Іменем України
18 червня 2020 року
Київ
справа №804/1737/17
адміністративне провадження №К/9901/37028/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 липня 2017 року у складі судді Єфанової О.В. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року у складі колегії суддів Білак С.В., Шальєвої В.А., Олефіренко В.А. у справі №804/1737/17 за позовом ОСОБА_1 до Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, третя особа: Дніпровська міська рада про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області (надалі по тексту також - відповідач) щодо проведення нормативної грошової оцінки одного квадратного метра земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:07:272:0002 за адресою АДРЕСА_1 для комерційного використання на 2016 рік із застосуванням коефіцієнтів Кф Км2 Км3 інших, ніж Кф=2,5, Км2=3,12, Км3=1,05 та застосуванням коефіцієнтів індексації.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач є власником 1/2 частини нежитлової будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , та в силу приписів ст.ст. 269, 270 ПК України є платником земельного податку. 15.09.2016 позивач отримав від Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області копію відповіді Управління Держгеокадастру у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області №8-411-0.2-943/2-16 від 28.03.2016 на запит ДПІ № 4403/9/04-66-13-01-30 від 17.03.2016, згідно якої нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:07:272:0002 за адресою: АДРЕСА_1 , для комерційного використання в 2016 році складає 4926,29 грн.
Позивач вказує, що відповідно до Витягу №3082 від 22.10.2009 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:07:272:0002 зональний коефіцієнт Км2 = 3,12, сукупний локальний коефіцієнт КмЗ = 1,05, коефіцієнт функціонального використання Кф = 2,5. Після 2009 року інші, ніж зазначені коефіцієнти уповноваженим органом не затверджувались та не оприлюднювались, отже, нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:07:272:0002 за адресою: АДРЕСА_1 за підрахунком позивача складає 2509 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 липня 2017 року, яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані рішення та направити справу на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що рішення Дніпропетровської міської ради №4/65 від 15.07.2015 не можна вважати таким, що набрало чинності з 01.01.2016.
Крім того позивачем вказано, що якщо навіть вважати рішення Дніпропетровської міської ради №4/65 від 15.07.2015 таким, що набрало чинності з 01.01.2016, коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель у 2016 році не застосовуються.
У поданому відзиві відповідач просить касаційну скаргу позивача залишити без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
У ході розгляду справи судами встановлено, що згідно договору купівлі-продажу від 16.09.2010 позивач набув право власності на 1/2 частини нежитлової будівлі за адресою: АДРЕСА_1 . Об'єкт знаходиться на земельній ділянці, яка знаходиться в оренді, площею 0,2266 га, кадастровий номер 1210100000:07:272:0001. Зазначене підтверджується витягом з Державного реєстру правочинів від 16.09.2010.
Також, згідно Інформації про землекористувачів, що зареєстровані в державному реєстрі земель - земельна ділянка, площею 0,2266 га, кадастровий номер 1210100000:07:272:0001 - знаходиться в оренді у ОСОБА_2 з 29.10.2009 по терміну дії до 02.11.2019 на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 14.10.2009 №27/51.
Згідно витягу від 22.10.2009 №3082 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки грошова оцінка одного квадратного метра з урахуванням коефіцієнтів індексації 1.028 та 1.152 становить 281,10 грн. За витягом зональний коефіцієнт визначено як Км2 =3.12, сукупний локальний коефіцієнт Км3 1.05, коефіцієнт функціонального використання Кф=2,50.
15.09.2016 Гізенко М.В., отримав від Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області копію відповіді Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області № 8-411-0.2-943/2-16 від 28.03.2016 на запит ДПІ №4403/9/04-66-13-01-30 від 17.03.2016, згідно якої нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:07:272:0002 за адресою: АДРЕСА_1 , для комерційного використання в 2016 році складає 4926,29 грн.
Вважаючи дії управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області щодо проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:07:272:0002 за адресою: АДРЕСА_1, протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновком якого погодився і апеляційний суд, виходив з того, що за умови розрахованого коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення станом на 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433, який має застосуватися при визначенні середньої (базової) вартості земельної ділянки, Управлінням Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області правомірно застосовано коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за попередні роки. Що стосується застосування зонального коефіцієнта Км2, сукупного локальний коефіцієнта КмЗ, коефіцієнта функціонального використання Кф, інших розмірів ніж тих що застосовані у 2009 році, то судом вказано, що у зв'язку із затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Дніпропетровська, то всі визначені в ній нормативи та коефіцієнти вводяться в дію з 01.01.2016.
При цьому судом вказано, що управління не проводить нормативну грошову оцінку земельних ділянок, а лише створює витяги з технічної документації, що є способом оформлення даних про земельну ділянку, яка є в Державному земельному кадастрі та яка ідентифікована за кадастровим номером.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.
Стаття 5 Закону України від 11 грудня 2003 року №1378-IV «Про оцінку земель» передбачає, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку.
Відповідно до частини другої статті 18 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно з п. 271.2 с. 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до приписів п. 289.2 ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Отже, зі змістом вказаних норм, для визначення суми податкових зобов'язань з земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земель. Відповідно до законодавства, вона проводиться раз у 5-7 років, а для визначення поточних зобов'язань необхідно проіндексувати її на коефіцієнт індексації, який щороку розраховує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік. При цьому, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно (тобто накопичувально) залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, а не від дати набрання чинності рішенням ради про затвердження нормативної грошової оцінки.
Тобто, якщо нормативна грошово оцінка проведена у 2013 році, а введена в дію у 2016 році, індексуючи нормативну грошову оцінку земельної ділянки у 2016 році, необхідно застосовувати поточний розмір нормативної грошової оцінки (тобто введений в дію у 2016 році) та кумулятивно проіндексувати його на коефіцієнти індексації за попередні роки, починаючи з дати проведення нормативної грошової оцінки (2013 рік).
Як встановлено у цій справі, рішення Дніпропетровської міської ради, яким введено в дію нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська, прийняте 15 липня 2015 року, а введено в дію нормативну грошову оцінку з 01 січня 2016 року.
Що ж стосується застосування щорічних коефіцієнтів індексації, то вони встановлені не рішенням ради від 15 липня 2015 року, а їх щороку розраховує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік.
Тому, вимоги п. 271.2 ст. 271 ПК України, які стосуються рішення рад щодо нормативної грошової оцінки, не поширюються на питання застосування щорічних коефіцієнтів індексації.
Натомість, правила застосування щорічних коефіцієнтів індексації встановлено п. 289.2 ст. 289 ПК України.
Так, за змістом п. 289.2 ст. 289 ПК України, кумулятивне (тобто накопичувальне) застосування щорічних коефіцієнтів індексації пов'язане саме з датою проведення нормативної грошової оцінки, але не з датою прийняття рішення ради про її затвердження чи датою введення в дію нормативної грошової оцінки.
Необхідно відрізняти поняття проведення нормативної грошової оцінки та її затвердження, які є різними видами діяльності у сфері оцінки земель (стаття 11 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1378-IV «Про оцінку земель») та здійснюється різними суб'єктами.
Згідно із законом, із моментом набрання чинності рішенням ради про затвердження нормативної грошової оцінки пов'язується можливість застосування самої нормативної грошової оцінки, але не коефіцієнтів її індексації, які, як зазначалось, застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
При цьому, коефіцієнти щорічно розраховує Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин і їх чинність не залежить від того, чи іншого рішення ради. На відповідні коефіцієнти індексується нормативна грошова оцінка, яка є чинною у відповідний період.
У постанові від 18 грудня 2019 року по справі №804/937/16 Верховний Суд вказав, що правильне визначення поняття «дати проведення нормативної грошової оцінки земель» є визначальним у цьому спорі, оскільки від цієї дати необхідно починати кумулятивне застосування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки, що, зрештою, впливає на розмір плати за землю.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 1 1 Закону України від 11 грудня 2003 року №1378-IV «Про оцінку земель» дата оцінки земельної ділянки - дата (число, місяць та рік), на яку проводиться оцінка земельної ділянки та визначається її вартість. Для нормативної грошової оцінки земельної ділянки - дата, вказана в технічній документації.
У наведеній постанові, Верховний Суд вважав за необхідне відступити від висновків, який зробив Верховний Суд при розгляді інших справ, зокрема, у справі №804/979/16, що кумулятивне застосування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель залежить від дати набрання чинності відповідним рішенням міської ради.
Так, Верховним Судом у справі №804/937/16 встановлено, що відповідач, при формуванні витягу № 03-07/010216/100 від 02 лютого 2016 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки застосовував чинну з 01 січня 2016 року нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська (згідно з рішенням Дніпропетровської міської ради від 15 липня 2015 року № 4/65). При цьому, відповідач кумулятивно застосував коефіцієнти індексації за попередні роки, починаючи від дати проведення нормативної грошової оцінки (2013 рік).
Також Верховний Суд у постанові від 18 грудня 2019 року вважав за необхідне відступити від висновку, який зробив Верховний Суд при розгляді справи №804/2035/16, що у такому випадку має місце застосування нормативної грошової оцінки з більш раннього строку, ніж час її затвердження та введення в дію у встановленому законом порядку.
Так Верховний Суд вказав, що за встановлених обставин, нормативної грошової оцінки застосовано саме з часу її затвердження (2016), але не раніше. При цьому, застосовуючи кумулятивно коефіцієнт індексації, відповідач правильно здійснив таке застосування від дати саме проведення нормативної грошової оцінки (2013 рік).
Такий порядок індексації нормативно-грошової оцінки земельної ділянки відповідає вимогам законодавства, оскільки пункт 289.2 статті 289 ПК України прямо передбачає, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, а не від дати її затвердження.
Законодавство не містить положень, які встановлюють обов'язок застосовувати коефіцієнт індексації перспективно. Натомість, сама базова величина нормативної грошової оцінки земель застосовується після введення її в дію.
Між тим, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки завжди застосовується ретроспективно. Тобто, кожного року, після 01 січня, для розрахунку бази оподаткування земельним податком враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно). Визначальним є те, що саме закон встановлює, що кумулятивне застосування коефіцієнту індексації починається з дати проведення нормативної грошової оцінки. А враховуючи, що нормативна грошова оцінка проводиться раз на 5-7 років, то щорічно, після її проведення, при визначенні бази оподаткування, будуть враховуватись всі коефіцієнти індексації за попередні роки, починаючи від дати проведення нормативної грошової оцінки.
Враховуючи викладене, Верховний Суд у постанові від 18 грудня 2019 року по справі №804/937/16 дійшов висновку, що такий підхід дозволяє актуалізувати величину бази оподаткування земельним податком, визначеної, наприклад, у 2016 році на підставі нормативної грошової оцінки, розмір якої визначено станом на 2013 рік, шляхом врахування інфляційних коефіцієнтів за цей період. Тобто, сенс кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації саме у тому й полягає, щоб, застосовуючи їх за минулі роки, починаючи з дати проведення грошової оцінки, щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком.
Колегія суддів не вбачає підстав для відступлення у даній справі від правового висновку, викладеному Верховним Судом у постанові від 18 грудня 2019 року по справі №804/937/16.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 350 КАС України (в редакції до набрання чинності змінами, внесеними Законом України від 15.01.2020 № 460-IX) суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 липня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року залишити без змін.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий А. Ю. Бучик
Судді: Л. Л. Мороз
А. І. Рибачук