73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
25 грудня 2009 р. Справа № 2-а-14796/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із позовом про визнання дій суб'єкта владних повноважень УМВС України в Херсонській області по розрахунку вислуги років для призначення пенсії протиправними та пояснив, що з 1985 року по теперішній час він проходить службу в органах внутрішніх справ України - УМВС України в Херсонській області. В червні 2009 року позивач звернувся до посадових осіб УМВС з заявою про здійснення розрахунку його вислуги років в зв'язку з можливим звільненням з ОВС на пенсію. Періоди служби з 01.10.1989 по 15.11.1991, з 15.11.1991 по 07.07.1992, з 07.07.1992 по 21.11.1994, з 21.11.1994 по 19.01.1995, з 19.01.1995 по 17.10.1997, з 17.10.1997 по 28.06.1998, з 28.06.1998 по 17.05.1999 були зараховані до його вислуги років для призначення пенсії з розрахунку 1 місяць служби за 1 місяць. Вважає такі дії посадових осіб УМВС України в Херсонській області протиправними. Просить суд визнати дії УМВС України в Херсонській області по розрахунку його вислуги років для призначення пенсії періодів служби в органах внутрішніх з 01.10.1989 по 15.11.1991, з 15.11.1991 по 07.07.1992, з 07.07.1992 по 21.11.1994, з 21.11.1994 по 19.01.1995, з 19.01.1995 по 17.10.1997, з 17.10.1997 по 28.06.1998, з 28.06.1998 по 17.05.1999 протиправними та зобов'язати УМВС України в Херсонській області зарахувати спірні періоди служби в ОВС в пільговому обчисленні із розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяця.
В судове засідання позивач не з'явився, надав до суду заяву, в якій просить судовий розгляд справи проводити без його участі, на задоволенні позову наполягав.
Представник суб'єкта владних повноважень - УМВС України в Херсонській області в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій просить судовий розгляд справи проводити без його участі, проти позовних вимог заперечував.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 1985 по теперішній час позивач проходить службу в органах внутрішніх справ України - УМВС України в Херсонській області.
У періоди часу з 01.10.1989 по 15.11.1991 позивач проходив службу на посаді слідчого відділу внутрішніх справ Артемівського райвиконкому м. Ворошиловграду, з 15.11.1991 по 07.07.1992 - на посаді старшого слідчого відділу внутрішніх справ Артемівського району м. Луганська, з 07.07.1992 по 21.11.1994 - на посаді слідчого слідчого відділу УМВС м. Луганська, з 21.11.1994 по 19.01.1995 - на посаді старшого слідчого слідчого відділу Луганського міського управління УМВС України в Луганській області, з 19.01.1995 по 17.10.1997 - на посаді заступника начальника відділу - начальника СВ Артемівського районного відділу Луганського міського відділу УМВС України в Луганській області, з 17.10.1997 по 28.06.1998 - на посаді заступника начальника районного відділу - начальника слідчого відділу Артемівського районного відділу Луганського міського управління УМВС України в Луганській області, з 28.06.1998 по 17.05.1999 - на посаді заступника начальника відділу - начальника слідчого відділу Луганського міського управління УМВС України в Луганській області.
При зверненні позивача до посадових осіб відповідача в червні 2009 щодо здійснення розрахунку його вислуги років вказані періоди служби були зараховані позивачу до вислуги років із розрахунку 1 місяць служби за 1 місяць.
Згідно з п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» у вислугу років для призначення пенсій особам, вказаним в абзаці першому пункту 1 даної постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку, у підрозділах боротьби з економічною злочинністю, боротьби з незаконним обігом наркотиків та боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, на посадах дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників з керівництва дільничними інспекторами міліції.
Судом встановлено, що протягом вказаних періодів служби позивача в органах внутрішніх справ він мав обсяг службових обов'язків, рівень відповідальності, тривалості службового часу та ступінь ризику аналогічний тому, який мали працівники, які проходили службу у підрозділах карного розшуку, у підрозділах боротьби з економічною злочинністю,боротьби з незаконним обігом наркотиків та боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, на посадах дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників з керівництва дільничними інспекторами міліції
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається та діє принцип верховенства права.
Відповідно до ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Згідно з рішенням Конституційного суду України від 02.11.2004 № 15-рп/2004. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовчу діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Таке розуміння права не дає підстав для його ототожнення із законом, який іноді може бути й несправедливим, у тому числі обмежувати свободу та рівність особи. Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права.
Відповідно до п. 1 ст. 8 Кодексу Адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Виходячи із принципу верховенства права суд вважає, що оскільки законодавством гарантується пільговий розрахунок часу проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку, у підрозділах боротьби з економічною злочинністю, боротьби з незаконним обігом наркотиків та боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, на посадах дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників з керівництва дільничними інспекторами міліції, то таке ж право має і позивач, так як при проходженні служби позивач мав обсяг службових обов'язків, рівень відповідальності, тривалості службового часу та ступінь ризику аналогічний тому, який мали працівники зазначених підрозділів. При таких обставинах суд приходить до висновку про те, що позивач має право, а суб'єкт владних повноважень - УМВС України в Херсонській області при розрахунку йому вислуги років зобов'язаний зарахувати періоди служби з 01.10.1989 по 15.11.1991 на посаді слідчого відділу внутрішніх справ Артемівського райвиконкому м. Ворошиловграду, з 15.11.1991 по 07.07.1992 - на посаді старшого слідчого відділу внутрішніх справ Артемівського району м. Луганська, з 07.07.1992 по 21.11.1994 - на посаді слідчого слідчого відділу УМВС м. Луганська, з 21.11.1994 по 19.01.1995 - на посаді старшого слідчого слідчого відділу Луганського міського управління УМВС України в Луганській області, з 19.01.1995 по 17.10.1997 - на посаді заступника начальника відділу - начальника СВ Артемівського районного відділу Луганського міського відділу УМВС України в Луганській області, з 17.10.1997 по 28.06.1998 - на посаді заступника начальника районного відділу - начальника слідчого відділу Артемівського районного відділу Луганського міського управління УМВС України в Луганській області, з 28.06.1998 по 17.05.1999 - на посаді заступника начальника відділу - начальника слідчого відділу Луганського міського управління УМВС України в Луганській області із розрахунку один місяць служби за півтора місяця.
Суд вважає, що діями суб'єкта владних повноважень - УМВС України в Херсонській області порушено право позивача на соціальний захист, гарантований ч. 1 ст. 22 Закону України "Про міліцію" та вказане порушене право позивача потребує поновлення та судового захисту.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12. 19, 122, 158-163, 167 КАС України суд,
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до УМВС України в Херсонській області про неправомірні дії по розрахунку вислуги років для призначення пенсії задовольнити.
Визнати дії суб'єкта владних повноважень - УМВС України в Херсонській області - по розрахунку ОСОБА_1 вислуги років для призначення пенсії періодів служби в органах внутрішніх справ з 01.10.1989 по 15.11.1991, з 15.11.1991 по 07.07.1992, з 07.07.1992 по 21.11.1994, з 21.11.1994 по 19.01.1995, з 19.01.1995 по 17.10.1997, з 17.10.1997 по 28.06.1998, з 28.06.1998 по 17.05.1999 з розрахунку 1 місяць служби за 1 місяць служби -протиправними.
Зобов'язати суб'єкта владних повноважень - УМВС України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 розрахунок вислуги років для призначення пенсії періодів служби в органах внутрішніх справ з 01.10.1989 по 15.11.1991, з 15.11.1991 по 07.07.1992, з 07.07.1992 по 21.11.1994, з 21.11.1994 по 19.01.1995, з 19.01.1995 по 17.10.1997, з 17.10.1997 по 28.06.1998, з 28.06.1998 по 17.05.1999 в пільговому обчисленні із розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяця.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бездрабко О.І.