ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18.06.2020 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1007/19
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндер П. А., секретар судового засідання Кучма І. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, вул. Дністровська, буд.28,м. Івано-Франківськ,76015;
представник позивача: адвокат Чекайло Василь Михайлович, АДРЕСА_1 ;
до відповідача: Приватне акціонерне товариство "Івано-Франківськторф" вул. Б.Хмельницького, буд.59, м.Івано-Франківськ, 76007
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ,76004;
про спонукання до укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста в редакції позивача
за участю:
Від позивача: Фінансове управління Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Чекайло В.М., (довіреність б/н від 15.04.19)-адвокат
Від відповідача: Герула З.Й., (довіреність № 03 від 02.01.20)-представник
Від третьої особи на стороні позивача: Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, - Мигович І. В. - представник, довіреність №12/01-20/14/в від 02.01.2020
Фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Івано-Франківськторф" про визнання укладеним договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, фінансовим управлінням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та ПАТ "Івано-Франківськторф" в редакції, запропонованій позивачем.
Ухвалою від 23.09.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання у справі. Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 19.11.2019 зупинено провадження у справі у зв"язку з надходженням апеляційної скарги на ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 29.10.2019 до повернення матеріалів справи № 909/1007/19 до Господарського суду Івано-Франківської області. Постановою Західного апеляційного господарського суду від 15.01.20 апеляційну скаргу Фінансового управління Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради - задоволено, ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 29.10.2019 у справі №909/1007/19 - скасовано. Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 28.01.20 поновлено провадження в справі та призначено підготовче судове засідання на 10.03..20р. Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 28.05.2020 суд постановив закрити підготовче провадження у справі та призначив розгляд по суті на 11.06.2020. У судовому засіданні 11.06.2020 представникам сторін оголошено перерву до 18.06.2020.
Представник позивача та 3-ї особи у судовому засіданні позовні вимоги підтримують в повному обсязі, просять суд їх задовольнити та визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Івано-Франківська у редакції Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Обґрунтовуючи підстави позову, позивач посилається на те, що ухилення відповідача від укладення договору про пайову участь є порушенням зобов'язання, прямо передбаченого чинним законодавством; невиконання такого зобов'язання не звільняє відповідача від обов'язку укласти договір про пайову участь, у тому числі при проведенні реконструкції нерухомого майна, а відмовою останній порушує права та інтереси територіальної громади міста івано-Франківська на отримання коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківськ.
07.10.2019 відповідач подав суду відзив на позов ( вх. 17061/19 від 07.10.2019) у якому зазначає, що через відсутність фінанасування починаючи з 2015 року будівель роботи не ведуться, об"єкт знаходиться у стані консервації, вважає позовні вимоги передчасними та просить у позові відмовити.
15.10.2020 Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради адресував суду відповідь на відзив ( вх. 17576/19 від 15.10.2020).
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
В судовому засіданні 18.06.2020 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 240 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд прийшов до наступних висновків.
Предметом доказування у даній справі є встановлення обставин, пов'язаних з наявністю підстав для укладення відповідачем договору про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Івано-Фрнанківська.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 06.07.2018 за №73-31.2.1-01 ПАТ «Івано-Франківськторф» є замовником реконструкції виробничо-складських приміщень під склад-магазин з допоміжними приміщеннями на вул.Б.Хмельницького,59 у м.Івано-Франківську.
ПАТ "Івано-Франківськторф" 15 листопада 2018 року звернулось із заявою на ім'я заступника міського голови про укладання договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Івано-Франківська.
Позивач - Фнанасове управління на підставі поданих додатків здійснив попередній розрахунок розміру пайового внеску, підготовив проект договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста та направив через ЦНАП відповідачу - ПАТ «Івано-Франківськторф».
ПАТ "Івано-Франківськторф" договір підписаний не був.
Викладене стало підставою для звернення позивача з позовом до суду.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, надавши оцінку аргументам щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.
За умовами статті 4 Закону України "Про архітектурну діяльність" під будівництвом слід розуміти нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про архітектурну діяльність" під забудовою території слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, реконструкцію існуючої забудови та територій.
Згідно з пунктом 8 частини першої статті 2 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" планування і забудова територій - діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема реконструкцію існуючої забудови та територій.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Зі змісту зазначеної норми вбачається, що законодавством визначено різні способи будівництва, які відрізняються один від одного певними ознаками та, у свою чергу, можуть породжувати різні права та обов'язки для учасників правовідносин у сфері містобудування.
Частина четверта статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначає, що реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані, реконструкція або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення, а також комплексна реконструкція кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду і нове будівництво об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури відповідно до містобудівної документації на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
Отже, реконструкція охоплюється законодавчим визначенням будівництва та забудови, а, виходячи із наведених положень законодавства, Відповідач є замовниками і на нього поширюється дія Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Частинами 2, 3 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною 4 цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Частиною 9 статті 40 цього Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено строки, упродовж яких мають укладатися договори про пайову участь - не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
За змістом положень частини 1 статті 40 цього Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" порядок пайової участі у розвитку встановлюють органи місцевого самоврядування.
Відповідно до частини четвертої статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства (частина перша статті 14 Цивільного кодексу України).
Згідно частини другої та частини третьої статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків передбачених частиною четвертою цієї статті.
Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Згідно із частиною п'ятою статті 40 вказаного Закону, величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
З метою реалізації норм Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Івано-Франківською міською радою прийнято - Положення «Про пайову участь замовників будівництва у створені та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста» далі «Положення», яким визначено порядок залучення, розрахунок розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська.
Відповідно до п.5.1 в залежності від етапу укладання Договору розрахунок пайового внеску може бути:
а) попередній - при отриманні технічних умов на приєднання об'єкта будівництва до централізованих систем водопостачання, водовідведення та теплопостачання та містобудівних умов та обмежень;
б) остаточний - при введенні об'єкта в експлуатацію (за умови, якщо був зроблений попередній розрахунок);
в) єдиний - при введенні об'єкта в експлуатацію.
Пунктом 4.4. Положення визначено, що договір про пайову участь укладається на
підставі поданої заяви та вихідних даних на проектування об'єктів містобудування
(технічних умов та містобудівних умов і обмежень).
Положенням також визначено перелік документів, які додаються до заяви, а саме: Пунктом Пунктом 4.5. Положення визначено, що до звернення додаються наступні
документи (копії, завірені печаткою юридичної особи та підписом посадової особи, яка на
це уповноважена - для юридичних осіб): 4.5.1 для юридичних осіб - копії установчих документів (Статуту, виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на час подачі звернення); для суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб - копія виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на час подачі звернення, паспорта (1, 2 сторінка, реєстрація) та довідки про присвоєння ідентифікаційного коду; 4.5.2 копії документів, що встановлюють право власності або користування земельною ділянкою (звертати увагу на відповідність цільового використання земельних ділянок призначенню об'єкта, вказаному у заяві); 4.5.3 зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва (реконструкції) об'єкту містобудування ( в разі наявності); 4.5.4 експертний висновок комплексної державної експертизи (в разі необхідності); 4.5.5 початок та закінчення будівництва об'єкту містобудування; 4.5.6 техніко - економічні показники об'єкту будівництва; 4.5.7 технічні умови у відповідності до статті 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року; 4.5.8 документи, що підтверджують участь в розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста (за наявності); 4.5.9 договір (угода) про сприяння соціально-економічному розвитку міста (за наявності); 4.5.10 містобудівні умови і обмеження; 4.5.11 архітектурно-технічний/технічний паспорт об'єкта будівництва, затверджений в установленому порядку (за наявності);4.5.12 дозвіл та/або декларація на виконання будівельних робіт (при укладанні остаточного договору).
Отже Положенням визначено, що обов'язок замовника будівництва укласти договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста з попереднім розрахунком розміру пайового внеску настає з моменту отримання містобудівних умов та обмежень на проектування об'єкта будівництва та в разі неукладення такого договору у фінансового управління виконавчого комітету міської ради/виконавчого комітету міської ради настає право спонукати замовника будівництва до укладення такого договору в тому числі і в судовому порядку.
Крім того, необхідність укладення договору на стадії отримання містобудівних умов та обмежень зазначено в самих містобудівних умовах та обмеженнях для проектування об'єкта будівництва від 06.07.2018р. за №73-31.2.1-01 виданих ПрАТ «Івано-Франківськторф», а саме (вимоги щодо архітектурних та інженерних рішень): укласти з виконавчим комітетом міської ради та фінансовим управлінням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.
Як свідчать матеріали справи, відповідно до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 06.07.2018 № 73-31.2.1-01 ПАТ «Івано-Франківськторф» є замовником реконструкції виробничо-складських приміщень під склад-магазин з допоміжними приміщенями по вул. Б Хмельницького, 59 у м.Івано-Франківську
Отже, у відповідача в силу прямої вказівки закону виник обов'язок щодо укладення договору про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Івано-Франківська
У відповідності до приписів ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Примусовий порядок укладання господарських договорів за рішенням суду визначений ст. 187 ГК України та ст. 648 ЦК України.
Виходячи зі змісту вказаних норм і принципу свободи договору, переддоговірні спори поділяються на спори про спонукання до укладення договору, якщо одна із сторін ухиляється від його укладання, та на спори з приводу умов договору, коли сторони не врегулювали розбіжності щодо його умов. Можливість розгляду судом цих спорів обумовлюється обов'язковістю договору (за державним замовленням, на підставі правового акту органів державної влади чи місцевого самоврядування та інших випадках, встановлених законом).
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в редакції, що діяла на момент звернення позивача з позовом до суду (17.09.19), замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури. Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами.
Величина пайової участі визначається у гривнях, виходячи із розміру пайової участі, визначеного за нормативами одиниці створеної потужності, і не може перевищувати граничного розміру пайової участі, визначеного у відсотковому значенні від загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції), зміни функціонального призначення тощо об'єктів (розділ 2 Порядку залучення, розрахунку і використання коштів пайової участі (внесків) у розвитку інфраструктури міста Дніпропетровська, який є додатком до рішення міської ради від 29.07.2011 року №5/14).
Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема, житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченої цією статтею, а також крім випадків, визначених частиною п'ятою ст. 30 цього Закону (ч. 7 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" ).
Статтею 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в редакції, що діяла на момент звернення позивача з позовом до суду (17.09.2019), встановлено, що порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Відповідно до Положення «Про пайову участь замовників будівництва у створені та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста» пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до бюджету м.Івано-Франківська коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Івано-Франківська у розмірах: 7 відсотків вартості, будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування - для нежитлових будівель та споруд та 4 відсотки вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування - для житлових будинків.
Крім цього, відповідно до абзацу сьомого частини дев'ятої статті 40 цього Закону кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Договір про пайову участь є необхідним, оскільки визначає величину пайової участі, права та обов'язки сторін та інші істотні умови, але не є визначальним для виникнення обов'язку по сплаті пайового внеску, оскільки такий обов'язок встановлено на законодавчому рівні.
Однак, визначений Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Положенням про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста відповідач обов'язок щодо укладення договору та сплати пайового внеску замовником не виконано.
Як встановлено вище, відповідач, як замовник об'єкта будівництва, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Івано-Франківська та укласти із позивачем договір про пайову участь.
Проте, договір про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Івано-Франківська не підписаний, будь - яких дій для його укладення відповідачем не вчинено.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, зокрема, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору.
Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з тим, що відповідач не надав жодних доказів, які б свідчили про вжиття ним заходів з метою виконання встановленого законом та договором обов'язку щодо укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури відповідного населеного пункту, суд доходить висновку про те, що наведені норми Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" є імперативними та визначають обов'язок замовника будівництва (відповідача) укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури відповідного населеного пункту
Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" наголосив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний із належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Європейський суд з прав людини зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не слід розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України").
Статтею 129 Конституції України визначено принципи рівності усіх учасників процесу перед законом і судом, змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, як одні з основних засад судочинства.
Отже, будь-яке рішення господарського суду повинно прийматися з дотриманням цих принципів, які виражені також у статтях Господарського процесуального кодексу України.
Згідно статті 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (частина 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).
За частиною 2 статті 74 Господарського процесуального кодексу України у разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (частина 4 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).
Обов'язок доказування, а отже, і подання доказів відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України покладено на сторони та інших учасників справи, однак, не позбавляє суд, у випадку, передбаченому статтею 74 Господарського процесуального кодексу України, витребувати у сторони ті чи інші докази.
На підставі статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, встановивши наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачеві у захисті.
На підставі викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо судових витрат то суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи, зокрема витрат на професійну правничу допомогу.
За змістом статті 126 ГПК України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Як визначено в ч. 1 ст. 124 ГПК України, разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи.
Позивач в позовній заяві навів попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, що складаються із сплаченого за подання позову судового збору в розмірі 1921 грн 00к. та витрат на правничу допомогу адвоката у розмірі 1762грн.00коп. Позивач при зверненні до суду подав копію Договіру про надання юридичних послуг від 26.07.2019 та копію Додаткової угоди б/н б/д до договору про надання юридичних послуг та копію Свідоцтва на право на заняття адвокатською діяльністю серія ІФ № 001374 Чекайла В.М.
За змістом ч. 8 ст. 129 ГПК України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Зазначені вище докази у встановлені строки позивачем суду не подані.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 2, 13, 46, 73-79, 86, 91, 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Позов Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до Приватного акціонерного товариства "Івано-Франківськторф" про визнання укладеним договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста у редакції позивача, задовольнити .
2. Визнати укладеним між Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, Фінансовим управлінням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та Приватним акціонерним товариством "Івано-Франківськторф" договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста , в наступній редакції:
ДОГОВІР №______
про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку
інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста
м. Івано-Франківськ "____"_________2020 р
Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради (далі - Виконком) в особі першого заступника міського голови М. Вітенка, що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Положення «Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста» (сторона 1), фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (далі - Фінансове управління) в особі заступника міського голови - начальника фінансового управління В.Сусаніної, що діє на підставі Положення «Про фінансове управління виконавчого комітету міської ради» (сторона 2) з і однієї сторони, та Приватне акціонерне товариство "Івано-Франківськторф" (далі -Замовник) в особі директора Дмитріва Василя Васильовича, що діє на підставі Статуту (сторона 3), з іншої сторони, а разом надалі - Сторони, у відповідності до Положення «Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста», а також беручи до уваги те, що Замовник у відповідності до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська, констатуючи, що правовідносини, які виникають за цим Договором, є майново-господарськими зобов'язаннями і обов'язковими до виконання, уклали цей договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста (далі-Договір) про наступне:
1. Предмет Договору
1.1. За цим Договором Замовник, що здійснює реконструкцію виробничо-складських приміщень під склад-магазин з допоміжними приміщеннями на вул. Б. Хмельницького, 59, в порядку та на умовах, визначених Договором, бере участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська.
1.2. Земельна ділянка, на якій здійснюється реконструкція об"єкта, розташована за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Б.Хмельницького, 59, Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 16.07.2018 року.
2. Обов'язки сторін
2.1. Замовник зобов'язується сплатити пайовий внесок у розмірі та у терміни, визначені Договором.
2.2. Виконком зобов'язується використати кошти отримані від Замовника на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.
3. Розмір і порядок сплати пайового внеску
3.1. Розрахунок розміру пайового внеску здійснюється відповідно до додатку 1 до договору.
Попередній розмір пайового внеску складає 519 609, 03 грн.
3.2 Величина пайового внеску визначена на підставі нормативів для одиниці створеної потужності (функціональної одиниці виміру) затвердженої Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України у сумі 8879,17грн. , (без ПДВ).
3.3 Замовник сплачує 20% попереднього розміру пайового внеску у сумі 103 921, 81 грн. протягом 30-ти робочих днів з моменту реєстрації Договору.
3.4. Розрахунок остаточного розміру пайового внеску здійснюється відповідно до остаточного Договору, який оформлюється після затвердженого в установленому порядку архітектурно-технічного/технічного паспорту та загальної вартості будівництва.
3.5. Суму остаточного розміру пайового внеску замовник сплачує до прийняття об"єкту в експлуатацію.
4. Строк дії Договору
4.1. Договір набуває чинності з моменту його реєстрації і діє до моменту повного виконання і умов Договору
5. Відповідальність сторін
5.1. При простроченні платежу, визначеного пунктом 3.3 Договору, Замовник сплачує до міського бюджету суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, три проценти річних від простроченої суми та пеню у розмірі 120% річних облікової ставки НБУ, що діє у період, за який нараховується пеня, від суми заборгованості за кожний прострочений день.
5.2. Спори, пов"язані з пайовою участю (внеском) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, вирішуються комісією з питань визначення пайової участі замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, в іншому випадку в судовому порядку згідно чинного законодавства.
6. Інші умови
6.1. Тлумачення термінів Договору здійснюється згідно Положення «Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста».
6.2. Зміни до Договору можуть бути внесені за взаємною згодою сторін, що оформляється додатковою угодою до цього Договору, у разі невиконання пункту 3.3, з урахуванням пункту 5.1, Виконком та/або Фінансове управління здійснює перерахування пайового внеску в односторонньому порядку, про що повідомляє Замовника.
6.3. Зміни до Договору оформляються додатком, який є його невід'ємною частиною і мають однакову юридичну силу, якщо вони викладені в письмовій формі та підписані уповноваженими на те представниками сторін. В разі невиконання пункту 3.3 з урахуванням пункту 5.1 Договору, Виконком та/або Фінансове управління здійснює перерахування пайового внеску в односторонньому порядку, оформляючи додатком, про що повідомляє замовника.
6.4. Усі правовідносини, що виникають у зв'язку з виконанням умов Договору та не врегульовані ним, регламентуються нормами чинного в Україні законодавства.
6.5. Договір складений на 3-х сторінках у 2-х примірниках, кожний із яких має однакову юридичну сили.
Місцезнаходження та реквізити сторін
Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради ПАТ "Івано-Франківськторф"
м. Івано-Франківськ м.Івано-Франківськ вул. Грушевського, 21, вул. Б.Хмельницького, 59
тел.556515
Одержувач, платежу інд. код 05489158
міський бюджет м. Івано-Франківська
24170000
код: 37952250
р/р: 31517921009002
МФО: 899998
УК у м. Івано-Франківську
Призначення платежу:
на інженерно-транспортну та
соціальну інфраструктуру міста
Виконком_______ /М. Вітенко/ Замовник ________/ В. Дмитрів/
Фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради
м. Івано-Франківськ вул. Дністровська, 28
тел. 785005
Фінансове управління _____________ /В.Сусаніна/
Додаток до Договору №______від"___"__________2020 р.
про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Розрахунок розміру пайової участі
(попередній)
Об'єкт: реконструкція виробничо-складських приміщень під склад-магазин з допоміжними приміщеннями на вул. Б.Хмельницького, 59
Показник опосередкованої вартості спорудження 1м.кв. об'єкту будівництва в Івано-Франківській обл.,(без ПДВ), грн - 8879,17
Площа об'єкта будівництва, м. кв. (нежитло) -836,00
Відсоток, передбачений п.6.21 Положення "Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста" від 18.10.2013 року (нежитло) - 7
Розмір пайової участі всього, грн., з них: 519 609, 03
Розмір пайової участі на соціальну
інфраструктуру міста, грн. 363 726, 32
Розмір пайової участі на інженерно-транспортну інфраструктуру міста, грн. 155 882, 71
Одержувач платежу:
МБ м.Івано-Франківськ
24170000 код: 37952250
р/р: 31517921009002
МФО: 899998
УК у м. Івано-Франківську
Призначення платежу:
на інженерно-транспортну та соціальну інфраструктуру міста
Виконком ___________________/М. Вітенко/
Замовник_____________________/В. Дмитрів/
Фінансове управління___________/В.Сусаніна/
3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Івано-Франківськторф" (м. Івано-Франківськ, вул. Б.Хмельницького, 59, код ЄДРПОУ 05489158) на користь Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (м.Івано-Франківськ вул. Дністровська, 28 , код ЄДРПОУ 02314062) - 1921,00грн. судового збору .
Видати наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судові рішення у справі набирають законної сили відповідно до ст.ст. 241, 284 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення суду може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 23.06.2020
Суддя Шкіндер П.А.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судові рішення у справі набирають законної сили відповідно до ст.ст. 241, 284 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення суду може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено _________________
Суддя Шкіндер П.А.