Постанова від 15.03.2010 по справі 2а–876/10/1211

Справа № 2а-876/10/1211

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 березня 2010 року Краснолуцький міський суду Луганської області

у складі: головуючого судді Бичкова І.Г.,

при секретарі: Кисель К.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Красний Луч адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області про визнання дій неправомірними та про зобов'язання нарахувати та сплатити недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2010 року позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача - УПСЗН Краснолуцької міської Ради Луганської області, в якому вказала, що вона є матір'ю малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії 1-ЕД № 081339, виданим Софіївською селищною радою Краснолуцької міськради Луганської області за актовим записом № 11. Народження дитини визнається нормами законодавства, як підстава виникнення у неї права на отримання державної допомоги сім'ям з дітьми у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З метою реалізації цього права позивачка у жовтні 2007 року звернулася до відповідача за призначенням та виплатою належних їй на конституційному праві на соціальний захист сум державної допомоги, які їй були призначені в тому ж місяці.

За весь час взаємовідносин з УП та СЗН позивачці надавалася допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 320 грн. 08 коп. Але з даною сумою сплаченої допомоги позивака не згодна, і тому 30.07.2009 року вона звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міськради Луганської області з заявою, якою просила здійснити їй перерахунок та виплатити недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міськради Луганської області направило на її адресу лист № 7535 від 20.08.2009 року, яким відмовило у здійсненні перерахунку та в доплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, посилаючись на те, що після визнання неконституційними деяких статей «Про державний бюджет на 2007 рік», Верховною Радою України не вносились зміни про збільшення видатків для деяких виплат, а тому для проведення перерахунку допомоги немає підстав.

З даним рішенням відповідача позивачка не згодна і вважає, що такі дії відповідача є протиправними та такими, що порушують її права, гарантовані ОСОБА_3. Тому вона змушена звернутися до суду і просить: 1.Поновити строк звернення до суду, оскільки про порушене право дізналася з відповіді відповідача 20.08.2009 року. Крім того, доглядала за малолітньою дитиною, тому не мала змоги звертатися до інстанцій за захистом своїх порушених прав.

2.Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради щодо відмови в перерахунку та виплаті недоотриманої нею допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, неправомірними та рішення відповідача незаконними.

3.Поновити її конституційні права, а саме зобов'язати відповідача зробити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі не нижче прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, гарантованого ОСОБА_3 України за період з 02.10.2007 року по 31.12.2007 року.

1. Стягнути на її користь з відповідача недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі 1104,72 грн.

2. Судові витрати покласти на Відповідача.

У судовому засіданні представник позивачки підтримала вимоги, заявлені позивачкою і надала суду пояснення, аналогічні викладеним позивачкою в позовній заяві.

У судовому засіданні представник відповідача позов не визнала і пояснила, що після визнання неконституційними деяких статей «Про державний бюджет на 2007 рік», Верховною Радою України не вносились зміни про збільшення видатків для деяких виплат, а тому для проведення перерахунку допомоги немає підстав.

Суд, вислухавши пояснення представника позивачки, представника відповідача, дослідивши та перевіривши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. 8 ОСОБА_3 України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, ОСОБА_3 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_3 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_3 України гарантується.

У відповідності зі ст. 46 ОСОБА_3 України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 має дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серії 1-ЕД № 081339, виданим Софіївською селищною радою Краснолуцької міськради Луганської області за актовим записом № 11 , за якою здійснює догляд.

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку їй виплачує відповідач.

При цьому допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася позивачеві в розмірах, визначених Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновителям та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки. Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинено.

У статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від березня 2001 року, міститься загальна норма про те, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Пунктом 3 розділу VIII Прикінцевих положень цього Закону в редакції від 25 березня 2005 року передбачено, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 р., в черговий раз було встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає розмір, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що саме в такому порядку та розмірі позивачу нараховувалася та сплачувалася спірна допомога, про що свідчить довідка, видана відповідачем 18.08.2009 року за № 4156.

Пунктом 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію статті 15 та п. 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення абзацу 3 частини 2 ст. 56 та п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» були визнані неконституційними, у зв'язку з чим втратили чинність.

З цього моменту зазначені положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність, інших Законів України щодо порядку та розміру вказаних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років, в установленому порядку на 2007 рік не приймалося.

Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.

Враховуючи, що вищевказане рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, суд вважає, що право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років виникає за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи вищезазначене, керуючись принципом верховенства права, з метою захисту передбаченого ОСОБА_3 України права позивача на належне соціальне забезпечення, суд вважає за можливе визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до частини 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» за період з 02.10.2007 року по 31.12.2007 року.

Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради Луганської області зобов'язано здійснити донарахування та виплату позивачці суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 02.10.2007 року по 31.12.2007 року.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 86, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_4 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у донарахуванні та виплаті за період з 02.10.2007 року по 31.12.2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області за рахунок коштів відповідної субвенції Державного бюджету України здійснити донарахування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 02.10.2007 року по 31.12.2007 року.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 02.10.2007 року по 31.12.2007 року.

Стягнути з міського бюджету м.Красний Луч Луганської області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 3,40 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Головуючий: