Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
16 червня 2020 р. № 520/3419/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО ГОРН" (61075, м. Харків, вул. Сімнадцятого Партз'їзду, 38 А, код ЄДРПОУ 36226069) до Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м.Харків, вул. Пушкінська, 46, код 43143704) про скасування наказу, -
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО ГОРН", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд скасувати наказ Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 22.10.2019 року № 1380 “ Про проведення документальної планової перевірки ТОВ “НВП ГОРН” код ЄДРПОУ 36226069”.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2020 року відмовлено у прийнятті до розгляду заяви (доповненого позову) позивача про збільшення позовних вимог в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО ГОРН" (61075, м.Харків, вул. Сімнадцятого Партз'їзду, 38 А, код ЄДРПОУ 36226069) до Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м.Харків, вул. Пушкінська, 46, код 43143704) про скасування наказу.
Заяву про збільшення позовних вимог (доповнену позовну заяву) повернуто заявнику з усіма доданими до неї документами.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наказ про призначення перевірки є таким, що містить недостовірну інформацію, винесений органом ДПС без належних, передбачених Законом приводів та підстав, з перевищенням передбачених Податковим Законодавством України повноважень контролюючого органу. Вказаний наказ позивач вважає незаконним, в зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.
Представником відповідача через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, у якому не погодився з позовними вимогами, зазначено, що позови платників податків, спрямовані на оскарження рішень (у тому числі наказів про призначення перевірки), дій або бездіяльності контролюючих органів щодо призначення та/або проведення перевірок можуть бути задоволені лише в тому разі, якщо до моменту ухвалення судового рішення не відбулося допуску посадових осіб контролюючого органу до спірної перевірки. В іншому разі в задоволенні відповідних позовів має бути відмовлено, оскільки правові наслідки оскаржуваних дій за таких обставин с вичерпаними, а отже, задоволення позову не може призвести до відновлення порушених прав платників податків, оскільки після проведення перевірки права платника податків порушують лише наслідки проведення відповідної перевірки.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що на офіційному веб-порталі ДФС України (правонаступником є ДПС України) є первинний та оновлений план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік. В первинному та оновленому плані- графіку наявне ТОВ «НВП ГОРН» (код за ЄДРПОУ 36226069).
Головним Управлінням ДПС у Харківській області на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1. ст. 20, п.41.1 ст. 41, п. 61.1, 61.2 ст. 61, п.п. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62, п.п.75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п. 75.1 ст. 75, ст. 77, ст. 82 ПК України та затвердженому ДПС України плану - графіка проведення документальних перевірок платників податків на 2019 рік, прийнято наказ «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «НВП ГОРН» від 22.10.2019 № 1380, яким встановлено термін проведення перевірки з 11.11.2019р. тривалістю 10 робочих днів. Даний наказ разом з повідомленням про проведення документальної планової перевірки від 22.10.2019 № 124 направлено відповідачем на адресу позивача засобами поштового зв'язку та отримано підприємством 29.10.2019 року.
На підставі наказу від 22.10.2019 № 1380, з 11.11.2019 року по 29.11.2019 року посадовими особами Головного Управління ДПС у Харківській області Матвієнко ТО., Гришин О.І., Науменко А.М., Євлахова Н.М., Сосонний Є.В. проведено планову виїзну перевірку та складено акт від 06.12.2019 року № 1085/20-40-05-03-08/36226069 «Про результати документальної планової виїзної перевірки Товариство з обмеженою відповідальністю "НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО ГОРН" (податковий номер 36226069).
Судом встановлено, що за наслідками даної перевірки податковим органом винесені податкові повідомлення-рішення.
Не погоджуючись із наказом «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «НВП ГОРН» від 22.10.2019 № 1380, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог та враховуючи зазначені обставини, суд зазначає наступне.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Глава 8 розділу ІІ ПК України визначає види перевірок, які можуть бути проведені контролюючими органами, а також порядок та процедуру їх проведення.
Зокрема, п.75.1. ст. 75 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Види документальних перевірок, порядок планування, проведення та оформлення їх результатів, що проводяться контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, встановлюються Митним кодексом України.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок(п.75.1.2. ст. 75 ПК України).
Відповідно до ст. 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.(п.77.1)
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Пунктом 77.2 ст. 77 ПК України встановлено, що до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування, затвердження плану-графіка та внесення змін до нього, а також перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу в першому та одного разу в другому кварталі такого року, крім випадків коли зміни пов'язані із змінами найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок.
Документальна перевірка платника податків, який був включений до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік внаслідок внесення змін у такому році (інших ніж зміни найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок), може бути розпочата не раніше 1 липня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у першому кварталі такого року і не раніше 1 жовтня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у другому кварталі такого року.
Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 30 числа останнього місяця кварталу (у випадках змін найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок - до 30 числа місяця, що передує місяцю, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки).
Згідно положень п. 77.4 ст. 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Пунктом 19 частини першої статті 4 КАС України визначено, що індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
В абзаці 4 пункту 1 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 23 червня 1997 року № 2-зп у справі № 3/35-313 вказано, що «…за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.»
У пункті 5 Рішення Конституційного Суду України від 22 квітня 2008 року № 9-рп/2008 в справі № 1-10/2008 вказано, що при визначенні природи «правового акту індивідуальної дії» правова позиція Конституційного Суду України ґрунтується на тому, що «правові акти ненормативного характеру (індивідуальної дії)» стосуються окремих осіб, «розраховані на персональне (індивідуальне) застосування» і після реалізації вичерпують свою дію.
Отже, у разі якщо контролюючим органом була проведена перевірка на підставі наказу про її проведення і за наслідками такої перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення чи інші рішення, то цей наказ як акт індивідуальної дії реалізовано його застосуванням, а тому його оскарження після допуску платником податків посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки не є належним способом захисту права платника податків, оскільки наступне скасування наказу не може призвести до відновлення порушеного права. Належним способом захисту порушеного права платника податків у такому випадку є саме оскарження рішення, прийнятого за результатами перевірки.
Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 21 лютого 2020 року по справі №826/17123/18.
За таких обставин, з огляду на факт вичерпання спірним наказом дії внаслідок реалізації, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги щодо його скасування не підлягають задоволенню.
Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО ГОРН" (61075, м. Харків, вул. Сімнадцятого Партз'їзду, 38 А, код ЄДРПОУ 36226069) до Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м.Харків, вул. Пушкінська, 46, код 43143704) про скасування наказу - залишено без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рубан В.В.