Справа № 405/3676/20
1-кс/405/1833/20
18 червня 2020 року слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , підозрюваної ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засідання в м.Кропивницький клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_4 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020120000000013 від 17.01.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 3 ст. 368 КК України,про відсторонення від посади підозрюваної:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Новий Стародуб, Петрівського району, Кіровоградської області, українки, громадянки України, із середньо-спеціальною освітою, не заміжньої, не маючої утриманців, працюючої на посаді старшої медсестри амбілаторії №2 КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м.Олександрії» Олександрійської міської ради, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
Слідчий за погодженням з прокурором звернувся до суду із вищевказаним клопотанням, в обґрунтування якого вказав, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за №12020120000000013 від 17.01.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч.3 ст. 191 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в січні 2020 року, більш точну дату слідством не встановлено, організувала групу із числа службових осіб комунального підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Олександрії» Олександрійської міської ради - головної медичної сестри ОСОБА_8 , старших медичних сестер амбулаторій №№ 1-3 відповідно - ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , діяльність якої була направлена на вимагання та одержання від працівників КП (сестер медичних (дільничних), амбулаторій) грошових коштів у якості неправомірної вигоди за не вчинення дій з використанням наданої ОСОБА_7 та вказаним учасникам організованої групи влади та службових повноважень за наступних обставин.
ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді заступника начальника управління охорони здоров'я Олександрійської міської ради, постійно в органі місцевого самоврядування, у т.ч. у період з 01.01.2020 по 01.04.2020 обіймала посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, тобто відповідно до примітки 1 до ст. 364 КК України, була службовою особою, яка мала владу і службовий вплив на окремі процеси в комунального підприємства.
Розуміючи, що надані ОСОБА_7 влада та службові повноваження не достатні для здійснення безпосереднього протиправного управлінського впливу на осіб, з яких вона планувала одержувати неправомірну вигоду, а також організаційну, правову залежність працівників КП від службових осіб управління охорони здоров'я, а також від службових осіб КП, ОСОБА_7 вирішила залучила до протиправної діяльності службову особу КП - головну медичну сестру КП, одночасно особу, з якою вона протягом тривалого часу перебуває в товариських стосунках - ОСОБА_8 .
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , призначена та перебувала на посаді головної медичної сестри комунального підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Олександрії» Олександрійської міської ради.
Необхідність залучення ОСОБА_8 до протиправної діяльності була обумовлена функціональними можливостями її посади - головної медичної сестри КП, а відтак бути виконавцем вимагання та одержання неправомірної вигоди від молодшого та середнього медичного персоналу комунального підприємства.
ОСОБА_8 перебуваючи на посаді головної медичної сестри КП, у т.ч. протягом січня-березня 2020 року, обіймала в КП посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, тобто відповідно до примітки 1 до ст. 364 КК України була службовою особою, мала владу і службовий вплив на окремі процеси в КП.
ОСОБА_7 , отримавши згоду та заручившись підтримкою ОСОБА_8 , спільно з останньою вдосконалили злочинний план, метою якого було незаконне збагачення, шляхом вимагання та отримання неправомірної вигоди від молодшого та середнього медичного персоналу амбулаторій, та спільно прийняли рішення, що це буде саме медичний склад амбулаторій №№1,2,3 КП - сестри медичні (дільничні) амбулаторій.
Вказане рішення група приймала, у зв'язку з тим, що старші медичні сестри - службові особи - керівники першої ланки відносно сестер медичних (дільничних) амбулаторій перебували у довірливих та товариських стосунках із ОСОБА_8 , а правовий статус, повноваження, права, обов'язки старших медичних сестер амбулаторій №№ 1-3 КП ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , визначав їх як основний важіль владного, службового протиправного впливу групи, з метою отримання неправомірної вигоди.
Так, необхідність залучення ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 до протиправної діяльності була обумовлена функціональними можливостями їх посади - старшої медичної сестри КП, а відтак їх можливістю бути виконавцями вимагання та одержання неправомірної вигоди.
ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді старших медичних сестер КП, у т.ч. протягом лютого-березня 2020 року обіймали в КП посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, тобто відповідно до примітки 1 до ст. 364 КК України, були службовими особами, мали владу і службовий вплив на сестер медичних (дільничних) амбулаторій комунального підприємства.
На пропозицію ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 погодились та з відома, за вказівок яких у подальшому злагоджено вчиняли усі необхідні від них протиправні дії, направлені на досягнення мети незаконного збагачення.
Таким чином, станом на січень 2020 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, під керівництвом ОСОБА_7 утворилась організована група із числа головної медичної сестри ОСОБА_8 та старших медичних сестер амбулаторій №1,2,3 КП - ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6 відповідно, які на розроблений та затверджений ОСОБА_7 злочинний план погодились, при цьому ОСОБА_7 , з урахуванням владних та службових повноважень кожного з учасників, здійснила розподіл їх функцій.
Розроблений групою та затверджений ОСОБА_7 злочинний план полягав у наступному:
1.Старші медичні сестри ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , мали підібрати список працівників молодшого та середнього медичного складу, застосувавши управлінський примус до яких, можливо було схилити їх до надання неправомірної вигоди організованій групі, при цьому протиправний управлінський вплив полягав у погрозі застосування до осіб, які перебувають на посадах медичних сестер (дільничних) амбулаторій КП, дій управлінського характеру, який може спричинити можливе звільнення, переведення їх на роботу на 0,5 ставки посади, застосування до них дисциплінарних стягнень тощо; старші медичні сестри ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 мали пояснити підлеглим медичним сестрам (дільничним) амбулаторій, що вони будуть змушені віддавати частину заробітної плати у вигляді додаткової 0,5 ставки посади заробітної плати до основної ставки посади.
2. ОСОБА_8 та ОСОБА_7 мали затвердити перелік таких осіб та у випадку виникнення ситуації, коли сестри медичні (дільничні) амбулаторій, відмовляться виконати вказівки ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , застосувати до цих осіб свою владу та службові повноваження, ініціювати процес звільнення, притягнення до дисциплінарної відповідальності, погіршення умов оплати праці тощо.
3.Після складання та затвердження списку осіб, які мали передавати учасникам групи неправомірну вигоду, відповідно до злочинного плану, затвердженого ОСОБА_7 , остання мала перед нарахуванням і виплатою заробітної плати (у т.ч. в процесі погодження тарифікаційною комісією відомості нарахування заробітної плати по КП) надати список працівників, які повинні були передати неправомірну вигоду організованій групі із значенням конкретних сум грошових коштів, ОСОБА_8 , яка у свою чергу мала довести вказаний список старшим медичним сестрам КП ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_6 .
4.У свою чергу ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , за вказівкою ОСОБА_7 мали довести вказаний список до відповідних осіб, а саме: осіб, які перебувають на посадах сестер медичних (дільничних) амбулаторій, і які були схилені організованою групою до надання неправомірної вигоди раніше.
5.Сестри медичні (дільничні) амбулаторій, які були схилені до надання неправомірної вигоди організованою групою раніше, мали після отримання заробітної плати передати її частину у розмірі 0,5 ставки посади та попередньо визначеною ОСОБА_7 , нараховану і виплачену за роботу, за сумісництвом старшим медичним сестрам ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 .
6.Старші медичні сестри ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , діючи згідно розробленого злочинного плану, здійснивши збір неправомірної вигоди мали передавати їх ОСОБА_8 .
7.Після отримання від старших медичних сестер повної суми неправомірної вигоди ОСОБА_8 мала передати зібрану неправомірну вигоду заступнику начальника управління охорони здоров'я Олександрійської міської ради ОСОБА_7 , яка у свою чергу, отримавши всю суму неправомірної вигоди, здійснювала її розподіл між учасниками групи.
Для вказаних протиправних дій, місцем вчинення злочинів організованої групи, ОСОБА_7 обрано приміщення комунального підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Олександрії», яке знаходиться за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Діброви, 77.
ОСОБА_6 , відповідно до Наказу головного лікаря комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Олександрії» від 12.11.2013 №31-к, призначена на посаду сестри медичної старшої амбулаторії №2 вказаного підприємства.
Повноваження, права та обов'язки старшої медичної сестри КП викладені і закріплені в Посадовій інструкції старшої медичної сестри комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Олександрії», затвердженої головним лікарем КЗ «ЦПМСД м. Олександрії» ОСОБА_11 від 12.11.2013 за якої ОСОБА_6 мала на момент вчинення злочину наступний правовий статус, права та повноваження:
-1.1 Старша медична сестра належить до категорії «Фахівці»;
-1.2 Призначається на посаду та звільняється з неї згідно наказу головного лікаря з дотриманням вимог Кодексу законів про працю України та чинного законодавства про працю;
-1.3 Сестра медична старша підпорядковується безпосередньо головному лікарю, заступнику головного лікаря з медичного обслуговування населення, завідувачу амбулаторії, головній медичній сестрі;
-1.5 Сестрі медичній старшій підпорядковується медичний та молодший медичний персонал амбулаторії;
-1.6 Робочим місцем сестри медичної старшої є кабінет, який знаходиться на ІІ поверсі 2-во поверхової будівлі та обладнаний всім необхідним для організації роботи згідно табеля оснащення.
Сестра медична старша має наступні завдання та обов'язки:
-2.1 Керує роботою середнього та молодшого медичного персоналу амбулаторії;
-2.2 Розробляє та затверджує графік роботи медсестер структурного підрозділу, здійснює належну розстановку та використання кадрів, організовує їх працю;
-2.5 Контролює роботу медичного персоналу щодо виконання призначень лікарів;
-2.9 Здійснює контроль за виконанням правил внутрішнього розпорядку, безпеки та протипожежних правил;
-2.12 Веде медичну документацію;
-2.16 Розглядає випадки порушень трудової дисципліни медичними та молодшими медичними сестрами і вносить пропозиції про накладення стягнень. Проводить виховну роботу;
-2.17 Контролює правильність ведення документації медичними сестрами та її зберігання та своєчасність заповнення.
Сестра медична старша має право:
-3.1 Вживати дії для запобігання та усунення випадків будь-яких порушень або невідповідностей;
-3.7 Повідомляти про виявлені в процесі своєї діяльності порушення і невідповідності і вносити пропозиції щодо їх усунення;
-3.10 Вносити пропозиції про заохочення працівників, які відзначилися, а також про притягнення до матеріальної та дисциплінарної відповідальності підпорядкованих їй працівників, які не виконують належним чином свої посадові обов'язки;
-3.11 В межах своєї компетенції підписувати та візувати документи;
-3.13 Приймати управлінські рішення, а також віддавати розпорядження та вказівки медичному персоналу в межах своєї компетенції.
Сестра медична старша несе відповідальність:
-4.2 За правопорушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності, - в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України;
-4.8 За неправомірне використання наданих службових повноважень, а також використання їх в особистих цілях.
Таким чином, ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді старшої медичної сестри амбулаторії №2 КП, у т.ч. протягом лютого-березня 2020 року обіймала в КП посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій.
Так, встановлено, що відповідно до списку, складеного ОСОБА_7 та наданого членам організованої групи для подальшого виконання, ОСОБА_6 отримано грошові кошти у якості неправомірної вигоди від медичних сестер (дільничних) амбулаторії №2, у лютому 2020 року, а саме від ОСОБА_12 , у сумі 2400 гривень; ОСОБА_13 , у сумі 4600 гривень, ОСОБА_14 , у сумі 4000 гривень, ОСОБА_15 , у сумі 4600 гривень; ОСОБА_16 , у сумі 4000 гривень; ОСОБА_17 , у сумі 4300 гривень.
Після отримання неправомірної вигоди від підлеглих медичних сестер амбулаторії №2, ОСОБА_6 , 25.02.2020 передала їх ОСОБА_8 , яка в подальшому, зібравши всю суму грошових коштів у якості неправомірної вигоди від старших медичних сестер амбулаторій № 1,2,3, передала їх 25.02.2020 ОСОБА_7 у її службовому кабінеті №303, яка у подальшому здійснила їх розподіл між учасниками групи.
Крім того, ОСОБА_7 , у березні 2020 року, переслідуючи мету незаконного збагачення та відповідно до розробленого нею злочинному плану, спільно з учасниками організованої групи повторно вчинили дії направлені на вимагання та отримання неправомірної вигоди.
Так, ОСОБА_7 24.03.2020, перебуваючи у своєму службовому кабінеті №303, за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Діброви, 77, виготовила список на якому були вказані медичні сестри амбулаторій №1,2,3 та в подальшому передала його ОСОБА_8
ОСОБА_8 , на виконання злочинної вказівки ОСОБА_7 , передала підлеглим старшим медичним сестрам амбулаторій №1,2,3 список прізвищ підлеглих медичних сестер від яких необхідно було отримати грошові кошти у якості неправомірної вигоди.
Так, в подальшому, 25.03.2020 на виконання злочинної вказівка старшої медичної сестри амбулаторії №2 - ОСОБА_6 , про необхідність надання їй неправомірної вигоди для подальшого розподілу між учасниками організованої групи, ОСОБА_12 , передала неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 4800 гривень; ОСОБА_13 , передала неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 4600 гривень; ОСОБА_14 , передала неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 4000 гривень; ОСОБА_15 , передала неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 4600 гривень; ОСОБА_18 , передала неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 4000 гривень; ОСОБА_17 , передала неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 4300 гривень.
Після отримання всієї суми грошових коштів від підлеглих медичних сестер амбулаторії №2, ОСОБА_6 25.03.2020 передала їх у службовому кабінеті №301 ОСОБА_8 .
ОСОБА_8 , перерахувавши надані їй грошові кошти у якості неправомірної вигоди старшими медичними сестрами амбулаторій №1,2,3, які останні попередньо вимагали та отримали від своїх підлеглих медичних сестер, у відповідності до розробленого плану, 25.03.2020 передала їх ОСОБА_7 .
Після цього, 25.03.2020 о 16 год. 35 хв. на підставі ухвали слідчого судді Ленінського районного суду, проведено обшук у приміщенні комунального підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Олександрії» Олександрійської міської ради, за адресою: м. Олександрія, вулиця Діброви, 77, за результатами якого у службовому кабінеті №303 було виявлено та вилучено речові докази у тому числі грошові кошти в сумі 55 850 грн.
Таким чином, організована група у склад 5 осіб, підозрюються у скоєні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.28, ч.3 ст.368 КК України тобто, одержанні службовими особами неправомірної вигоди за вчинення чи не вчинення такими службовими особами в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданої їм влади чи службового становища, повторно у складі організованої групи, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.
В судовому засіданні прокурор та слідчий підтримали клопотання та просили його задовольнити, посилаючись на викладені в ньому обставини.
Захисник, думку якого підтримала підозрювана, заперечував щодо задоволення клопотання, вказав, що ОСОБА_6 не має наміру впливати на свідків, контактує зі слідством, не встановлено факту невиконання покладений обов'язків, заробітна плата за теперішнім місцем проживання є єдиним її доходом.
Заслухавши учасників та дослідивши надані матеріали клопотання, слідчий суддя прийшов до таких висновків.
Встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за №12020120000000013 від 17.01.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч.3 ст. 191 КК України, за обставинами вказаними вище (витяг з ЄРДР від 18.01.2020 - а.п.6-11).
16.06.2020 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.3 ст.28, ч.3 ст.368 КК України.
18.06.2020 відносно підозрюваної ОСОБА_6 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в певний період доби, а саме з 18.06.2020 до 27.07.2020.
Відповідно до ч.1 ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Так, відповідно до ст.12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч.3 ст.368 КК України відноситься до тяжких злочинів.
Згідно з ч.1 ст.157 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Вирішуючи питання щодо наявності обґрунтованої підозри, слідчий суддя зазначає, що термін «обґрунтована підозра», згідно практики Європейського суду з прав людини (далі-ЄСПЛ) у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011 року, означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що особа про яку йдеться мова, могла вчинити правопорушення.
Водночас, практика ЄСПЛ не вимагає, щоб на момент обрання запобіжного заходу у органу досудового розслідування були чіткі докази винуватості особи, яку повідомлено про підозру.
Так, у справі «Феррарі-Браво проти Італії» від 14.03.1984 року ЄСПЛ вказав, що комісія наголошує, що питання про те, що арешт або тримання під вартою до суду є виправданими тільки тоді, коли доведено факт вчинення та характер інкримінованих правопорушень, ставити не можна, оскільки це є завданням попереднього розслідування, сприяти якому має й тримання під вартою.
Наявні матеріали, на думку слідчого судді, свідчать, що існують факти та інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача, що ОСОБА_6 могла вчинити кримінальні правопорушення, передбачені ч.2 ст.27, ч.3 ст.28, ч.3 ст.368 КК України.
Слідчий суддя вважає, що стороною кримінального провадження, яка звернулась із вказаним клопотанням у судовому засіданні поза розумним сумнівом доведено достатність підстав вважати, що відсторонення ОСОБА_6 від посади необхідне для запобігання протиправній поведінці останньої.
При цьому вирішуючи дане клопотання та враховуючи можливі негативні наслідки відсторонення від посади підозрюваного для інших осіб, слідчий суддя вбачає розумні підстави вважати, що ОСОБА_6 є службовою особою, перебуваючи на посаді, може продовжувати свою злочинну діяльність, знищити, сховати або спотворити документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, з метою приховання фактів своєї злочинної діяльності чи іншим шляхом протиправно перешкоджати кримінальному провадженню, а також незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні з числа працівників комунального підприємства під час виконання трудових обов'язків.
Враховуючи те, що негативні наслідки, у випадку не відсторонення від посади ОСОБА_6 , можуть перевищувати необхідність та можливість досягнення завдань у даному кримінальному провадженні, слідчий суддя вважає за необхідне клопотання слідчого задовольнити та відсторонити підозрюваної від займаної посади строком на один місяць десять днів,тобто в межах строку досудового розслідування, що допоможе забезпечити швидке, повне та неупереджене досудове розслідування, тому такі потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваної ОСОБА_6 .
Керуючись ст.ст. 154, 156, 157, 309, 392 КПК України,
клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_4 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020120000000013 від 17.01.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 3 ст. 368 КК України, про відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_6 - задовольнити.
Відсторонити підозрювану ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади старшої медсестри амбілаторії №2 КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м.Олександрії» Олександрійської міської ради, терміном на один місяць десять днів, в межах строку досудового розслідування, тобто з 18.06.2020 до 27.07.2020.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Копію ухвали направити до КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м.Олександрії» Олександрійської міської ради, для виконання.
Строк дії ухвали визначити до 27.07.2020.
Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_19