16 червня 2020 року справа №360/277/20
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегія суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Блохіна А.А.
Сіваченка І.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду (суддя - Борзаниця С.В.) від 01 квітня 2020 року у справі № 360/277/20 (повний текст рішення складено 06 квітня 2020 року) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області про визнання незаконним рішення від 11.10.2019 року б/№ щодо проведеного перерахунку з доданням пільгового стажу станом на 01.12.2019 року; зобов'язання зробити перерахунок пенсії позивачу відповідно до статі 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням 16 років 04 місяця пільгового стажу роботи за Списком №1 за період часу з лютого 1982 року по червень 1998 року на момент призначення пенсії, тобто на 10.10.2011 року; зобов'язання провести нарахування та виплату належних сум недоотриманих пенсійних виплат за період часу з 10.10.2011 року по 05.01.2020 року.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2020 року у задоволені позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Позивач вважає, що судом першої інстанції не враховано, що він з 10.10.2011 року вже отримував пенсію згідно ст.8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» та мав на цей період так званий стаж роботи «шахтарем за списком №1» та йому необхідно здійснити перерахунок та виплату пенсії за весь період. Позивач також вважає, що висновок суду першої інстанції про те, що у задоволені позову слід відмовити через ненадання довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки та відповідних записів у ній (№393 від 08.11.2018 року) - 04.03.2019 року є помилковим, оскільки навіть з такими обставинами справи заборгованість необхідно сплачувати з 04.03.2019 року, а не відмовляти у позові повністю.
Позивачем на адресу суду надіслано заяву в якій останній просив розгляд справи проводити за його відсутністю.
На адресу суду апеляційної інстанції надіслано відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважає, що рішення суду є законним та обґрунтованим, ухвалено судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі. Крім того, просив розгляд справи проводити за його відстуністю.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Апеляційний суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, відзив на апеляційну скаргу, дійшов висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 10.10.2011р.. На час призначення пенсії позивачу враховано пільговий стаж за Списком № 1 у кількості 14 років 1 місяць 16 днів (а.с.63).
Позивач 15.05.2013р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 15.05.2013р. про пільговий характер праці на ВП «Шахта Новодружеська» за період роботи з 01.10.2010р. по 31.12.2012р. (а.с. 76).
Відповідно до розпорядження від 06.06.2013р. позивачу з 01.05.2013 р. проведено перерахунок пенсії з урахуванням пільгового стажу позивача за Списком № 1 - 15 років 02 місяці 08 днів та призначено пенсію згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с. 74-75).
Отже, з 01.05.2013р. позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Листом відповідача від 22.02.2019р. №88/В-11 на звернення позивача з питання обчислення пільгового стажу роботи за Списком №1, повідомлено останнього про необхідність особистого звернення до управління щодо перегляду стажу роботи на пільгових умовах за Списком №1 із заявою на проведення перерахунку пенсії та наданням необхідних довідок (а.с. 13-14).
Позивач 04.03.2019 р. звернувся до відповідача із заявою встановленого зразка щодо перерахунку виплати пенсії, надавши відповідні довідки (а.с. 73, 10-12).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28.08.2019 у справі №360/3242/19 визнано протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області щодо не розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії від 04.03.2019р. з прийняттям відповідного рішення згідно із частиною п'ятою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 04.03.2019 р. та прийняти відповідне рішення згідно із частиною п'ятою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 15-21).
На виконання цього судового рішення відповідачем рішенням від 11.10.2019р. зроблено перерахунок пенсії позивача на підставі заяви від 04.03.2019р. з урахуванням нової довідки про вихождаємість від 29.05.2019р. № 373, виданою ВП "шахта Новодружеська" ВАТ "ЛВ", яка фактично була видана на заміну довідки про вихождаємість від 08.11.2018 №393. Після повторного перерахунку пенсії пільговий підземний стаж позивача було збільшено, та він склав 16 років 0 місяців. Розмір пенсії залишився без змін, оскільки різниця між гарантованим розміром пенсії передбачено абз.3 частиною першою статті 28 Закону України № 1058 та розрахунковим розміром пенсії позивача , який є меншим, ніж мінімально встановлений (абз.3 частиною першою статті 28 Закону України № 1058), забезпечується доплатою за Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці, яка пропорційно змінилась з урахуванням основного розміру пенсії (а.с. 23-26).
Головне управління Пенсійного фонду України листом від 13.12.2019 р. № 1004/В-11 повідомило позивача, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28.08.2019 по справі № 360/3242/19 управлінням Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області згідно заяви від 04.03.2019р. проведений перерахунок пенсії, керуючись статтями 24, 45 Закону з урахуванням правової позиції суду та акту перевірки від 29.05.2019. Після проведеного перерахунку загальний страховий стаж склав 29 років 9 місяців 19| днів (стаж враховано по 31.08.2017), в тому числі за Списком № 1- 16 років 6 місяців 17 днів. Коефіцієнт страхового стажу становив 0,45750 . ((45 р. х 12 міс. + 9 міс.): 1200. Заробітну плату обчислено за періоди з 01.01.1990 по 31.12.1994 та за даними персоніфікованого обліку з 01.12.2001 по 30.09.2010. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 1,32630. Середній заробіток для обчислення пенсії - 5841,49 грн. (1,55571 х 4404,35 грн. - середній заробіток по Україні за 2014 - 2016 роки). Розмір пенсії з 01.03.2019 складає 4673,19 грн., а саме: 2672,48 грн. - розмір пенсії за віком, обчислений за статтею 27 Закону (5841,49 грн х 0,44833); 107,40 грн. - доплата за понаднормативний стаж 10 років (1074,00 грн. х 10%); 1893,31 грн. - доплата до пенсії по ЗУ «Про престижність шахтарської праці» (5841,49 грн. х 80%). З огляду на зазначене, перерахунок пенсії позивачу проведено, розмір пенсії станом на 01.12.2019 залишився на рівні 4673,19 грн. (80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія) (а.с. 27).
Наведені обставини сторонами не оспорюються.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року(далі - Закон № 1058-IV).
Статтею 1 Закону України від 2 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345-VI) передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно зі статтею 8 Закону № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Отже, виходячи з положень наведених норм до кола працівників, на яких поширюється дія Закону №345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.
Згідно частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року N 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846( далі - Порядок).
Відповідно до пункту 1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.
У пункті 2 Порядку міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.
За приписами п.2.7 Порядку до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2 - 4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Відповідно до п. 4.1 Порядку орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
У відповідності до вимог п.4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Згідно п.4.3 Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Аналізуючи наведені норми права можна дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення та перерахунок пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
Оспорене позивачем рішення було прийнято відповідачем на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.08.2019 р. у справі № 360/3242/19, яким зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 04.03.2019 р. та прийняти відповідне рішення згідно із частиною п'ятою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, до заяви від 04.03.2019 р. позивачем було надано додаткові довідки про вихождаємість від 08.11.2018р. №382, №393, довідка про підтвердження наявного трудового стажу №393, видані ВП "шахта Новодружеська" ВАТ "ЛВ".
Крім того, позивач 15.05.2013р. звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 15.05.2013р. про пільговий характер праці на ВП «Шахта Новодружеська» за період роботи з 01.10.2010р. по 31.12.2012р. .
Головним управлінням Пенсійного фонду України проведено перевірку довідки від 08.11.2018 року №393, наданої ВП «Шахта Новодружевська» ПАТ «Лисичанськвугілля» для призначення (перерахунку) пенсії позивачу за період роботи з 01.02.1982 року по 23.01.1995 року, з 31.01.1995 року по 01.09.1995 року, з 12.09.1995 року по 30.06.1998 року, за результатами якої складено довідку від 29.05.2019р..
Внаслідок встановлених під час перевірки певних невідповідностей у довідці від 08.11.2018р. №393, ВП «Шахта Новодружеська» було видано нову довідку від 29.05.2019р.
В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження тих обставин, що станом на дату призначення пенсії - 10.10.2011р. позивач надавав необхідні документи, які свідчили про наявність у нього не менше 15 років пільгового стажу для призначення пенсії у відповідності до вимог статті 8 Закону №345-VI .
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про те, що встановлення такого факту після надання відповідної довідки разом із заявою про перерахунок пенсії від 04.03.2019р. не встановлює обов'язок для відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії з 10.10.2011р..
Згідно частини 4 статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правомірно відмовлено у задоволенні позову.
Згідно зі статтею 8 Закону № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Як вбачається з матеріалів справи, після проведеного перерахунку загальний страховий стаж позивача складав 29 років 09 місяців 19 днів (стаж враховано по 31.08.2017 року) в тому числі за Списком №1 - 16 років 6 місяців 17 днів. Коефіцієнт страхового стажу становив 0,45750. ((45р.*12 міс.+9 міс.):1200. Заробітну плату обчислено за періоди з 01.01.1990 року по 31.12.1994 року та за даними персоніфікованого обліку з 01.12.2001 року по 30.09.2010 року. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 1,32630. Середній заробіток для обчислення пенсії - 5841,49 грн. (1,55571*4404,35 грн. - середній заробіток по Україні за 2014-2016 роки).
Розмір пенсії позивача з 01.03.2019 р. складає 4673,19 грн., а саме: 2672,48 грн. - розмір пенсії за віком, обчислений за статтею 27 Закону (5841,49 грн х 0,44833); 107,40 грн. - доплата за понаднормативний стаж 10 років (1074,00 грн. х 10%); 1893,31 грн. - доплата до пенсії по ЗУ «Про престижність шахтарської праці» (5841,49 грн. х 80%). Тобто, внаслідок проведеного перерахунку, розмір пенсії залишився на рівні 4673,19 грн..
За таких обставин, доводи апеляційної скарги колегією суддів не прийняті до уваги.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2020 року у справі № 360/277/20 - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2020 року у справі №360/277/20 - залишити без змін.
Постанова у повному обсязі складена та підписана 16 червня 2020 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з 16 червня 2020 року та підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк касаційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Головуючий: Т.Г. Гаврищук
Судді: А.А. Блохін
І.В. Сіваченко