Справа № 2а-874/10/121
Іменем України
15 березня 2010 року Краснолуцький міський суд Луганської області
у складі головуючого - судді Бичкова І.Г.
при секретарі Мурачковській О.І.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Красний Луч справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради про визнання дій неправомірними та про зобов'язання нарахувати та сплатити недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
У лютому 2010 року позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача - УПтаСЗН Краснолуцької міської ради Луганської області, в якому вказала, що вона має дитину - сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за яким здійснює догляд. Ця подія в ї житі визнається нормами законодавства, як підстава виникнення у неї права на отримання державної допомоги сім'ям з дітьми у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В цілях реалізації цього права, у січні 2007 року вона звернулася до відповідача за призначенням та виплатою належних їй на конституційному праві сум державної допомоги, яка їй була призначена в тому ж місяці. Крім того, позивачка вказала, що вона є застрахованою особою у системі загальнообов'язкового соціального страхування. Відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» станом на 01.01.2007 року їй було призначено матеріальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З 01 січня 2007 року відповідачем згідно заяви позивачки було прийнято рішення про нарахування їй допомоги по догляду за дитиною в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб. З даним рішенням позивачка не згодна, тому 10.04.2009 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та виплату недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідач направив на її адресу лист № 4405 від 06.05.2009 року, яким відмовило у здійсненні перерахунку та виплаті заборгованості допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, посилаючись на постанову КМУ від 02.11.2006 року № 1543, та на те, що після визнання неконституційними деяких статей Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» Верховною Радою України не вносились зміни про збільшення видатків для деяких виплат, а тому для проведення перерахунку допомоги немає підстав. З цього ж листа позивачка дізналася, що при визначенні розміру допомоги відповідач керувався ст..56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», не враховуючи ст..46 ОСОБА_3 України, згідно якої «допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом» та ст..64 ОСОБА_3 України, відповідно до якої конституційні права не можуть бути обмежені. Позивачка вважає, що, признаючи допомогу в зменшеному розмірі відповідач, по-перше, порушив її конституційне право на отримання допомоги не нижчої за розміром ніж прожитковий мінімум, по-друге, порушив право, яке надане їй Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» щодо отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, саме в розмірі прожиткового мінімуму на одну особу.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 положення абзацу 3 ч. 2 ст. 56 та п.7 та 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку було визнано такими, що не відповідають ОСОБА_3 України.
Статтею 43 Закону України «Про загально обов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року № 2240 - Ш ( у редакції від 25.0.3.2005 р.) було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ч. 2 ст. 42 Закону України віл 18.01.2001 року № 2240-Ш «Про загально обов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати у період цієї відпустки.
Відповідно до 43 Закону України «Про загально обов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», згідно зі ст.. 62 Закону України від 19.12.2006 № 489 - V « Про Державний бюджет України на 2007 рік» на 2007 рік затверджений прожитковий мінімум розрахунку на місяць у розмірі з 01 січня - 492 грн., з 01 квітня - 525 грн., з 01 жовтня 532 грн. Тому позивачка повинна була отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, не нижче прожиткового мінімумі на одну особу, а саме 3035,62грн. Загалом за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року сума недоплаченої позивачці допомоги складає 2252,57грн. Позивачка просить визнати неправомірною відмову відповідача щодо перерахунку та сплаті в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та стягнути недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 2252,57грн.
У судовому засіданні представник позивачки підтримала позовні вимоги, надала суду пояснення, аналогічні викладеним позивачкою в позові, просила задовольнити позовні вимоги позивачки у повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнала та пояснила, що згідно ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гри. для застрахованих осіб, та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб. Виходячи з цього, Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» передбачений відповідний обсяг видатків. УПтаСЗН не є прибутковою організацією. Міністерство праці та соціальної політики України є головним розпорядником бюджетних коштів. Проведення соціальних виплат можливе лише за умови внесення змін до Закону України про Державний бюджет України, які мають передбачати збільшення видаткової частини з одночасним визначенням джерел надходжень до бюджету, за рахунок яких здійснюватимуться ці видатки. Визнання Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року норм Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» неконституційними може бути підставою лише для внесення змін до закону і не може бути підставою для визнання правомірності дій органів праці та соціального захисту населення, оскільки вони не є органами , які приймають законодавчі акти. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивача за відсутністю протиправних дій з боку відповідача.
Суд, вислухавши пояснення представника позивачки, представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, знаходить позовні вимоги підлягаючими задоволенню, виходячи з наступного:
Згідно зі ст. 8 ОСОБА_3 України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, ОСОБА_3 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_3 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_3 України гарантується.
У відповідності зі ст. 46 ОСОБА_3 України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 має дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини серія 1-ЕД № 005719, яке видане відділом РАЦС Краснолуцького міського управління юстиції Луганської області за актовим записом № 38.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240 від 18 січня 2001 року позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка до квітня 2007 року виплачувалася за рахунок коштів Фонду соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, а з квітня 2007 року виплачується управліннями праці та соціального захисту населення за рахунок коштів відповідної субвенції Державного бюджету України. " При цьому розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці в 2007 році відповідачем встановлено у відповідності з розміром, зазначеним у Законі України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» і у такому розмірі ця допомога їй сплачувалася.
Статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
П. 5 розділу ЇХ Прикінцевих положень зазначеного Закону передбачено, що до стабілізації економічного становища в Україні розмір виплат, передбачених ст. 43 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку, виходячи з рівня забезпечення прожиткового мінімуму одночасно з встановленням розміру страхових внесків з поступовим наближенням виплат до прожиткового мінімуму, при цьому права встановлювати інший порядок цих виплат та їх розмір, ніж це встановлено зазначеним Законом, не передбачено.
Згідно зазначеній нормі Прикінцевих положень після набрання чинності вказаного Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" законами України про державний бюджет на відповідні роки регулювалися вказані виплати, положення яких з цього приводу включно до 2006 року неконституційними не визнавалися.
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», в черговий раз в 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає розмір, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 року № 32 передбачено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам з 1 січня 2007 року призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб. У І кварталі вказана допомога виплачувалась страхувальниками та робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділеннями застрахованим особам, яким вона призначена і виплачувалася в 2006 року Кошти субвенції перераховуються органами праці та соціального захисту населення на рахунки страхувальників і робочих органів Фонду. У ІІ-ІУ кварталах - вказані допомоги виплачуються органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.
Статтею 71 Закону України «Про Держбюджет на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Судом встановлено, що саме в такому порядку та розмірі з липня 2007 року позивачці нараховувалася та виплачувалася спірна допомога, що підтверджується листом УПтаСЗН від 06.05.2009 року та довідкою УПтаСЗН № 2912 від 06.05.2009 року.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційним положення абзацу 3 частини 2 ст. 56 та п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», в тому числі про зупинення дії ст.. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
З цього моменту зазначені положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність, інших Законів України щодо порядку та розміру вказаних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років, в установленому порядку на 2007 рік не приймалося.
Враховуючи, що вказане рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, суд вважає, що при розрахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід керуватися ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», і допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має надаватися у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму.
Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням", за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму дітей віком до 6 років, встановленого законом, а не в розмірі загального показника прожиткового мінімуму.
Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 492 гривні, з 1 квітня - 525 гривні, з 1 жовтня - 532 гривень.
Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Луганської області повинно було виплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Таким чином борг відповідача перед позивачем по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року 2252,57грн. і ця сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради Луганської області щодо відмови в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області зробити перерахунок ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 2252,57грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з міського бюджету м.Красний Луч Луганської області судові витрати у розмірі 3,40 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Головуючий: