30 червня 2020 року м.Київ № П/320/913/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенко О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області та просить суд:
визнати протиправними дії щодо відмови в призначенні (перерахунку) пенсії та її виплати відповідно до довідки про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС м. Чорнобиль від 09.12.2019 № 1148;
зобов"язати здійснити призначення (перерахунок та виплату) пенсії згідно ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС м. Чорнобиль від 09.12.2019, починаючи з 09.12.2019.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у зв'язку з одержанням статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС та інвалідності звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак останній відмовив йому у такому перерахунку посилаючись на відсутність підтвердження первинними документами відомостей зазначених у довідці № 1148 від 09.12.2019.
Відповідач 06.03.2020 до суду подав відзив на адміністративний позов, відповідно до якого позовні вимоги не визнає та просить суд у задоволенні позову відмовити з підстав, наведених у відзиві.
11.03.2020 засобами поштового зв'язку до суду надійшла відповідь на відзив, згідно з якою позивач з наведеними відповідачем обставинами не погодився та просив суд адміністративний позов задовольнити.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.02.2020 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження).
Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 - громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим Вишнівським МВМ ГУ МВС України в Київській області 03.12.1997; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Як вбачається із матеріалів справи позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 від 29.08.2019.
Згідно із наказом від 10.10.1986 позивач направлено для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у відрядження тривалістю 10 днів з 20.10.1986 по 31.10.1986.
Відповідно до акту огляду МСЕК від 15.04.2019 серії АВ № 1043725 позивачу встановлена ІІ група інвалідності з відміткою «захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», а також визначено ступінь втрати професійної працездатності у розмірі 75%.
Згідно довідки № 912 від 20.09.2019 позивачу за роботу у населених пунктах зони відчуження, а саме: ЧАЕС, м. Чорнобиль з 21.10.1986 по 30.10.1986 по місцю роботи Комунальне підприємство «Управління міським господарством Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» на посаді водія виплачена заробітна плата у розмірі 794,45 карб з урахуванням коефіцієнта 2 відповідно до постанови Ради міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7, до довідки долучено порядок розрахунку зазначеної заробітної плати.
Також довідкою від 09.12.2019 № 1148 позивачу за роботу у населених пунктах зони відчуження, а саме: ЧАЕС, м. Чорнобиль з 21.10.1986 по 30.10.1986 по місцю роботи Комунальне підприємство «Управління міським господарством Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» на посаді водія виплачена заробітна плата у розмірі 826,61 карб з урахуванням коефіцієнта 2 відповідно до постанови Ради міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7, до довідки долучено порядок розрахунку зазначеної заробітної плати, у якому зазначається, що заробітна плата за дні роботи в зоні відчуження становить 413,64 карб.
Відповідно до інформаційної довідки від 04.11.2019 № 1038, у зв'язку з відпрацюванням понаднормових годин у зоні відчуження у період відрядження з 21.10.1986 по 30.10.1986 позивачу нараховано та виплачено підвищену оплату праці з врахуванням коефіцієнта кратності 2, а самі розрахунки здійснено на підставі наявних в особовому рахунку даних.
Згідно з відомостями зазначеними у особовому рахунку позивача, йому нараховано та виплачено 413,64 карб. заробітної плати за листопад 1986 року.
04.11.2019 позивач звернувся до пенсійного органу з вимогою призначити та виплатити пенсію згідно ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС м. Чорнобиль від 09.12.2019. Крім того до заяви було долучено наступні документи: паспорт, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, довідка про заробітну плату в зоні ЧАЕС м. Чорнобиль з 21.10.1986 по 30.10.1986, інформаційна довідка по 1986 році, копія відомостей про заробітну плату за жовтень 1986 року, копія відомостей про заробітну плату за листопад 1986 року, копія відомостей про заробітну плату за вересень 1986 року, копія відомостей про заробітну плату за липень 1986 року та копія наказу № 81 про відрядження від 10.10.1986, що підтверджується розпискою-повідомленням.
Листом від 21.11.2019 № 3369/103-16 відповідач відмовив йому у перерахунку пенсії з підстав не відповідності заробітної плати за роботу на ЧАЕС із проведеним у листі розрахунком.
Крім того запропоновано позивачу усунути недоліки шляхом подачі виправленої довідки.
Відповідно до отриманого листа 09.12.2019 позивач подав до пенсійного органу нову довідку про заробітну плату в зоні відчуження за період стажу з 21.10.1986 по 30.10.1986 № 1148 від 19.12.2019, що підтверджується розпискою-повідомленням, однак відповідачем відмовлено у перерахунку, у зв'язку з не підтвердженням зазначеної заробітної плати первинними документами.
Не погоджуючись із вказаною відмовою позивач звернувся до адміністративного суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно ч. 1ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
З 01.01.2012 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011, якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (надалі - Порядок № 1210).
Згідно п. 1 Порядку № 1210 цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 54 і ст. 57, 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 2745). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Пунктом 7 Порядку № 1210 визначено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону № 2745 видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Згідно з ч. 1 ст. 39 Закону № 2745 громадянам, які працюють у зоні відчуження, встановлюється доплата у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України № 2745 військовозобов'язаним, вільнонайманим, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на території радіаційного забруднення, оплата праці провадиться згідно зі ст. 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною.
Згідно із п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Після аварії на Чорнобильській АЕС 26.04.1986 Уряд колишнього СРСР та Української РСР ухвалили рішення із грифом «таємно» щодо оплати праці осіб-ліквідаторів.
У листі Міністерства праці та соціальної політики України від 13.04.2001 № 03-3/1652-018-2 «Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986-1990 років осіб, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» зазначено, що листом Держкомпраці УРСР від 13.06.1989 № 10-769 повідомлено, що Рада Міністрів СРСР зняла гриф «секретно» з постанов ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 № 524-156, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 № 665-195, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29.12.1987 № 1497-378, розпоряджень від 03.09.1986 № 1767-рс і від 11.12.1986 № 2488-рс. Повідомлялось також, що розсекречуються прийняті до виконання постанови Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986 № 168-5, від 10.06.1986 № 207-7, розпорядження Ради Міністрів УРСР від 10.09.1986 № 530-рс, від 16.12.1986 № 694-рс, від 06.01.1988 р. № 12-рс та листи Держкомпраці УРСР, якими доводились зазначені рішення Ради Міністрів УРСР: № 4с від 09.05.1986, № 58с від 11.06.1986, № 132с від 16.09.1986, № 179с від 25.12.1986, № 8с від 22.01.1988. Знято гриф секретності з низки інших нормативних актів, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
У вищеназваних нормативно-правових актах йдеться про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств, організацій і закладів, які брали участь на роботах пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, дія яких поширюється як на військовослужбовців та військовозобов'язаних запасу, яких було призвано на військові збори та які в 1986-1990 роках виконували роботи в зоні відчуження, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Аналіз норм Закону № 2745, Порядку № 1210, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» дає підстави для висновку про те, що розмір призначеної за вказаним Законом пенсії, обчислюється виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, який зазначається у довідках, виданих підприємствами, установами та організаціями, на яких працювали особи, що мають право на таку пенсію. Підставою проведення розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження є первинні документи про нараховану та виплачену заробітну плату, періоду та фактичної тривалості робочого дня і місця її виконання.
Таку правову позицію висловив Верховний Суд України у постанові від 04.11.2015 (справа № 539/4466/14-а) та Верховний Суд у постановах від 18.10.2018 в справі 539/758/15-а, від 18.12.2018 у справі 539/1715/17, від 10.07.2019 у справі 539/2726/16а.
Згідно зі ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
За змістом ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 98 Закону України "Про пенсійне забезпечення" переведення з одного виду пенсії на інший, перерахунок пенсії здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Як слідує з матеріалів справи, позивачу відмовлено у переході із пенсії, призначеної згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з підстав неможливості проведення перевірки наведених у довідці Комунального підприємства «Управління міським господарством Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» про заробітну плату позивача від 09.12.2019 № 1148 відомостей з підстав відсутності первинних документів.
Окрім цього, суду надано копію виписки з особового рахунку позивача, де значаться суми виплаченої позивачу заробітної плати що є первинним документом.
Разом з цим, на дослідження суду надана довідка 09.12.2019 № 1148 Комунального підприємства «Управління міським господарством Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області», із зазначенням року і сум нарахувань заробітної плати, зокрема у листопаді 1986 року погодинно, що видана на підставі первинних документів.
У довідці від 09.12.2019 № 1148 Комунального підприємства «Управління міським господарством Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» також зазначено про розмір виплаченої заробітної плати згідно відомостей з особового рахунку.
Наказ від 10.10.1986 містить дані про дні виїзду позивача у зону відчуження із вказаними об'єктами та населеними пунктами, зокрема, м. Чорнобильна 10 днів з 20.10.1986 по 31.10.1986.
При цьому, відповідачем не надано суду доказів врахування при прийнятті рішення щодо призначення чи відмови у призначенні пенсії позивачу за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», первинних документів щодо оплати праці позивача, наявних у пенсійній справі та перевірки змісту наданої позивачем довідки 09.12.2019 № 1148.
Таким чином суд приходить до висновку, що відповідач необґрунтовано відмовив позивачу у переході на пенсію за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з підстав неможливості проведення перевірки наведених у довідці Комунального підприємства «Управління міським господарством Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» від 09.12.2019 № 1148 відомостей з підстав відсутності первинних документів, тобто без з'ясування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання здійснити призначення (перерахунок та виплату) пенсії згідно ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС м. Чорнобиль від 09.12.2019, починаючи з 09.12.2019, суд зазначає наступне.
З огляду на відсутність в матеріалах справи всіх наявних у пенсійній справі первинних документів, враховуючи, що суд не може підміняти державний орган та приймати замість нього рішення та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до дискреційних повноважень такого суб'єкта владних повноважень, судом не може бути надана правова оцінка дотримання умов щодо виникнення права на пенсію згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в їх сукупності, оскільки підставою для відмови позивачу у переході на відповідну пенсію стала тільки неможливість проведення перевірки наведених у довідці Комунального підприємства «Управління міським господарством Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» від 09.12.2019 № 1148 відомостей з підстав відсутності первинних документів. Інших підстав відмови не було, а тому і відсутні у суду підстави для перевірки дотримання відповідачем інших умов щодо виникнення у позивача права на пенсію, зокрема, достовірності та відповідності правовим нормам відомостей у довідці Комунального підприємства «Управління міським господарством Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» від 09.12.2019 № 1148, наявності інших визначених законодавством умов.
Враховуючи, що відповідачем необґрунтовано відмовлено позивачу у переведенні пенсії за віком на пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за його заявою від 09.12.2019, застосовуючи механізм захисту права та його відновлення, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області повторно розглянути заяву позивача від 09.12.2019 із врахуванням встановлених судом обставин та викладених правових висновків у цій справі.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду жодного доказу правомірності прийняття п. 5 Протоколу № 161 засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 25.11.2019.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242-246, 251, 255 КАС України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) в призначенні (перерахунку) пенсії та її виплати відповідно до довідки про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС м. Чорнобиль від 09.12.2019 № 1148.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) від 09.12.2019 із врахуванням встановлених судом обставин та викладених правових висновків у цій справі.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Відповідно до пункту 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки, визначені для порядку оскардження рішення, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Суддя Головенко О.Д.