Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 червня 2020 р. Справа№200/4789/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ,
до відповідача: Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області
про: визнання протиправним та скасування рішення Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 20.03.2020 року № 33 про відмову у перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв'язку зі зміною розміру суддівської винагороди від 18.02.2020 року відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 року та статті 142 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" та зобов'язання здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 20.03.2020 року № 33 про відмову у перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв'язку зі зміною розміру суддівської винагороди від 18.02.2020 року відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 року та статті 142 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" та зобов'язання здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем відмовлено в перерахунку довічного грошового утримання судді, відповідно рішення № 33 від 20.03.2020 р. В зв'язку з цим позивач зазначає, що відповідач порушує його права на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в порядку встановленому Законом і в супереч Рішенню Конституційного Суду України від 18.02.2020 р. № 2-р/2020.
Відповідач 11.06.2020 р. через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечував. Відповідач зазначив, що відсутні підстави для здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 18.02.2020 №2-р/2020 не змінені розміри суддівської винагороди та не розглянуто питання про перерахунок щомісячного грошового довічного утримання суддям у відставці. Тобто рішенням Конституційного Суду України не визначено порядок його виконання, в зв'язку із втратою чинності положень п. 25 Розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення Закону № 1402». Окрім того на виконання вказаного рішення Верховною Радою України не прийнято окремого нормативно-правового акта з питань урегулювання порядку здійснення такого перерахунку. Також відповідач зазначив, що надана позивачем довідка не відповідає вимогам Порядку оскільки в довідці зазначено, що вона видана на підставі Рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 р. № 2-р/2020, тоді як повинно бути зазначено, що підставою для видачі довідки є первинні документи: особові рахунки.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою від 17.06.2020 р. суд відмовив у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження в режимі відео конференції.
Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України. Відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про звільнення судів» № 48 від 22.07.1998 р. є суддею у відставці, що також підтверджується копією посвідчення судді у відставці № 00345. (а.с. 5-9)
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 12.03.2020 р. звернувся до Великоновосілківського ОУПФУ Донецької області з заявою про призначення /перерахунок пенсії, відповідно до якої просив здійснити перерахунок (пенсії за спецзаконом) в зв'язку зі збільшенням заробітної плати. (а.с. 22) До заяви була надана довідка Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області № 04-308 від 02.03.2020 р., відповідно до якої вбачається, що станом на 18 лютого 2020 р. суддівська винагорода яка враховується при призначені/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 113508 грн., довідка видана на підставі Рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 р. № 2-р/2020. (а.с. 10)
Рішенням від 20.03.2020 р. № 33 відповідач відмовив в перерахунку пенсії. (а.с. 12)
Як зазначено в рішенні про відмову, заявником для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання було надано заяву про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці № 04-308 ВІД 02.03.2020 р.
Згідно ч. 4 ст. 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон № 1402-VIII) у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Відповідно до п. 25 розділу ХІІ Закону № 1402 право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.
Рішенням Конституційного Суду № 2-р/2020 від 18.02.2020 положення п. 25 розділу ХІІ Закону № 1402 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
З метою визначення порідку застосування Рішення Конституційного Суду № 2-р/2020 від 18.02.2020 р. Пенсійний фонд України звернувся за роз'ясненням до Міністерства соціальної політики.
На даний момент відповідне роз'яснення не надходило. За таких обставин , вирішено відмовити ОСОБА_1 в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання відповідно до п. 25 Розділу ХІІ та ст. 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до моменту надходження роз'яснення до органів Пенсійного фонду.
Не погоджуючись з відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Спірним питанням даної справи є проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Згідно з нормою статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
За приписом пункту шостого частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно з частиною 1 статті 126 Конституції України незалежність і недоторканність судді гарантуються Конституцією і законами України.
Відповідно до статті 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
Як вбачається з матеріалів справи позивач є суддею у відставці та отримує довічне грошове утримання судді у відставці.
На момент виходу позивача у відставку право на щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці було гарантоване статтею 43 Закону України "Про статус судів" від 15.12.1992 року № 2862-ХІI (далі - Закон № 2862-ХІI), відповідно до частини четвертої даної статі судді, який пішов у відставку, за наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу". Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній
посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді менше 20 років і досяг 55-річного віку (для жінок - 50 років), розмір щомісячного
грошового утримання обчислюється пропорційно кількості повних років роботи на посаді судді. При досягненні таким суддею пенсійного віку за ним зберігається право на одержання щомісячного довічного грошового утримання в зазначеному розмірі, або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу.
Закон України "Про статус суддів" від 15.12.1992 року № 2862-ХІI втратив чинність відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 року N 2453-VI крім статей 43 та 44, які втрачають чинність з 1 січня 2011 року, та частин першої - четвертої статті 44, які втрачають чинність з 1 січня 2012 року.
Статтею 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 року N 2453-VI в редакції станом на 01.01.2011 р. визначено, що судді, який вийшов у відставку, при досягненні пенсійного віку виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу" або, за його вибором, щомісячне довічне грошове утримання.
Суддя у відставці, який не досяг пенсійного віку, отримує щомісячне довічне грошове утримання. При досягненні таким суддею пенсійного віку за ним зберігається право на одержання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу".
Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
У разі зміни розміру грошового утримання діючих суддів Конституційного Суду України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання здійснюється з усієї суми заробітної плати діючих суддів Конституційного Суду України з дня виникнення права на відповідний перерахунок.
Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), одержуваного суддею після виходу у відставку. Довічне грошове утримання суддям загальної юрисдикції виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів державного бюджету, за винятком суддів Конституційного Суду України, Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів, яким грошове утримання виплачується цими судами.
30.09.2016 року набрав чинності Закон України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII).
Пунктом 2 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1402-VIII визнано таким, що втратив чинність з дня набрання чинності цим Законом, Закон № 2453-VI, крім положень, зазначених у пунктах 7, 23, 25, 36 цього розділу.
Згідно з частиною першою, третьою статті 142 Закону № 1402-VIII судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія на умовах, визначених зазначеним Законом, або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.
Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
Відповідно до частини четвертої цієї статті у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Розмір суддівської винагороди визначається статтею 135 Закону № 1402-VIII.
Частиною другою статті 135 вказаного Закону, зокрема, передбачено, що суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Відповідно до частини третьої статті 135 Закону № 1402-VIII базовий розмір посадового окладу судді становить, зокрема, судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Разом із тим, розділом ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1402-VIII передбачені певні особливості визначення розміру суддівської винагороди та щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці.
Відповідно до пункту 25 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1402-VIII, передбачено, що право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.
В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., NN 41 - 45, ст. 529; 2015 р., NN 18 - 20, ст. 132 із наступними змінами). За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 18.02.2020 року № 2-р/2020 були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 25 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1402-VIII зі змінами.
Конституційним Судом України в даному рішенні від 18.02.2020 р. № 2-р/2020 зазначено наступне.
Право судді на відставку є конституційною гарантією незалежності суддів (пункт 4 частини шостої статті 126 Конституції України).
Відставка судді є особливою формою звільнення його з посади за власним бажанням та обумовлена наявністю в особи відповідного стажу роботи на посаді судді; наслідком відставки є, зокрема, припинення суддею своїх повноважень з одночасним збереженням за ним звання судді і гарантій недоторканності, а також набуттям прав на виплату вихідної допомоги та отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання (абзац четвертий підпункту 3.1 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 19 листопада 2013 року N 10-рп/2013).
Визначені Конституцією та законами України гарантії незалежності суддів є невід'ємним елементом їх статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом; такими гарантіями є надання їм за рахунок держави матеріального забезпечення (суддівська винагорода, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо) та надання їм у майбутньому статусу судді у відставці; право судді у відставці на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією належного здійснення правосуддя і незалежності працюючих суддів та дає підстави висувати до суддів високі вимоги, зберігати довіру до їх компетентності і неупередженості; щомісячне довічне грошове утримання судді спрямоване на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня, оскільки суддя обмежений у праві заробляти додаткові матеріальні блага, зокрема обіймати будь-які інші оплачувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу; конституційний принцип незалежності суддів означає, в тому числі, конституційно обумовлений імператив охорони матеріального забезпечення суддів від його скасування чи зниження досягнутого рівня без відповідної компенсації як гарантію недопущення впливу або втручання у здійснення правосуддя; конституційний статус судді передбачає достатнє матеріальне забезпечення судді як під час здійснення ним своїх повноважень (суддівська винагорода), так і в майбутньому у зв'язку з досягненням пенсійного віку (пенсія) чи внаслідок припинення повноважень і набуття статусу судді у відставці (щомісячне довічне грошове утримання); статус судді та його елементи, зокрема матеріальне забезпечення судді після припинення його повноважень, є не особистим привілеєм, а засобом забезпечення незалежності працюючих суддів і надається для гарантування верховенства права та в інтересах осіб, які звертаються до суду та очікують неупередженого правосуддя (абзаци п'ятий, шостий підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 3 червня 2013 року N 3-рп/2013).
Конституційний Суд України зазначає, що розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів, які не проходили оцінювання за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності та вийшли у відставку, відрізняється від розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів, які вийдуть у відставку після успішного проходження такого оцінювання.
Отже, судді, які вже перебувають у відставці та досягли шістдесятип'ятирічного віку, з об'єктивних причин не мають можливості пройти кваліфікаційне оцінювання на відповідність займаній посаді і пропрацювати після цього три роки, що є обов'язковою умовою для отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному Законом N 1402.
Конституційний Суд України вважає, що щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці має бути співмірним із суддівською винагородою, яку отримує повноважний суддя. У разі збільшення розміру такої винагороди перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці має здійснюватися автоматично. Встановлення різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів порушує статус суддів та гарантії їх незалежності.
Запровадження згідно із положеннями пункту 25 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону N 1402 різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів, які виходять у відставку, суперечить положенням частини першої статті 126 Основного Закону України щодо гарантування незалежності суддів Конституцією і законами України.
Відповідно до п. 3 резолютивної частини Рішення Конституційного суду України від 18.02.2020 року № 2-р/2020 встановлено, що положення Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 року N 1402-VIII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем була отримана довідна Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області № 04-308 від 02.03.2020 р., відповідно до якої зазначено, що станом на 18 лютого 2020 р. суддівська винагорода яка враховується при призначені/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 113508 грн. (посадовий оклад - 63060 грн., доплата за вислугу років70 % - 44142 грн., доплата за перебування на адміністративній посаді в суді 10 % - 6306 грн.), довідка видана на підставі Рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 р. № 2-р/2020. Зазначена довідка була надана разом з заявою про перерахунок пенсії від 12.03.2020 р. до Великоновосілківського ОУПФУ в Донецькій області.
Відмовляючи у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання відповідач в рішенні № 33 від 20.03.2020 р. послався на відсутність на час розгляду заяви позивача, роз'яснення Міністерства соціальної політики по застосування Рішення Конституційного Суду № 2-р/2020 від 18.02.2020 р.
Відповідно до Постанови Правління Пенсійного Фонду України 25.01.2008 № 3-1 затверджено Порядок подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України
Пунктом 1 розділу І Порядку № 3-1 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (додаток 1) (далі - щомісячне довічне утримання) подається до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаних управлінь (далі - органи, що призначають щомісячне довічне утримання) через уповноважену особу суду за останнім місцем роботи (далі - уповноважена особа).
Пунктами 1, 3 та 4 розділу ІІ Порядку № 3-1 встановлено, що заява про перерахунок щомісячного довічного утримання та довідка про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (додаток 2) (далі - довідка про суддівську винагороду) або довідка про винагороду судді Конституційного Суду України для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді Конституційного Суду України у відставці (додаток 3) (далі - довідка про винагороду судді КСУ) подається до органів, що призначають щомісячне довічне утримання.
Звернення за перерахунком щомісячного довічного утримання проводиться в разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді (в разі збільшення розміру винагороди судді Конституційного Суду України), який працює на відповідній посаді.
Перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з дня виникнення права на відповідний перерахунок.
Відповідно до п. 2 розділу ІІІ Порядку № 3-1 встановлено, що до заяви про перерахунок щомісячного довічного утримання додається довідка про суддівську винагороду (довідка про винагороду судді КСУ) працюючого судді за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди.
Розділом ІV Порядку № 3-1 передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає щомісячне довічне утримання: оформлює заяву про призначення щомісячного довічного утримання; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення наданих документів.
Для призначення (перерахунку) щомісячного довічного утримання подаються оригінали документів.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення щомісячного довічного утримання документами або надання додаткових документів орган, що призначає щомісячне довічне утримання, розглядає подані документи та приймає рішення про призначення щомісячного довічного утримання або відмову в його призначенні відповідно до пункту 5 розділу I цього Порядку.
Орган, що призначає щомісячне довічне утримання, не пізніше 10 днів після винесення рішення інформує особу про призначення щомісячного довічного утримання із зазначенням його розміру або про відмову в призначенні щомісячного довічного утримання із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Суд зазначає, в зв'язку з прийняттям Рішення Конституційного Суду України № 2-р/2020 від 18.02.2020 р. позивачу була надана довідка про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, яка відповідає формі довідки визначеної Порядком № 3-1.
Оскільки з прийняттям Рішення Конституційного Суду України № 2-р/2020 від 18.02.2020 р. у позивача виникло право на проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, посилання відповідача при прийнятті рішення про відмову в перерахунку пенсії на відсутність роз'яснення Міністерства соціальної політики щодо визначення порядку застосування Рішення Конституційного Суду України, є безпідставним, а оскаржуване рішення прийнято не у спосіб що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що рішення про відмову в перерахунку пенсії № 33 від 20.03.2020 р. є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Частиною третьою статті 245 КАС України передбачено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Аналіз зазначених норм, у їх взаємозв'язку зі статтями 2, 5 КАС України, свідчить про те, що такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав, свобод чи інтересів позивача, що зумовлює необхідність їх відновлення належним способом у тій мірі, у якій вони порушені. Зміст вимог адміністративного позову, як і, відповідно, зміст рішення, має виходити з потреби захисту саме порушених прав, свобод та інтересів у цій сфері.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
З огляду на встановлену під час розгляду справи протиправну відмову пенсійного органу у перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці, з метою відновлення прав, за захистом яких позивач звернувся до суду, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, щодо необхідності зобов'язання відповідача здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з 18.02.2020 року на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області № 04-308 від 02.03.2020 р. та здійснити виплату з урахуванням фактично сплачених сум.
Суд вважає, що саме такий спосіб захисту права позивача є належним та достатнім у даному випадку.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку визначеному статтею 139 КАС України.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 20.03.2020 року № 33 про відмову у перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та зобов'язання здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з 18.02.2020 року на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області № 04-308 від 02.03.2020 р. та здійснити виплату з урахуванням фактично сплачених сум. - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 20.03.2020 року № 33 про відмову у перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Зобов'язати Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з 18.02.2020 року на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області № 04-308 від 02.03.2020 р. та здійснити виплату з урахуванням фактично сплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , інн НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171290, 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, буд. 103) судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення складено та підписано 16 червня 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Строки на оскарження рішення застосовуються з урахуванням положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540 від 30.03.2020 року (який набрав чинності 02.04.2020 року).
Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.В. Олішевська