73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"09" грудня 2009 р. Справа № 2а-9113/08/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Горшков В.М.,
при секретарі: Роман О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Великолепетиської районного центру зайнятості
до Малолепетиської ЗОШ, співвідповідача віддділу освіти Великолепетиської районної державної адміністрації Херсонської області
про стягнення штрафу у сумі 3110,48 грн.,
за участю:
представника позивача - Шарко В.В.,
представника відповідача - Аксьонова Л.О., Аносов Ю.В.,
представника співвідповідача - ПерігА.І.,
встановив:
Позивач Великолепетиський районний центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до Малолепетиської загальноосвітньої школи про стягнення штрафу у сумі 3110,48 грн. Позивач посилається на те, що відповідно до п. 5 ст. 20 Закону України „Про зайнятість населення” при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці установи та організації, повідомляють про це не пізніше як за два місяці у письмовій формі державну службу зайнятості, а в 10 денний строк після вивільнення подають списки фактично вивільнений працівників. У разі порушення даної норми стягується штраф. В зв'язку з неподанням даних про вивільнених працівників до центру зайнятості, до відповідача було застосовано штрафну санкцію відповідно до діючого законодавства у розмірі 3110,48 грн. Просить стягнути з відповідача суму штрафу у розмірі 3110,48 грн.
В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представники відповідача Малолепетиської загальноосвітньої школи проти позову заперечували, просили відмовити в задоволені позовних вимог, мотивуючи свою позицію тим, що відповідач не зареєстрований в центрі зайнятості як платник збору, також директор школи вчиняв дії щодо звільнення відповідно до наказу про скорочення штату, вищестоящої організації а саме відділу освіти Великолепетиської РДА Херсонської області. Також наголосив, що у школи не має рахунків якими могли б розпоряджатися, тобто школа має усіченні права. Тому вважає, що відділ освіти Великолепетиської РДА Херсонської області повинен був подати зазначені данні до центру зайнятості про вивільнення працівників.
Представник співвідповідача відділу освіти Великолепетиської районної державної адміністрації Херсонської області пояснив що, відповідно ст. 26 Закону України „Про загальну середню освіту”, відповідно до якого педагогічних працівників на посаду приймає та звільняє відповідний орган освіти за поданням керівник закладу освіти, призначення та звільнення на посаду інших працівників (технічних) закладу освіти здійснює безпосередньо керівник закладу. Тому вважає що відповідальність по поданню звітності до центру зайнятості покладається на керівника Малолепетиської ЗОШ.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши наявні в матеріалах справи документи, та дослідивши докази підтверджуючи обставини справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до п.5 ст.20 Закону України „Про зайнятість населення” при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.
Згідно до ст. 10 Закону України „Про загальну середню освіту” загальноосвітній навчальний заклад є юридичною особою.
Згідно до ст. 26 Закону України „Про загальну середню освіту” зазначено, що призначення на посаду та звільнення з посади керівника державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснює відповідний орган управління освітою. Призначення на посаду та звільнення з посади заступників керівника та інших педагогічних працівників державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснюється відповідним органом управління освітою за поданням керівника загальноосвітнього навчального закладу. Призначення на посаду та звільнення з посади інших працівників державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснює його керівник.
Відповідно до довідки з ЄДР Малолепетиська загальноосвітня школа І-ІІІ має статус юридичної особи.
Відповідно до наказу від 20.11.2007 року відповідач 22.11.09 звільнив ОСОБА_1 у зв'язку зі скороченням штату з посади техніка з обслуговування комп'ютерної техніки.
Згідно до службової записки провідного спеціаліста відділу взаємодії з роботодавцями ОСОБА_2., виявлено факт порушення відповідачем п. 5 ст. 20 Закону України „Про зайнятість населення”, а саме не подання звітності про заплановане та фактичне вивільнення працівників.
Керуючись до даних довідки №384 про нараховану заробітку плату, відповідачу було нарахована штрафна санкція у розмірі річної заробітної плати в сумі 3110,48 грн.
На виконання чого відповідачу було направлено претензію від 10.10.2008 року №03-04-605, щодо сплати суми штрафу у розмірі 3110,48 грн.
Враховуючи вищевикладене, оскільки сума штрафу на день розгляду не сплачена, суд вважає, що штрафна санкція підлягає стягненню.
Керуючисть ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Малолететиської загальноосвітньої школи (вул. Шкільна, с. Мала Лепетиха, Великолепетиський район, Херсонська область, 74510) на користь Великолепетиського районного центру зайнятості (р/р371772305900083 код доходу 50040500 в УДК у Великолепетиському районі, МФО 852010, ЄДРПОУ 24103839) штраф у сумі 3110,48 грн.(три тисячі сто десять грн.) 48 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 21 грудня 2009 р..
Суддя Горшков В.М.