16 червня 2020 року м. Житомир справа № 240/6722/20
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Майстренко Н.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій він просить:
- визнати дії відповідача щодо застосування єдиного показника заробітної плати в розмірі 3764,40 грн. при призначенні йому пенсії за віком протиправними;
- зобов'язати відповідача здійснити розрахунок та виплату йому пенсії з 10.03.2020 із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто за 3 роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, з урахуванням виплачених сум;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, на мою користь, сплачений мною при подачі позову, судовий збір в розмірі 840,80 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідач, відмовляючи йому у застосуванні ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", вказує, що пенсія перерахована відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". За призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" звернувся вперше 10.03.2020.
Ухвалою від 12.05.2020 відкрито провадження у даній справі, розгляд якої призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач у відзиві просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що станом на 10.03.2020 пенсію обчислена з урахуванням страхового стажу, який складає 46 років 05 місяців 6 днів, відповідно коефіцієнту страхового стажу з урахуванням оцінки одного року страхового стажу 1% - 0,46417.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 06.10.2008 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а з 12.04.2010 по 10.03.2020 отримував пенсію за віком як посадова особа органів місцевого самоврядування.
Позивач 10.03.2020 звернувся із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 24.04.2020 №0600-0306-8/13954 повідомлено, що при проведенні перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія обчислена із заробітної плати за даними системи персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 31.12.2019. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 2,37270. Середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії складає - 10450,20 грн. (4404,35 грн. х 2,37270). Станом на 10.03.2020 пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу, який складає 46 років 05 місяців 6 днів, відповідно коефіцієнту страхового стажу з урахуванням оцінки одного року страхового стажу 1%- 0,46417. Розмір пенсійних виплат після проведення перерахунку пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до поданої заяви 10.03.2020 становить 5196,57 грн.: розмір пенсії за віком - 4850,67 грн.; доплата за понаднормовий стаж (11 років від 1074 грн.) - 118,14 грн.; дод. пенсія інвал. 2 групи з числа потерпілих ЧАЕС - 227,76 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Приписами статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Тобто, законодавець надав вичерпний перелік видів пенсій, які можуть бути призначені особі відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За приписами ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років.
Статтею 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено такі види пенсій: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до приписів статті 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за цим Законом призначаються: трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Статтею 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Водночас, з матеріалів справи судом встановлено, що позивач з 06.10.2008 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а з 12.04.2010 по 10.03.2020 отримує пенсію за віком як посадова особа органів місцевого самоврядування. Тобто, позивач був особою, якій пенсія була призначена відповідно до Закону №1058-IV.
Оскільки позивач не вперше звернувся за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", адже отримував пенсію згідно норм цього Закону до 12.04.2010, має місце переведення позивача з одного на інший вид пенсії в межах одного закону, а відтак відсутні підстави для нового визначення показника середньої заробітної плати за попередні три роки перед переведенням на інший вид пенсії. За обставин даної справи нового призначення пенсії відповідно до норм Закону №1058-IV не відбулося.
Правову позицію, викладену в судовому рішенні Верховного Суду від 03.04.2018 у справі №520/6761/17, на яку посилається позивач, не можна застосовувати до даної справи, оскільки зазначене судове рішення постановлене за наслідками інших фактичних обставин справи.
На виконання завдань та основних засад адміністративного судочинства у відповідності до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; своєчасно.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У силу вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області є правомірними. Суд не встановив порушень прав позивача з боку суб'єкта владних повноважень при реалізації ним владних управлінських функцій, зважаючи на що відсутні підстави для задоволення позову.
Відповідно ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні позову судові витрати, понесені позивачем, компенсації не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 247, 255, 295 КАС України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Встановлений строк на апеляційне оскарження відповідно до п. 3 Розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Рішення суду складено у повному обсязі: 16.06.2020.
Суддя Н.М. Майстренко