеними змінами постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2020 р. № 255.
Статтею 44-3 КУпАП передбачено відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Відповідно п.п.1 п. 2 Постанови КМУ № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (у її редакції станом на 15.04.2020 року), заборонено до 24 квітня 2020 р.: 1) з 6 квітня 2020 р. перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіратора або захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно.
Вимогами ч.1 ст.9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна, необережна) дія чи бездіяльність, яку посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ГП №127962 від 15 квітня 2020 року; відеозаписом з нагрудних камер інспекторів поліції; письмовими поясненнями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 від 15.04.2020 року; витягом із ІПНП України від 15.04.2020 року; постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕАК №2389750 від 15.04.2020 року; копією протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №312070 від 15.04.2020 року.
За таких обставин вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
При накладенні адміністративного стягнення, суд, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, та вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення. Тому, у відповідності до п.5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", з правопорушника слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст.40-1, 44-3, 283, 284, 287, 294 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень в дохід держави.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 420,40 грн. в дохід держави.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 цього Кодексу, а також постанов, прийнятих за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 цього Кодексу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя Дуда О.О.