Справа № 127/7936/20
Провадження № 3/127/4533/20
"11" червня 2020 р.м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Каленяк Р.А., розглянувши матеріали, які надійшли з Вінницького відділу поліції ГУНП у Вінницькій області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП,-
До Вінницького міського суду Вінницької області 10 червня 2020 року надійшли матеріали адміністративної справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП.
Під час підготовки справи до судового розгляду, у відповідності до вимог ст. 278 КУпАП, з'ясовано, що зазначені матеріали про адміністративне правопорушення не відповідають вимогам КУпАП, а тому підлягають направленню на доопрацювання за таких підстав.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу порушника, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення порушника, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В порушення зазначеної норми в протоколі про адміністративне правопорушення відсутня інформація про місце вчиненого адміністративного правопорушення. Зміст протоколу не містить конкретну адресу вчинення адміністративного правопорушення, зазначено лише м. Вінниця, вул. Василенка.
Диспозицією ст. 44-3 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
У протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості про те, які саме правила порушені ОСОБА_1 та яким нормативно-правовим актом ці правила встановлено.
Норма статті 44-3 КУпАП носить бланкетний характер, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила та якого не дотрималась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР №393050 від 03.04.2020 року вказано, що ОСОБА_1 порушила вимоги п. 3 п. 2 постанови КМУ від 11.03.2020 №211.
Пунктом 3 постанови КМУ від 11.03.2020 №211 передбачено заборону з 17.03.2020 року до 03.04.2020 року роботу суб'єктів господарювання, зокрема, закладів громадського харчування.
Проте в порушення вимог ст. 256 КУпАП до протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР №393050 від 03.04.2020 року не додано доказів, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання закладу громадського харчування (підприємцем), а також докази, що продаж чаю та кави здійснювався у конкретному закладі громадського харчування.
Відповідно до ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Таким чином, під час доопрацювання необхідно вірно викласти суть правопорушення за ст. 44-3 КУпАП, розкривши детально зміст об'єктивної сторони складу відповідного правопорушення відносно ОСОБА_1 з урахуванням вищенаведеного у постанові, оскільки суд, в свою чергу, при розгляді адміністративного матеріалу пов'язаний фабулою правопорушення, яка викладена у відповідному протоколі про адміністративне правопорушення відносно особи.
Також, в протоколі не зазначено жодного свідка вчиненого правопорушення а саме: їх прізвища, місце проживання (перебування), підписи (чи відмітки про їх відсутність).
Крім того, постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 09 квітня 2020 року дані матеріали справи про адміністративне правопорушення уже поверталися до Вінницького відділу поліції ГУНП у Вінницькій області Національної поліції України для доопрацювання. Однак не усунувши недоліки та не привівши адміністративний матеріали у відповідність з вимогами КУпАП, заступник начальника Вінницького відділу поліції ГУНП у Вінницькій області Національної поліції України повторно направив до суду справу.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судові рішення ухвалюються судами України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
В постанові Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також адміністративні правопорушення на транспорті» зазначено, що практика тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення - є правильною.
Окрім того, суд звертає увагу начальника Вінницького відділу поліції ГУНП у Вінницькій області Національної поліції України на те, що протокол складено нерозбірливим почерком. Також до протоколу додані фотографії, з яких не ясно де, коли і за яких обставин вони зроблені.
Аналізуючи матеріали справи, судом встановлено, що постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 09.04.2020 матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про скоєне адміністративне правопорушення були повернуті на доопрацювання, разом з тим матеріали справи про адміністративне правопорушення, повторно до суду були направлені лише 10 червня 2020 року, тобто через два місяці. Вказана обставина свідчить про те, що працівники міліції свідомо (майже з порушенням строку) не направляли протокол про адміністративне правопорушення до суду.
В зв'язку з чим, суд також звертає увагу начальника на недопустимість в подальшому направлень протоколів про адміністративні правопорушення майже з порушенням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Зазначені недоліки є суттєвими та такими, що перешкоджають розгляду справи про адміністративне правопорушення у відповідності до завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, а отже зазначені матеріали необхідно повернути органу від якого вони надійшли для доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 44-3, 256, 268, 278, 283, 284 КУпАП, суд, -
Матеріали адміністративної справи № 127/7936/20 відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП України, направити на доопрацювання до Вінницького відділу поліції ГУНП у Вінницькій області Національної поліції України.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: