"15" квітня 2010 р. м. Київ К-14937/09
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Бившева Л.І., Маринчак Н.Є., Усенко Є.А., Шипуліна Т.М.,
при секретарі судового засідання Альошиній Г.А.
розглянув у судовому засіданні касаційну скаргу Тростянецької об'єднаної державної податкової інспекції у Вінницькій області (далі - Тростянецька ОДПІ)
на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10.03.2009
у справі № 2-н-6/07 (22-а-11568/08)
за позовом приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма «Дукат»(далі -ПСП «Агрофірма «Дукат»)
до Тростянецької ОДПІ
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Судове засідання проведено за участю представників:
позивача -не з'явились,
відповідача -Бевз І.А.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 07.11.2007 позов повернуто позивачеві без розгляду з мотивів його подання з порушенням правил підсудності.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.03.2009 апеляційну скаргу, подану Тростянецькою ОДПІ 18.12.2007, було залишено без розгляду на підставі частини шостої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС) з мотивів пропуску заявником строку подання цієї скарги без наявності поважної причини.
У касаційній скарзі до Вищого адміністративного суду України позивач просить скасувати названу ухвалу апеляційного суду, посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права та невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи. В обґрунтування касаційних вимог скаржник зазначає про своєчасність вчинення ним процесуальної дії з апеляційного оскарження названої ухвали суду першої інстанції, позаяк матеріалами справи підтверджується факт отримання Тростянецькою ОДПІ оскаржуваної ухвали Вінницького окружного адміністративного суду саме 14.12.2007.
Заслухавши суддю-доповідача по справі та присутнього у судовому засіданні представника відповідача, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, надання правової оцінки обставин справи, колегія суддів дійшла висновку про наявність правових підстав для задоволення касаційної скарги з огляду на таке.
Особам, які беруть участь у справі, а також особам, які не брали в ній участі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, згідно зі статтею 13 КАС забезпечується право на апеляційне та касаційне оскарження рішень адміністративного суду у випадках і в порядку, встановлених цим Кодексом.
Статтею 185 КАС передбачено, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково. Ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від постанови суду повністю або частково у випадках, встановлених цим Кодексом. Заперечення на інші ухвали можуть бути викладені в апеляційній скарзі на постанову суду першої інстанції.
Згідно з частинами першою, четвертою, п'ятою статті 186 КАС, яка визначає порядок і строки апеляційного оскарження, про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Отже, в даному разі з огляду на прийняття оскаржуваної ухвали Вінницьким окружним адміністративним судом без виклику сторін початок перебігу строку для подання Тростянецькою ОДПІ заяви про апеляційне оскарження цієї ухвали слід обчислювати саме з дня отримання позивачем її копії.
Повертаючи апеляційну скаргу Тростянецької ОДПІ без розгляду, суд апеляційної інстанції зазначив про отримання позивачем копії оскаржуваної ухвали Вінницького окружного адміністративного суду саме 12.12.2007 з огляду на дату відбитку календарного штемпеля поштової установи у верхньому правому куті конверта, в якому цей судовий акт було надіслано на адресу скаржника.
Однак такий висновок є неправильним.
Адже в даному разі відбиток календарного поштового штемпеля із датою 12.12.2007, яким погашено поштову марку, фактично є датою подання поштового відправлення для пересилання об'єктові поштового зв'язку.
Відповідно ж до підпункту 4.1 Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень та поштових переказів, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 12.12.2007 № 1149, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку) (тобто час, установлений для пересилання простих листів та поштових карток з часу останнього виймання з поштових скриньок до часу вкладання до абонентської поштової скриньки адресата (одержувача)): для місцевої - Д+2; у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Київ, Сімферополь та Севастополь) - Д+3.
Посилання апеляційного суду на те, що відмітка Тростянецької ОДПІ про прийняття поштового відправлення на копії оскаржуваної ухвали місцевого суду 14.12.2007, не має доказової сили, також є необґрунтованими.
Реєстрація вхідних документів - це фіксування факту одержання документа шляхом проставлення на ньому індексу і дати з наступним записом необхідних даних про документ у відповідних реєстраційних формах (журналах, картках).
Згідно з підпунктом 3.3.4 підпункту 3.3 пункту 3 Примірної інструкції з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.1997 № 1153, основним принципом реєстрації документів є однократність. Кожний документ реєструється в даній установі лише один раз: вхідні - у день надходження або не пізніше наступного дня, якщо документ надійшов у неробочий час, створювані - у день підписання або затвердження. У разі передачі зареєстрованого документа з одного структурного підрозділу в інший він повторно не реєструється.
Таким чином, вхідна дата на копії ухвали місцевого суду є належним свідченням дати отримання податковим органом цього судового акта, а тому є доказом у розмінні частини першої статті 69 КАС. У випадку сумніву у вірогідності цієї дати, чи дійшовши висновку про недостатність такого доказу, суду надано право витребувати додаткові докази. Тому в такому випадку він не мав законних підстав для повернення апеляційної скарги без розгляду.
Отже, з урахуванням викладеного Тростянецької ОДПІ під час подання апеляційної скарги було дотримано вимоги процесуального закону щодо строків подання цієї скарги, оскільки останню було подано протягом 5 днів з моменту одержання скаржником копії оскаржуваної ухвали місцевого суду.
Повернувши незаконно апеляційну скаргу, апеляційний суд всупереч статті 19 Конституції України обмежив суб'єкта оскарження у здійсненні прав, передбачених пунктом 8 частини 3 статті 129 Конституції України, і фактично ухилився від здійснення визначених законом повноважень.
У зв'язку з цим оскаржувана ухвала апеляційної інстанції не відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню, а справа - направленню до апеляційного суду для вирішення питання про прийняття апеляційної скарги.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 223, 227, 231 КАС, Вищий адміністративний суд України,
1. Касаційну скаргу Тростянецької об'єднаної державної податкової інспекції у Вінницькій області задовольнити.
2. Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10.03.2009 у справі № 2-н-6/07 (22-а-11568/08) скасувати.
Справу направити до суду апеляційної інстанції для вирішення питання про прийняття апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом 1 місяця з дня виявлення цих обставин.
Головуючий суддя: М.І. Костенко
судді:Л.І. Бившева
Н.Є. Маринчак
Є.А. Усенко
Т.М. Шипуліна