Іменем України
11 червня 2020 року
Київ
справа №822/908/17
адміністративне провадження №К/9901/40621/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Юрченко В.П.,
суддів: Васильєвої І.А., Пасічник С.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Старокостянтинів АГРО» на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.05.2017 (головуючий суддя Совгира Д. І., судді: Білоус О.В., Курко О. П.) у справі №822/908/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Старокостянтинів АГРО» до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання нечинною індивідуальної консультації,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Старокостянтинів Агро" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Старокостянтинів Агро") звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області (далі по тексту - відповідач, ГУ ДФС у Хмельницькій області), в якому просить визнати нечинною податкову консультацію №2447/10/22-01-12-02-28 від 23.02.2017.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що оскаржувана податкова консультація надана з порушенням вимог податкового законодавства.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 4.04.2017 адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправною податкову консультацію Головного управління ДФС у Хмельницькій області №2447/10/22-01-12-02-28 від 23.02.2017.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що податкова консультація прийнята відповідачем з порушенням норм чинного законодавства. Зазначає, що порядок індексації нормативно-грошової оцінки для цілей оподаткування єдиним податком 4 групи в ПК України однозначно не врегульовано, а тому відповідно до п.56.21 ст.56 ПК України за наявності неоднозначного (множинного) трактування прав та обов'язків платників податків у спірному випадку рішення приймається на користь платника податків. Разом з тим , вказує що Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" від 20.12.2016 за №1791-VIII підрозділ 6 Розділу XX "Перехідні положення" ПКУ доповнено пунктом 8 яким встановлено, що індекс споживчих цін за 2016 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, застосовується із значенням: для сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) - 100 відсотків; для земель несільськогосподарського призначення - 106 відсотків; та звертає увагу на те, що будь-яких застережень чи обмежень щодо застосування підрозділу 6 Розділу XX "Перехідні положення" ПК України чинне законодавство не містить.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.05.2017 постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.04.2017 скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову відмовлено.
Приймаючи таке рішення, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідач надав відповідь на поставлене перед ним питання, щодо коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь за 2016 рік, що застосовується для цілей справляння єдиного податку четвертої групи у 2017 році, в якій зазначено, зокрема, що з 01.01.2017 року при нарахуванні єдиного податку платникам четвертої групи коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки землі доцільно визначати з урахуванням таких значень індексів споживчих цін: за 2015 рік - 100%, а за 2016 рік - 112,4 %. Зазначає, що вказана відповідь не суперечить нормам або змісту відповідного податку чи збору, є обґрунтованою та прийнята з дотриманням вимог чинного законодавства
Не погоджуючись з прийнятим апеляційним судом рішенням, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив його скасувати з підстав, що вже наводились в позовній заяві, та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Відповідач в запереченнях (відзиві) на касаційну скаргу проти доводів та вимог останньої заперечив, вважаючи їх безпідставними, а рішення суду попередньої інстанції, яке він просив залишити без змін, - обґрунтованим та законним.
В подальшому справа передана до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права і дотримання процесуальних норм, Верховний Суд дійшов наступного висновку.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ТОВ "Старокостянтинів АГРО" є виробником сільськогосподарської продукції, застосовує спрощену систему оподаткування та був платником єдиного податку четвертої групи у 2016 році.
02.02.2017 року позивач звернувся до ГУ ДФС у Хмельницькій області з листом №61, в якому просив надати письмову податкову консультацію, а саме роз'яснити, який коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь за 2016 рік застосовується для цілей справляння єдиного податку четвертої групи у 2017 році.
Після опрацювання звернення ТОВ "Старокостянтинів Агро", 28.02.2017 року відповідач надав позивачу податкову консультацію за №2247/10/22-01-12-02-28, в якій зазначено, що відповідно до п.292-1.2 ст.292-1 ПК України, - базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом.
Окрім того, у тексті податкової консультації містяться посилання на лист Міністерства фінансів України від 19.01.2017 №31-11150-09-10/1342, в якому зазначено, що з 01.01.2017 при нарахуванні єдиного податку платникам четвертої групи коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки землі доцільно визначати з урахуванням таких значень індексів споживчих цін: за 2015 рік - 100%, а за 2016 рік - 112,4 %.
Не погоджуючись з наданою відповідачем податковою консультацією, вважаючи її нечинною, позивач звернувся з позовом до суду.
В частині 2 статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підпунктом 14.1.172 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що податкова консультація - допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування нарахування та сплати податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган.
Відповідно до статті 52 ПК України за зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом. Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію. За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі. Консультації надаються контролюючими органами. Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень.
Платник податків може оскаржити до суду як правовий акт індивідуальної дії податкову консультацію контролюючого органу, викладену в письмовій або електронній формі, яка, на думку такого платника податків, суперечить нормам або змісту відповідного податку чи збору. Визнання судом такої податкової консультації недійсною є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду (пункт 53.3 статті 53 ПК України).
Предметом оскаржуваної індивідуальної податкової консультації є визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь за 2016 рік, що застосовується для цілей справляння єдиного податку четвертої групи у 2017 році.
Відповідно до підпункту 292-1.1 статті 292-1 ПК України об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом (підпункт 292-1.2 статті 292-1 ПК України).
Пунктом 289.2 статті 289 ПК України визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (абзац п'ятий пункту 289.2 статті 289 ПК України).
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року №15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» № 1791-VIII від 20 грудня 2016 року, який набрав чинності з 1 січня 2017 року, підрозділ шостий розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктом 8 наступного змісту: «Установити, що індекс споживчих цін за 2016 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, застосовується із значенням: для сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) - 100 відсотків; для земель несільськогосподарського призначення - 106 відсотків».
Аналіз вищенаведених правових положень свідчить, що величина Коефіцієнта індексації щороку розраховується саме Держгеокадастром. При цьому такий розрахунок здійснюється саме відповідно до індексу споживчих цін за попередній рік. Разом з тим, законодавець у 2016 році запровадив певні особливості щодо справляння плати за землю шляхом чіткої вказівки на фіксований розмір індексу споживчих цін, що має використовуватись у цей період, незалежно від розміру, встановленого Державною службою статистики України.
Враховуючи приписи статті 7, підпункту 292-1.2 статті 292-1 ПК України, суд першої інстанції правильно застосував положення статті 289 ПК України у сукупності з особливостями правового регулювання плати за землю, запровадженими шляхом внесення відповідних доповнень до підрозділу 6 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
Колегія суддів відхиляє посилання відповідача на лист Міністерства фінансів України від 19 січня 2017 року №31-11150-09-10/1342, в якому зазначено, зокрема, що з 01.01.2017 року при нарахуванні єдиного податку платникам четвертої групи коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки землі доцільно визначати з урахуванням таких значень індексів споживчих цін: за 2015 рік - 100%, а за 2016 рік - 112,4 %, оскільки останній адресований не ДФС України, а Держгеокадастру, та носить інформаційно-рекомендаційний характер.
Враховуючи наведене, Верховний Суд погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для визнання протиправної податкової консультації Управління, викладеної у формі листа від 28.02.2017 №2247/10/22-01-12-02-28.
Відповідно до частин 1 - 4 статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно зі статтею 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 352, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд-
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Старокостянтинів АГРО» задовольнити.
Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.05.2017 скасувати, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 4.04.2017 залишити в силі.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
В.П. Юрченко
І.А. Васильєва
С.С. Пасічник ,
Судді Верховного Суду