17.06.2020 Справа №607/9354/20
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Гуменний П.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Тернопільського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої та зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої у барі « АДРЕСА_2 ,
за ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
31 травня 2020 року о 17:20 год. гр. ОСОБА_1 , будучи власником закладу громадського харчування «Галина» по вул. Протасевича, 6 м. Тернополя допустила його роботу, чим порушила вимоги постанови головного санітарного лікаря №18 п.2 від 09 травня 2020 року та постанову Кабінету Міністрів України №392 пункт 3 підпункт 6 від 20 травня 2020 року, чим вчинила правопорушення передбачене ст.44-3 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою провину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала повністю та щиро розкаялася у вчиненому, обіцяє в подальшому правопорушень не вчиняти, водночас повідомила про те, що є особою пенсійного віку, у зв'язку з запровадженням карантину була позбавлена у можливості отримання доходів, з огляду на наведене перебуває в скрутному матеріальному становищі, тому позбавлена можливості у сплаті штрафу, в разі накладення на неї вказаного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, за ознаками ст.44-3 КУпАП. З огляду на вказане просила звільнити її від адміністративної відповідальності.
Окрім власного визнання вини, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення повністю доведена матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме: даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР18 712882 від 31 травня 2020 року; рапортом інспектора-чергового Тернопільського ВП ГУНП в Тернопільській області Настин В.В. від 31 травня 2020 року; рапортом дільничного офіцера поліції ТВП ГУНП в Т/О Бойко К. від 31 травня 2020 року; письмовими поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 31 травня 2020 року; копією свідоцтва платника єдиного податку серії НОМЕР_1 № НОМЕР_2 щодо ОСОБА_1 ; фотокартками, на яких зафіксовано вчинення адміністративного правопорушення; копією дозволу на право розміщення об'єкту торгівлі, реєстраційний номер НОМЕР_3 , дата реєстрації 04 листопада 2005 року; копією постанови КМУ від 20 травня 2020 року №392 про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів; копією постанови №18 від 09 травня 2020 року про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів при роботі закладів громадського харчування на період карантину у зв'язку з поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19).
За даних обставин в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, і тому її слід притягнути до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи вищенаведене, особу правопорушника, зокрема те, що вона вперше притягується до адміністративної відповідальності, її вік, визнання нею своєї вини у вчиненому, а також характер вчиненого правопорушення, яке не становить великої суспільної шкідливості й не завдало значних збитків державним чи суспільним інтересам або безпосередньо громадянам, ступінь її вини, вважаю, що за своїми наслідками правопорушення є малозначним, у зв'язку із чим ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності за ст.44-3 КУпАП та обмежитись усним зауваженням, відповідно до вимог ст.22 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 22, 23, 44-3, 283, 284, 285, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП та звільнити її від адміністративної відповідальності за малозначністю правопорушення, обмежившись усним зауваженням, справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ознаками ст.44-3 КУпАП - провадженням закрити
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.
Апеляційна скарга може бути подана особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя П.П. Гуменний