Ухвала від 11.06.2020 по справі 369/6835/20

Справа № 369/6835/20

Провадження №1-кс/369/1445/20

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.06.2020 м. Київ

Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:

слідчого судді - Дубас Т.В.,

при секретарі - Миголь А.А.

розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області капітана поліції Стеценко К.В., про тимчасовий доступ до речей і документів по матеріалам досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018110200006921 від 05.12.2018, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 364-1 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

05.12.2018 слідчим відділом Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018110200006921 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.190, ч. 2 ст. 364-1 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснює ліцензійну діяльність з управління активами (рішення про видачу ліцензії №145 від 12.03.2013). В управлінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » перебувають:

- Пайовий венчурний не диверсифікований закритий інвестиційний фонд ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) "КОНСЕНТ КАПІТАЛ ФІНАНС"

- Пайовий закритий недиверсифiкований венчурний iнвестицiйний фонд " ІНФОРМАЦІЯ_1 "

ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » є власником бездокументарних іменних інвестиційних сертифікатів ПЗНВІФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » UA4000052583 в кількості 30929шт. загальною номінальною вартістю 30 926 000,00 грн., балансовою вартістю 38 599 977,64грн. та бездокументарних іменних інвестиційних сертифікатів ПЗНВІФ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » UA40000127484 в кількості 11 843 шт. загальною номінальною вартістю 11 843 000,00 грн., балансовою вартістю 13 963 755,51грн.

Відповідно до довіреності від 17.04.2014 року довірена особа ОСОБА_1 від імені та за кошти директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_2 придбав частку у статутному капіталі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у розмірі 35% та не мав права здійснювати відчуження даної частки без попередньої письмової згоди всіх учасників ПЗНВІФ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ПЗНВІФ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».

При цьому власниками без документарних іменних інвестиційних сертифікатів є також ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » код НОМЕР_1 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » код НОМЕР_2 ,ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » код НОМЕР_3 та фізична особа ОСОБА_3 .

Таким чином, учасниками ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » до недавнього часу були фізичні особи ОСОБА_1 та ОСОБА_4 .

Стало відомо, до державного реєстру юридичних осіб внесено відомості про зміну учасників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме, що ОСОБА_1 передав, можливо під примусом, частку статутного капіталу.

Як наслідок вказаних протиправних дій, єдиним учасником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » стала ОСОБА_4 .

Тобто, зазначені дії є прямим порушенням довіреностей між ОСОБА_1 та власниками бездокументарних іменних інвестиційних сертифікатів у тому числі безпосередньо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що відповідно завдало матеріальної шкоди останньому.

Відповідно до ч.5 ст.9 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (далі - Закон) юридична чи фізична особа, яка має намір набути істотної участі у фінансовій установі (крім корпоративного інвестиційного фонду) або збільшити її таким чином, що зазначена особа буде прямо чи опосередковано володіти або контролювати 10, 25, 50 і 75 відсотків статутного (складеного) капіталу такої фінансової установи чи права голосу придбаних акцій (часток) в органах фінансової установи, зобов'язана отримати письмове погодження органу, який здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг, якщо інше не передбачено законами з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг.

Тобто, до моменту набуття 100% капіталу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_4 повинна була отримати письмове погодження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку ( далі - Комісія), відповідно до порядку погодження набуття особою істотної участі у професійному учаснику фондового ринку або збільшення її таким чином, що зазначена особа буде прямо чи опосередковано володіти або контролювати 10, 25, 50 і 75 відсотків статутного капіталу такого учасника чи права голосу придбаних акцій (часток) в його органах управління, що затверджений рішенням комісії №394 від 13.03.2013.

Відповідно до ч.9 ст.9 Закону, вразі коли особа набуває істотної участі у фінансовій установі або збільшує свою істотну участь до рівня, визначеного частиною п'ятою цієї статті, без отримання письмового погодження органу, який здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг, зазначена особа не має права прямо чи опосередковано, повністю чи частково користуватися правом голосу придбаних акцій (часток) та брати будь-яким чином участь в управлінні фінансовою установою.

ОСОБА_4 письмове погодження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку не отримувала.

Фактично, відбулося незаконне заволодіння часткою ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » шахрайським шляхом.

Так, в порушення зазначених норм законів України, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань державними реєстраторами ОСОБА_5 та ОСОБА_6 було внесено зміни до відомостей про юридичну особу - зміна учасників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та інші зміни.

Зважаючи на вказане ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » звернулось з заявою до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Листом від 26.12.2018 №13/03/38076 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку повідомила, що ОСОБА_4 не подавала до Комісії документи на погодження набуття істотної участі у професійному учаснику фондового ринку.

При цьому, Шишова Н.О ОСОБА_7 звернулась до комісії з заявою щодо призначення довіреної особи ОСОБА_8 , якому надається право брати участь у голосуванні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Протоколом №77 від 20.12.2018 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відмовила у призначенні довіреної особи ОСОБА_8 .

Розуміючи протиправність дій ОСОБА_4 та державних реєстраторів ОСОБА_5 , та ОСОБА_6 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » змушено було звернутись зі скаргою до Міністерства юстиції України.

За результатами розгляду скарги Міністерство юстиції України наказом №98/5 від 11.01.2019 скасовано реєстраційні дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вчинені державними реєстраторами ОСОБА_5 №13391070030005790 від 29.10.2018, та ОСОБА_6 - №13391050031005790 та №13391070032005790 від 13.11.2018 стосовно ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Тобто, реєстраційні дії щодо передачі частки ТОВ«КОНСЕНТ КЕПІТАЛ МЕНЕДЖМЕНТ» ОСОБА_1 на користь ОСОБА_4 - скасовано (скарга ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », наказ Мінюсту №98/5 долучено до матеріалів кримінального провадження 13.02.2019).

В подальшому, з метою заволодіння майном, в тому числі грошовими коштами, які знаходяться на рахунках ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вчиняються протиправні дії щодо передачі частки ОСОБА_1 іншим особам, а саме: ОСОБА_4 - 24%; її чоловіку ОСОБА_9 - 8%; ОСОБА_10 - 9 %; ОСОБА_11 - 9%.

Ці дії вчинені в порушення існуючих довіреностей та без попередньої письмової згоди всіх учасників ПЗНВІФ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ПЗНВІФ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».

Стає очевидним, що спільно з новими «учасниками» ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вчиняють спробу умисно завуалювати свої дії під нібито законні та обійти вимоги частини 5 статті 9 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» щодо погодження регулятором зміни істотних часток. Разом з тим, неглибоке знання чинного законодавства України, призвело їх до тієї ж ситуації що і у жовтні 2018 року.

В п.3 р. 1 «Порядку погодження набуття особою істотної участі у професійному учаснику фондового ринку або збільшення її таким чином, що зазначена особа буде прямо чи опосередковано володіти або контролювати 10, 25, 50 і 75 відсотків статутного капіталу такого учасника чи права голосу придбаних акцій (часток) в його органах управління», затвердженого Рішенням НКЦПФР від 13.03.12 № 394 зазначено:« ОСОБА_12 , який має намір набути істотну участь у професійному учаснику фондового ринку або збільшити її таким чином, що цей заявник самостійно чи спільно з іншими особами буде прямо або опосередковано володіти або контролювати 10, 25, 50 і 75 відсотків статутного капіталу чи права голосу придбаних акцій (часток) в органах професійного учасника фондового ринку (далі - набуття або збільшення істотної участі), повинен не менше ніж за місяць до набуття істотної участі або її збільшення надати заяву та відповідні документи на отримання письмового погодження Комісії».

Відповідно до цього ж Порядку, спільне з іншими особами володіння участю визначається, як володіння групою осіб, пов'язаних відносинами контролю, та/або асоційованих осіб істотною участю у професійному учаснику фондового ринку.

Згідно з підпунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» ІНФОРМАЦІЯ_8 - чоловік або дружина, прямі родичі особи (батько, мати, діти, рідні брати та сестри, дід, баба, онуки), прямі родичі чоловіка чи дружини особи, чоловік або дружина прямого родича.

ОСОБА_4 , ОСОБА_9 , які ІНФОРМАЦІЯ_9 лютого 2019 року набули 24% та 8%, в капіталі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », є подружжям. Як зазначалося вище, ОСОБА_4 станом на 06 лютого 2019 року володіла 50 % в капіталі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Відповідно на них поширюється норма пункту 3 Розділу 1 «Порядку погодження набуття особою істотної участі у професійному учаснику фондового ринку або збільшення її таким чином, що зазначена особа буде прямо чи опосередковано володіти або контролювати 10, 25, 50 і 75 відсотків статутного капіталу такого учасника чи права голосу придбаних акцій (часток) в його органах управління» та вимагає погодження згідно вимог частини 5 статті 9 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Згідно з частино 9 статті 9 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» у разі коли особа набуває істотної участі у фінансовій установі або збільшує свою істотну участь до рівня, визначеного частиною п'ятою цієї статті, без отримання письмового погодження органу, який здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг, зазначена особа не має права прямо чи опосередковано, повністю чи частково користуватися правом голосу придбаних акцій (часток) та брати будь-яким чином участь в управлінні фінансовою установою.

Як зазначається в частині 11 статті 9 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», рішення загальних зборів учасників, прийняті з порушенням вимог, визначених частинами дев'ятою та десятою цієї статті, не мають юридичної сили.

Так, є всі підстави вважати, що вказані особи на порушення норм законодавства та довіреності від 17.04.2014 діють умисно з метою заволодіння коштами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

В подальшому втілюючи в реальність злочинний умисел щодо відчуження майна ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та фондів ПЗНВІФ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » і ПЗНВІФ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », директор компанії управління активами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_8 уклав угоду щодо відчуження одного з найбільш коштовних активів ПЗНВІФ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » - котельної. Відчуження відбулося із заниженням вартості об'єкту у 8,7 разів від реальної вартості активу, тобто 83 млн 450 тис. грн. згідно інформації про склад, структуру та вартість активів ПЗНВІФ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », що подавалися ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку до 9 млн 600 тис. грн.

При цьому відступлення відбулося новоствореній юридичній особі ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) з розміром статутного капіталу 5 тис. грн. Договір купівлі-продажу передбачає вексельний розрахунок.

Також, директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_8 уклав угоду щодо відчуження ще одного об'єкта, а саме квартири.

Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , місце знаходження: АДРЕСА_1 .

Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_10 » код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , місцезнаходження АДРЕСА_2 .

Незаконні відчуження об'єктів нерухомості підтверджуються договорами купівлі продажу нерухомого майна.

Щодо інститутів спільного інвестування, то згідно закону України «Про інститути спільного інвестування», то

Стаття 1. Визначення термінів

10) інститут спільного інвестування - корпоративний або пайовий фонд;

Стаття 6. Реєстрація інституту спільного інвестування

1. Реєстрація інституту спільного інвестування здійснюється Комісією шляхом внесення відомостей про інститут спільного інвестування до Реєстру з присвоєнням такому інституту реєстраційного коду.

Ведення Реєстру здійснюється Комісією.

Підставою для внесення відомостей про інститут спільного інвестування до Реєстру є зареєстрований в установленому Комісією порядку регламент.

Інформація з Реєстру розміщується на офіційному веб-сайті Комісії в порядку та обсязі, встановлених Комісією.

2. Реєстрація регламенту або змін до нього здійснюється протягом 30 робочих днів з дня надходження до Комісії документів, перелік та вимоги до складення яких встановлюються Комісією.

3. Підставою для відмови в реєстрації регламенту та внесенні відомостей про інститут спільного інвестування до Реєстру, а також у реєстрації змін до регламенту є:

1) невідповідність поданих документів вимогам законодавства;

2) відсутність документів, подання яких передбачено законодавством;

3) наявність у поданих документах недостовірної інформації;

4) наявність у документах, які подаються для реєстрації регламенту або внесення змін до нього, взаємовиключної інформації;

5) порушення порядку створення інституту спільного інвестування.

4. Повідомлення про відмову в реєстрації регламенту та у внесенні відомостей про інститут спільного інвестування до Реєстру, а також про відмову в реєстрації змін до регламенту із зазначенням підстав відмови та вичерпним переліком зауважень надсилаються заявнику листом за підписом уповноваженої особи Комісії протягом трьох робочих днів після закінчення строку, визначеного цим Законом для реєстрації.

5. У разі відмови в реєстрації всі подані документи залишаються в Комісії.

Якщо заявником повністю враховані зауваження Комісії та не внесено жодних інших змін до тексту документів, Комісія не має права відмовити у реєстрації регламенту та у внесенні відомостей про інститут спільного інвестування до Реєстру або у реєстрації змін до регламенту.

6. Діяльність із спільного інвестування провадиться після внесення відомостей про інститут спільного інвестування до Реєстру та отримання свідоцтва про внесення до Реєстру.

7. Анулювання свідоцтва про внесення до Реєстру та внесення до Реєстру відповідних записів здійснюються Комісією в установленому нею порядку.

8. Реєстрація регламенту та внесення відомостей про інститут спільного інвестування до Реєстру, а також реєстрація змін до регламенту здійснюються за плату, розмір якої встановлюється Комісією за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

На даний час з метою повного, всебічного та об'єктивного проведення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні виникла необхідність в отриманні належним чином засвідчених копій документів або в електронному вигляді, а саме: Розширену відомість виконаних дій в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЄДПРОУ НОМЕР_5 за період з 01.01.2018 по 10.06.2020, а також документів, які долучалися до Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань під час вчинення реєстраційних дій, які перебувають у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_11 », який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 .

В судове засідання слідчий не з'явився. До клопотання додала заяву в якій просила суд розглядати клопотання без її участі, вимоги при цьому підтримала в повному обсязі.

Суд розглядає клопотання у відсутність особи, у володінні якої знаходяться вказані документи, з метою унеможливлення завчасного знищення або переховування документів, зазначених у клопотанні.

В силу ст. 131 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, а заходами забезпечення кримінального провадження є в тому числі тимчасовий доступ до речей, документів.

Згідно до вимог ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Беручи до уваги вищенаведене та враховуючи, що у клопотанні та доданих до нього матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що документи, які перебувають у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_11 », який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, слідчий суддя вважає, що є підстави для задоволення клопотання.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 131, 159-163, 166, 309 КПК України, слідчий суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого СВ Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області капітана поліції Стеценко К.В., про тимчасовий доступ до речей і документів по матеріалам досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018110200006921 від 05.12.2018, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 364-1 КК України, - задовольнити.

Надати старшому слідчому Києво-Святошинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області капітану поліції Стеценко Каріні Вікторівні, слідчому слідчої групи Києво-Святошинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області майор поліції Громадському Богдану Анатолійовичу, дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів до оригіналів з можливістю вилучити належним чином засвідчені копії документів (здійснити виїмку) або в електронному вигляді, а саме: Розширену відомість виконаних дій в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЄДПРОУ НОМЕР_5 за період з 01.01.2018 по 10.06.2020, а також документів, які долучалися до Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань під час вчинення реєстраційних дій, які перебувають у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_11 », який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 .

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: Т.В.Дубас