Рішення від 30.06.2020 по справі 360/2002/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

30 червня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2002/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом адвоката Майструка Євгена Сергійовича в інтересах ОСОБА_1 до державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк Олени Олександрівни про визнання незаконної відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

20 травня 2020 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви адвоката Майструка Євгена Сергійовича в інтересах ОСОБА_1 до державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк Олени Олександрівни, яким просив:

- визнати незаконною відмову державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк О.О. у проведенні державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.02.2019;

- зобов'язати державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради провести державну реєстрацію змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (включити ОСОБА_1 до фізичних осіб-платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори тощо) на підставі наказу про призначення тимчасово виконуючого обов'язки генерального директора від 08.09.2017 року, як документа, що відповідає вимогам пункту 6 частини 1 статті 15 та пункту 2 частини 4 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»;

- зобов'язати державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради провести державну реєстрацію змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» Шевченка Тараса Григоровича у зв'язку з його звільненням з 08 вересня 2017 року на підставі Наказу від 08.09.2017.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що 09.11.2015 ОСОБА_2 призначено на посаду Генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» на підставі рішення Наглядової ради у формі протоколу №4/2015 від 09.11.2015. Того ж дня між ОСОБА_2 та ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» укладено трудовий контракт на виконання повноважень Генерального директора строком до 09.11.2016 Рішенням Наглядової ради № 7/2016 від 19.12.2016 повноваження Генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» Шевченка Т.Г. продовжено до 09.11.2017, про що укладено новий контракт на виконання повноважень Генерального директора.

06.09.2017 Генеральним директором ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» ОСОБА_2 подано до ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» заяву про звільнення за власним бажанням з 08.09.2017 у зв'язку із неможливістю продовжувати роботу з огляду на загрозу захоплення підприємства невстановленими особами, які іменують себе представниками «Луганської народної республіки». 08.09.2017 Генеральним директором, видано наказ про звільнення ОСОБА_2 . В той же день ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» здійснило розрахунок та видало ОСОБА_2 трудову книжку із записом про звільнення. Отже, з 08.09.2017 ОСОБА_2 фактично не здійснює повноваження Генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат».

Водночас, 07.09.2017 Наказом Генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» у відповідності до п. 11.7.8. та п. 11.9. Статуту та Положення про генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», з 08.09.2017 призначено тимчасово виконуючого обов'язки генерального директора Семенка П.П. з оплатою встановленою для посади генерального директора на період відсутності генерального директора до моменту обрання генерального директора Наглядовою радою ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» у відповідності до вимог Статуту. Отже, з 08.09.2017 повноваження Генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» виконує Позивач.

З метою виконання ОСОБА_1 належним чином повноважень передбачених Статутом ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», Позивач відповідно до вимог Закону України «Про реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» звернувся до Управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради з відповідною заявою щодо зміни відомостей про юридичну особу.

27.02.2020 за результатом розгляду заяви ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», державним реєстратором управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк О.О. надано Повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації.

Виходячи зі змісту відповіді державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк О.О., підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації змін в Єдиному державному реєстрі стало те, що документи подано особою, яка не має на це повноважень, а також справжність підписів на рішенні нотаріально засвідчується з обов'язковим використанням спеціальних бланків нотаріальних документів.

Позивач з вказаною відмовою не згоден, тому звернувся до суду за захистом порушених прав та законних інтересів.

Відповідач - державний реєстратор управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк О.О., не погодився з позовом та 16 червня 2020 року надав письмовий відзив на позов та зазначив, що вважає свої дії, як державного реєстратора, повністю законними, відмова здійснена у відповідності зі статтями 27, 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», а тому просила відмовити у задоволенні позову (а.с. 112-117).

Ухвалою суду від 22 травня 2020 року позовну заяву адвоката Майструка Євгена Сергійовича в інтересах ОСОБА_1 до державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк Олени Олександрівни про визнання незаконної відмови та зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху та запропоновано протягом 10 (десяти) календарних днів, з дня отримання копії ухвали, усунути недоліки позовної заяви (а.с. 65-66).

04 червня 2020 року адвокатом Майструком Є.С. усунені недоліки позовної заяви, у зв'язку з чим ухвалою суду від 05 червня 2020 року позовну заяву адвоката Майструка Євгена Сергійовича в інтересах ОСОБА_1 прийнято до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.84-85).

Так, в поясненнях, наданих Позивачем на виконання ухвали суду від 22 травня 2020 року, Позивачем повідомлено суду, що ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» позбавлене можливості захистити свої права через подання позовної заяви до суду у зв'язку з відсутністю уповноваженого представника, дані про якого містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Водночас, ОСОБА_2 був звільнений з займаної посади за рішенням суду, а ОСОБА_1 призначений т.в.о. генерального директора, але відомості про це відсутні у Єдиному державному реєстрі. Фактично у зв'язку з протиправними діями Відповідача, ОСОБА_1 позбавлений можливості виконувати обов'язки т.в.о. генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», які на нього покладені згідно Наказу виданого в рамках повноважень передбачених Статутом.

Отже, у зв'язку з протиправними діями Відповідача порушені інтереси як юридичної особи ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», так і Семенюка П.П., на якого покладені обов'язки керівника ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», та який діє на підставі Статуту та в інтересах ПАТ «Алчевський металургійний комбінат». Фактично якщо суд відновить порушені права ОСОБА_1 як т.в.о. генерального директора на представництво інтересів підприємства перед третіми особами, він фактично відновить права ПАТ «Алчевський металургійний комбінат».

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази в межах вимог ст. 72-79, 90 КАС України, приймаючи до уваги письмові доводи сторін щодо предмета спору, суд приходить висновку щодо часткового задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Статтею 19 Конституції України закріплено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі - Закон № 755).

Відповідно до положень пункту 4 частини 1 статті 1 Закону № 755 державна реєстрація - це офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу.

У разі подання документів для проведення реєстрації змін до відомостей щодо юридичної особи заявником відповідно до норм пункту 8 частини 1 статті 1 Закону № 755 є уповноважений представник юридичної особи.

Згідно з абзацом 2 пункту 6 частини 1 статті 15 Закону № 755 для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, подається рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, яке викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами).

Для того, щоб зміна директора (керівника) юридичної особи (підприємства/товариства/тощо) була зареєстрована в Єдиному Державному Реєстрі (ЄДР), потрібно внести необхідні зміни до відомостей про юридичну особу, які знаходяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» потрібно подати вичерпний перелік документів.

Згідно з положенням частини 4 статті 11 Закону № 755 за результатами проведення реєстраційної дії формується виписка.

Відповідно до п. 1 ст. 25 Закону № 755 державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:

1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;

2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду щодо: зобов'язання вчинення реєстраційних дій.

Відповідно до підпункту 3 п. 3 ст. 25 Закону № 755 суб'єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення: проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру.

Підстави для відмови у державній реєстрації визначені ч.1 ст. 28 Закону № 755, зокрема, п. 1 зазначеної частини, на яку відповідач зазначив у повідомленні про відмову у проведенні державної реєстрації, визначає: документи подано особою, яка не має на це повноважень.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 27 Закону № 755 підставами для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, є невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону.

Судом встановлено та підтверджено належними та допустимими доказами наступні обставини справи.

09.11.2015 Рішенням Наглядової ради у формі протоколу №4/2015 ОСОБА_2 призначено на посаду Генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» та укладено трудовий контракт на виконання повноважень Генерального директора строком до 09.11.2016.

19.12.2016 Рішенням Наглядової ради № 7/2016 повноваження Генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» Шевченка Тараса Григоровича продовжено до 09.11.2017, про що укладено новий контракт на виконання повноважень Генерального директора.

06.09.2017 Генеральним директором ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» Шевченком Тарасом Григоровичем подано до ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» заяву про звільнення за власним бажанням з 08.09.2017 у зв'язку із неможливістю продовжувати роботу з огляду на загрозу захоплення підприємства невстановленими особами.08.09.2017.

Зазначені обставини та сам факт припинення трудових відносин ОСОБА_2 підтверджується Рішенням Жовтневого районного суду м. Дніпропетровськ від 25.06.2019 по справі №201/4367/19 за позовом ОСОБА_2 до ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», відповідно до якого, трудовий контракт укладений на підставі рішення Наглядової ради у формі протоколу № 7/2016 від 19 грудня 2016 року між ОСОБА_2 та ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» визнано розірваним з 08.09.2017 (а.с. 12-20).

08.09.2017 Наказом Генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» Шевченком Т.Г. у відповідності до п. 11.7.8. та п. 11.9. Статуту та Положення про генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», з 08.09.2017 р. призначено тимчасово виконуючого обов'язки генерального директора Семенюка Павла Петровича з оплатою встановленою для посади генерального директора на період відсутності генерального директора до моменту обрання генерального директора Наглядовою радою ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» у відповідності до вимог Статуту (а.с. 11).

Виходячи зі змісту вказаного Наказу, з 08.09.2017 повноваження Генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» фактично виконує Семенюк Павло Петрович. Зазначене також знаходить своє підтвердження в Рішенні Жовтневого районного суду м. Дніпропетровськ від 25.06.2019 по справі №201/4367/19, що є преюдиціально встановленим фактом та не підлягає доказуванню в силу вимог ст. 78 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 60 Закону України «Про акціонерні товариства», у разі неможливості виконання особою, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, своїх повноважень, ці повноваження здійснюються призначеною нею особою, якщо інше не передбачено статутом або положенням про виконавчий орган.

В свою чергу, відповідно до вимог ст. 58 Закону України «Про акціонерні товариства», виконавчий орган акціонерного товариства здійснює управління поточною діяльністю товариства.

До компетенції виконавчого органу належить вирішення всіх питань, пов'язаних з керівництвом поточною діяльністю товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів та наглядової ради.

Права та обов'язки членів виконавчого органу акціонерного товариства визначаються цим Законом, іншими актами законодавства, статутом товариства та/або положенням про виконавчий орган товариства, а також контрактом, що укладається з кожним членом виконавчого органу. Від імені товариства контракт підписує голова наглядової ради чи особа, уповноважена на таке підписання наглядовою радою.

Відповідно до вимог ст. 60 Законом України «Про акціонерні товариства», повноваження члена виконавчого органу встановлюються законом, статутом товариства, а також контрактом, укладеним з головою та/або членом виконавчого органу.

Водночас, відповідно до Статуту ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», що затверджений протоколом №01/16 від 11.01.2016 загальних зборів акціонерів ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» (далі - Статут), Генеральний директор є одноосібним виконавчим органом Товариства, який здійснює управління його поточною діяльністю (п. 11.1. Статуту) (а.с. 31-48).

Генеральний директор має право тимчасово покласти виконання обов'язків Генерального директора на іншого працівника у разі відсутності Генерального директора у зв'язку з відрядженням, хворобою, відпусткою, або з інших причин - протягом строку такої відсутності (п. 11.7.8. Статуту).

Генеральний директор має право в межах своєї компетенції видавати накази та давати розпорядження, обов'язкові для виконання всіма працівниками Товариства (п. 11.7.6. Статуту).

При виконанні функцій Генерального директора особа, що тимчасово виконує його обов'язки, має право без довіреності здійснювати дії від імені Товариства в межах компетенції Генерального директора, визначеної Статутом (п. 11.9. Статуту).

Відповідно до п. 11.8. Статуту, Генеральний директор вправі без довіреності представляти Товариство та вчиняти від його імені юридичні дії в межах компетенції, визначеної Статутом.

Надаючи правову оцінку наданим доказам, статутним документам ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» та виходячи з наведених норм права, суд приходить до висновку, що Генеральний директор ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» Шевченко Т.Г., в рамках наявних повноважень видав Наказ про призначення тимчасово виконуючого обов'язки генерального директора Семенюка П.П. на період відсутності генерального директора до моменту обрання генерального директора Наглядовою радою ПАТ «Алчевський металургійний комбінат».

З моменту видачі Наказу від 08.09.2017 про призначення тимчасово виконуючого обов'язки генерального директора Семенюка П.П., повноваження Генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» тимчасово виконує ОСОБА_1 , на якого покладені завдання та обов'язки, та який має право від імені ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» вчиняти дії, що відносяться до компетенції Генерального директора та які вказані у Статуті ПАТ «Алчевський металургійний комбінат».

27 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу (а.с. 118-120). До вказаної заяви додані копія наказу Генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» від 08.08.2017 та квитанції про сплату збору за вчинення реєстраційних дій (а.с. 121, 122).

Вказану заяву разом з документами отримано державним реєстратором управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк О.О. 27.02.2020, що підтверджується описом документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документів» (а.с. 123).

Відповідачем за наслідками розгляду поданих документів винесено повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації (а.с. 124). Суд зазначає, що як зазначено, оскаржуване повідомлення винесено 27.02.2019, однак наявні в матеріалах справи документи свідчать про прийняття даного повідомлення саме 27.02.2020, про що зазначив позивач.

Щодо вимоги Позивача про визнання незаконною відмову державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк О.О. у проведенні державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.02.2019 та зобов'язання державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради провести державну реєстрацію змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (включити ОСОБА_1 до фізичних осіб-платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори тощо) на підставі наказу про призначення тимчасово виконуючого обов'язки генерального директора від 08.09.2017, як документа, що відповідає вимогам пункту 6 частини 1 статті 15 та пункту 2 частини 4 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», суд вважає її правомірною та такою що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до Рішення міської ради від 24.10.2019 № 75/1114 затверджено Положення «Про управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради», відповідно до п. 2.1. якого, Управління є юридичною особою і відповідно до Положення наділяється повноваженнями, в межах яких діє самостійно і несе відповідальність за свою діяльність відповідно до закону (а.с. 21-22, 23-30) (http://lis.gov.ua/2011-03-25-08-36-56/executive-powers/polozhennya-vikonavchikh-organiv/21413-polozhennya-pro-upravlinnya-administrativnikh-poslug-lisichanskoji-miskoji-radi.html).

Відповідно до п. 3.1. Положення, метою діяльності управління є реалізація повноважень і функцій, віднесених до відання управління, як виконавчого органу міської ради. Управління є суб'єктом державної реєстрації, який здійснює повноваження у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, визначеним відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Згідно п. 4.20. Положення, функції Управління полягають в проведені всіх реєстраційних та інших дій, передбачених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Водночас, п. 6.3. Положення, передбачено, що за невиконання функцій і задач відповідно до даного Положення та посадових інструкцій працівники управління несуть персональну відповідальність відповідно до чинного законодавства.

Як випливає зі змісту Повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації від 27.02.2019 (27.02.2020), що підписане державним реєстратором управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк О.О., підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації змін в Єдиному державному реєстрі стало те, що документи подано особою, яка не має на це повноважень, а також, справжність підписів на рішенні нотаріально засвідчується з обов'язковим використанням спеціальних бланків нотаріальних документів.

Вказане твердження Відповідача є помилковим, оскільки, як встановлено судом, про що зазначено вище, з 08.09.2017 повноваження Генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» фактично виконує ОСОБА_1 , на якого покладені завдання та обов'язки, та який має право від імені ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» вчиняти дії, що відносяться до компетенції Генерального директора та які вказані у Статуті ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», в тому числі підписувати від імені Товариства будь-які документи, без довіреності представляли Товариство та вчиняти від його імені юридичні дії в межах компетенції визначеної Статутом.

Вказані повноваження покладені на ОСОБА_1 Генеральним директором ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» Шевченком Тарасом Григоровичем шляхом видачі Наказу від 08.09.2017 в рамках наявних в нього повноважень.

Водночас, як випливає зі змісту Наказу від 08.09.2017 та Рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровськ від 25.06.2019 по справі № 201/4367/19, на момент звернення з відповідною Заявою до державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк О.О., Шевченко Т.Г. обов'язки Генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» не виконував та був звільнений за власним бажанням, що унеможливлює подання ним будь-яких заяв від імені ПАТ «Алчевський металургійний комбінат».

Тобто, на момент подання звернення до державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк О.О. тимчасово виконуючий обов'язки Генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» Семенюк П.П. мав відповідні повноваження для подання Заяви щодо зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та включення відомостей щодо ОСОБА_1 , який має право вчиняти дії від імені ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» без довіреності, у тому числі підписувати договори тощо, на підставі наказу про призначення тимчасово виконуючого обов'язки генерального директора від 08.09.2017, як документа, що відповідає вимогам пункту 6 частини 1 статті 15 та пункту 2 частини 4 статті 17 Закону № 755.

Водночас посилання державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк О.О. на вимоги ст. 34 Закону України «Про нотаріат», яким передбачено, що на спеціальних бланках нотаріальних документів викладається при нотаріальному засвідченні: рішення органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; рішення загальних зборів учасників про визначення розміру статутного капіталу та розмірів часток учасників; рішення загальних зборів учасників про виключення учасника з товариства; заяви про вступ до товариства; заяви про вихід з товариства; акту приймання-передачі частки (частини частки) у статутному капіталі товариства - є помилковим, оскільки серед наведеного Законом переліку відсутній такий документ, як наказ керівника підприємства.

Таким чином, вимога щодо обов'язкового використання спеціальних бланків нотаріальних документів для викладення розпорядчих документів виконавчого органу юридичної особи (в даному випадку Наказу від 08.09.2017) суперечить вимогам Закону України «Про нотаріат» та не може бути прийняте судом як підстава для відмови у здійсненні державної реєстрації змін в Єдиному державному реєстрі.

Щодо вимоги Позивача про зобов'язання державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради провести державну реєстрацію змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» (код ЄДРПОУ 05441447) Шевченка Тараса Григоровича у зв'язку з його звільненням з 08 вересня 2017 року на підставі Наказу від 08.09.2017 суд не погоджується з доводами Позивача та є таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 13 ч. 2 ст. 9 Закону № 755, в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу: відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.

Водночас, згідно п.п. 10.7.6. та п.п. 10.7.7. п. 10.7. розділу 10 Статуту, до компетенції наглядової ради належить обрання та припинення повноважень Генерального директора та затвердження умов контракту (трудового договору) з генеральним директором.

Отже, як встановлено судом, Позивач не виконав вимоги передбачені п. 13 ч. 2 ст. 9 та ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та не звернувся до державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк О.О. з відповідною Заявою щодо зміни відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу щодо виключення з реєстру інформації про ОСОБА_2 та призначення нового Генерального директора згідно рішення Наглядової ради ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» яке має бути посвідчене у відповідності до вимог ст. 34 Закону України «Про нотаріат».

Крім того, як зазначив Відповідач у наданому Відзиві, п. 13 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі обов'язково містяться відомості про керівника юридичної особи. Тобто, згідно з діючим законодавством та відповідно до технічних вимог програмного продукту АРМ ЄДР, виконати судове рішення про виключення запису з Єдиного державного реєстру про ОСОБА_2 та не включити відомості про нового керівника - неможливо.

Таким чином, вимога Позивача про зобов'язання державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про генерального директора ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» (код ЄДРПОУ 05441447) Шевченка Тараса Григоровича задоволенню не підлягає.

З огляду на встановлені судом обставини справи та підтвердження їх належними доказами, суд дійшов висновку про протиправність відмови державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк Олени Олександрівни у проведенні державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.02.2019 та зобов'язання державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк Олену Олександрівну провести державну реєстрацію змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та включити ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до фізичних осіб-платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори тощо, на підставі наказу про призначення тимчасово виконуючого обов'язки генерального директора від 08.09.2017, як документа, що відповідає вимогам пункту 6 частини 1 статті 15 та пункту 2 частини 4 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», а отже про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при звернення до суду сплачено судовий збір у розмірі 2522,40 грн., що підтверджується дублікатом квитанції № 0.0.1725964022.1 від 03.06.2020 (а.с. 76).

З огляду на вимогу ч.3 ст. 139 КАС України та кількість позовних вимог, враховуючи те, що позовні вимоги задоволені частково, суд дійшов висновку, про стягнення за рахунок відповідача на користь позивача витрат зі сплати судового збору у розмірі 1681,60 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Луганський окружний адміністративний суд, -

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Майструка Євгена Сергійовича в інтересах ОСОБА_1 до державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк Олени Олександрівни про визнання незаконної відмови та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк Олени Олександрівни у проведенні державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.02.2019.

Зобов'язати державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк Олену Олександрівну провести державну реєстрацію змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та включити ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до фізичних осіб-платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори тощо, на підставі наказу про призначення тимчасово виконуючого обов'язки генерального директора від 08.09.2017, як документа, що відповідає вимогам пункту 6 частини 1 статті 15 та пункту 2 частини 4 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок державного реєстратора управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Литвинюк Олени Олександрівни (Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Гетьманська, 63) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1681,60 грн (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня 60 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Ірметова