Постанова від 18.06.2020 по справі 580/1683/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 червня 2020 року

Київ

справа №580/1683/16-а

адміністративне провадження №К/9901/17057/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Білопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Лебединського районного суду Сумської області від 20 липня 2017 року (суддя Бакланов Р.В.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року (колегія суддів: Резнікова С.С., Старостін В.В., Бегунц А.О.) у справі №580/1683/16-а за позовом ОСОБА_1 до Лебединського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

В листопаді 2016 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до Лебединського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якому просив суд:

- визнати неправомірними дії Лебединського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області в частині виконання вимог постанови Лебединського районного суду від 18.03.2016р. № 580/202/16-а;

- зобов'язати Лебединське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок розміру пенсії позивача за період з 15.08.2015 по 30.03.2016 в сумі 3447,96 грн., в т.ч. основний розмір пенсії - 3065,33 грн., доплата за особливі заслуги - 214,80 грн., доплата відповідно до змін до Закону України «Про бюджет України на 2010 рік» - 13,47 грн., фіксована індексація - 154,36 грн.: за період з 01.04.2016 по 30.04.2016 в сумі 3445,71 грн., в т.ч. основний розмір пенсії - 3065,33 грн., доплата за особливі заслуги - 214,80 грн., доплата відповідно до змін до Закону України «Про бюджет України на 2010 рік» - 13,47 грн., фіксована індексація - 152,11 грн.; за період з 01.05.2016 в сумі 3456,91 грн., в т.ч. основний розмір пенсії - 3065,33 грн., доплата за особливі заслуги - 226,00 грн., доплата відповідно до змін до Закону України «Про бюджет України на 2010 рік» - 13,47 грн., фіксована індексація - 152,11 гри. та проводити в подальшому її нарахування та виплату.;

-зобов'язати Лебединське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області виплатити позивачу різницю між виплаченим та перерахованим розмірами пенсії, починаючи з 15.08.2015 в сумі 6967,03

Постановою Лебединського районного суду Сумської області від 20 липня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року, адміністративний позов задоволено.

Визнано дії Лебединського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в частині виконання постанови Лебединського районного суду Сумської області від 18 березня 2016 року у справі № 580/202/16-а протиправними.

Зобов'язано Лебединське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області виплатити різницю між розміром виплаченої пенсії та перерахованої, відповідно до постанови Лебединського районного суду Сумської області від 18 березня 2016 року у справі № 580/202/16-а, з 15 серпня 2015 року по 31 липня 2017 року в сумі 12596 грн. 86 коп.

Зобов'язано Лебединське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області з 1 серпня 2017 року нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію в сумі 3456 грн. 91 коп.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить судові рішення скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що змінено базовий місяць індексації, оскільки відбулось підвищення пенсії, незалежно від причини його підвищення. Вказує, що суди помилково безспірно посилаються на висновок експерта, проте перерахунок пенсії проведений у відповідності до чинного законодавства. Вказує, що суди перейняли повноваження органу Пенсійного фонду, визначивши розмір пенсії позивача та не вказали кінцевий строк перерахунку.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27 жовтня 2017 року відкрито касаційне провадження.

У відзиві на касаційну скаргу позивач просить залишити судові рішення без змін, а скаргу - без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи та вимоги касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що постановою Лебединського районного суду Сумської області від 18.03.2016 у справі №580/202/16-а:

визнано неправомірними дії Лебединського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку призначеної пенсії на підставі довідок про складові заробітної плати станом на 25.07.2009 з включенням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги у вирішенні соціально-побутових питань в заробітну плату для нарахування пенсії.

зобов'язано Лебединське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги у вирішенні соціально-побутових питань за роботу на державній службі, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачені страхові внески відповідно до законодавства, та які вказані в довідках № 3927/с/8-15-05-30 від 06.07.2015 року та № 5929/с/18-15-05-030 від 22.09.2015р., виданих Сумською МДПІ, з розрахунку 89 відсотків від заробітної плати.

зобов'язано Лебединське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області виплатити ОСОБА_1 різницю між виплаченим та перерахованим розміром пенсії, починаючи з 15.08.2015 року з урахуванням розміру індексації.

На виконання рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії з 15.08.2015 по 17.03.2016 та проведено доплату в розмірі 576,78 грн. Після проведення перерахунку розмір пенсії збільшився, відтак на підставі п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 виплата індексації припинилася. Інші складові заробітної плати перегляду не підлягають.

Не погоджуючись з розміром пенсії, після проведеного перерахунку, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Задовольняючи позов суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з того, що перерахунок пенсії на підставі постанови Лебединського районного суду Сумської області від 18.03.2016 проведено з помилками, що підтверджується висновком судово-економічної експертизи.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За змістом статті 2 вказаного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Згідно статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі, якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

Відповідно до пункту 5 Порядку сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Крім того зазначається, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що під «підвищенням пенсії» розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до «підвищення пенсії» в розумінні пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивачки в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.

Перерахунок пенсії з урахуванням спірних складових є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця для проведення індексації пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 7 березня 2018 року у справі № 727/5413/17, від 4 травня 2018 року у справі № 688/213/17, від 26 червня 2018 року у справі № 497/4/17.

Відтак припинення нарахування індексації пенсії після проведеного перерахунку на підставі рішення суду та зміна базового місяця є протиправним.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 11.08.2003 р. №226/509 затверджений «Порядок коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу"», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.09.2003р. №758/8079, яким визначено, що цей Порядок розроблений у зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16.01.2003р. та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" із змінами і доповненнями. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), які нараховані, виходячи з посадового окладу та рангу, до прийняття постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати , працюючим державним службовцям і включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", коригується за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг, що визначається окремо для кожного працівника шляхом ділення суми посадового окладу і надбавки за ранг, встановлених постановою Кабінету Міністрів України про підвищення заробітної плати, на суму посадового окладу і надбавки до нього за ранг, які працівник мав до підвищення заробітної плати. Інші виплати, які розраховуються, виходячи з посадового окладу, коригуються на коефіцієнт підвищення, який визначається у вищезазначеному порядку шляхом ділення посадових окладів. Розміри посадових окладів і надбавок за ранги за станом на останній день до підвищення заробітної плати визначаються за довідками установ чи організацій. Якщо з моменту підвищення заробітної плати працівника було переведено на іншу посаду, то коефіцієнт підвищення визначається з урахуванням посадового окладу та надбавки до нього за ранг відповідно до постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям за займаною посадою за станом на останній день перед підвищенням заробітної плати. Розмір виплат, нарахованих працівникові з моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, не коригується. У тому разі, коли за період, за який подано довідку про розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", прийнято декілька постанов Кабінету Міністрів України про підвищення заробітної плати державним службовцям, коригування виплат провадиться у порядку, визначеному пунктом 2 цього Порядку, окремо по кожному періоду до чергового підвищення».

Ухвалою Лебединського районного суду Сумської області суду від 12.01.2017 в адміністративній справі №580/1683/16-а призначена судово-економічна експертиза на вирішення якої поставлені питання:

1. чи підтверджується документально та обґрунтований нормативно здійснений Лебединським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Лебединського районного суду Сумської області від 18.03.2016 (справа №580/202/16-а) з 15.08.2015р. по 01.02.2017року?

2. чи підтверджується документально та обґрунтований нормативно перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 на виконання Постанови Лебединського районного суду Сумської області від 18.03.2016р. (справа №580/202/16-а), проведений ОСОБА_1 у адміністративному позові та проведений ним розрахунок різниці між перерахованим та виплаченим розміром пенсії з 15.08.2015р. по 01.02.2017р. в сумі 8 918,64 грн. У разі невідповідності визначити різницю між нормативно обґрунтовано нарахованою пенсією та її перерахованою сумою?

Згідно висновку судово-економічної експертизи № 176 від 31.05.2017, що здійснений Лебединським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 на виконання Постанови Лебединського районного суду Сумської області від 18.03.2016 з 15.08.2015 по 01.02.2017 документально та нормативно не обґрунтований, не відповідає вимогам п.2 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 11.08.2003р. №226/509 та п.5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078.

Результати дослідження наданих документів щодо різниці між нарахованою та перерахованою сумою пенсії ОСОБА_1 за період з 15.08.2015 по 01.02.2017., на виконання постанови Лебединського районного суду Сумської області від 18.03.2016р., у розрізі місяців, представлено в додатку №1 до зазначеного висновку, з якого встановлено, що станом на січень 2017р. розмір нарахованої та виплаченої пенсії становить 2829 грн. 64 коп., розмір пенсії згідно постанови Лебединського районного суду Сумської області від 18.03.2016р. повинен складати 3456 грн. 91 коп., з яких 3065 грн. 33 коп. основний розмір, 249 грн. 40 коп. доплата «за особливі заслуги»; 13 грн., 47 коп. доплата «код 828»; 128 грн. 71 коп. індексація.

Різниця за період з 15.08.2016 по 31.05.2017 склала 8872 грн. 27 коп.

Крім того, відповідно до вказаного розрахунку різниця між нарахованою і сплаченою пенсією та розміром пенсії, який повинен бути сплачений відповідно до постанови Лебединського районного суду Сумської області від 18.03.2016, за період з 01.02.2017 до 31.07.2017, склала 3724 грн. 62 коп.

Відповідачем, в свою чергу, не надано доказів підтвердження правомірності здійсненого ним перерахунку пенсії.

Стосовно посилання відповідача в касаційній скарзі про відсутність кінцевого строку перерахунку пенсії, колегія суддів зазначає, що в даному випадку перерахунок пенсії з урахуванням спірних складових та індексації є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, а відтак не може обмежуватись часом.

Згідно п.п. 7 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.

Відтак суд приймає доводи касаційної скарги щодо відсутності повноважень суду щодо визначення точного розміру пенсії позивача, та приходить до висновку, що судові рішення в цій частині підлягають зміні.

Також суд вважає за необхідне змінити дату, з якої зобов"язано відповідача здійснити перерахунок пенсії, зазначивши - 15.08.2015, оскільки саме тоді виконано постанову Лебединського районного суду Сумської області від 18.03.2016, що спричинило порушення права позивача через невірне обчислення розміру пенсії та зміни базового місяця індексації. Також колегія суддів звертає увагу, що внаслідок проведеного перерахунку розмір пенсії збільшився, що зумовило необізнаність позивача про порушення його права стосовно неправильності обрахунку, відтак суд вважає, що звернення з відповідним позовом відбулося у строки, встановлені КАС України, тобто з моменту, колии особа дізналась про порушення свого права.

Відповідно до частин першої, третьої та четвертої статті 351 КАС України (в редакції до набрання чинності змінами, внесеними Законом України від 15.01.2020 № 460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справі») підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Білопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області задовольнити частково.

Постанову Лебединського районного суду Сумської області від 20 липня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року змінити.

Викласти четвертий абзац резолютивної частини постанови Лебединського районного суду Сумської області від 20 липня 2017 року в наступній редакції:

«Зобов'язати Лебединське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з врахуванням висновків суду із збереженням базового місяця індексації пенсії, починаючи з 15 серпня 2015 року та виплатити різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією."

В решті судові рішення залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий А.Ю. Бучик

Судді Л.Л. Мороз

А.І. Рибачук