Постанова від 16.06.2020 по справі 806/2773/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 червня 2020 року

Київ

справа №806/2773/16

адміністративне провадження №К/9901/18811/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., судді Коваленко Н.В., судді Шарапи В.М., розглянувши в письмовому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Міністерства внутрішніх справ України,

треті особи: - Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області,

про перерахунок пенсії

за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області

на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 4 січня 2017 року (прийняту у складі головуючого судді Романченко Є.Ю.) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2017 року (постановлену у складі колегії: головуючого судді Котік Т.С., суддів Жизневської А.В., Охрімчук І.Г.),

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі також - відповідач), в якому просив:

визнати протиправною відповідь Міністерства внутрішніх справ України №22/6-К-1998 від 6 грудня 2016 року, що підписана заступником директора Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Воробйовим Р.А., щодо відсутності правових підстав для повідомлення Пенсійному фонду України про підстави для перерахунку пенсій та видачі довідок про розмір грошового забезпечення;

визнати протиправною бездіяльністю Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійному Фонду України після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 11 листопада 2015 року №988 про підстави перерахунку ОСОБА_1 пенсії на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 1 січня 2016 року, зобов'язавши МВС України здійснити дії щодо такого повідомлення;

визнати протиправними відповідь голови Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області Мамульчика А.В. щодо відсутності повноважень на видачу довідки для перерахунку пенсії, а також бездіяльність голови Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області А.В. Мамульчика щодо невиготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 та ненадання нової довідки про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області для подальшого перерахунку пенсії, зобов'язавши здійснити дії щодо видачі такої довідки.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 4 січня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2017 року, адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадсилання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; в іншій частині позову відмовлено

Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, приймаючи рішення про часткове задоволення позову, виходив з того, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у ненаправленні Пенсійному фонду України інформації про підстави перерахунку пенсії позивачеві з 1 січня 2016 року, як це передбачено пунктом 2 Порядку №45.

Щодо інших позовних вимог, то суди зазначили, що зважаючи на те, що необхідні документи для перерахунку пенсії позивачу ні до Пенсійного Фонду України, ні до ГУ ПФУ в Житомирській області, ні до уповноваженого органу для підготовки довідки про розмір грошового забезпечення ще не надходили, то суд дійшов висновку, що позовні вимоги до відповідачів у частині визнання протиправними відмов про видачу довідок про розмір грошового забезпечення, а також бездіяльності голови ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області щодо невиготовлення такої довідки не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а вимоги про зобов'язання надіслати довідку про розмір грошового забезпечення є передчасними, тому задоволенню не підлягають.

Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулося з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просило скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що правових підстав для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ не має, оскільки постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988 не змінює грошового забезпечення колишніх працівників міліції та не створює підстав для перерахунку їм пенсії.

Позиція інших учасників справи

Від інших учасників справи відзиву або заперечень на касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не надходило, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає касаційному перегляду судових рішень судів попередніх інстанцій.

Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 3 квітня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі №806/2773/16, витребувано адміністративну справу та запропоновано сторонам надати заперечення на касаційну скаргу, однак розгляд справи цим судом не був закінчений.

У зв'язку із початком роботи Верховного Суду, на виконання підпункту 4 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній з 15 грудня 2017 року, далі - КАС України) матеріали цієї справи передано до Верховного Суду.

Суддя-доповідач ухвалою від 15 червня 2020 року прийняв до провадження адміністративну справу №806/2773/16 та призначив її до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів з 16 червня 2020 року.

При розгляді цієї справи в касаційному порядку учасниками справи клопотань заявлено не було.

Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи

Судами попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

У листопаді 2016 року позивачем направлено ряд звернень до відповідачів і третьої особи.

14 листопада 2016 року позивач направив звернення до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив повідомити: чи затвердило МВС свої наказом порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейських? На підставі яких нормативних актів нараховується та виплачується грошове забезпечення поліцейським на момент його звернення та чи повідомлений Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).

16 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із проханням надати йому розрахунки та інформацію щодо перерахунку призначеної йому пенсії, а також до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про надання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) станом на 29 грудня 2015 року та її копії йому для звернення про перерахунок пенсії, згідно чинного законодавства України.

Листом від 28 листопада 2016 року №2083/К-ІІ Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, що перерахунок пенсії проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням, наданих уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств.

Також, листом від 22 листопада 2016 року №2367/29/05-2016 Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області на звернення позивача повідомило, що ліквідаційна комісія УМВС в Житомирській області здійснює заходи пов'язані з ліквідацією установи і не наділена повноваженнями видавати довідки колишнім працівникам міліції про грошове забезпечення поліцейських за аналогічними посадами.

Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України у листі від 6 грудня 2016 року №22/6-К-1998 повідомив ОСОБА_1 про те, що законних підстав для здійснення перерахунку пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону №2262-XII немає. На думку відповідача, постанову Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року не можна розглядати як акт, яким було змінено розміри і види грошового забезпечення для поліцейських, оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше, до цього такої категорії працюючих не існувало.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка висновків судів попередніх інстанцій і доводів учасників справи

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Крім того, стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зазначеним вимогам процесуального закону постанова Житомирського окружного адміністративного суду від 4 січня 2017 року та ухвала Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2017 року відповідають, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими з огляду на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XIII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29 грудня 2015 року).

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 №45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 2 вказаного вище Порядку в разі виникнення обставин, зазначених у пункті 1 цього Порядку, МВС України в п'ятиденний строк повідомляє ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Отже, Порядком №45 передбачено, що МВС України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

Таким чином, суди дійшли обґрунтованого висновку про наявність у МВС України обов'язку надіслати до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників МВС України для перерахунку пенсій.

Правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладена у рішенні Верховного Суду від 15 лютого 2018 року у зразковій справі №820/6514/17 та у постановах цього Суду від 11 вересня 2018 року у справі №817/1791/16), від 5 лютого 2019 року у справі №П/811/1662/16), від 27 лютого 2019 року у справі 3803/1715/16, від 3 квітня 2019 року у справі №287/186/16-а, від 10 квітня 2019 року у справі №817/268/17, від 23 квітня 2019 року у справі №822/1479/16, від 10 липня 2019 року у справі №815/5490/16), від 21 серпня 2019 року у справі №636/37/17) та 10 квітня 2020 року у справі №137/1902/16-а).

Враховуючи викладене, колегія суддів Верховного Суду погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про наявність підстав для часткового задоволення позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи: - Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, про перерахунок пенсії.

Касаційна скарга не містить належних та обґрунтованих доводів, які б спростовували наведені висновки суду. У ній також не зазначено інших міркувань, які б не були предметом перевірки апеляційного суду та щодо яких не наведено мотивів відхилення такого аргументу.

Згідно з імперативними вимогами статті 341 КАС України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги; на підставі встановлених фактичних обставин справи лише перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального та дотримання норм процесуального права.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

У відповідності до частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Враховуючи наведене, Верховний Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень і погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій у справі.

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у цій справі є законними та обґрунтованими і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, в оскаржених судових рішеннях повно і всебічно з'ясовані обставини в адміністративній справі з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Висновки щодо розподілу судових витрат

Оскільки колегія суддів залишає в силі рішення судів першої та апеляційної інстанцій, то відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не підлягають новому розподілу.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 4 січня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2017 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий Я.О. Берназюк

Судді: Н.В. Коваленко

В.М. Шарапа