Постанова від 02.12.2009 по справі 38290/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" грудня 2009 р. № 2а- 38290/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Курило Л.В.,

за участі секретаря -Воронкової К.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Голови Кегичівської районної державної адміністрації в Харківській області Подгора Євгенія Івановича про визнання бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач -ОСОБА_1. -звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати бездіяльність голови Кегичівської районної державної адміністрації по скарзі від 24.07.2008 року, зобов'язати голову Кегичівської районної державної адміністрації Підгору Є.І. перевірити скаргу від 24.07.2008 року відповідно норм законодавства України.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 24.07.2008 року він звернувся зі скаргою до відповідача відносно земельних питань та просив скаргу розглянути з його участю. Крім того, позивач зазначив, що до теперішнього часу його не повідомлено про розгляд його скарги, чим порушено вимоги Закону України «Про звернення громадян».

Позивач в судове засідання не з'явився, в надісланій до суду заяві просив розгляд справи проводити за його відсутністю.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, клопотання про відкладення розгляду справи та відгук на позов не надав. Згідно зі ст. 35 КАС України відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1. 23 07 2008 року звернувся зі скаргою до голови Кегичівської районної державної адміністрації Подгори Є.І. щодо невжиття заходів по виконанню умов договору про оренду земельної ділянки, на яку у 2007 році виготовлено технічну документацію, в якій просив за його участі провести перевірку на підставі його звернення. (а.с 21)

Голова районної державної адміністрації Подгора Є.І. листом №Д-305/01-34 від 06 08 2008 року повідомив ОСОБА_1 про розгляд його скарги та надав відповідь по суті скарги. (а.с 20)

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів, регулюються Законом України «Про звернення громадян».

Преамбулою до Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що цей Закон регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів.

Згідно зі ст. 1 вказаного Закону, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Статтями 4, 5 вказаного Закону передбачено, що до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких:

порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян);

створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод;

незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.

Звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.

Згідно ст. 19 вказаного Закону, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень, зокрема, зобов'язані:

об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги;

письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;

вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина;

особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п.2 ст. 71 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень покладається саме на відповідачів.

Під час розгляду справи було встановлено, що на заяву ОСОБА_1. від 23 07 2008 року головою Кегичівскої районної державної адміністрації Подгорою Є.І. була надана відповідь, що підтверджується листом за вих. № Д-305/01-34 від 06.08.2008 року. ( а.с. 204)

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем, уповноваженим розглядати заяви і скарги громадян, а також здійснювати передбачені законодавством заходи реагування, у відповідності із вимогами Закону України "Про звернення громадян" розглянута заява позивача та надана йому належна відповідь, права позивача у сфері публічно -правових відносин не були порушені.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необгрунтованими та в їх задоволенні необхідно відмовити.

Судові витрати по справі не підлягають присудженню на користь позивача відповідно до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 71, 72, 86, 94, 98, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Голови Кегичівської районної державної адміністрації в Харківській області Подгора Євгенія Івановича про визнання бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії -відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня виготовлення повного тексту постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 07 12 2009 року.

.

Суддя Курило Л.В.