Запорізької області
09.12.09 Справа № 13/425д/09
Суддя
За позовом: Запорізького міського об'єднання “Самаритян України”, м.Запоріжжя
до: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, м. Запоріжжя
про зобов'язання укласти договір оренди нерухомого майна
Суддя Серкіз В.Г.
Представники:
Від позивача: Ганбаров З.Г.довіреність №Б/нвід02.11.09
Від відповідача: Хрипченко Ю.Ю.довіреність №01/50від27.04.09
Розглядається позовна Запорізького міського об'єднання “Самаритян України” до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області про зобов'язання укласти договір оренди нерухомого майна
Позивач підтримав позовні вимоги викладені у позові та просив зобов'язати регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області укласти із запорізьким міським об'єднанням «Самаритян України»договір оренди державного майна на умовах, встановлених проектом типового договору оренди державного нерухомого майна, що знаходиться на балансі відкритого акціонерного товариства «Запорізький сталепрокатний завод», а саме приміщень складів літ. ЗДЕЕ1 загальною площею 178,7 кв.м та гаражу літ. Б площею 31,4 кв.м, які знаходяться за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, 52.
Відповідач проти позову заперечив. У відзиві на позов зазначив, що відповідно до п.3 ст.9 Закону України “Про оренду державного та комунального майна”, у передачі в оренду об'єктів може бути відмовлено, якщо: було прийнято рішення про приватизацію або переприватизаційну підготовку цих об'єктів; об'єкт включено до переліку підприємств, що потребують залучення іноземних інвестицій згідно з рішенням КМУ чи місцевих органів влади; орган Антимонопольного комітету не дає згоди; орган, уповноважений управляти майном, не дає згоди на виділення структурного підрозділу підприємства; з інших підстав, передбачених законами.
Законом України “Про державний бюджет України на 2009 рік”, який набрав чинності з 01.01.2009р. передбачено, що у 2009 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах, крім державного та комунального майна, що передається в оренду бюджетним установам; музеям; підприємствам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам під творчі майстерні); громадським організаціям ветеранів; громадським організаціям інвалідів; центрам професійної, соціальної реабілітації інвалідів та центрам ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів, а також підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів, яким визначена доцільність надання державної допомоги відповідно до статей 141, 142 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”; Пенсійному фонду України та його органам; державним видавництвам та підприємствам книгорозповсюдження; вітчизняним видавництвам та підприємствам книгорозповсюдження книжкової продукції, що забезпечують підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру); релігійним організаціям для забезпечення проведення богослужінь, релігійних обрядів та церемоній.
У серпні поточного року, позивач звернувся із заявою до регіонального відділення з приводу передачі в оренди державного нерухомого майна по проспекту Леніна, 52 у м.Запоріжжі поза конкурсом.
Відповіддю від 02.09.2009р. регіональне відділення повідомило позивача про неможливість передачі в оренду зазначеного майна поза конкурсом. При цьому було зазначено, що держане нерухоме майно може бути передане у строкове платне користування у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до Статуту Запорізького міського об'єднання “Самаритян України”, основною метою діяльності об'єднання є задоволення та захист законних прав і інтересів своїх членів у різноманітних сферах суспільного життя. Пріоритетною метою об'єднання є задоволення та захист законних прав і інтересів своїх членів, громадських інтересів щодо надання соціальної допомоги та допомоги в області охорони здоров'я.
Виходячи з визначеної Статутом мети об'єднання, не вбачається, що установа відноситься до громадських організацій, які визначені ст..73 ЗУ „Про державний бюджет України на 2009 рік” та мають право на отримання державного майна в оренду поза конкурсом.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав заперечення проти позову та просив у його задоволенні відмовити.
Розглянувши матеріали справи та документи, надані сторонами додатково, заслухавши представників сторін, суд,
Відповідно до статті 287 господарського кодексу України орендодавцем щодо державного майна є фонд державного майна України та його регіональні відділення.
У травні 2009 року на адресу регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області Запорізьким міським об'єднанням «Самаритян України»направлено лист з проектом типового договору оренди державного нерухомого майна, що знаходиться на балансі відкритого акціонерного товариства «Запорізький сталепрокатний завод», в якому відповідно до статті 284 господарського кодексу України встановлені всі істотні умови договору про передачу нерухомого майна в оренду, а саме приміщень складів літ. ЗДЕЕ1 загальною площею 178,7 кв.м та гаражу літ. Б площею 31,4 кв.м, які знаходяться за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, 52.
Згідно зі ст.73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», у 2009 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах, крім державного та комунального майна, що передається в оренду бюджетним установам; музеям; підприємствам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам під творчі майстерні); громадським організаціям ветеранів; громадським організаціям інвалідів; центрам професійної, соціальної реабілітації інвалідів та ін.
Згідно п.3.2 Статуту позивача, мета та завдання позивача включають наступне:
- розповсюдження і популяризації творів літератури українською мовою;
- організація виставок творів літератури українською мовою та витворів мистецтва;
- соціальна допомога молодіжним та дитячим організаціям, що функціонують у сфері культурі та мистецтва;
- поширення культурних цінностей;
- забезпечення умов підвищення культурного рівня та естетичного виховання населення та членів об'єднання;
- надання практичної та методичної допомоги для розвитку галузі мистецтва;
- організація відпочинку і дозвілля населення у галузі культури та мистецтва.
Згідно довідки Головного управління статистики у Запорізький області №3361 від 20.08.2007р.,організаційно-правовою формою позивача є громадська організація.
Таким чином, враховуючи статус позивача та обсяг його правоздатності, вказаний у Статуті, Запорізьке міське об'єднанням «Самаритян України»звернулось до відповідача як громадська організація у сфері культури та мистецтв з метою оренди приміщення для проведення мистецьких заходів, та керуючись ст. 73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009рік»просило передати приміщення в оренду без проведення конкурсу шляхом укладення типового договору оренди державного нерухомого майна, що знаходиться на балансі відкритого акціонерного товариства «Запорізький сталепрокатний завод», проект якого був наданий відповідачу разом з листом.
Листом від 02.09.2009р. №17-13-04903 відповідач відмовив позивачу у передачі майна поза конкурсом, мотивуючи відмову тим, що відповідно до п.3.1.Статуту позивача, основна мета діяльності поширюється на всі сфери суспільного життя, та на думку відповідача пріоритетною метою об єднання є надання соціальної допомоги та допомоги в області охорони здоров'я.
Суд вважає, що відмова відповідача є необґрунтованою та такою, що суперечить закону, оскільки Об'єднання поширює свою діяльність у тому числі в галузі мистецтва та культури. Наявність суміщення різних направлень діяльності громадської організації не суперечить діючому законодавству.
Відповідь відповідача на звернення Запорізького міського об'єднанням «Самаритян України»містить положення, які обмежують позивача у правоздатності та суперечать чинному законодавству, а саме:
1) відповідач самостійно визначив пріоритетний напрямок діяльності позивача, що не входить до компетенції ФДМУ та не передбачено взагалі діючим законодавством;
2) відповідач у своїй відповіді вказав що позивач не є громадською організацією у сфері культури та мистецтв, та відповідно, не мають законних підстав бути учасником правовідносин як об'єднання громадян метою якого є діяльність в галузі мистецтва та культури.
Згідно ст. 3 Закону України «Про об'єднання громадян», громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Крім того, відповідачем в судовому засіданні, відкритому 02.12.2009 року, надані заперечення, в яких відповідач не визнає позивача громадською організацією з причини відсутності свідоцтва про реєстрацію об'єднання громадян встановленого зразка згідно з додатком № 3 до Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 року № 140.
Заперечення відповідача суд вважає не обґрунтованими з наступних підстав.
Відповідно до п. 2 Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 року № 140, легалізація всеукраїнських об'єднань громадян і міжнародних громадських організацій здійснюється Мін'юстом, їх місцевих осередків та місцевих об'єднань громадян -Головним управлінням юстиції Мін'юсту в Автономній Республіці Крим, обласними, Київським та Севастопольським міськими, районними, районними в містах Києві та Севастополі управліннями юстиції, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
Для реєстрації об'єднання громадян до реєструючого органу подається заява, підписана не менш як трьома засновниками об'єднання громадян або їх уповноваженими представниками (п. 3 Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 року № 140).
Так, згідно з вищевказаними приписами на підставі відповідної заяви засновників об'єднання (копія додається) та доданих до неї документів виконавчим комітетом Запорізької міської ради народних депутатів 31 серпня 1995 року було прийнято рішення про реєстрацію Запорізького міського об'єднання «Самаритян України»за № 368/1 та видано відповідне свідоцтво про реєстрацію об'єднання громадян встановленого зразка (копія додається).
Однак, з 1 липня 2004 року набрав чинності Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»(далі -Закон), статтею 3 якого встановлено, що дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб -підприємців.
Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій (частина 2 статті 3 Закону).
Об'єднання громадян, благодійні організації, політичні партії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, банки, торгово-промислові палати, фінансові установи (у тому числі кредитні спілки), біржі, інші установи та організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом (частина 3 статті 3 Закону).
Згідно з частиною 4 статті 3 Закону Міністерство юстиції України та його територіальні органи здійснюють реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок та їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, бірж, інших установ та організацій, визначених законом, та видають свідоцтво про державну реєстрацію, оформлене державним реєстратором у відповідному виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи.
Відповідно до частини 16 статті 9 Закону оформлення свідоцтва про державну реєстрацію, а також вчинення інших реєстраційних дій щодо юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону, здійснюються державним реєстратором у відповідному виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи на підставі даних, наданих Міністерством юстиції України та його територіальними органами відповідному державному реєстратору, за регламентом, встановленим спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації за погодженням з Міністерством юстиції України.
Прикінцевими положеннями Закону встановлено, що державний реєстратор протягом 2004-2005 років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, зобов'язаний провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка. При цьому реєстраційний збір за заміну свідоцтва про державну реєстрацію не стягується. Закони, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Отже, реєстрація юридичної особи-громадської організації Запорізького міського об'єднання «Самаритян України»проведена відповідно до норм законодавства України, а свідоцтво про реєстрацію об'єднання громадян встановленого зразка (додаток № 3 до Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 року № 140) було замінено державним реєстратором згідно з вимогами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»на свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серія А01 № 026827, про що свідчить відповідний штамп на свідоцтві про реєстрацію об'єднання громадян.
За таких обставин, вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають закону і наданим доказам, підтверджені у судовому засіданні і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Заперечення відповідача не взяті судом до уваги з зазначених вище підстав.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84 ГПК України, ст. 73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», суд,
Позов задовольнити.
Зобов'язати регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (69001, м.Запоріжжя, вул.Перемоги, 50, код ЄДРПОУ 32149777) укласти із запорізьким міським об'єднанням «Самаритян України»(69098, м.Запоріжжя, вул.Бочарова, буд.6, кв.97, код ЄДРПОУ 20520948) договір оренди державного майна на умовах, встановлених проектом типового договору оренди державного нерухомого майна, що знаходиться на балансі відкритого акціонерного товариства «Запорізький сталепрокатний завод», а саме приміщень складів літ. ЗДЕЕ1 загальною площею 178,7 кв.м та гаражу літ. Б площею 31,4 кв.м, які знаходяться за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, 52.
Стягнути з регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (69001, м.Запоріжжя, вул.Перемоги, 50, код ЄДРПОУ 32149777) на користь запорізького міського об'єднання «Самаритян України»(69098, м.Запоріжжя, вул.Бочарова, буд.6, кв.97, код ЄДРПОУ 20520948) витрати по сплаті держмита у розмірі 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
Видати позивачу довідку на повернення з державного бюджету зайво сплаченого державного мита у сумі 31 (тридцять одну) грн. 00 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення оформлено і підписано згідно з вимогами ст. 84 ГПК України 09.12.2009р.
Суддя В.Г. Серкіз