Рішення від 22.06.2020 по справі 500/744/20

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/744/20

22 червня 2020 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю:

секретаря судового засідання Семеха В.Т.

представника позивача адвоката Ізай Р.О.

представника відповідача Смика А.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

17 березня 2020 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, приватного агропромислового підприємства "Озерна" про визнання протиправним та скасування рішення, в якій позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №1 від 06.11.2019 в частині не зарахування ОСОБА_1 до трудового стажу періоду роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за Списком №2 період роботи , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах: з 12.11.1994 по 02.02.2000 на посаді фарбувальника дзеркального цеху колгоспу "Озернянський"; з 07.02.2000 по 01.12.2006 - фарбувальника дзеркального цеху ПАП "Озерна".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на заяву позивача від 07.10.2019 №1227 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" листом вих. №1802/03.21 від 24.12.2019 на підставі рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 06.11.2019 №1 повідомлено про відсутність необхідного пільгового стажу Не погоджуючись з таким рішенням відповідача звернулася до суду за захистом своїх пенсійних прав, оскільки вважає, що її пільговий стаж становить 10 років 6 місяців 20 днів та є достатнім для призначення пенсії за віком за Списком №2.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.03.2020 позовну заяву залишено без руху. Позивачеві надано строк для усунення недоліків позовної заяви.

На підставі статті 12 та глави 10 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) Тернопільським окружним адміністративним судом винесено ухвалу від 06 квітня 2020 року про відкриття провадження в адміністративній справі №500/744/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

28.04.2020 представником відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного поступив відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Крім того 28.04.2020 представником відповідача подано клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 07.05.2020 клопотання представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 28.04.2020 про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін задоволено.

Визначено розгляд справи №500/744/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено у справі судове засідання на 09 червня 2020 року.

09.06.2020 розгляд справи відкладено до 22.06.2020 для ознайомленням з матеріалами справи.

22.06.2020 в судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з мотивів, викладених у позовній заяві та просила задовольнити.

Представник відповідача заперечив проти задоволення позову з підстав, наведених у відзиві.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення учасників справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

07.10.2019 ОСОБА_1 звернулася до Козівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку №2, подавши наступні документи: паспорт громадянина України, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера, свідоцтво про шлюб, трудову книжку серії НОМЕР_1 2782123, видану 17.02.1986, диплом ДТ №810329, довідку №24 від 30.03.2017, видану Озерянською сільською радою, довідку№594 від 01.02.20919, видану управлінням праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації, довідку №2 від 09.09.2019 про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої ПАП "Озерна", висновки щодо якості проведення атестації робочих місць за умовами праці, накази про затвердження переліку робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад працівників, яким підтверджується право на пільги та компенсації за результатами проведеної атестації робочих місць.

В переліку документів, яких недостатньо для призначення пенсії вказано довідку з ПАП "Озерна" про те, що після атестації 2020 року характер умов праці не змінювався та підтвердження стажу роботи на пільгових умовах комісією ГУ ПФУ.

Розглянувши подану заяву позивача, відповідач листом від 24.12.2019 №1802/03.21 повідомив про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" через відсутність необхідного пільгового стажу, який складає 2 роки 10 місяців 2 дні. Таку відмову обґрунтовано тим, що згідно із записами трудової книжки та довідки №2 від 09.09.2019 позивач працювала в ПАП "Озерна" на посаді фарбувальника дзеркал з 01.08.2001 по 01.12.2006.

За результатами перевірки, проведеної спеціалістами відділу контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області стажу роботи в ПАП "Озерна" на посаді фарбувальника дзеркал встановлено, що книга по оплаті праці з 01.08.2001 по 31.12.2001 не представлена у зв'язку з тим, що знаходиться на зберіганні в Озерянській сільській раді. В книгах по оплаті праці за 2002-2006 роки заробітна плата нараховувалась, однак посада не зазначена.

Накази з особового складу по ПАП "Озерна" за 2001-2005 роки та особова картка форми П-2 не представлені у зв'язку з відсутністю. Згідно наказу №197 від 01.12.2006 позивача звільнено з роботи за згодою сторін, однак посада не вказана.

В книзі обліку трудового стажу містяться відомості про роботу в ПАП "Озерна" з 07.02.2000 по 01.12.2006, однак в графі 2001 посада - фарбувальник дзеркал дописана.

Довідка №2 від 09.09.2019 про підтвердження пільгового стажу в ПАП "Озерна" видана на підставі копії книги обліку трудового стажу та матеріалів атестації робочих місць.

Висновком щодо якості проведеної атестації ПАП "Озерна" від 03.03.2002 №030/05 та згідно наказу по підприємству "Про затвердження переліку робочих місць , виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджується право на пільги та компенсації" від 26.12.2002 №57 підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 працівникам робочих місць "фарбувальник дзеркал".

За відсутності первинних документів про підтвердження факту роботи позивача на пільговій посаді зараховувати до спеціального стажу період роботи в ПАП "Озерна" на посаді фарбувальника дзеркал з 01.08.2001 по 01.12.2006 не має підстав.

Згідно рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 06.11.2019 №1 підтверджено пільговий стаж роботи за Списком №2 позивача в колгоспі "Озерянський" з 31.03.1997 по 02.02.2000.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 №137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV).

Статтею 8 Закону №1058-ІV передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону №1058-ІV виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Відповідно до статті 5 Закону №1058-ІV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди призначення пільгових пенсій провадиться за нормами зазначеного закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 100 Закону №1788-XII передбачено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах, зокрема, особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно до пункту "б" статті 13 Закону №1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. До досягнення вказаного віку, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року.

Відповідно до частини першої статті 114 Закону №1058-ІV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах (пункт 2 частини другої статті 114 Закону №1058-ІV).

До досягнення віку, встановленого пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними, зокрема, віку 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу, зокрема, з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи жінкам.

За статтею 13 Закону №1788-XII однією з підстав набуття права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведення атестації робочих місць.

21 серпня 1992 року набрав чинності Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442. З цього часу визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах провадиться на підставі результатів атестації відповідних робочих місць за умовами праці.

Згідно з пункту 4 Порядку №442 01.08.1992 атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не раніше одного разу на 5 років. У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383, результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються під час обчислення стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж п'яти років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на цьому підприємстві не змінювалися докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Якщо докорінно змінилися умови і характер праці, для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах слід проводити позачергову атестацію. У разі підтвердження цього права за результатами вперше проведеної атестації, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на цьому підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи упродовж наступних п'яти років з урахуванням вимог вказаного пункту 4.2 Порядку №383.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 23.01.2018 у справа №732/2003/14 та у постанові від 05.03.2019 у справі №679/774/16-а.

Відповідно пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Згідно пункту 10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону №1788-ХІІ є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162 розділу XVІІІ "Скляне виробництво, виробництво керамічних, фарфорових та фаянсових виробів" передбачена посада - "фарбувальник дзеркал." (код 2190100а-13176)

Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2003 №36 до розділу XVІІІ "Скляне виробництво, виробництво керамічних, фарфорових та фаянсових виробів" передбачена посада - "фарбувальник дзеркал."

Частиною четвертою статті 24 Закону №1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно статті 62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Аналогічна норма закріплена частиною першою статті 48 КЗпП України. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58, усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (пункт1 Інструкції №58).

Положенням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про трудові книжки працівників" від 27.04.1993 №301 передбачено, що відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб'єкта господарювання.

Згідно з положеннями пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, де передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконаної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Пунктом 18 вказаного Порядку, за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Таким чином, основним документом, якій підтверджує стаж роботи на підприємстві є трудова книжка.

Як видно із записів №№7-10 трудової книжки позивача:

12.11.1994 прийнята на роботу в колгосп "Озерянський" Зборівського району в дзеркальний цех. (наказ №11 від 29.11.1994);

02.02.2000 звільнена з роботи у зв'язку з реформуванням колгоспу "Озерянський" (рішення загальних зборів, наказ №2 від 02.02.200);

у зв'язку з реформуванням колгоспу "Озерянський" реорганізовано в ПАП "Озерна" (наказ №2 від 02.02.2000)

07.02.2000 прийнята на роботу в ПАП "Озерна" робочою в дзеркальний цех (дописано фарбувальник дзеркал) (наказ №4 від 11.03.2000)

01.12.2006 звільнена з роботи за згодою двох сторін ст.36 п.1 КЗпП України) (наказ №4-197 від 01.12.2006)

Відповідно до пункту 20 Порядку №637, постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 №18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за №1231/13105, затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Він визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

Пунктами 3, 5 вказаного Порядку передбачено, що підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії). Комісії діють у відповідності до цього Порядку.

Згідно пункту 10 Порядку рішення про результати розгляду заяви (додаток 2) приймається більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою або його заступником. Рішення про результати розгляду заяви набуває чинності з моменту прийняття рішення.

Пунктами 13-15 Порядку передбачено, що Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі розглядають заяви про підтвердження стажу роботи та з відповідною пропозицією про задоволення або відхилення заяви, разом із вмотивованим висновком, направляють Комісії.

Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення.

Судом встановлено, що рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області прийнято рішення від 06.11.2019 №1 підтверджено пільговий стаж роботи за Списком №2 позивача в колгоспі "Озерянський" з 31.03.1997 по 02.02.2000.

При цьому враховано, що згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 з 12.11.1994 прийнята на посаду в колгосп ім. Леніна в дзеркальний цех, займана посада не зазначена. Звільнена з роботи 02.02.2000 у зв'язку з реформуванням колгоспу "Озерянський" (посада не зазначена), запис завірено печаткою колгоспу "Озерянський".

Проведеною перевіркою первинних документів встановлено, що книга обліку трудового стажу знаходиться в належному стані, пронумерована, печаткою не завірена, назва господарства на титульній сторінці не зазначена. На сторінці 117 є відомості щодо роботи заявниці з 12.11.1994 по 02.02.2000 робочою дзеркального цеху. З 1997 року дописано посаду фарбувальник дзеркал.

Заробітна плата ОСОБА_1 у 1994, 1995 роках нараховувалася в книгах по оплаті праці, заведених для працівників орендного підрозділу колгоспу "Озерянський", посада не зазначена. У 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001 нарахування проводилось у книгах госпрозрахункового підрозділу колгоспу "Озерянський", займана посада не зазначена.

При призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах певного п'ятирічного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинно бути підтверджено за результатами атестації робочих місць.

Висновком щодо якості проведеної атестації госпрозрахунковим підрозділом КП "Озерянський" від 13.07.2001 №108/05 обґрунтовано підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно наказу по підприємству від 31.03.1997 №51 працівникам робочих місць "фарбувальник дзеркал"

Згідно витягу з наказу ПАП "Озерна" від 26.12.2002 №57 "Про затвердження переліку робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджується право на пільги та компенсації" п.2 підтверджено право фарбувальника дзеркал (2190100а-13176) ОСОБА_1 на пільгову пенсію за списком №2.

Враховуючи рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 06.11.2019 №1 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Тернопільській області листом від 24.12.2019 №1802/03.21 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах За Списком №2 згідно статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку із відсутністю необхідного стажу роботи.

Щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за Списком №2 період роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах: з 12.11.1994 по 02.02.2000 на посаді фарбувальника дзеркального цеху колгоспу "Озернянський" то суд зауважує, що згідно книги обліку трудового стажу з 12.11.1994 позивач значиться робочою дзеркального цеху, а з 1997 по 02.02.2000 фарбувальником дзеркал.

Таким чином період роботи з 12.11.1994 по 30.03.1997 не підлягає зарахування до пільгового стажу, так як позивач працювала не на посаді, яка дає право на призначення пенсії за Списком №2.

Щодо періоду роботи з 31.03.1997 по 02.02.2000 в колгоспі "Озерянський", який позивач зазначає як спірний та просить зобов'язати відповідача зарахувати до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, то у цьому випадку судом встановлено його зарахування органами Пенсійного фонду до пільгового стажу, що підтверджується рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 06.11.2019 №1

З огляду на відсутність у цій частині спору у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання відповідача зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах періоду роботи з 31.03.1997 по 02.02.2000 в колгоспі "Озерянський" слід відмовити.

Щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за Списком №2 період роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах з 07.02.2000 по 01.12.2006 - фарбувальника дзеркального цеху ПАП "Озерна", суд зазначає, що з врахуванням довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ПАП "Озерна" від 09.09.2019 №2 підлягає до зарахування період роботи з 01.08.2001 по 01.12.2006.

Період роботи з 07.02.2000 по 31.07.2001 не підтверджено належними та допустимими доказами для зарахування до пільгового стажу роботи за Списком №2, оскільки запис №9 трудової книжки ОСОБА_1 засвідчує, що згідно наказу №4 від 11.03.2000 позивач 07.02.2000 прийнята на роботу в ПАП "Озерна" робочою в дзеркальний цех, посада фарбувальник дзеркал дописана.

А згідно книги обліку трудового стажу чітко видно, що позивач протягом 2000 року працювала робочою дзеркального цеху, а лише в 2001 році вказана посада фарбувальник дзеркал, пільгова довідка за цей період ПАП "Озерна" не надавалася.

Відтак, досліджені судом докази не містять відомостей про роботу ОСОБА_1 з 12.11.1994 по 30.03.1997 в в колгоспі "Озерянський" та з 07.02.2000 по 31.07.2001 в ПАП "Озерна" саме фарбувальником дзеркального цеху, тому законні підстави для зарахування цього періоду роботу до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, відсутні.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з частиною 2 статті 6 КАС України та статтею 17 Закону України "Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини" передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.

У пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Суд зазначає, що відповідач належним чином не виконав обов'язок щодо доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 КАС України.

Таким чином, враховуючи повноваження суду, позовні вимоги слід задовольнити частково шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №1 від 06.11.2019 в частині не зарахування ОСОБА_1 до трудового стажу періоду роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за Списком №2 період роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах з 01.08.2001 по 01.12.2006 - фарбувальника дзеркального цеху ПАП "Озерна".

Щодо позовних вимог про зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за Списком №2 період роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах з 12.11.1994 по 30.03.1997 на посаді фарбувальника дзеркального цеху колгоспу "Озернянський" та з 07.02.2000 по 01.08.2001 - фарбувальника дзеркального цеху ПАП "Озерна" слід відмовити із-за безпідставності.

Підстави для відшкодування судових витрат, визначені статтею 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №1 від 06.11.2019 в частині не зарахування ОСОБА_1 до трудового стажу періоду роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за Списком №2 період роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах з 01.08.2001 по 01.12.2006 - фарбувальника дзеркального цеху ПАП "Озерна".

В задоволенні позовних вимог про зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за Списком №2 період роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах з 12.11.1994 по 30.03.1997 на посаді фарбувальника дзеркального цеху колгоспу "Озернянський" та з 07.02.2000 по 01.08.2001 - фарбувальника дзеркального цеху ПАП "Озерна" відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 30 червня 2020 року.

Позивач:

- ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_2 с. Озерна, Зборівський район, Тернопільська область, 47264

Відповідач:

-Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області код ЄДРПОУ 14035769 майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001

-, ,

Головуючий суддя Мартиць О.І.