Постанова від 09.12.2009 по справі 41225/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2009 р. № 41225/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Білової О.В.,

за участю секретаря судового засідання Романенко Т.С.,

за участю представників: позивача -Тарана М.М., третьої особи - Харківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Бондаренко В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом

Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова до Закритого акціонерного товариства «ЄДНІСТЬ», треті особи -Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради, Харківське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ОСОБА_1, ОСОБА_2 про припинення юридичної особи,-

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Харкова звернулася до суду з адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства «ЄДНІСТЬ» про припинення юридичної особи Закритого акціонерного товариства «ЄДНІСТЬ»у зв'язку з відсутністю юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням, обґрунтовуючи свої вимоги наступним.

Закрите акціонерне товариство «ЄДНІСТЬ»зареєстровано Виконавчим комітетом Харківської міської ради 23 квітня 1998 року, про що видано свідоцтво № АОО 498593 та взято на облік до Державної податкової інспекції у Ленінському районі як платник податків з 25 травня 1999 року.

Відповідно до ст. 20 Закону України від 25 червня 1991 року № 1251-XІІ «Про систему оподаткування»завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків та зборів (обов'язкових платежів). Неухильне виконання завдань, покладених чинним законодавством на податкову службу, обумовлено приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Однією з функцій, покладених на державні податкові інспекції, згідно до п. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Згідно п. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби наділені правом здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами,що не мають статусу юридичної особи,а також фізичними особами,які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України 755-ІУ від 15 травня 2003 року «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням с підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи.

30 березня 2009 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців стосовно Закритого акціонерного товариства «ЄДНІСТЬ» була внесена інформація що відсутності юридичної особи за адресою: 61052, м. Харків, вул. Малиновського,30.

Позивач в обґрунтування позову посилається на те, що відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням перешкоджає здійсненню контрольної функції податковими органами, що приводить до зловживань з боку підприємства, ухиленню від сплати податків та завдає шкоди економічним основам держави. Суб'єкта підприємницької діяльності взято на облік у Державному реєстрі України та враховано як платника податків при написанні Державного бюджету України. Несплата податків тягне за собою невиплату соціальних допомог, дотацій, заробітної платні державним службовцям, пенсій, стипендій та інших відрахувань громадянам.

Ухвалою суду від 12 жовтня 2009 року залучено до участі у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова до Закритого акціонерного товариства «ЄДНІСТЬ»про припинення юридичної особи у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору -Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради, Харківське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, засновників Закритого акціонерного товариства «ЄДНІСТЬ»-ОСОБА_1, ОСОБА_2.

Відповідач - Закрите акціонерне товариство «ЄДНІСТЬ»- про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся судовою повісткою за місцезнаходженням згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, свого представника в судове засідання не направив, заперечень та клопотань суду не надав.

Третя особа -ОСОБА_2 - про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся судовою повісткою за адресою, що вказана в Довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, заперечень та клопотань суду не надав.

Третя особа -ОСОБА_1 -в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялася судовою повісткою за адресою, зазначеною в Довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, заперечень та клопотань суду не надала.

Третя особа - Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради - про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, свого представника в судове засідання не направив, надав письмові пояснення по справі.

Представник позивача - Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова Таран М.М. - в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити, зазначивши, що додатковою підставою для позову є неподання податкової звітності до ДПІ у Ленінському районі міста Харкова протягом останнього року.

Представник третьої особи - Харківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Бондаренко В.Ю. - в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення позову та припинення юридичної особи - Закритого акціонерного товариства «ЄДНІСТЬ».

Суд, вислухавши пояснення представників позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Згідно Витягу та Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Закрите акціонерне товариство «ЄДНІСТЬ»зареєстроване Виконавчим комітетом Харківської міської ради 23 квітня 1998 року. (а.с. 6-11)

Згідно Довідки Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова № 10622/10 від 24 жовтня 2006 року Закрите акціонерне товариство «ЄДНІСТЬ»взяте на облік як платник податків 25 травня 1999 року. (а.с.12)

30 березня 2009 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців стосовно Закритого акціонерного товариства «ЄДНІСТЬ» була внесена інформація що відсутності юридичної особи за адресою: 61052, м. Харків, вул. Малиновського,30, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.6-8).

Згідно довідки Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова Закрите акціонерне товариство «ЄДНІСТЬ»останню звітність надало 08 травня 2008 року, а саме, декларацію з податку на прибуток підприємств за І квартал 2008 року - № 21681. (а.с.54)

Відповідно до ст. 20 Закону України від 25 червня 1991 року № 1251-XІІ «Про систему оподаткування»завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків та зборів (обов'язкових платежів).

Однією з функцій, покладених на державні податкові інспекції, згідно до п. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04 грудня 1990 року № 509-ХІІ є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Згідно п. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби наділені правом здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами,що не мають статусу юридичної особи,а також фізичними особами,які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Відповідно до абз. 3 п.п. 11.2 п. 11 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року № 80 (в редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 17 листопада 1998 року № 552), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1998 року за № 791/3231, у рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні документальної перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, відповідальних та афілійованих осіб.

Згідно зі ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»№ 755-ІV від 15 травня 2003 року юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Згідно ч. 1 ст. 51 Господарського кодексу України однією з підстав для припинення підприємницької діяльності є рішення суду у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Судом встановлено, що відповідач протягом останнього року не подає податкової звітності до ДПІ у Ленінському районі м. Харкова, а саме, їм не було подано звітність за 4-й квартал 2008 року, 1-й -3-й квартали 2009 року з податку на прибуток підприємств. Крім того, 30 березня 2009 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців стосовно Закритого акціонерного товариства «ЄДНІСТЬ»була внесена інформація що відсутності юридичної особи - відповідача за адресою: 61052, м. Харків, вул. Малиновського,30.

Статтею 239 Господарського кодексу України від 16.01.2003 року № 436-IV в частині 1 одним з видів адміністративно-господарських санкцій визначено скасування державної реєстрації та ліквідацію суб'єкта господарювання. Зазначені санкції органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть застосовувати відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, до суб'єктів господарювання.

Відповідно до ч. 1 ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Судом встановлено, що позивач звернувся до суду з позовом про припинення підприємницької діяльності Закритого акціонерного товариства «ЄДНІСТЬ»в межах зазначених строків, позов поданий на підставі повноважень податкового органу та з визначених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»підстав.

Із врахуванням вищевикладених обставин суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року № 509-ХІІ, ст. ст. 33, 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»№755-ІV від 15 травня 2003 року, ст.ст. 239, 250 Господарського кодексу України від 16.01.2003 року № 436-IV ,п. 11 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року № 80, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1998 року за № 791/3231, ст. ст. 51 ГК України, ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова до Закритого акціонерного товариства «ЄДНІСТЬ», треті особи - Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради, Харківське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ОСОБА_1, ОСОБА_2 про припинення юридичної особи задовольнити в повному обсязі.

Припинити юридичну особу -Закрите акціонерне товариство «ЄДНІСТЬ»(61052, м. Харків, вул. Малиновського,30, код 22677016), зареєстровану Виконавчим комітетом Харківської міської ради 13 травня 2005 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.

У повному обсязі постанова виготовлена 14 грудня 2009 року.

Суддя Білова О.В.