справа № 208/2685/20
провадження № 3/208/1733/20
10 червня 2020 р. м. Кам'янське
Заводський районний суд м. Дніпродзержинська, Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Бондаренко Н.О.,
при секретарі Трусовій А.І.,
в присутності прокурора Лєбєдєва В.Г.,
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився в м. Дніпродзержинськ, громадянин України, зареєстрований та проживає АДРЕСА_1 , не працює (працював помічником чергового чергової частини),
ОСОБА_1 будучи особою, який звільнений з посади помічника чергового чергової частини відділення поліції в метрополітені Дніпровського ВП ГУНП в Дніпропетровській області, тобто особою на яку розповсюджується обов'язок подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, за наступних обставин.
Ч.1 ст.17 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Відповідно до наказу начальника ГУ НП України в Дніпропетровській області від 09 грудня 2016 року за № 352 о/с ОСОБА_1 переведено на посаду помічника чергового чергової частини відділення поліції в метрополітені Дніпровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області.
Крім того, у зв'язку із вступом на службу до Національної поліції України 07.11.2015 ОСОБА_1 складено Присягу працівника Національної поліції України.
У подальшому згідно наказу начальника ГУНП в Дніпропетровській області від 09.07.2018 № 192 о/с звільнено за власним бажанням старшого сержанта поліції ОСОБА_1 помічника чергового чергової частини відділення поліції в метрополітені Дніпровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, з 10.07.2018 року.
Разом з цим встановлено, що 13.02.2018 ОСОБА_1 під підпис був ознайомлений з пам'яткою-ознайомлення з положеннями, пов'язаними зі службою в поліції, та вимогами антикорупційного законодавства, а саме з вимогами Законів України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення, в тому числі з вимогами ст.52 Закону України «Про запобігання корупції» та ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України «Про Національну поліцію» ОСОБА_1 в період часу з 07.11.2015 по 09.07.2018 працював поліцейським, і у зв'язку з цим, відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» був суб'єктом відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення, та на нього розповсюджувався обов'язок подачі наступного року після припинення діяльності декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті З, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно п.п.3 та 5 розділу 2 порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016, №3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», що зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №959/29089, декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в" пункту 2 частини першої статті 3 Закону, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Встановлено, що ОСОБА_1 , будучи на посаді помічника чергового чергової частини відділення поліції в метрополітені Дніпровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, на виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції» 24.02.2017 подавав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік; 11.02.2018 подавав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік; 06.07.2018 подавав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «перед звільненням», шляхом заповнення, відповідної форм на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua, тобто даними фактами підтверджено обізнаність ОСОБА_1 , з порядком роботи реєстру та його вміння користуватися ним при заповненні та подачі декларації.
Однак, відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua\search), встановлено, що ОСОБА_1 опублікував декларацію після звільнення за минулий (2018) рік лише о 21 год. 29 хв. 09.06.2019, за типом «після звільнення», тобто поза межами строку встановленого законом для подачі декларації після припинення діяльності.
Таким чином, ОСОБА_1 , звільнившись з посади помічника чергового чергової частини відділення поліції в метрополітені Дніпровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, тобто припинивши діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 даного Закону, п.п.3 п.5 розділу 2 порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016, №3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», що зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №959/29089, перебуваючи (відповідно до пояснень) за місцем проживання, а саме за адресою - АДРЕСА_1 (колишня назва АДРЕСА_2 , несвоєчасно, тобто поза межами терміну подачі декларації після звільнення (до 00 год. 00 хв. 01.04.2019 року), а саме лише о 21 год. 29 хв. 09.06.2019, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після звільнення за минулий (2018) рік шляхом вчинення відповідних дій спрямованих на подачу та заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 , винним себе у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією визнав повністю, суду вказав, що працюючи на посаді помічника чергового чергової частини в метрополітені Дніпровського відділу поліції він у 2018 році заповнив та подав дві декларації, щорічну за 2017 рік та перед звільненням. Декларацію після звільнення не подав, його ніхто не попередив, після того як йому зателефонували він одразу заповнив та подав декларацію за 2018 рік.
Крім пояснень ОСОБА_1 в судовому засіданні, факт правопорушення в повному обсязі підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 27.04.2020 року за №76, результатами пошуку деклаларації за звітний період, зобов'язанням від 23 червня 1999 року, пам'яткою ознайомлення від 13.02.2018 року, присягою працівника поліції.
Вислухавши осіб, яки приймали участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення, вивчивши матеріали справи, суд доходить до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення з огляду на наступне.
Положеннями ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст.68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
ОСОБА_1 будучи особою, який звільнений з посади помічника чергового чергової частини відділення поліції в метрополітені Дніпровського ВП ГУНП в Дніпропетровській області, тобто особою на яку розповсюджується обов'язок подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, за наступних обставин.
Ч.1 ст.17 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Відповідно до наказу начальника ГУ НП України в Дніпропетровській області від 09 грудня 2016 року за № 352 о/с ОСОБА_1 переведено на посаду помічника чергового чергової частини відділення поліції в метрополітені Дніпровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області.
Крім того, у зв'язку із вступом на службу до Національної поліції України 07.11.2015 ОСОБА_1 складено Присягу працівника Національної поліції України.
У подальшому згідно наказу начальника ГУНП в Дніпропетровській області від 09.07.2018 № 192 о/с звільнено за власним бажанням старшого сержанта поліції ОСОБА_1 помічника чергового чергової частини відділення поліції в метрополітені Дніпровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, з 10.07.2018 року.
Разом з цим встановлено, що 13.02.2018 ОСОБА_1 під підпис був ознайомлений з пам'яткою-ознайомлення з положеннями, пов'язаними зі службою в поліції, та вимогами антикорупційного законодавства, а саме з вимогами Законів України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення, в тому числі з вимогами ст.52 Закону України «Про запобігання корупції» та ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України «Про Національну поліцію» ОСОБА_1 в період часу з 07.11.2015 по 09.07.2018 працював поліцейським, і у зв'язку з цим, відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» був суб'єктом відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення, та на нього розповсюджувався обов'язок подачі наступного року після припинення діяльності декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до п.9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1, ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті З, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно п.п.3 та 5 розділу 2 порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016, №3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», що зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №959/29089, декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в" пункту 2 частини першої статті 3 Закону, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Встановлено, що ОСОБА_1 , будучи на посаді помічника чергового чергової частини відділення поліції в метрополітені Дніпровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, на виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції» 24.02.2017 подавав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік; 11.02.2018 подавав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік; 06.07.2018 подавав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «перед звільненням», шляхом заповнення, відповідної форм на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua, тобто даними фактами підтверджено обізнаність ОСОБА_1 , з порядком роботи реєстру та його вміння користуватися ним при заповненні та подачі декларації.
Однак, відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua\search), встановлено, що ОСОБА_1 опублікував декларацію після звільнення за минулий (2018) рік лише о 21 год. 29 хв. 09.06.2019, за типом «після звільнення», тобто поза межами строку встановленого законом для подачі декларації після припинення діяльності.
Згідно матеріалів перевірки поважні причини несвоєчасного подання декларації у ОСОБА_1 відсутні.
Таким чином, ОСОБА_1 , звільнившись з посади помічника чергового чергової частини відділення поліції в метрополітені Дніпровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, тобто припинивши діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 даного Закону, п.п.3 п.5 розділу 2 порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016, №3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», що зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №959/29089, перебуваючи (відповідно до пояснень) за місцем проживання, а саме за адресою - АДРЕСА_1 (колишня назва АДРЕСА_2 , несвоєчасно, тобто поза межами терміну подачі декларації після звільнення (до 00 год. 00 хв. 01.04.2019 року), а саме лише о 21 год. 29 хв. 09.06.2019, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після звільнення за минулий (2018) рік шляхом вчинення відповідних дій спрямованих на подачу та заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
За своєю структурою вказана норма має бланкетну диспозицію, тобто для розкриття її повного змісту, та відповідно обсягу можливих варіантів протиправної поведінки, вона відсилає, крім власне закону, до певних інструкцій, порядків, рішень, правил тощо.
В даному конкретному випадку ОСОБА_1 повинен був керуватись підзаконним нормативно-правовим актом - Порядком формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року, № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», що зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 року за № 959/29089.
Відповідно до абз.2 п.1 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 р. № 731, державна реєстрація нормативно-правового акта полягає у проведенні правової експертизи на відповідність його Конституції та законодавству України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколам до неї, міжнародним договорам України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та зобов'язанням України у сфері європейської інтеграції та праву Європейського Союзу (acquis ЄС), антикорупційної експертизи, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, прийнятті рішення про державну реєстрацію цього акта, присвоєнні йому реєстраційного номера та занесенні до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Згідно п.2 вказаного Положення, державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер.
Таким чином, саме вказаний нормативний акт, що в силу його реєстрації в Міністерстві юстиції України має обов'язкову юридичну силу, доповнює положення ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та повністю розкриває зміст норми ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто встановлює часові межі подання декларації суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Виходячи з викладеного, подання ОСОБА_1 декларації перед звільненням за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, 20.06.2019 року, а не у день його звільнення, тобто 16 вересня 2017 року, та несвоєчасне подання (до 31.03.2018 р.) порушує вказані положення Закону України «Про запобігання корупції» та Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Конкретизовані поважні причини неподання декларації у значний проміжок часу між виникненням обов'язку її подання та фактичним поданням відсутні.
Судом досліджені та перевірені доказами обставини, які поза розумним сумнівом свідчать про беззастережну винуватість ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення, а саме у несвоєчасному, без поважних причин поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, що охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011 року).
При накладенні адміністративного стягнення на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, суддя враховує обставини визначені ст.33 КУпАП, та вбачає, в розумінні ст.34, 35 КУпАП обставиною, яка пом'якшує покарання повне визнання вини, щире каяття, не встановлення обставин обтяжуючих відповідальність останнього і вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі порушника та ступеню його вини, необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Керуючись ст. 33-35, 172-6, 251, 252, 283-285 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу 850 грн.
На підставі ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
На підставі ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягнути подвійний розмір штрафу, який становить 1700 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 420,40 грн.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Дніпровського апеляційного суду через Заводський районний суд м. Дніпродзержинська
Проголошення повного тексту Постанови призначити на 15.06.2020 р. на 13:30 год.
Суддя Н.О. Бондаренко