Рішення від 24.06.2020 по справі 240/1461/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2020 року м. Житомир справа № 240/1461/20

категорія 108010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Капинос О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сігнум Газ Груп" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування розпорядження для виконання,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати розпорядження ГУ ДПС у Житомирській області від 29.01.2020 № 21-р, яким анульовані ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 06240314201900223 терміном дії з 02.07.2019 до 02.07.2024, за адресою місця торгівлі: АДРЕСА_1, та реєстраційний номер 06240314201900222 терміном дії з 02.07.2019 до 02.07.2024, за адресою місця торгівлі: АДРЕСА_2, суб'єкту господарювання ТОВ "Сігнум Газ Груп", у зв'язку з встановленням факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

В обґрунтування позову зазначає, що Товариством при подачі заяви на отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 було подано всі копії дозвільних документів необхідних для отримання ліцензії, перелік яких передбачено Законом України від 29.12.2019 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального", отже у відповідача відсутні правомірні підстави для анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі у зв'язку з поданням заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Ухвалою від 19.02.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 18.03.2020.

Ухвалою від 19.02.2020 забезпечено позов шляхом зупинення дії розпорядження Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області (вул.Юрка Тютюнника,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 43142501) від 29.01.2020 року № 21-р в частині анулювання ліцензій ТОВ "Сігнум Газ Груп" (вул.Хлібна,27, м.Житомир, 10029, код ЄДРПОУ 40075878), а саме: ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 06240314201900223 терміном дії з 02.07.2019 до 02.07.2024, за адресою місця торгівлі: АДРЕСА_1; ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 06240314201900222 терміном дії з 02.07.2019 до 02.07.2024, за адресою місця торгівлі: АДРЕСА_2, до набрання законної сили рішенням суду у справі №240/1461/20. Крім того, заборонено Головному управлінню Державної податкової служби у Житомирській області (вул.Юрка Тютюнника,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 43142501) вчиняти дії щодо виконання розпорядження від 29.01.2020 року №21-р в частині анулювання ліцензій ТОВ "Сігнум Газ Груп" (вул.Хлібна, 27, м.Житомир, 10029, код ЄДРПОУ 40075878), зокрема, внесення відповідних записів до Єдиного ліцензійного реєстру, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, до набрання законної сили рішенням суду у справі №240/1461/20.

12.03.2020 відповідачем подано відзив на позов, в якому зазначив, що, проводячи фактичну перевірку встановлено використання в господарській діяльності паливорозливної колонки за адресою: АДРЕСА_2 без наявності відповідного дозволу та за адресою АДРЕСА_1 встановлено факт використання резервуару за №26186 та резервуару з відсутнім номером, дозвіл на експлуатацію яких не надавався та встановлено факт використання в господарській діяльності паливо розливної колонки без відповідних дозволів. Разом з тим, встановлено відсутність актів вводу в експлуатацію об"єкта або актів готовності об"єкта до експлуатації, або сертифікатів про прийняття в експлуатацію закінчених будівельних об"єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об"єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об"єктів у місцях роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним.

18.03.2020, 13.04.2020, 25.05.2020 розгляд справи було відкладено.

В судовому засідання представник позивача позов підтримав, просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав, викладених у письмовому відзиві.

Ухвалою від 15.06.2020 суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Працівниками Головного управління ДПС у Житомирській області проведено фактичну перевірку діяльності ТОВ "Сігнум Газ Груп":

- за місцем здійснення торгівлі за адресою АДРЕСА_2;

- за місцем здійснення торгівлі за адресою АДРЕСА_1;

За результатами перевірки складений акт від 12.11.2019 №46/32/40075878, яким встановлено факт подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Розпорядженням ГУ ДПС у Житомирській області від 29.01.2020 № 21-р , відповідно до статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" (зі змінами та доповненнями) на підставі матеріалів фактичних перевірок, та рішення Комісії по вирішенню спірних питань реалізації актів перевірок та питань ліцензування, утвореної наказом Головного управління ДПС у Житомирській області від 28.11.2019 № 592, зобов'язано управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ( ОСОБА_1 ) забезпечити виконання процедури анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 06240314201900223 терміном дії з 02.07.2019 до 02.07.2024, за адресою місця торгівлі: АДРЕСА_1 , та реєстраційний номер 06240314201900222 терміном дії з 02.07.2019 до 02.07.2024, за адресою місця торгівлі: АДРЕСА_2 , суб'єкту господарювання ТОВ "Сігнум Газ Груп" (код ЄДРПОУ 40075878), юридична адреса: м. Житомир, вул. Хлібна, буд. 27, у зв'язку з встановленням факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Вважаючи таке розпорядження протиправним, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Законом України від 29.12.2019 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" (далі - Закон № 481/95-ВР) визначено, що роздрібна торгівля пальним - це діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції /газонаповнювальної станції газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років.

Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію. У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

У статті 15 Закону зазначено, що ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі: заяви суб'єкта господарювання; рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання; несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії; рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб'єктом господарювання марок акцизного податку (стосовно імпортерів); рішення суду про встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку; рішення суду про встановлення факту переміщення суб'єктом господарювання алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем; порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях; отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами; встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання письмового розпорядження про її анулювання.

Отже, у вказаній нормі закріплений вичерпний перелік підстав, за яких може бути анульована ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним.

Як вбачається з матеріалів справи, Головне управління ДФС у Житомирській області видало ТОВ "Сігнум газ груп" ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 06240314201900223 терміном дії з 02.07.2019 до 02.07.2024, за адресою місця торгівлі: АДРЕСА_1, та реєстраційний номер 06240314201900222 терміном дії з 02.07.2019 до 02.07.2024, за адресою місця торгівлі: АДРЕСА_2.

За результатами фактичної перевірки, відповідачем прийнято розпорядження від 29.01.2020 № 21-р , яким зобов'язано управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів забезпечити виконання процедури анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 06240314201900223 терміном дії з 02.07.2019 до 02.07.2024, за адресою місця торгівлі: АДРЕСА_1 , та реєстраційний номер 06240314201900222 терміном дії з 02.07.2019 до 02.07.2024, за адресою місця торгівлі: АДРЕСА_2 , суб'єкту господарювання ТОВ "Сігнум Газ Груп" (код ЄДРПОУ 40075878), юридична адреса: м. Житомир, вул. Хлібна, буд. 27.

В той же час, підставою для анулювання ліцензій зазначено встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії. Зазначені обставини зафіксовані в акті перевірки.

Однак, суд вважає, що спірне рішення відповідачем прийнято безпідставно, з огляду на таке.

Відповідно до ст.15 Закону № 481/95-ВР суб'єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Як вже зазначалося, однією з підстав для анулювання ліцензії зазначено встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, Товариством при подачі заяви на отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 було подано :

- акти вводу обладнання в експлуатацію, складені приймальною комісією Товариства, за участі представників монтажного підприємства;

- акти приймання газообладнання для проведення комплексного випробування (пуско налагоджувальних робіт), складені згідно з додатком Ю до ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання", затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 23 квітня 2001 року № 101 (діяв до 01.07.2019), для модульних АГЗП, видані до 01.07.2019.;

- акт введення в експлуатацію основних засобів. Форма акту затверджена наказом Міністерства фінансів України від 13.09.2016 № 818.

В той же час, ні в акті перевірки, ні в спірному розпорядженні не вказано та не конкретизовано які саме недостовірні дані надано позивачем та в яких документах вони містяться, що позбавляє суд можливості встановити з яких висновків виходив відповідач, приймаючи спірне розпорядження та підтвердити чи спростувати виявлене перевіркою порушення.

В судовому засіданні, в обґрунтування правомірності спірного розпорядження, представник відповідача вказав на те, що перевіркою встановлено:

- використання в господарській діяльності паливорозливної колонки за адресою: АДРЕСА_2 без наявності відповідного дозволу. За адресою АДРЕСА_1 встановлено факт використання резервуару за №26186 та резервуару з відсутнім номером, дозвіл на експлуатацію яких не надавався.

- відсутність актів вводу в експлуатацію об"єкта або актів готовності об"єкта до експлуатації, або сертифікатів про прийняття в експлуатацію закінчених будівельних об"єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об"єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об"єктів у місцях роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним.

Разом з тим з аналізу ст.15 Закону № 481/95-ВР слідує, що законодавством передбачено, що об'єктом ліцензування при здійсненні роздрібної торгівлі пальним може бути не тільки споруда, тобто об'єкт нерухомого майна або об'єкт завершеного будівництва, але й обладнання, що використовуються для роздрібної торгівлі на праві власності або користування, а також ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі на праві власності або користування.

Так, Товариство здійснювало роздрібний продаж пального за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 за допомогою модульних заправників автомобілів зрідженим газом.

Встановлені автозаправні станції (модульні заправники автомобілів зрідженим газом) є пересувним виробом заводського виготовлення, що встановлюється без фундаменту, отже, не є об'єктом нерухомості, оскільки нерухомим майном (нерухомістю) є земельна ділянка без поліпшень або земельна ділянка з поліпшеннями, які з нею нерозривно пов'язані, будівлі, споруди, їх частини, а також інше майно, що згідно із законодавством належить до нерухомого майна. Модульні заправники автомобілів моторним паливом та зрідженим газом є рухомим майном, тобто матеріальним об'єктом, який може бути переміщеним без заподіяння йому шкоди.

Дані об'єкти не підпадають під визначення об'єктів завершеного будівництва в зв'язку з тим, що будь-яких будівельних робіт щодо їх створення не здійснювалось.

Таким чином, розміщення модульні заправники автомобілів моторним паливом та зрідженим газом, установка та монтаж (зборка) яких проводилась без здійснення будівельних робіт та без улаштування фундаменту, не потребують документів, що дають право на їх виконання, а такі модульні заправники автомобілів моторним паливом та зрідженим газом, після закінчення робіт по їх установці та монтажу (зборці) не підлягають прийняттю в експлуатацію в розумінні Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року № 303 8-VI.

Крім того, відповідно до матеріалів справи, у позивача були наявні дозволи Управління Держпраці у Вінницькій області №138.18.05 терміном дії з 25.05.2018 по 25.05.2023 на експлуатацію посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа, крім автомобільних газових балонів, що є ємностями для газового моторного палива; дозвіл №140.18.05 терміном дії з 25.05.2018 по 25.05.2023.

Таким чином, Товариством при подачі заяви на отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 було подано всі копії дозвільних документів необхідних для отримання ліцензії, перелік яких передбачено Законом України від 29.12.2019 року № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" (далі - Закон).

В свою чергу відповідачем не доведено факт недостовірності викладених у них даних.

Більш того, станом на час розгляду справи Управління Держпраці у Житомирській області видало позивачу дозвіл №241.20.18 терміном дії з 06.05.2020 по 06.05.2020 на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

З огляду на викладене, суд вважає, що у відповідача були відсутні підстави для анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі у зв'язку з поданням заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, тому спірне розпорядження підлягає скасуванню, як протиправне.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 вказаної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки відповідачем, як суб"єктом владних повноважень не доведено правомірності прийняття спірного розпорядження, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись статтями 242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сігнум Газ Груп" (вул.Хлібна, 27, м.Житомир, 10029, код ЄДРПОУ 10075878) задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Житомирській області (вул.Ю.Тютюнника,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 43142501) від 29.01.2020 № 21-р.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області (вул.Ю.Тютюнника,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 43142501) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сігнум Газ Груп" (вул.Хлібна, 27, м.Житомир, 10029, код ЄДРПОУ 10075878) судовий збір у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос