Рішення від 25.06.2020 по справі 480/2767/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2020 р. Справа № 480/2767/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненка О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 88% середньомісячного заробітку, без обмежень максимального розміру. Після ухвалення Конституційним судом України рішення у справі №7-р(ІІ)2019 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років. Надав довідку Прокуратури Сумської області про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії. 01.04.2020 відповідач повідомив про відмову у здійсненні перерахунку. Вважає відмову протиправною з огляду на підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Пенсія була призначена у розмірі 88% від суми чинного заробітку без обмеження її граничного розміру, тому дія положень закону, який був прийнятий пізніше, злжл визначення максимального розміру пенсії до нього не застосовується.

Просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, викладене у листі від 01.04.2020 щодо відмови у перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за вислугою років на підставі довідки Прокуратури Сумської області від 11.03.2020 №18-315-вих-20 у розмірі 88% від загальної суми місячної заробітної плати (чинного заробітку) без обмежень її граничного розміру у тому числі за 12 минулих місяців починаючи з 13.12.2019 з урахуванням проведених виплат.

Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві зазначив, що ні законом, ні рішенням Конституційного Суду України не визначено, які саме складові повинні враховуватися при визначенні заробітної плати для перерахунку пенсії. Після 19.12.2019 не приймались нормативні акти про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури. Надана довідка за формою не підтверджена жодним нормативним актом. Відсутні підстави для виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром. Просить відмовити у задоволенні позову.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів прокуратури, отримує з 2011 року пенсію за вислугу років, яка була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 88% від суми місячного (чинного) заробітку (а.с. 9).

11.03.2020 прокуратурою Сумської області складено довідку №18-315 вих20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою прокурора району. Довідка складена відповідно до рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-()ІІ /2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» за нормами, чинними на 06.09.2017 (а.с. 10).

Позивач звернувся до ГУПФ України в Сумській області із заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії за вислугою років на підставі зазначеної довідки.

Відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії, про що повідомлено листом від 01.04.2020 (а.с. 11). Відмова мотивована тим, що відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 зміна посадових окладів працівників прокуратури не є підставою для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Після 13.11.2019 нормативно правові акти про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, які працюють на відповідній посаді, не приймались.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За змістом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

На дату призначення позивачу пенсії питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури було врегульоване положеннями статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5.11.1991 №1789-ХІІ (надалі - Закон №1789-ХІІ), частина перша якої (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу ) встановлювала, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам визначались частиною вісімнадцятою цієї статті, відповідно до якої призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Крім того, 15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (надалі - Закон №1697-VII) та на цій підставі втратила чинність частина вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ.

Порядок пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури урегульовано статтею 86 Закону №1697-VII, відповідно до частини двадцятої якої (у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Проте рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Предметом даного спору є правомірність рішення пенсійного органу про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років позивачу . Мотивуючи відмову у здійсненні перерахунку пенсії відповідач виходив з того, що у чинному пенсійному законодавстві відсутні правові норми щодо проведення перерахунку пенсій прокурорам. Надаючи оцінку вказаним аргументам відповідача, суд виходить з такого.

Як зазначено судом вище, Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 (надалі - Рішення №7-р(ІІ)/2019) положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Аналогічна за змістом норма міститься у статті 91 Закону України від 13.07.2017 №2136-VIII "Про Конституційний Суд України".

У пункті 2 резолютивної частини Рішення №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, відповідні положення втратили чинність 13 грудня 2019 року.

Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За змістом частини першої статті 97 Закону України "Про Конституційний Суд України" Суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.

Так, Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини Рішення №7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:

частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (тобто, з 13 грудня 2019 року);

частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Отже, з огляду на ухвалення Конституційним Судом України Рішення №7-р(ІІ)/2019 у Законі №1697-VII з 13.12.2019 відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України. Натомість підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників, як те передбачено частиною двадцятою статті 86 Закону №1697-VII.

Суд враховує, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" затверджено у новій редакції схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, що призвело до підвищення заробітної плати прокурорських працівників. Вказана постанова набрала чинності 06.09.2017. Таким чином, право на перерахунок пенсії у позивача виникло з жовтня 2017 року. Однак у період з жовтня 2017 року по 13.12.2019 законом була встановлено, що такий перерахунок повинен був здійснюватись у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У зв'язку з відсутністю такого порядку перерахунок позивачу пенсії не був здійснений.

Після ухвалення Конституційним Судом України рішення у справі №7-р(ІІ)/2019 у Законі №1697-VII у закону "Про прокуратуру" відсутня вимога про необхідність визначення Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури. Тобто обставини, які перешкоджали перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, перестали існувати.

Обгрунтовуючи відмову, відповідач посилається також на положення постанови Кабінету Міністрів України №1155 від 11.12.2019 «Про умови оплати праці прокурорів». Вказаний нормативний акт не підлягає застосуванню до спірних правовідносин. Довідка про розмір заробітної плати для перерахунку позивачу пенсії видана на підставі іншого акту - постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017, якою було врегульовано умови оплати праці працівників прокуратури станом на день ухвалення Конституційним судом України рішення №7-р(ІІ)/2019.

З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача, які полягали у відмові у проведенні перерахунку пенсії позивачу. З метою захисту порушеного права суд вважає необхідним зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років позивачу з 13.12.2019 відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII у розмірі 88% суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Сумської області з урахуванням проведених раніше виплат та без обмеження граничного розміру пенсії.

На підставі ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 840,80 грн., сплачений при зверненні до суду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, викладену у листі від 01.04.2020, у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років без обмеження граничного розміру, виходячи з розрахунку 88% від суми місячної заробітної плати (чинного заробітку) на підставі довідки Прокуратури Сумської області від 11.03.2020 №18-315вих.20, починаючи з 13.12.2019 з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 840,80 грн., сплачений при зверненні до суду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Відповідно до п. 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки визначені, зокрема, статтею 295 цього кодексу продовжуються на строк дії такого карантину.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко