Ухвала від 17.06.2020 по справі 160/4275/19

Копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

17 червня 2020 року Справа №160/4275/19

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Златін С.В., розглянувши в місті Дніпрі в порядку письмового провадження заяву Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" про заміну сторони виконавчого провадження у адміністративній справі № 160/4275/19 за позовом в Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

12.06.2020 року до Днпропетровського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" про заміну сторони виконавчого провадження у адміністративній справі № 160/4275/19 за позовом Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування наказу.

В обґрунтування зазначеної заяви Державне підприємство "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №537 від 19.06.2019 року «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено Офіс великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471) який зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 30.07.2019 року. Офіс великих платників податків ДПС є правонаступником Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, а тому позивач просить у відповідності до вимог ч.1 ст. 379 КАС України замінити сторону виконавчого провадження його правонаступником.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про день час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини не явки суд не повідомив.

Представник Офісу великих платників податків ДПС через відділ дідоводства суду подав письмові заперечення проти задоволення клопотання позивача, посилаючись на те, що Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби ще не ліквідовано, а тому підстави для правонаступництва відсутні. Отже, боржник у виконавчому листі - Офіс великих платників податків ДФС - є діючим органом.

Офіс великих платників податків ДФС писмьових заперечень не надав, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Розглянувши зазначене клопотання, заперечення представника Офісу великих платників податків ДПС, дослідивши докази, надані на підтвердження обставин, зазначених у клопотанні, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення, виходячи з наступного.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.06.2019 року по справі № 160/4275/19 позовні вимоги задоволено повністю та стягнуто з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на користь Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" судові витрати.

На виконання вказаного рішення суду видано виконавчий лист від 06.05.2020 року. Боржником у виконавчому листі визначено Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України №537 утворено як юридичну особу публічного права Офіс великих платників податків ДПС та реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби, зокрема, відповідача приєднано до Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до наказу Офісу великих платників податків ДПС №9 від 29.08.2019 року «Про початок діяльності Офісу великих платників податків ДПС», розпочато виконання Офісом великих платників податків ДПС функцій і повноважень відповідача, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.

Отже, Офіс великих платників податків ДПС розпочав виконання функцій і повноважень відповідача, що припиняється.

У відповідності до вимог ч.1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою зайнтересованої особи суд, який розглянув справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Отже, процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб'єкта владних повноважень), прав і обов'язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1, 5 статті 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" міністерства та інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем'єр-міністра України. Міністерство, інший центральний орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Згідно із частиною 8 статті 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" актом Кабінету Міністрів України про ліквідацію міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади визначається орган виконавчої влади, якому передаються повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що ліквідується.

У відповідності до вимог частини 4 статті 21 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" територіальні органи центрального органу виконавчої влади набувають статусу юридичної особи з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про їх державну реєстрацію як юридичної особи. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади припиняються як юридичні особи з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про державну реєстрацію їх припинення.

Механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів визначений Порядком здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 (далі - Порядок № 1074 від 20.10.2011).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1074 від 20.10.2011 органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються або ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем'єр-міністра України.

За змістом пунктів 4, 5 Порядку № 1074 від 20.10.2011 орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади. Орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 1074 від 20.10.2011 права та обов'язки органів виконавчої влади переходять, зокрема, у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади.

Відповідно до пунктів 7 Порядку № 1074 від 20.10.2011 майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом. Кабінет Міністрів України приймає рішення щодо подальшого використання нерухомого майна органу виконавчої влади, що ліквідується, та визначає суб'єкта управління підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління такого органу.За змістом частини 5 статті 104 ЦК України юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Згідно із пунктом 14 частини 3 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містяться, зокрема, такі відомості щодо юридичної особи: дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа та дані про юридичних осіб - правонаступників.

Відповідно до частини 7 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються (аналогічних висновків щодо моменту завершення приєднання юридичної особи дотримується Верховний Суд у складі Касаційного господарського суду у постанові від 15.03.2018 у справі № 903/376/17).

У відповідності до правової позиції Верховного Суду, яка викладена у постанові від 09.09.2019 року по справі № 916/376/15-г, інститут правонаступництва органів державної влади різниться від інституту правонаступництва суб'єктів приватного права, оскільки є більш ширшим за змістом, включаючи в себе: правонаступництво в завданнях, функціях та повноваженнях як складових категорії компетенції органу виконавчої влади, а також щодо конкретних управлінських (організаційних) прав та обов'язків, які складають зміст відповідних правовідносин - тобто публічне правонаступництво за якого відбувається перехід владних прав та функції органу, що реорганізовується до органу, що створюється та правонаступництво в майнових приватних правовідносинах, у яких орган влади виступає як юридична особа приватного права. У випадку публічного правонаступництва перехід таких прав та обов'язків оформлюється нормативним актом, тоді як правонаступництво в майнових приватних правовідносинах здійснюється на підставі передавального акту (частина 2 статті 107 ЦК України, пункт 7 Порядку № 1074 від 20.10.2011). При цьому юридична особа є припиненою з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Виконавчий лист у даній справі видано лише на стягнення з відповідача на користь позивача саме суми судового збору, інших виконавчих листів, в т.ч. і на зобов'язання відповідача вчинити певні дії, суд не видавав.

Водночас, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на день розгляду справи, Офіс великих платників податків ДФС перебуває в стані припинення, при цьому, запис про його припинення в єдиному державному реєстру відсутній.

Отже, до моменту внесення запису до ЄДРПОУ саме про припинення Офісу великих платників податків ДФС, останнє діє і не може бути замінено на правонаступника Офіс великих платників податку ДПС в частині зобов'язання відшкодувати понесені судові витрати у вигляді судового збору.

З огляду на те, що Офіс великих платників податків ДФС станом на момент розгляду заяви не припинено як юридична особа, то може бути стороною у справі.

Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні клопотання представника Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" про заміну сторони її правонаступником.

Керуючись ст.ст. 52, 234, 248, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника заяву Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" про заміну сторони виконавчого провадження у адміністративній справі № 160/4275/19 за позовом в Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) С.В. Златін

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду

Помічник судді Лісна А.М.