Постанова від 10.06.2020 по справі 208/3354/20

справа № 208/3354/20

провадження № 3/208/2019/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2020 р. м. Кам'янське

Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Бондаренко Н.О.,

при секретарі Трусовій А.І.

прокурора Лєбєдєва В.Г.

особи, яка притягається до

адміністративної відповідальності ОСОБА_1

адвоката Обедзинської М.В.

розглянувши об'єднану справу про адміністративні правопорушення пов'язані з корупцією відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, проживає: АДРЕСА_1 , працює Директором КЗ "Заклад дошкільної освіти №43 " ОСОБА_2 ",

за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статуту Комунального закладу «Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 43 "Зоренька» Кам'янської міської ради зазначений заклад є комунальним унітарним закладом освіти, створеним відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про освіту», «Про дошкільну освіту» та інших нормативно-правових актів. Засновником закладу є територіальна громада м. Кам'янське в особі Кам'янської міської ради.

Згідно з ч.3 статті 81 ЦК України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або місцевого самоврядування. У зв'язку з цим, Комунальний заклад «Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради (далі Заклад) є юридичною особою публічного права.

Відповідно до наказу управління освіти і науки Дніпродзержинської міської ради №65 «ос» від 19.03.2012 ОСОБА_1 з 20.03.2012 призначено на посаду завідуючої комунальним закладом «Санаторний дошкільним навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Дніпродзержинської міської ради.

У подальшому згідно з наказом Департаменту з гуманітарних питань Кам'янської міської ради №696 від 28.10.2019 «Про уточнення посади ОСОБА_1 » директора комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради ОСОБА_1 слід вважати директором Комунального закладу «Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради.

Під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції») слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі та/або адміністративно-господарські функції. Визначальним при цьому є обсяг функцій (обов'язків) відповідного працівника.

Так, адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідувачів складів, магазинів, майстерень, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.

Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях, незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідувачі відділів, лабораторій, кафедр), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Відповідно до посадових інструкцій завідувача дошкільним навчальним закладом та директора закладу дошкільної освіти зазначені посади віднесено до категорії «Керівники», завідувач (директор) здійснює загальне керівництво закладом, призначає на посади та звільняє працівників тощо.

Таким чином, ОСОБА_1 наділена організаційно - розпорядчими та адміністративно-господарські функціями, тому відповідно до п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є посадовою особою юридичної особи публічного права та суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

Відповідно до абз.11 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно з наказом № 9-к-тр від 31.07.2019 директором комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради ОСОБА_1 прийнято на роботу сторожем з 01.08.2019 ОСОБА_3 .

Статтею 28 «Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів» Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону зобов'язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

У відповідності до ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено терміни, серед яких приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях; реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

У той же час відповідно до наявних матеріалів перевірки встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_4 пов'язані між собою особистими позаслужбовими стосунками, що підтверджується наданими ними поясненнями, повідомленням директора Закладу №42 від 02.08.2019 директору департаменту з гуманітарних питань Кам'янської міської ради, наказом департаменту з гуманітарних питань Кам'янської міської ради № 138 від 02.08.2019 «Про зовнішнє врегулювання конфлікту інтересів у комунальному закладі «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради, наказом директора Закладу Ковтун О.О. №11-к-тр від 02.08.2019 «Про самостійне врегулювання конфлікту інтересів у комунальному закладі «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради».

Разом з тим, у порушення вимог ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» при прийнятті 31.07.2019 рішення «про прийняття на роботу ОСОБА_3 » ОСОБА_1 своєчасно не вжила заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів та не пізніше 01.08.2019 не повідомила безпосереднього керівника в особі директора департаменту з гуманітарних питань Кам'янської міської ради про наявність реального конфлікту інтересів.

У подальшому лише 02.08.2019 листом за вих. №42 директором Закладу ОСОБА_1 повідомлено директора департаменту з гуманітарних питань Кам'янської міської ради про прийняття на роботу свого чоловіка ОСОБА_3 та того ж дня директором Закладу ОСОБА_1 видано наказ №11-к-тр від 02.08.2019 «Про самостійне врегулювання конфлікту інтересів у комунальному закладі «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради», відповідно до якого нею врегульовано конфлікт інтересів у частині призначення премій, нарахувань та інших матеріальних винагород стосовно її «громадського чоловіка» ОСОБА_3 .

Також, 02.08.2019 департаментом з гуманітарних питань Кам'янської міської ради було видано наказ № 138 про зовнішнє врегулювання конфлікту інтересів шляхом здійснення службових повноважень директором Закладу ОСОБА_1 щодо сторожа цього закладу ОСОБА_3 під зовнішнім контролем начальника відділу освіти департаменту з гуманітарних питань міської ради ОСОБА_5 .

Враховуючи викладене у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме суперечність між її приватним інтересом, обумовленим особистими позаслужбовими стосунками з ОСОБА_3 , та її службовими повноваженнями, як директора комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради, що вплинули на об'єктивність та неупередженість при виданні наказу №9-к-тр від 31.07.2019, яким ОСОБА_3 прийнято на роботу сторожем.

Наявність реального конфлікту інтересів у ОСОБА_1 підтверджується приватним немайновим інтересом, зумовленим особистими позаслужбовими стосунками з ОСОБА_3 .

Суперечність між приватним інтересом та здійсненням службових повноважень пов'язана з призначенням ОСОБА_1 , як директором комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради, на відповідну посаду ОСОБА_3 , з яким мала особисті позаслужбові стосунки та спільно мешкала. При цьому слід зазначити, що ОСОБА_1 самостійно приймає рішення про прийняття на роботу працівників та мала можливість призначити на відповідну посаду будь-яку особу, проте вона призначила саме ОСОБА_3 , з яким мала особисті позаслужбові стосунки та спільно проживала. У той же час, ОСОБА_3 завдяки ОСОБА_1 отримав можливість отримувати дохід у вигляді заробітної плати.

Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради та будучи відповідно до п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення вимог ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» не повідомила про наявність реального конфлікту інтересів свого безпосереднього керівника, а саме департамент з гуманітарних питань Кам'янської міської ради, при прийнятті рішення та виданні наказу №9-к-тр від 31.07.2019, яким ОСОБА_3 прийнято на роботу сторожем, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.172-7 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради та будучи відповідно до п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення вимог ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме видала наказ №9-к-тр від 31.07.2019, яким ОСОБА_3 прийнято на роботу сторожем, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.172-7 КУпАП.

У по дальшому директором закладу ОСОБА_1 06.09.2019 наказом 15-к-тр ОСОБА_6 . ОСОБА_7 призначено на посаду робітника з комплексного обслуговування будівлі (з окладом 2613 грн.).

У порушення вимог ст.28 п.2 ч.1 ст.29 ст.33 Закону України «Про запобігання корупції» про прийняття зазначеного рішення ОСОБА_1 департамент з гуманітарних питань Кам'янської міської ради та ОСОБА_8 під зовнішнім контролем якої повинні прийматися такі рішення, не повідомлено.

Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради та будучи відповідно до п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення вимог ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» не повідомила про наявність реального конфлікту інтересів свого безпосереднього керівника, а саме департамент з гуманітарних питань Кам'янської міської ради та ОСОБА_8 , під зовнішнім контролем якої повинні прийматися рішення, при виданні наказу № 15-к-тр від 06.09.2019, яким ОСОБА_3 призначено на посаду робітника з комплексного обслуговування будівлі, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.172-7 КупАП, та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме видала наказ № 15-к-тр яким ОСОБА_3 призначено на посаду робітника з комплексного обслуговування будівлі ( з окладом 2613 грн. ) чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.172-7 КупАП.

У подальшому директором закладу ОСОБА_1 24.10.2019 наказом № 27-к-тр ОСОБА_3 призначено на умовах внутрішнього сумісництва діловодом на 05 ставки.

У порушення вимог ст.28 п.2 ч.1 ст.29 ст.33 Закону України «Про запобігання корупції» про прийняття зазначеного рішення ОСОБА_1 департамент з гуманітарних питань Кам'янської міської ради та ОСОБА_8 під зовнішнім контролем якої повинні прийматися такі рішення, не повідомлено.

Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради та будучи відповідно до п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення вимог ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» не повідомила про наявність реального конфлікту інтересів свого безпосереднього керівника, а саме департамент з гуманітарних питань Кам'янської міської ради та ОСОБА_8 , під зовнішнім контролем якої повинні прийматися рішення, при виданні наказу № 27-к-тр від 24.10.2019, яким ОСОБА_3 призначено на умовах внутрішнього сумісництва діловодом на 05 ставки, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.172-7 КупАП, та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме видала наказ № 27-к-тр від 24.10.2019 яким ОСОБА_3 призначено на умовах внутрішнього сумісництва діловодом на 0,5 ставки, чим вчинила адміністративне правопорушення, повьязане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.172-7 КупАП.

У подальшому директором закладу ОСОБА_1 02.01.2020 наказом № 50/1-к-тр ОСОБА_3 призначено на умовах внутрішнього сумісництва оператором котельної на 05 ставки.

У порушення вимог ст.28 п.2 ч.1 ст.29 ст.33 Закону України «Про запобігання корупції» про прийняття зазначеного рішення ОСОБА_1 департамент з гуманітарних питань Кам'янської міської ради та ОСОБА_8 під зовнішнім контролем якої повинні прийматися такі рішення, не повідомлено.

Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради та будучи відповідно до п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення вимог ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» не повідомила про наявність реального конфлікту інтересів свого безпосереднього керівника, а саме департамент з гуманітарних питань Кам'янської міської ради та ОСОБА_8 , під зовнішнім контролем якої повинні прийматися рішення, при виданні наказу № 50/1-к-тр від 02.01.2020, яким ОСОБА_3 призначено на умовах внутрішнього сумісництва оператором котельні на 0,5 ставки, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.172-7 КупАП, та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме видала наказ № 50/1-к-тр від 02.01.2020 яким ОСОБА_3 призначено на умовах внутрішнього сумісництва оператором котельні на 0,5 ставки, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.172-7 КупАП.

ОСОБА_1 винною себе у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1, ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення визнала частково, суду вказала, що дійсно у неї були відносини з ОСОБА_3 нетривалий час вони проживали разом. На той час комунальний заклад « ОСОБА_2 » лише створювався, робився ремонт, робочих рук, людей кому можна було довірити працю не вистачало, тому вона прийняла ОСОБА_3 сторожем наказом від 31.07.2019. Факт проживання та стосунки із ОСОБА_3 нікому відомий не був, вона сама про це повідомила директора департаменту з гуманітарних питань сумлінно виконуючи свої обов'язки та вимоги законодавства про запобігання корупції. Не повідомила на наступний день, тобто 01.08.2019 року безпосереднього керівника директора департаменту з гуманітарних питань Кам'янської міської ради оскільки в той день у неї був форс-мажор, вже точно не пам'ятає, але була вимушена займатися чимось невідкладним. Повідомила лише 02.08.2019 року. Про видання інших наказів про призначення ОСОБА_9 на посаду робітника з комплексного обслуговування будівлі, діловодом на 0,5 ставки на умовах внутрішнього сумісництва, оператором котельної на 05 ставки на умовах внутрішнього сумісництва вона безпосереднього керівника директора департаменту з гуманітарних питань Кам'янської міської ради не повідомляла. За весь період роботи ОСОБА_9 жодного разу премійований не був, його зарплата не була вищою щодо інших працівників, ніякими привілеями він не користувався. Умислу ніякого не мала, багато працювала, на теперішній час подала заяву на звільнення. Просить суд закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Представник ОСОБА_1 адвокат Обедзинська Маргарита Василівна суду зазначила, що головним елементом у виявленні наявності чи відсутності конфлікту інтересів буде встановлення можливості впливу на об'єктивність чи неупередженість прийняття рішень, вчинення чи не вчинення дій при виконанні службових повноважень. Враховуючи дії, які були вчинені ОСОБА_1 для врегулювання конфлікту інтересів, повідомлення при прийомі на роботу ОСОБА_3 та усунення в подальшому ОСОБА_1 від вчинення і прийняття рішень у відношенні до ОСОБА_3 , в діях ОСОБА_1 відсутні дані які б з достовірністю свідчили про об'єктивні та суб'єктивні ознаки реального конфлікту інтересів, наявності суперечностей між приватними інтересами ОСОБА_1 та її службовими повноваженнями, які вплинули на об'єктивність та неупередженість при прийнятті на роботу та подальшого внутрішнього переведення останнього в умовах внутрішнього суміщення ОСОБА_3 із яким в минулому знаходилася в близьких стосунках. Вважають, що наданими до суду матеріалами не встановлено того, що неповідомлення ОСОБА_1 у встановленому законом порядку про наявність реального конфлікту інтересів вчинене нею умисно, коли вона усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків. А отже відсутня й суб'єктивна сторона даного правопорушення. Просила суд закрити провадження у даній справі у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

Вислухавши осіб, яки приймали участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення, вивчивши матеріали справи, суд доходить до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення з огляду на наступне.

Положеннями ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст.68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

В судовому засіданні встановлено, що, відповідно до статуту Комунального закладу «Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 43 "Зоренька» Кам'янської міської ради зазначений заклад є комунальним унітарним закладом освіти, створеним відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про освіту», «Про дошкільну освіту» та інших нормативно-правових актів. Засновником закладу є територіальна громада м. Кам'янське в особі Кам'янської міської ради.

Згідно з ч.3 статті 81 ЦК України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або місцевого самоврядування. У зв'язку з цим, Комунальний заклад «Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради (далі Заклад) є юридичною особою публічного права.

Відповідно до наказу управління освіти і науки Дніпродзержинської міської ради №65 «ос» від 19.03.2012 ОСОБА_1 з 20.03.2012 призначено на посаду завідуючої комунальним закладом «Санаторний дошкільним навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Дніпродзержинської міської ради.

У подальшому згідно з наказом Департаменту з гуманітарних питань Кам'янської міської ради №696 від 28.10.2019 «Про уточнення посади ОСОБА_1 » директора комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради ОСОБА_1 слід вважати директором Комунального закладу «Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради.

Відповідно до посадових інструкцій завідувача дошкільним навчальним закладом та директора закладу дошкільної освіти зазначені посади віднесено до категорії «Керівники», завідувач (директор) здійснює загальне керівництво закладом, призначає на посади та звільняє працівників тощо.

Таким чином, ОСОБА_1 наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, тому відповідно до п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є посадовою особою юридичної особи публічного права та суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

Відповідно до абз.11 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно з наказом № 9-к-тр від 31.07.2019 директором комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради ОСОБА_1 прийнято на роботу сторожем з 01.08.2019 ОСОБА_3 .

Статтею 28 «Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів» Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону зобов'язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

У відповідності до ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено терміни, серед яких приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях; реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 та ОСОБА_4 пов'язані між собою особистими позаслужбовими стосунками, що підтверджується наданими ними поясненнями, повідомленням директора Закладу №42 від 02.08.2019 директору департаменту з гуманітарних питань Кам'янської міської ради, наказом департаменту з гуманітарних питань Кам'янської міської ради № 138 від 02.08.2019 «Про зовнішнє врегулювання конфлікту інтересів у комунальному закладі «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради, наказом директора Закладу Ковтун О.О. №11-к-тр від 02.08.2019 «Про самостійне врегулювання конфлікту інтересів у комунальному закладі «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради».

Разом з тим, у порушення вимог ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» при прийнятті 31.07.2019 рішення «про прийняття на роботу ОСОБА_3 » ОСОБА_1 своєчасно не вжила заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів та не пізніше 01.08.2019 не повідомила безпосереднього керівника в особі директора департаменту з гуманітарних питань Кам'янської міської ради про наявність реального конфлікту інтересів.

У подальшому лише 02.08.2019 листом за вих. №42 директором Закладу ОСОБА_1 повідомлено директора департаменту з гуманітарних питань Кам'янської міської ради про прийняття на роботу свого чоловіка ОСОБА_3 та того ж дня директором Закладу ОСОБА_1 видано наказ №11-к-тр від 02.08.2019 «Про самостійне врегулювання конфлікту інтересів у комунальному закладі «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради», відповідно до якого нею врегульовано конфлікт інтересів у частині призначення премій, нарахувань та інших матеріальних винагород стосовно її «громадського чоловіка» ОСОБА_3 .

Також, 02.08.2019 департаментом з гуманітарних питань Кам'янської міської ради було видано наказ № 138 про зовнішнє врегулювання конфлікту інтересів шляхом здійснення службових повноважень директором Закладу ОСОБА_1 щодо сторожа цього закладу ОСОБА_3 під зовнішнім контролем начальника відділу освіти департаменту з гуманітарних питань міської ради ОСОБА_5 .

Вищезазначене свідчить, що у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме суперечність між її приватним інтересом, обумовленим особистими позаслужбовими стосунками з ОСОБА_3 , та її службовими повноваженнями, як директора комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради, що вплинули на об'єктивність та неупередженість при виданні наказу №9-к-тр від 31.07.2019, яким ОСОБА_3 прийнято на роботу сторожем.

Наявність реального конфлікту інтересів у ОСОБА_1 підтверджується приватним немайновим інтересом, зумовленим особистими позаслужбовими стосунками з ОСОБА_3 .

З роз'яснень Національного агентства з питань запобігання корупції у своїх «Методичних рекомендаціях з питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 839 від 29.09.2017 (п.1.1. Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів) приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях (абзац дванадцятий частини першої статті 1 Закону).

Перелік самих стосунків не є вичерпним, адже при наданні визначення законодавцем використано словосполучення "у тому числі", тобто у дефініції окреслено лише найбільш типові форми стосунків, які можуть зумовлювати наявність майнового чи немайнового інтересу.

Практично це означає, що кожен службовець при виконанні своїх повноважень повинен брати до уваги увесь спектр своїх не лише правових (юридичних), а й соціальних (приватних) відносин, які зумовлюють виникнення майнового чи немайнового інтересу.

Окремо слід звернути увагу, що такі відносини могли мати місце у минулому (наприклад, відносини між особами, які перебували у шлюбі, або які вийшли зі складу засновників юридичної особи тощо). Визначальним є спроможність вказаних відносин спричинити виникнення приватного інтересу.

Суперечність між приватним інтересом та здійсненням службових повноважень пов'язана з призначенням ОСОБА_1 , як директором комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради, на відповідну посаду ОСОБА_3 , з яким мала особисті позаслужбові стосунки та спільно мешкала. При цьому слід зазначити, що ОСОБА_1 самостійно приймає рішення про прийняття на роботу працівників та мала можливість призначити на відповідну посаду будь-яку особу, проте вона призначила саме ОСОБА_3 , з яким мала особисті позаслужбові стосунки та спільно проживала. У той же час, ОСОБА_3 завдяки ОСОБА_1 отримав можливість отримувати дохід у вигляді заробітної плати.

Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради та будучи відповідно до п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення вимог ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» не повідомила про наявність реального конфлікту інтересів свого безпосереднього керівника, а саме департамент з гуманітарних питань Кам'янської міської ради, при прийнятті рішення та виданні наказу №9-к-тр від 31.07.2019, яким ОСОБА_3 прийнято на роботу сторожем, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.172-7 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради та будучи відповідно до п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення вимог ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме видала наказ №9-к-тр від 31.07.2019, яким ОСОБА_3 прийнято на роботу сторожем, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.172-7 КУпАП.

У по дальшому директором закладу ОСОБА_1 06.09.2019 наказом 15-к-тр Неклесу В.М. призначено на посаду робітника з комплексного обслуговування будівлі.

24.10.2019 наказом директора закладу за № 27-к-тр ОСОБА_3 призначено на умовах внутрішнього сумісництва діловодом на 05 ставки.

02.01.2020 наказом директора закладу за № 50/1-к-тр ОСОБА_3 призначено на умовах внутрішнього сумісництва оператором котельної на 05 ставки.

У порушення вимог ст.28 п.2 ч.1 ст.29 ст.33 Закону України «Про запобігання корупції» про прийняття зазначених рішень ОСОБА_1 департамент з гуманітарних питань Кам'янської міської ради та ОСОБА_8 під зовнішнім контролем якої повинні прийматися такі рішення, не повідомлено.

Враховуючи викладене у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме суперечність між її приватним інтересом, обумовленим особистими позаслужбовими стосунками з ОСОБА_3 та її службовими повноваженнями як директора комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 34 «Зоренька» Кам'янської міської ради, що вплинули на об'єктивність та неупередженість при виданні зазначених наказів.

Наявність реального конфлікту інтересів у ОСОБА_1 підтверджується приватним немайновим інтересом, зумовленим особистими позаслужбовими стосунками з ОСОБА_3 .

Суперечність між приватним інтересом та здійсненням службових повноважень пов'язана з призначенням ОСОБА_1 , як директором комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради, на відповідну посаду ОСОБА_3 , з яким мала особисті позаслужбові стосунки та спільно мешкала. При цьому слід зазначити, що ОСОБА_1 самостійно приймає рішення про прийняття на роботу працівників та мала можливість призначити на відповідну посаду будь-яку особу, проте вона призначила саме ОСОБА_3 , з яким мала особисті позаслужбові стосунки та спільно проживала. У той же час, ОСОБА_3 завдяки ОСОБА_1 отримав можливість отримувати дохід у вигляді заробітної плати.

Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора комунального закладу «Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №43 «Зоренька» Кам'янської міської ради та будучи відповідно до п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення вимог ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» не повідомила про наявність реального конфлікту інтересів свого безпосереднього керівника, а саме департамент з гуманітарних питань Кам'янської міської ради та ОСОБА_8 , під зовнішнім контролем якої повинні прийматися рішення, при виданні наказу № 15-к-тр від 06.09.2019, яким ОСОБА_3 призначено на посаду робітника з комплексного обслуговування будівлі,, при виданні наказу № 27-к-тр від 24.10.2019, яким ОСОБА_3 призначено на посаду на умовах внутрішнього сумісництва діловодом на 05 ставки, при виданні наказу № 50/1-к-тр від 02.01.2020, яким ОСОБА_3 призначено на посаду на умовах внутрішнього сумісництва оператором котельної на 05 ставки, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.172-7 КупАП, та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме видавши накази № 15-к-тр від 06.09.2019 яким ОСОБА_3 призначено на посаду робітника з комплексного обслуговування будівлі, № 27-к-тр від 24.10.2019 яким ОСОБА_3 призначено на посаду на умовах внутрішнього сумісництва діловодом на 0,5 ставки, № 50/1-к-тр від 02.01.2020, яким ОСОБА_3 призначено на посаду на умовах внутрішнього сумісництва оператором котельної на 0,5 ставки, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.172-7 КупАП.

Окрім пояснень ОСОБА_1 в судовому засіданні, факт правопорушення підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією від 22.05.2020 року за №№ 420,421,422,423,424,425,426,427, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , повідомленням ОСОБА_1 на ім'я директора департаменту з гуманітарних питань від 02.08.2019 № 42, наказом від 02.08.2019 року за № 11-к-тр «про самостійне врегулювання конфлікту інтересів у комунальному закладі «Санаторний дошкільний навчальний заклад ( ясла-садок) № 43 «Зоренька» Кам'янської міської ради, наказом департаменту з гуманітарних питань Кам'янської міської ради від 02.08.2019 року за № 138 про зовнішнє врегулювання конфлікту інтересів комунального закладу « ОСОБА_2 » щодо сторожа цього закладу ОСОБА_3 , виданими ОСОБА_1 наказами № 9-к-тр від 31.07.2019 року, 06.09.2019 № 15-к-тр, 24.10.2019 № 27-к-тр, 02.01.2020 № 50/1-к-тр.

Судом досліджені та перевірені доказами обставини, які поза розумним сумнівом свідчать про беззастережну винуватість ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих їй адміністративних правопорушень передбачених ч.1, ч.2 ст.172-6 КУпАП та узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п.161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011 року).

При накладенні адміністративного стягнення на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, суддя враховує обставини визначені ст.33 КУпАП, та не вбачає, в розумінні ст.34, 35 КУпАП обставин, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність останнього і вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у межах санкції ч.2 ст.172-6 КУпАП, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі порушника та ступеню його вини, необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Керуючись ст. 33-35, 172-7, 251, 252, 283-285 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП та накласти адміністративне стягнення:

- за ст.172-7 ч.1 КУпАП штраф у розмірі 100 (сто) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в розмірі 1700 грн.;

- за ст.172-7 ч.2 КУпАП штраф у розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у розмірі 3400 грн.

На підставі ч.2 ст.36 КУпАП остаточно призначити стягнення ОСОБА_1 у виді штрафу в розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень.

На підставі ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

На підставі ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягнути подвійний розмір штрафу, який становить 6800 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 420,40 грн.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Дніпровського апеляційного суду через Заводський районний суд м. Дніпродзержинська

Проголошення повного тексту Постанови призначити на 15.06.2020 р. на 12:00 год.

Суддя Н.О. Бондаренко