Іменем України
16 червня 2020 року
Київ
справа №607/8496/18
адміністративне провадження №К/9901/32271/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мельник-Томенко Ж.М.,
суддів - Жука А.В.,
Мартинюк Н.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
на рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 11.06.2019 (головуючий суддя - Л.М. Сливка)
та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.10.2019 (головуючий суддя - Н.В. Ільчишин, судді - В.В. Гуляк, Р.Й. Коваль)
у справі № 607/8496/18
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, в якому просив визнати незаконними дії та відмову Виконавчого комітету Тернопільської міської ради при погодженні цілодобового режиму роботи магазину-кафетерію « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 та зобов'язати Виконавчий комітет Тернопільської міської ради розглянути його заяву щодо погодження цілодобового режиму роботи магазину-кафетерію « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 .
2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що він є підприємцем і здійснює діяльність у сфері надання послуг: торгівлі продовольчими товарами, алкогольними напоями та тютюновими виробами у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться у АДРЕСА_1 З 2014 року він щорічно отримує дозвіл від відповідача на торгівлю в нічний час. 30.01.2018 ним було подано заяву в «Центр надання адміністративних послуг Тернопільської міської ради» з проханням встановити цілодобовий режим роботи магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 01.03.2018 йому було відмовлено у праві здійснювати торгівлю в нічний час без мотивів. Таку відмову позивач вважає порушенням свого права на ведення господарської діяльності у нічний час, отримувати дохід цілодобово та використовувати викуплені у держави ліцензії на право роздрібної торгівлі. Зазначає, що у відповідача відсутнє право встановлювати нічний режим роботи для приватних торгових закладів та території громади, рішення Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про відмову у встановленні йому нічного режиму роботи не приймалось, отримання такого документа як «погодження режиму роботи» суперечить закону.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 11.06.2019, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.10.2019, відмовлено у задоволенні позову.
4. При прийнятті рішення суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що на момент розгляду заяви позивача про встановлення цілодобового режиму роботи магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » була наявна інформація, яка свідчила про те, що ним було порушено вимоги чинного законодавства протягом року, а саме рішення Тернопільської міської ради № 6/7/32 від 08.04.2011 «Про впорядкування продажу пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв в роздрібній торгівельній мережі міста». Вказана обставина стала підставою для відмови у погодженні режиму роботи закладу згідно підпункту 1.3.3 Положення про комісію по розгляду заяв щодо встановлення нічного режиму роботи закладом торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
5. У касаційній скарзі позивач, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить рішення судів скасувати, ухвалити нове судове рішення, яким його позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
6. В обґрунтування вимог касаційної скарги позивач вказує, зокрема, що позивач на своє звернення про встановлення режиму мав би отримати вмотивовану відмову у формі рішення. Зазначає, що відповідач не довів, що виконавчий комітет, як виконавчий орган міської ради, має право в односторонньому порядку управляти приватним майном, без договору між сторонами.
Позиція інших учасників справи
7. Відсутність відзиву на касаційну скаргу не перешкоджає перегляду рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Рух касаційної скарги
8. Ухвалою Верховного Суду від 17.12.2019 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
9. Ухвалою Верховного Суду від 15.06.2020 адміністративну справу призначено до розгляду у попередньому судовому засіданні.
Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи
10. Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АА № 079315 від 17.01.2013, позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець, а його видом економічної діяльності є роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.
11. Позивач є власником будівлі, магазину продовольчих товарів і кафетерій по АДРЕСА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_1 від 15.01.2015.
12. 30.01.2018 ОСОБА_1 подав заяву № 241880 до Голови комісії по розгляду заяв щодо встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля ОСОБА_2 , у якій просив встановити нічний режим роботи магазину-кафетерію « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
13. 05.03.2018 позивачу направлено лист-відповідь № 1160/06 за підписом заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_2 , у якому повідомлено, що 01.03.2018 на засіданні комісії по розгляду заяв щодо встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля розглянуто заяву від 30.01.2018 та не погоджено встановлення цілодобового режиму роботи магазину-кафетерію « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
14. Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції..
15. Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
16. Згідно із частинами першою та другою статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
17. Відповідно до підпункту 2 пункту «б» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні та делеговані повноваження щодо здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства.
18. За змістом статті 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення і зменшення шкідливого впливу на здоров'я населення шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів зобов'язані:
здійснювати відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи щодо попередження утворення та зниження шуму до рівнів, установлених санітарними нормами;
забезпечувати під час роботи закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу, культури, при проведенні концертів, дискотек, масових святкових і розважальних заходів тощо рівні звучання звуковідтворювальної апаратури та музичних інструментів у приміщеннях і на відкритих площадках, а також рівні шуму в прилеглих до них жилих і громадських будівлях, що не перевищують рівнів, установлених санітарними нормами;
вживати заходів щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами, в таких приміщеннях і на таких територіях (захищені об'єкти):
1) жилих будинків і прибудинкових територіях;
2) лікувальних, санаторно-курортних закладів, будинків-інтернатів, закладів освіти, культури;
3) готелів і гуртожитків;
4) розташованих у межах населених пунктів закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу;
5) інших будівель і споруд, у яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
6) парків, скверів, зон відпочинку, розташованих на території мікрорайонів і груп житлових будинків.
Шум на захищених об'єктах при здійсненні будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами для відповідного часу доби.
У нічний час, із двадцять другої до восьмої години на захищених об'єктах забороняються гучний спів і викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів.
Проведення на захищених об'єктах ремонтних робіт, що супроводжуються шумом, забороняється у робочі дні з двадцять першої до восьмої години, а у святкові та неробочі дні - цілодобово. Власник або орендар приміщень, у яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов'язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. За згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні. Шум, що утворюється під час проведення будівельних робіт, не повинен перевищувати санітарних норм цілодобово.
Передбачені частинами другою, третьою та четвертою цієї статті вимоги щодо додержання тиші та обмежень певних видів діяльності, що супроводжуються шумом, не поширюються на випадки:
1) здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
2) здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму за межі таких приміщень;
3) попередження та/або ліквідації наслідків аварій, стихійного лиха, інших надзвичайних ситуацій;
4) надання невідкладної допомоги, попередження або припинення правопорушень;
5) попередження крадіжок, пожеж, а також виконання завдань цивільної оборони;
6) проведення зборів, мітингів, демонстрацій, походів, інших масових заходів, про які завчасно сповіщено органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування;
7) роботи обладнання і механізмів, що забезпечують життєдіяльність жилих і громадських будівель, за умов ужиття невідкладних заходів щодо максимального обмеження проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
8) відзначення встановлених законом святкових і неробочих днів, днів міст, інших свят відповідно до рішення місцевої ради, проведення спортивних змагань;
9) проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів у заборонений час за погодженням із уповноваженим органом місцевого самоврядування в порядку, передбаченому правилами додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях.
Сільські, селищні, міські ради затверджують правила додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, якими з урахуванням особливостей окремих територій (курортні, лікувально-оздоровчі, рекреаційні, заповідні тощо) установлюються заборони та обмеження щодо певних видів діяльності, що супроводжуються утворенням шуму, а також установлюється порядок проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів.
Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, встановлених законом, забезпечують контроль за додержанням керівниками та посадовими особами підприємств, установ, організацій усіх форм власності, а також громадянами санітарного та екологічного законодавства, правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, інших нормативно-правових актів у сфері захисту населення від шкідливого впливу шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів.
19. Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що органи місцевого самоврядування наділені правом здійснення контролю за належною організацією обслуговування населення підприємствами торгівлі усіх форм власності та встановлювати зручний для населення режим роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності. Законодавство покладає на органи місцевого самоврядування обов'язок вживати заходи щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами біля жилих будинків і на прибудинкових територіях.
20. Постановою Кабінету Міністрів України затверджено Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 30.07.1996 № 854 (далі - Правила), які визначають основні вимоги до роздрібної торгівлі горілкою і лікеро-горілчаними виробами, вином виноградним та плодово-ягідним, коньяком, шампанським, вином ігристим (далі - алкогольні напої) і спрямовані на забезпечення прав споживачів щодо належної якості товару і рівня торговельного обслуговування.
21. Згідно із пунктом 2 Правил роздрібна торгівля алкогольними напоями - діяльність з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших закладах ресторанного господарства.
Роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, а також заклади ресторанного господарства.
22. Пунктом 3 Правил передбачено, що ці правила поширюються на всіх суб'єктів господарювання на території України незалежно від форм власності, які зареєстровані в установленому порядку і мають ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, отриманий згідно з вимогами законодавства.
23. Відповідно до пункту 7 Правил зручний для населення режим роботи спеціалізованих магазинів, спеціалізованих відділів, секцій інших форм власності встановлюється виконавчими органами сільських, селищних, міських рад за погодженням з власником цього об'єкта.
24. Таким чином, встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств роздрібної торгівлі належить до компетенції виконавчого комітету.
25. Виконавчий комітет Тернопільської міської ради затвердив рішення «Про Порядок встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля» від 05.11.2014 № 1086 (далі - Рішення № 1086), яке встановлює порядок внесення об'єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Тернопіль і встановлення зручного для населення режиму їх роботи, а тому його дія поширюється на суб'єкти господарювання незалежно від форми власності, які мають намір проводити свою господарську діяльність у цій сфері.
26. Відповідно до пункту 1.3. додатку № 1 до Рішення № 1086 Положення про порядок розгляду заяв щодо встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля здійснюється шляхом прийняття відповідного рішення виконавчого комітету міської ради. Підставою для підготовки проекту рішення виконавчого комітету міської ради є позитивне рішення комісії по розгляду заяв щодо встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля (далі - комісія). У випадку непогодження комісією нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля суб'єкту господарювання направляється письмова відповідь.
27. Таким чином, у разі відмови у погодженні комісією нічного режиму роботи закладу торгівлі, рішення не приймається, а суб'єкту господарювання направляється лише письмова відповідь.
28. За таких обставин доводи касаційної скарги щодо протиправного невинесення відповідачем рішення з приводу непогодження цілодобового режиму роботи магазину-кафетерію « ІНФОРМАЦІЯ_1 » є необґрунтованими, оскільки суперечать Рішенню № 1086.
29. Згідно із пунктом 1 додатку № 2 до Рішення № 1086 Положення про комісію по розгляду заяв щодо встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля комісія має право: розглядати документи щодо встановлення погодженого з власником нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля;
розглядати документи щодо внесення змін до режимів роботи закладів торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладів дозвілля в нічний час, у разі наявності скарг та звернень мешканців міста щодо незручностей для проживання, які спричиняє існуючий режим роботи, листів контролюючих служб щодо перевищення рівнів шуму у закладі та правоохоронних органів щодо систематичного скоєння правопорушень суб'єктами господарювання громадського порядку, пов'язаного із режимом роботи закладу;
відхиляти розгляд заяв щодо встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля або відмовляти у встановленні нічного режиму роботи закладам у випадках: наявності скарг та звернень мешканців міста щодо порушень вимог чинного законодавства суб'єктом господарювання, який звернувся із заявою щодо встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля;
надання суб'єктом господарювання недостовірної інформації в заяві щодо встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля та поданих документах;
наявності інформації від правоохоронних органів та контролюючих служб про встановлені факти порушень вимог чинного законодавства протягом поточного року.
30. Також, Тернопільською міською радою прийнято рішення № 6/7/32 від 08.04.2011 «Про впорядкування продажу пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв в роздрібній торгівельній мережі міста», яким заборонено продаж пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв в роздрібній торгівельній мережі міста з 22:00 год. вечора до 08:00 год. ранку.
31. Судами встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 06.02.2018 на засіданні комісії по розгляду заяв щодо встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля відбувся розгляд заяви позивача щодо встановлення цілодобового режиму роботи магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що підтверджується протоколом № 1 засідання цієї комісії.
32. На засіданні комісії начальник управління муніципальної поліції проінформував, що під час обстеження закладу заявника після 22:00 год. виявлено продаж відкоркованих пляшок пива через вікно магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а вхід до кафетерію зачинено.
33. ОСОБА_1 повідомив, що кафетерій працює як і магазин згідно погодженого режиму роботи.
34. Наведене слугувало підставою для додаткового обстеження магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на предмет перевірки достовірності фактів, зазначених позивачем.
35. 01.03.2018 було проведено повторне засідання комісії по розгляду заяв щодо встановлення нічого режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля.
36. Згідно протоколу № 2 комісії, при повторному розгляді заяви позивача щодо встановлення цілодобового режиму роботи магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » було заслухано начальника управління муніципальної поліції, який проінформував, що в нічний час кафетерій не функціонує як самостійний об'єкт, з магазину продаж товарів здійснюється через вікно.
37. Згідно постанови № 355 по справі про адміністративне правопорушення від 19.07.2017, винесеної адміністративною комісією Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, 13.06.2017 о 23 год. 30 хв. виявлено, що продавець магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснювала продаж пива ТМ «Опілля Корифей» ємністю 1 л з вмістом алкоголю 3,7%, вартістю 24 грн. в час, заборонений рішенням Тернопільської міської ради від 08.04.2011 № 6/7/32, чим порушено пункт 7 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
38. Таким чином, оскільки на момент розгляду заяви позивача про встановлення цілодобового режиму роботи магазину-кафетерію « ІНФОРМАЦІЯ_1 » була наявна інформація, яка вказувала про порушення ним вимог чинного законодавства протягом року, а саме рішення Тернопільської міської ради № 6/7/32 від 08.04.2011 «Про впорядкування продажу пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв в роздрібній торгівельній мережі міста», та вказана обставина є підставою для відмови у погодженні режиму роботи закладу згідно підпункту 1.3.3 Положення про комісію по розгляду заяв щодо встановлення нічного режиму роботи закладом торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля, яке є Додатком 2 затвердженого рішенням «Про Порядок встановлення нічного режиму роботи закладам торгівлі, побуту, ресторанного господарства та закладам дозвілля» до рішення від 05.11.2014 № 1086, а тому, відмовляючи у погодженні позивачу цілодобового режиму роботи магазину-кафетерію « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відповідач діяв в межах своїх повноважень, на підставі та у спосіб встановлений законом.
39. Посилання позивача у касаційній скарзі на процесуальні порушення, а саме: неналежні докази по справі, оскільки вони не надіслані йому; не подання відзиву до суду вчасно із порушення ухвали про відкриття провадження, яка набрала законної сили, судом касаційної інстанції відхиляються, оскільки відповідно до частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи. Тобто, на суд покладено обов'язок вирішення справи виключно на підставі фактичних обставин справи, які встановлено всебічно та повно з використанням наданих прав суду, в тому числі і щодо витребовування певних документів за власною ініціативою.
40. Доводи касаційної скарги щодо встановлення режиму роботи відповідачем можливо тільки підприємствам комунальної власності та не можливістю встановлення режиму роботи всім формам власності в односторонньому порядку є необґрунтованими, оскільки суперечать Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», яким визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, встановлених законом, забезпечують контроль за додержанням керівниками та посадовими особами підприємств, установ, організацій усіх форм власності, а також громадянами санітарного та екологічного законодавства, правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, інших нормативно-правових актів у сфері захисту населення від шкідливого впливу шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
41. Викладені в касаційній скарзі доводи щодо помилковості висновків судів першої та апеляційної інстанцій не підтвердилися під час перегляду справи касаційним судом.
42. Суди попередніх інстанцій правильно застосували норми матеріального та процесуального права.
43. За змістом пункту 1 частини першої статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги залишає судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.
44. Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, яка була чинною до 08.02.2020) суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Висновки щодо розподілу судових витрат
45. Відповідно до частини шостої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
46. Оскільки суд касаційної інстанції не змінює судове рішення та не ухвалює нове, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15.01.2020 №460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ», статтями 327, 341, 343, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
постановив:
1. Касаційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 11.06.2019 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.10.2019 у справі № 607/8496/18 залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
Ж.М. Мельник-Томенко
А.В. Жук
Н.М. Мартинюк,
Судді Верховного Суду