про зупинення провадження у справі
15 червня 2020 року м. Рівне №460/4181/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. розглянувши питання щодо можливості зупинення провадження в адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1
доУправління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації, у якій позивач просить суд
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі, що дорівнює 40 % від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року з 17 липня 2018 року по даний час;
зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі, що дорівнює 40 % від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року, з 17 липня 2018 року по даний час;
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь її законного представника - ОСОБА_1 , щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі, що дорівнює 40 % від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року, з 17 липня 2018 року по даний час;
зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь її законного представника - ОСОБА_1 , щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі, що дорівнює 40 % від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року, з 17 липня 2018 року по даний час;
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь його законного представника - ОСОБА_1 , щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі, що дорівнює 40 % від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року з 17 липня 2018 року по даний час;
зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь ного законного представника - ОСОБА_1 , щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі, що дорівнює 40 % від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року, з 17 липня 2018 року по даний час;
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь його законного представника - ОСОБА_1 , щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі, що дорівнює 40 % від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року з 17 липня 2018 року по даний час;
зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь його законного представника - ОСОБА_1 , щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі, що дорівнює 40 % від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року, з 17 липня 2018 року по даний час;
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь її законного представника - ОСОБА_1 , щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі, що дорівнює 40 % від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року з 17 липня 2018 року по даний час;
зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь її законного представника - ОСОБА_1 , щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі, що дорівнює 40 % від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року, з 17 липня 2018 року по даний час;
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на користь її законного представника - ОСОБА_1 , щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі, що дорівнює 40 % від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року з 17 липня 2018 року по даний час;
зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на користь її законного представника - ОСОБА_1 , щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі, що дорівнює 40 % від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року, з 17 липня 2018 року по даний час.
Ухвалою суду від 15.06.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі (письмове провадження).
Ухвалою суду від 15.06.2020 роз'єднано позовні вимоги позовної заяви: вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій вирішено розглядати в межах провадження цієї адміністративної справи № 460/4181/20, тоді як позовні вимоги: за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій; за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій; за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_4 до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій; за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_5 до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій; за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_6 до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій; виділено і вирішено розглядати в окремих (самостійних) провадженнях.
Розглянувши та дослідивши позовну заяву стосовно позовних вимог в цій справі, суд прийшов до висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі, з огляду на таке.
Суд встановив, що ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 02.04.2019 було передано на розгляд до Великої Палати Верховного Суду справу № 510/1286/16-а за позовом до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/80894542).
У вказаному судовому рішенні Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду визначено виняткові правові проблеми, головним чином, такі полягають у необхідності формування правових позицій, а саме:
1. Чи можуть cудами застосовуватися у спорах стосовно соціального захисту (для обмеження розміру належних особі сум соціальних виплат) шестимісячні строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - КАС України (стаття 99 в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року, та стаття 122 в чинній редакції), якщо предметом спору є неотримання особою регулярних (щомісячних тощо) соціальних виплат, які суб'єкт владних повноважень з власної вини не виплачував фізичній особі або виплачував у неповному розмірі?
2. Чи можуть суди застосовувати строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - КАС України (стаття 99 в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року, та стаття 122 в чинній редакції), для фактичного встановлення строкових меж (може граничним меж) триваючого правопорушення у сфері реалізації соціальних прав та відповідно цим строком обмежувати доступ особи до суду?
3. Чи може бути факт нездійснення перевірки особою, якій державою призначено пенсію або інші постійні соціальні виплати, правильності нарахування уповноваженими суб'єктами владних повноважень конкретних сум таких виплат або невчасне звернення з відповідним позовом до адміністративного суду підставою для судового захисту її прав лише у межах останніх шести місяців, що передують даті звернення до суду?
4. Чи можуть суди не застосовувати відповідний процесуальний строк, а відповідно до частини шостої статті 7 КАС України використовувати як аналогію закону до всіх зазначених вище спорів положення частини другої статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статей 51, 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в яких міститься норма, згідно з якою нараховані (первинно встановлені за відповідною заявою фізичної особи) суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком?
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 прийнято до розгляду справу № 510/1286/16-а.
З матеріалів позовної заяви суд встановив, що позивач звернулась до суду у червні 2020 року з позовом щодо нарахування та виплати відповідно до статті 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства за періоди з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно та з 17 липня 2018 року.
Тому, з метою правильного застосування норм матеріального права та дотримання норми процесуального права, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі № 460/4181/20 на підставі пункту 5 частини другої статті 236 КАС України, до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі № 510/1286/16-а.
Керуючись статтями 236, 241, 256, 295 КАС України, суд
Провадження в адміністративній справі № 460/4181/20 зупинити до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі № 510/1286/16-а.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пункту 3 розділ VI «Прикінцеві положення» КАС України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Таким чином, строк на апеляційне оскарження даної ухвали суду продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Повну ухвалу складено 15.06.2020
Суддя Нор У.М.