Рішення від 24.06.2020 по справі 460/2651/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2020 року м. Рівне №460/2651/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доВідділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області,

про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження від 05.03.2020, яка винесена державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Петровою Людмилою Сергіївною у ВП №60872073.

На обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/945/19 виконане Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області лише в частині призначення пенсії відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В свою чергу, фактичної виплати такої пенсії не відбулося, що й підтверджує факт невиконання в повному обсязі судового рішення. У зв'язку з викладеним позивач вважає постанову про закінчення виконавчого провадження від 05.03.2020 передчасною.

Представник відповідача подав до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні. Зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області на виконання виконавчого документу з 05.12.2018 позивачу здійснено призначення пенсії, що свідчить про повне фактичне виконання рішення та наявність підстав для закінчення виконавчого провадження з примусового виконання такого рішення.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача подала письмові пояснення у яких зазначила, що 29.08.2019 на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 22 травня 2019 року № 460/945/19, ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.08.2019 №857/6672/19 позивачу з 05.12.2018 призначено пенсію за віком відповідно до вимог статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Вказане вище вважає є підставою для прийняття відповідачем рішення про закінчення виконавчого провадження.

Додатково, третя особа зазначила, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, фінансуються за рахунок коштів державного бюджету. Відповідно до п. 5 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 26 вересня 2018 року № 20-1, проводиться автоматичне присвоєння рішенню суду реєстраційного номера, який формується за принципом календарної черговості дати надходження судового рішення до боржника, а в межах однієї дати - за прізвищами стягувачів в алфавітному порядку.

Станом на 01.04.2020 порядковий номер справи позивача в Реєстрі судових рішень -

47805.

Відтак, третя особа вказує, що доплату пенсійних коштів в загальній сумі 21379,15 грн., які нараховані за період з 05.12.2018 по 25.09.2019 (до набрання судовим рішенням законної сили - 26.09.2019), буде здійснено після прийняття відповідного рішення Комісією Пенсійного фонду України з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.

Разом з цим, на думку третьої особи, рішення суду виконано в повному обсязі, тому підстави для скасування постанови про закінчення виконавчого провадження - відсутні.

Ухвалою судді Рівненського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про визнання протиправною та скасування постанови - прийнято до розгляду. Відкрито провадження в адміністративній справі №460/2651/20.

Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 18.06.2020 перейдено до розгляду справи №460/2651/20 в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 22.05.2019, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.09.2019, визнано протиправним та скасовано рішення Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 №23/06-30 від 12.03.2019. Зобов'язано Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05 грудня 2018 року.

З метою примусового виконання даного рішення суду 06.11.2019 видано виконавчий лист у справі № 460/945/19 .

Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 02.12.2019 замінено боржника у виконавчому листі, виданому у справі № 460/945/19 від 06.11.2019, з Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (ЄДРПОУ 21084076, м. Рівне, вул. Короленка, 7, 33028).

12.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про примусове виконання вказаного вище виконавчого документа.

Постановою державного виконавця від 13.12.2020 відкрито виконавче провадження №60872073 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 460/945/19, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 06.11.2019, про зобов'язання призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05 грудня 2018 року.

Керуючись вимогами п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» 05.03.2020, державним виконавцем прийнята постанова про закінчення виконавчого провадження.

З мотивувальної частини такої постанови слідує, що її прийняттю передувало повідомлення боржником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, про здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії згідно з розрахунку №172850001982.

Вирішуючи питання щодо правомірності спірної постанови державного виконавця, суд виходить із такого.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 4 ст. 372 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Відповідно до статті першої Закону України від 02 червня 2016 року №1404-VIII “Про виконавче провадження” (далі Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно із частиною першою статті третьої Закону №1404-VIII примусовому виконанню підлягають рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Згідно з частиною другою статті 14, частиною 1 статті 370 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Так, рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 22.05.2019, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.09.2019, встановлений обов'язок органу Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05 грудня 2018 року.

Наявними в матеріалах справи доказами, а саме - протоколами призначення та виплати пенсії, підтверджується призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05 грудня 2018 року.

У позовній заяві позивач визнав факт виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду 22.05.2019 щодо призначення йому пенсії відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" саме з 05 грудня 2018 року.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про повне фактичне виконання боржником своїх зобов'язань за виконавчим листом у справі №460/945/19, виданим Рівненським окружним адміністративним судом 06.11.2019, про зобов'язання призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05 грудня 2018 року.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Вказаною нормою на виконавця покладається імперативний обов'язок винести постанову про закінчення виконавчого провадження у разі встановлення обставин виконання в повному обсязі зобов'язань за виконавчим документом.

За наведених обставин в сукупності, суд прийшов до висновку, що державним виконавцем було правомірно винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №60872073.

В свою чергу, твердження позивача лише про часткове виконання боржником рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 22.05.2019 не відповідає фактичним обставинам, оскільки, як вже було встановлено і вказано вище судом, саме обставини призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05 грудня 2018 року підтверджуються як відповідними протоколами про призначення та виплати пенсії, так і самостійним визнанням позивачем таких обставин.

Питання здійснення перерахунку, а також виплати різниці та доплат у зв'язку з призначенням позивачу пенсії відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05 грудня 2018 року, не було предметом розгляду адміністративної справи №460/945/19.

Саме тому, твердження ОСОБА_1 про невиплати йому сум за період з 05.12.2018 по 30.11.2019 у зв'язку із здійсненим органом Пенсійного фонду перерахунку пенсії не може бути підставою для визнання протиправною та скасування оспорюваної постанови.

У зв'язку з наведеним вище, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позову, а відтак, у його задоволенні належить відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (вул. Замкова, 29, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 43317547), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, вул. Короленка, 7, м. Рівне, код ЄДРПОУ 21084076), про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 24 червня 2020 року.

Суддя Щербаков В.В.