ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
24 червня 2020 року м. Київ № 826/15596/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ,
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві,
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 листопада 2018 року відкрито провадження у справі №826/15596/18 визначено розгляд проводити за правилами загального позовного провадження, запропоновано відповідачам надати відзиви на позовну заяву, зобов'язано їх вчинити необхідні для розгляду процесуальні дії у визначений судом строк.
Підготовчі засідання 21 листопада та 11 грудня 2018 року відкладені, 22 січня 2019 року в підготовчому засіданні оголошено перерву, та у підготовчому засіданні 19 лютого 2019 року провадження у справі №826/15596/18 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 лютого 2020 року провадження у справі №826/15596/18 поновлено, призначено підготовче засідання на 20.02.2020 року.
Підготовче засідання 20 лютого 2020 року не відбулося.
12 березня 2020 року Окружним адміністративним судом міста Києва постановлено ухвалу, відповідно до якої закрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 в частині позовної вимоги до Кабінету Міністрів України про визнання дій протиправними та скасування положення пункту 1 постанови від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» в частині зменшення складових грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій як такий, що суперечить Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, предмет розгляду у даній справі складають позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які після поданої заяви про уточнення позовних вимог від 19 листопада 2018 року, є такими:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо безпідставного неврахування при встановленні розміру основної пенсії ОСОБА_1 після проведення її перерахунку згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 раніше обчисленого розміру додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії;
- зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві вчинити дії щодо визначення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розміру за перерахунком згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 та розміру пенсії за додатковими видами грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, здійснити виплату різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсійних виплат у повному обсязі з 0 січня 2018 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що за вислугою років набув право на пенсійне забезпечення, пенсію призначено йому з 10 листопада 2012 року довічно на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 68% відповідних сум грошового забезпечення.
У квітні 2018 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії, після якого позивач виявив, що до її складу не включено усі види додаткових видів грошового забезпечення, які він отримував раніше.
З таким підходом позивач не згоден, вважає, що при обчисленні пенсії мають бути враховані всі види грошового забезпечення, які одержували військовослужбовці перед звільненням зі служби.
Відповідачем, ГУ ПФУ в м. Києві, 28 грудня 2018 року поданий відзив на позовну заяву (т.1, а.с 106-107), з якого вбачається, що вимоги позивача щодо перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення не мають правових підстав та не узгоджуються з відомостями довідки уповноваженого органу, яка є єдиною підставою для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ. Як стверджує відповідач, хоча порядок призначення та перерахунку пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ різні за змістом та порядком, проте положення статті 43 Закону №2262-ХІІ та пункту 7 Постанови №393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» вказують на те, що у розрахунок пенсії при її первинному призначенні не включаються розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Посилаючись на зазначене, відповідач зазначає, що існує єдиний законодавчий порядок перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення військовослужбовців на підставі Постанови №704, тому позовні вимоги позивача вказують на ігнорування зазначених правових норм та у випадку їх задоволення порушать однакове застосування правових норм щодо перерахунку пенсії.
В судовому засіданні 23 квітня 2020 року закрито підготовче судове засідання у справі, призначено розгляд справи по суті, та в засіданні 04 червня 2020 року змінено порядок розгляду справи, за згодою позивача судом вирішено звершити розгляд справи в режимі письмового провадження.
Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Оцінивши наявні у справі документи і матеріали, з урахуванням пояснень сторін, доводів позовної заяви, належність, допустимість кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний зв'язок наявних в матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, судом встановлено наступне.
Як вбачається з наявних у справі матеріалів, позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 68% відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно з розрахунком пенсії позивача станом на 01 грудня 2017 року її обчислено з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років - 40%, премія - 40%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 90%, робота з таємними виробами, носіями, документами - 20%, надбавка за стаж шифрувальної роботи - 10%. Основний розмір пенсії становив 68% грошового забезпечення і разом з надбавками складав 6 415,86 грн.
Згідно з розрахунком пенсії позивача з 01 січня 2018 року її обчислено з урахуванням таких складових: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50%. Основний розмір пенсії становив 68% грошового забезпечення і разом з надбавками склав 9 755,17 грн.
Проте, з таким перерахунком позивач не згоден та вважає, що до складу пенсії мають входити додаткові виплати, які він отримував до перерахунку, з чим звернувся до суду.
Розглядаючи спірні правовідносини, що склалися між сторонами, суд виходить з того, що вони виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються перерахунку пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.
Згідно з частиною другою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з частиною першою статті 15 цього Закону пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Статтею 43 Закону №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінету Міністрів України.
Згідно з частиною четвертою статті 63 цього Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінету Міністрів України.
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, передбачено: пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (п. 1); під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абз. 1 п. 5).
У додатку №2 до цього Порядку визначалось, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій може включати посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років у відсотковому відношенні.
Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було визначено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704.
Виходячи з положень частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо повноважень Кабінету Міністрів України передбачати умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а також на частину першу статті 49 Закону України від 27 лютого 2014 року №794-VII "Про Кабінет Міністрів України", акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання.
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Згідно з частиною другою статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Рішення суду у справі №826/3858/18 не спростовує наявності підстав для перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704.
Відповідно до пунктів 1-3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Інших видів грошового забезпечення Порядком № 45 не передбачено.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в п. п. 2, 3 ст. 116 Конституції України.
Згідно з пунктом 9 Порядку № 45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Оскільки відповідно до Порядку № 45 Головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, що надходять від органу, із якої особу було звільнено, відповідач не має права самостійно визначати розміри грошового забезпечення та їх види, а лише перевіряти правильність складання згаданих довідок.
З огляду на зазначене, питання щодо видів грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, які містяться, або повинні міститись у відповідній довідці, повинно розглядатись у контексті визнання протиправними дій або бездіяльності органу, з якого особу було звільнено зі служби. Водночас, предметом даної справи є надання оцінки правомірності дій та бездіяльності ГУ ПФУ в м. Києві.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без урахування положень Порядку № 45 та Постанови № 103.
За таких обставин, суд не вбачає протиправності у діях Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування окремих видів грошового забезпечення, що застосовувались до перерахунку.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 13 березня 2019 року у зразковій справі №240/6263/18.
З огляду на зазначене, пенсія ОСОБА_1 перерахована на підставі наданих ГУ ПФУ в м. Києві документів від органу, з якого позивача звільнено, згідно з постановою №45, якою регламентовано порядок перерахунку, зважаючи на що, протиправність дій ГУ ПФУ в м. Києві виключається.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
З урахуванням наведеного вище, суд вважає, що позивачем належно та переконливо доведено правомірність своїх вимог та підкріплено їх достатніми доказами, у зв'язку з чим вбачає підстави для задоволення позову.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується приписами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої судові витрати підлягають відшкодуванню при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 247, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, адреса: 04053, м. Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 22869069.
Суддя В.І. Келеберда