Рішення від 30.06.2020 по справі 420/722/20

Справа № 420/722/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» (65044, м. Одеса, пров. Каркашадзе, 3; код ЄДРПОУ 08734546), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зобов'язання виготовити та направити нову довідку, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» (далі - ДУ "ТМО МВС України по Одеській області»), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ в Одеській області), в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність ДУ "ТМО МВС України по Одеській області» щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з повною реальною інформацією із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення без обмеження граничного розміру у зв'язку із збільшенням розміру надбавки за службу в умовах режимних обмежень, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України (далі-КМУ) №6 від 19.01.2019р. «Про внесення змін до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці»;

зобов'язати ДУ "ТМО МВС України по Одеській області» виготовити та направити до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб», затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008 р., про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно Постанови КМУ №6 від 10.01.2019 р. із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням зміни розміру надбавки за службу в умовах режимних обмежень (60%);

зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 11.01.2019 р. на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням збільшення розміру одного з видів грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ №6 від 19.01.2019р. «Про внесення змін до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці».

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що згідно наказу начальника ГУ МВС України в Одеській області № 32 о/с від 30.01.2009р. позивача звільнено зі служби в органах внутрішніх справ та з 01.02.2009р. призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при обчисленні якої враховано, зокрема, надбавку за роботу з таємними виробами, їх носіями, документами (20 %). Перебуваючи на посаді начальника режимно-секретного відділу управління документального забезпечення та режиму ГУ МВС України в Одеській області, позивач мала доступ до відомостей та носіїв, що мають ступінь секретності «особливої важливості». На той час діяли норми Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою КМУ № 414 від 15.06.1994р., відповідно до п.2 якого особам, які працюють в умовах режимних обмежень, установлювалась надбавка до посадових окладів (тарифних ставок), заробітної плати (у разі визначення її законом) залежно від ступеня її секретності: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «особливої важливості» - 20 %. На думку позивача, з прийняттям постанови КМУ №6 від 19.01.2019р. «Про внесення змін до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» фактично відбулася зміна розміру одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, а саме надбавка за службу в умовах режимних обмежень, розмір якої складає 60%, в зв'язку з чим у неї виникло право на перерахунок пенсії. Позивач неодноразово зверталась до органу Пенсійного фонду із заявами про перерахунок пенсії, проте в їх задоволенні безпідставно відмовлено.

Від ДУ "ТМО МВС України по Одеській області» надійшов відзив на позовну заяву (вх. №6419/20 від 12.02.2020 р.), в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» та постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу визначено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016р. Відповідно до п.3 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» передбачено перерахунок з 01.01.2016р. пенсій, призначених згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського. З урахуванням положень ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. Постановою КМУ №6 від 19.01.2019р. «Про внесення змін до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» не визначено умов та порядку перерахунку пенсій у зв'язку із встановленням нових розмірів надбавки до посадових окладів (тарифних ставок) залежно від ступеня секретності інформації. Відтак, довідка для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2016р. відповідає нормам чинного законодавства.

Від ГУ ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 7796/20 від 20.02.2020 р.), в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що ГУ ПФУ в Одеській області має право здійснювати перерахунок пенсій лише на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, які надаються уповноваженими органами, де особа перебувала на службі, з урахуванням постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р. Постанова КМУ №6 від 19.01.2019р. «Про внесення змін до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» не містить положень про умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв'язку із встановленням нових розмірів надбавки до посадових окладів (тарифних сіток) залежно від ступеня секретної інформації. Таким чином, зазначена Постанова не є підставою для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що свідчить про безпідставність позовних вимог щодо перерахунку пенсії.

Ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду Самойлюк Г.П. від 05.02.2020 р. відкрито провадження в адміністративній справі та визначено, що розгляд справи буде здійснюватись в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін); встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву; встановлено позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив; встановлено відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення; зобов'язано відповідача надати до суду письмові докази по справі; призначено судове засідання по справі на 26.02.2020 р.

Ухвалою суду від 26.02.2020 р., яка занесена до протоколу засідання, відкладено розгляд справи на 17.03.2020р.

Ухвалою суду від 17.03.2020р. зупинено провадження по справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

До судового засідання, призначеного на 22.06.2020р., всі учасники справи не з'явились, явку представників не забезпечили, про дату, час та місце проведення останнього повідомлені належним чином та завчасно.

В матеріалах справи міститься клопотання представника позивача від 22.06.2020р. (вх. №ЕП/9304/20) про розгляд справи за його відсутності.

19.06.2020р. (вх. № ЕП/9151/20) від ГУ ПФУ в Одеській області до суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника.

Ухвалою суду від 30.06.2020р. поновлено провадження у справі.

Згідно ч.1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

За приписами ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

За приписами ч.3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Відтак, справу розглянуто в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд,-

ВСТАНОВИВ:

23.02.2009р. (вих. № 265) ГУ ПФУ в Одеській області повідомлено ОСОБА_1 , що їй з 01.02.2009р. призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При обчисленні пенсії враховано грошове забезпечення: посадовий оклад 1150,00 грн., оклад за військове звання 130,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (35 %) 448,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 3781,82, у т.ч. робота з таємними виробами, носіями, документами (20 %), надбавка за особливо важливі завдання (50 %), премія (200 %). Всього 5509,82 грн. (а.с. 11).

21.03.2018р. (реєстр. № 3) Ліквідаційною комісією МВС України в Одеській області ОСОБА_1 видано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), відповідно до постанови КМУ № 988 від 15.11.2015р., постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу визначено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016р. за прирівняною посадою поліцейського. У довідці зазначено: посадовий оклад: 3100,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (45 %) 2385,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20 %) 620,00 грн., премія (10,79 %) 896,11 грн. Всього 9201,11 грн. (а.с. 12).

29.01.2019р. позивач звернувся до Ліквідаційної комісії МВС України в Одеській області із заявою про виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень (60 % від посадового окладу) 1860,00 грн. (а.с. 14).

06.02.2019р. (вих. № 33/К-10) за результатами розгляду зазначеної заяви позивача повідомлено, що згідно грошового атестату позивача, виданого на момент звільнення, надбавка за службу в умовах режимних обмежень встановлена у розмірі 20 %, у зв'язку з чим довідка про розмір грошового забезпечення відповідає вимогам чинного законодавства (а.с. 15).

18.03.2019р. (вих. № 449/К-11) ГУ ПФУ в Одеській області за результатами розгляду заяви позивача щодо перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень (60 % від посадового окладу) повідомлено, що органи ПФУ здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій, а розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення чи його окремих складових для обчислення пенсії не входить до їх компетенції. Перерахунок пенсії проводиться за процедурою, визначеною Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р. (а.с. 17).

12.08.2019р. позивач звернувся до ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» із заявою, в якій просив роз'яснити щодо перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень (60 % від посадового окладу) (а.с. 19).

14.08.2019р. (вих. № 33/36-622) ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» за результатами розгляду вищевказаної заяви повідомлено позивачу, що постановою КМУ №6 від 19.01.2019р. «Про внесення змін до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» не визначено умов та порядку перерахунку пенсій у зв'язку із встановленням нових розмірів надбавки до посадових окладів (тарифних ставок) залежно від ступеня секретності інформації, в зв'язку з чим відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії (а.с. 20).

21.08.2019р. позивач звернувся до ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» із заявою, в якій просив надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із повною реальною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення без обмеження граничного розміру, станом на 01.03.2019р. (а.с. 21).

27.08.2019р. (вих. № 33/36-655) ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» за результатами розгляду вищевказаної заяви повідомлено позивачу, що постановою КМУ №6 від 19.01.2019р. «Про внесення змін до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» не визначено умов та порядку перерахунку пенсій у зв'язку із встановленням нових розмірів надбавки до посадових окладів (тарифних ставок) залежно від ступеня секретності інформації, в зв'язку з чим відсутні підстави для надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с. 22).

Водночас, як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, позивач фактично вважає, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії має бути зазначено таку складову: надбавка за службу в умовах режимних обмежень (60 %) замість зазначених 20 %.

27.12.2019р. (вх. № 3739/К-11) позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Одеській області про перерахунок пенсії, у якій просив здійснити перерахунок пенсії, перерахувавши надбавку за службу в умовах режимних обмежень з 20 % на 60 % з 01.02.2019р. (а.с. 23).

10.01.2020р. ГУ ПФУ в Одеській області за результатами розгляду вказаної заяви позивача повідомлено щодо відсутності правових підстав для перерахунку пенсії (а.с. 24).

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно з ч.1 ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, (елементами якого є законність, юридична визначеність, заборона свавільності, доступ до правосуддя в незалежних і безсторонніх судах, повага до прав людини, недискримінаційність та рівність перед законом).

За змістом ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Положеннями ст. 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.,

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На виконання вимог зазначеної норми Закону № 2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 р. затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 (далі - Порядок №45).

Згідно п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом № 2262-ХII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХII.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) визначено розміри посадових окладів поліцейських та встановлено, що їх грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, затверджено схеми посадових окладів поліцейських та схему окладів за спеціальним званням поліцейських.

Відповідно до абз.2 п. 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 2 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-ХII.

Законом № 900-VII статтю 63 Закону № 2262-ХII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

При цьому, статтею 63 Закону № 2262-ХII із змінами, внесеними Законом №900-VII, серед іншого, передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Частиною 2 ст. 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд зазначає, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах 08.04.2020 р. у справі №712/12621/17, від 11.06.2020 р. у справі №821/227/17.

Отже, позивач має безумовне право на здійснення перерахунку пенсії на підставі ст.63 Закону № 2262-XII у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою №988, оскільки враховуючи зазначені вище положення ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року.

Водночас, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена Порядком № 45 та Порядком №3-1 процедура. Аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (провадження Пз/9901/1/18).

Відповідно до п. 2 Порядку №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служб зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі -державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі- головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Абзацом 1 п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 р., передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Відповідно до п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.

Пунктом 7 Порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики № 195 від 19.07.2010 р., визначено, що у разі якщо орган державної влади перебуває у стадії ліквідації, довідку видає ліквідаційна комісія.

Інформацію до територіальних органів Пенсійного фонду України щодо конкретних розмірів складу грошового забезпечення, з якого повинно бути перерахована пенсія, та відповідну довідку повинен у даному випадку надавати той орган, з якого позивача було звільнено (після відповідного реагування Пенсійним фондом України на повідомлення МВС України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам із числа колишніх міліціонерів) або ліквідаційна комісія органу Міністерства внутрішніх справ України.

Враховуючи викладене та керуючись пунктом 2 Порядку № 45, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Абзацом 1 п. 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 06 березня 2019 року у справі №554/9635/16-а.

Враховуючи викладене та керуючись п. 2 Порядку № 45, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.

Згідно Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 138 від 17.02.2017р., посаду, яку обіймав позивач, віднесено до посад, які прирівнюються посадам поліцейських.

Таким чином, законодавством встановлено послідовність дій для здійснення перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме: Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Як вбачається з матеріалів справи, Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області до ГУ ПФУ в Одеській області надано довідку № 1011 про розмір грошового забезпечення 21.03.2018р. (реєстр. № 3) для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , в якій крім іншого, надбавка за службу в умовах режимних обмежень зазначена у розмірі 20 % (а.с. 12).

Згідно грошового атестату позивача, виданого на момент звільнення, надбавка за службу в умовах режимних обмежень встановлена у розмірі 20 % (а.с. 15).

Разом з тим, відповідно до пп. 2 п. 5 Постанови №988 поліцейським виплачується надбавка за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України № 414 від 15 червня 1994 р. затверджено Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, яким визначено види, розміри і порядок надання компенсації працівникам органів законодавчої, виконавчої та судової влади, органів прокуратури, інших державних органів, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, які за умовами своєї професійної діяльності постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (далі - особи, які працюють в умовах режимних обмежень).

10.01.2019 р. КМУ прийнято постанову № 6 «Про внесення змін до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», якою внесено зміни до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №414 від 15 червня 1994 р., зокрема, доповнено Положення пунктом 41 такого змісту: "41. Працівникам режимно-секретних органів в органах законодавчої, виконавчої та судової влади, органах прокуратури, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях надбавка до посадових окладів (тарифних ставок), установлюється залежно від ступеня секретності інформації у таких розмірах: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 60 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 50 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 30 відсотків.".

Таким чином, з прийняттям постанови КМУ №6 від 19.01.2019р. «Про внесення змін до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» фактично відбулася зміна розміру одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, а саме надбавка за службу в умовах режимних обмежень.

Суд враховує, що відповідно до Порядку № 45 у довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються.

При цьому, суд звертає увагу, що оскільки чинним законодавством встановлено право позивача самостійно отримати від відповідача довідку про складову грошового забезпечення, у разі виникнення права на перерахунок пенсії, то відмова відповідача видати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є протиправною.

З урахуванням наведеного, наявні підстави для визнання протиправною відмови ДУ "ТМО МВС України по Одеській області» у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення у зв'язку із збільшенням розміру надбавки за службу в умовах режимних обмежень, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України №6 від 19.01.2019р. «Про внесення змін до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці».

При цьому, вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльності ДУ "ТМО МВС України по Одеській області» щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення без обмеження граничного розміру, суд вважає передчасними, оскільки відсутні підстави вважати, що відповідач при здійсненні виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до органу ПФУ для подальшого перерахунку пенсії, порушить права позивача в цій частині, а тому задоволення позову в такий спосіб буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ДУ "ТМО МВС України по Одеській області» виготовити та направити до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб», затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008 р., про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно Постанови КМУ №6 від 10.01.2019 р. із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням зміни розміру надбавки за службу в умовах режимних обмежень (60%), то остання є похідною від першої позовної вимоги та також підлягає задоволенню.

Суд зазначає, що згідно з положеннями Порядку №45 без отримання належної довідки, виданої відповідним уповноваженим органом, у ГУ ПФУ відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постанові від 20 березня 2018 року (справа №636/662/17).

З огляду на наведене, позовні вимоги позивача до ГУ ПФУ в Одеській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 11.01.2019 р. на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням збільшення розміру одного з видів грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ №6 від 19.01.2019р. «Про внесення змін до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» є передчасними, оскільки Головне управління ПФУ спочатку має отримати довідку із зазначенням розмірів відповідних виплат на основі яких і може бути здійснений перерахунок пенсії позивачу, в зв'язку з чим суд відмовляє у їх задоволенні.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Варховуючи висновок судо про часткове задоволення позовних вимог, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для стягнення з Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» судового збору у розмірі 840,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» (65044, м. Одеса, пров. Каркашадзе, 3; код ЄДРПОУ 08734546), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зобов'язання виготовити та направити нову довідку, - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення у зв'язку із збільшенням розміру надбавки за службу в умовах режимних обмежень, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України №6 від 19.01.2019р. «Про внесення змін до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці».

Зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р., про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно Постанови Кабінету Міністрів України №6 від 10.01.2019 р. із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням зміни розміру надбавки за службу в умовах режимних обмежень (60%).

У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Стягнути з Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» (65044, м. Одеса, пров. Каркашадзе, 3; код ЄДРПОУ 08734546) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).

Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя: Г.П. Самойлюк

.