Рішення від 04.06.2020 по справі 480/1624/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2020 р. справа № 480/1624/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Ломакіної К.І.

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - Кондратенко С.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/1624/20 за позовом ОСОБА_1 до Путивльської міської ради Путивльського району Сумської області, третя особа: ОСОБА_2 про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Путивльської міської ради Путивльського району Сумської області про визнання протиправним пункту 1.6 рішення Путивльської міської ради Путивльського району Сумської області першої сесії сьомого скликання від 28.01.2020 № 22-МР про покладення виконання обов'язків старости у селах Козаче, Малушине та Сімейкине на ОСОБА_2 , яка здійснювала повноваження Козаченського сільського голови, та зобов'язання розглянути питання щодо покладення на ОСОБА_1 обов'язків старости у селах Козаче, Малушине та Сімейкине до обрання старост на перших виборах старост Путивльської міської об'єднаної територіальної громади, як на особу, яка здійснювала повноваження Козаченського сільського голови до об'єднання, та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства. Свої вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1 був обраний сільським головою Козаченської сільської ради на виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, що відбулися 25 жовтня 2015року. На даний час строк сільського голови ще не закінчився. Перебуваючи у відпустці, позивач написав заяву від 17.01.2020 на ім'я Путивльського міського голови, в якій надав свою згоду на заняття посади виконуючого обов'язки старости сел Козаче, Сімейне та Малушине з 11.02.2020, після закінчення відпустки, яку надіслав електронною поштою 20.01.2020. Проте відповідач не врахував вказану заяву при прийнятті рішення №22-МР від 28.01.2020. Також позивач зазначає, що при прийнятті оскаржуваного рішення, відповідач не врахував тієї обставини, що на день набуття повноважень Путивльської міської об'єднаної територіальної громади повноваження Козаченського сільського голови здійснював ОСОБА_1 , а не Ільченко Л.Ю., а тому виконання обов'язків старости повинно бути покладене на ОСОБА_1 . На думку позивача, пункт 1.6 рішення Путивльської міської ради від 28.01.2020 № 22-МР про покладення виконання обов'язків старости у селах Козаче, Малушине та Сімейкине на ОСОБА_2 , яка здійснювала повноваження Козаченського сільського голови до об'єднання є незаконним та таким, що порушує права та інтереси позивача у сфері публічно-правових відносин.

Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 , йдучи у відпустку, повинен був з'явитися до Путивльської міської ради та повідомити про прийняте на сесії рішення для врегулювання питання відпустки та виїзду за кордон. Також відповідач звернув увагу, що Козаченського сільського голову ніхто не позбавляв займаної посади, оскільки відповідно до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" повноваження сільських голів рад, що приєдналися до Путивльської міської ради, припинилися в день набуття повноважень Путивльською міською радою (28.01.2020). Тому подальше перебування особи, що займає посаду сільського голови у щорічній відпустці або у відпустці без збереження заробітної плати є незаконним. Діючи в межах наданих чинним законодавством України, Путивльська міська рада прийняла рішення від 28.01.2020 № 22-МР про покладення виконання обов'язків старости у селах Козаче, Малушине та Сімейкине на секретаря ради ОСОБА_2 (а.с.43-46)

04.06.2020 представником позивача подана відповідь на відзив, в якій він зазначив, що позиція відповідача, викладена у відзиві на позов є необґрунтованою, тому наполягав на позовних вимогах (а.с.110-112).

Ухвалою суду від 12.03.2020 відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

Згідно з ухвалою від 29.04.2020 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до розгляду по суті.

Позивач ОСОБА_1 та його представник Кондратенко С.Ю. у судовому засідання позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. В письмовій заяві, що надійшла до суду, проти позову заперечує, справу просить розглядати без участі його представника (а.с.105).

Третя особа ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. В письмовій заяві, що надійшла до суду, проти позову заперечує, справу просить розглядати без її участі (а.с.107)

Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши письмові матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази у їх сукупності, вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, виходячи з наступного.

У судовому засіданні встановлено, що постановою Козаченської сільської виборчої комісії Путивльського району Сумської області від 27.10.2015 № 12 обрано сільським головою до Козаченської сільської ради ОСОБА_1 (а.с.8) Повноваження Козаченського сільського голови Воловченка О.О. та депутатів Козаченської сільської ради сьомого скликання визнано рішенням першої сесії сьомого скликання Козаченської сільської ради Путивльського району Сумської області (а.с.9).

Постановою Центральної виборчої комісії України від 18.10.2019 № 1923 призначено на 29.12.2019 перші вибори депутатів сільських, селищної, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищної, міських голів. Оголошено з 09.11.2019 початок виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищної, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищної, міських голів, в тому числі у Сумській області (а.с.54-55)

Заслухавши інформацію голови Путивльської міської виборчої комісії про результати виборів депутатів Путивльської міської ради 7 скликання, Путивльська міська рада Путивльського району Сумської області прийняла рішення від 28.01.2020 № 1-МР «Про початок повноважень депутатів Путивльської міської ради» (а.с.13)

Рішенням сьомого скликання першої сесії Путивльської міської ради Путивльського району Сумської області від 28.01.2020 № 14-МР розпочато процедуру реорганізації Козаченської сільської ради шляхом приєднання до Путивльської міської ради (а.с.15-16).

З метою забезпечення представництва інтересів жителів населених пунктів, що увійшли до Путивльської міської об'єднаної територіальної громади, Путивльська міська рада Путивльського району Сумської області прийняла рішення від 28.01.2020 №21-МР, яким утворено Козаченський старостинський округ з центром в с. Козаче, що складається з сіл Козаче, Малушине та Сімейкине (а.с.17).

Таким чином, повноваження Козаченського сільського голови Воловченка О.О. 28.01.2020 були припинені.

В той же час, згідно з рішенням тридцять шостої сесії сьомого скликання Козаченської сільської ради Путивльського району Сумської області від 14.01.2020, Козаченському сільському голові ОСОБА_1 надано першу частину щорічної основної оплачуваної відпустки тривалістю двадцять чотири календарних днів з 17.01.2020 по 10.02.2020 включно, за період роботи з 01.01.2019 по 01.04.2020. Виконання обов'язків сільського голови на період відпустки покладено на секретаря сільської ради ОСОБА_2 (а.с.10).

Тобто, на момент припинення повноважень сільського голови позивач ОСОБА_1 перебував у щорічній основній відпустці.

Рішенням Козаченської сільської ради Путивльського району Сумської області від 27.01.2020, у зв'язку з припиненням повноважень сільського голови 28.01.2020, внесено зміни до рішення тридцять шостої сесії сільської ради від 14.01.2019 "Про відпустку сільському голові", а саме: пункт 1 викласти в такій редакції: "Надати Козаченському сільському голові ОСОБА_1 першу частину щорічної основної оплачуваної відпустки тривалістю дванадцять календарних днів з 17.01.2020 по 28.01.2020, включно, за період роботи з 01.04.2019 по 28.01.2020" (а.с.11).

Згідно з рішенням Путивльської міської ради Путивльського району Сумської області від 28.01.2020 №22-МР до обрання старост на перших виборах старост Путивльської міської об'єднаної територіальної громади виконання обов'язків старости у селах Козаче, Малушине та Сімейкине покласти на ОСОБА_2 , яка здійснювала повноваження Козаченського сільського голови до об'єднання (пункт 1.6) (а.с.18)

Не погодившись з даним пунктом рішення, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97).

Частинами першою-третьою статті 12 Закону № 280/97 визначено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.

Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

Частиною третьою статті 42 Закону № 280/97-ВР передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.

За змістом частин першої-другої статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі: 1) його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови; 2) припинення його громадянства; 3) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; 3-1) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; 3-2) набрання законної сили рішенням суду про визнання його активів або активів, набутих за його дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави; 4) відкликання з посади за народною ініціативою; 5) визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер; 6) його смерті.

Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

Водночас, Закон України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою. Після завершення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, їхні виконавчі комітети продовжують здійснювати свої повноваження до затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою, персонального складу її виконавчого комітету. Протягом зазначеного строку сільський, селищний, міський голова, обраний об'єднаною територіальною громадою, очолює такі виконавчі комітети та входить до їх персонального складу. Після завершення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу сільської ради у територіальній громаді, що увійшла до об'єднаної територіальної громади, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний об'єднаною територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження відповідною сільською, селищною, міською радою персонального складу її виконавчого комітету.

За приписами ч.1 ст.8-3 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" повноваження сільської, селищної ради та сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до сільської, селищної об'єднаної територіальної громади, припиняються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади рішення про підсумки додаткових виборів та визнання повноважень не менше половини депутатів від територіальної громади, що приєдналася, обраних на виборах до сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади.

Повноваження сільської, селищної ради, її виконавчого комітету та сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до міської об'єднаної територіальної громади, припиняються з дня набрання чинності рішенням сільської, селищної ради та рішенням міської ради об'єднаної територіальної громади про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади. З моменту припинення повноважень сільської, селищної ради повноваження міської ради поширюються на територію територіальної громади, що приєдналася до міської об'єднаної територіальної громади.

З моменту припинення повноважень сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади, повноваження сільського, селищного, міського голови об'єднаної територіальної громади поширюються на територію територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади.

Сільський, селищний голова територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади, виконує обов'язки старости відповідно до закону на період повноважень ради об'єднаної територіальної громади поточного скликання. За ним зберігаються розмір та умови оплати праці, що були йому встановлені як сільському, селищному голові до приєднання.

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України “Про добровільне об'єднання територіальних громад” визначено, що у селах, селищах, в яких знаходилися органи місцевого самоврядування територіальних громад, що об'єдналися, обов'язки старости до обрання на перших виборах старости виконує особа, яка здійснювала повноваження сільського, селищного голови відповідної територіальної громади до об'єднання.

Таким чином, законодавець визначив, що після об'єднання громад обов'язки старости до обрання на перших виборах старости має виконувати лише особа, яка здійснювала повноваження сільського, селищного голови відповідної територіальної громади до об'єднання.

У даному випадку такою особою є позивач у справі ОСОБА_1 , оскільки саме він був тою особою, яка здійснювала повноваження Козаченського сільського голови до об'єднання.

Судом встановлено, що після проведення виборів до Путивльської міської об'єднаної територіальної громади і на день набуття повноважень вказаною громадою (28.01.2020) ОСОБА_1 дійсно перебував у щорічній відпусці.

Проте, відповідно до ч. 3 ст.2 Закону України “Про відпустки” право на відпустки забезпечується гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом.

Отже на час щорічної відпустки за позивачем зберігалася посада Козаченського сільського голови.

При прийнятті рішення від 28.01.2020 № 22-МР про покладення виконання обов'язків старости у селах Козаче, Малушине та Сімейкине на ОСОБА_2 , відповідач не врахував тієї обставини, що на день набуття повноважень Путивльської міської об'єднаної територіальної громади повноваження Козаченського сільського голови здійснював ОСОБА_1 , а не ОСОБА_2 , яка лише тимчасово виконувала обов'язки сільського голови на період відпустки ОСОБА_1 . Таким чином, відповідно до вищевказаних вимог Закону України “Про добровільне об'єднання територіальних громад”, виконання обов'язків старости у селах Козаче, Малушине та Сімейкине повинно бути покладене на ОСОБА_1 .

Враховуючи викладене, рішення відповідача про покладення обов'язків старости на ОСОБА_2 , як на особу, яка здійснювала повноваження Козаченського сільського голови до об'єднання, не відповідає вимогам діючого законодавства.

Посилання відповідача на відсутність письмової згоди ОСОБА_1 на виконання обов'язків старости є безпідставними, оскільки Закон України “Про добровільне об'єднання територіальних громад” не передбачає надання такої згоди. Крім того, позивач стверджував, що він, перебуваючи у відпустці за кордоном, направляв на електронну адресу відповідача письмову згоду на виконання обов'язків старости, а також на адресу третьої особи, яка пред'явила його письмову заяву відповідачу. Воловченко О. ОСОБА_3 надав суду копію своєї заяви від 17.01.2020 про згоду на виконання обов'язків старости та докази її направлення. При цьому, відповідач у відзиві на позов підтвердив той факт, що третя особо намагалася передати відповідачу таку заяву ОСОБА_1 . Проте, вказана заява не була прийнята.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності рішення про покладення виконання обов'язків старости.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправним пункт 1.6 рішення Путивльської міської ради Путивльського району Сумської області першої сесії сьомого скликання від 28.01.2020 № 22-МР про покладення виконання обов'язків старости у селах Козаче, Малушине та Сімейкине на ОСОБА_2 , яка здійснювала повноваження Козаченського сільського голови до об'єднання та зобов'язати Путивльську міську раду Путивльського району Сумської області розглянути питання щодо покладення на ОСОБА_1 обов'язків старости у селах Козаче, Малушине та Сімейкине до обрання старост на перших виборах старост Путивльської міської об'єднаної територіальної громади, як на особу, яка здійснювала повноваження Козаченського сільського голови до об'єднання, та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.

Враховуючи положення вимог ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Путивльської міської ради Путивльського району Сумської області суму судового збору в розмірі 1681,60 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Путивльської міської ради Путивльського району Сумської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним пункт 1.6 рішення Путивльської міської ради Путивльського району Сумської області першої сесії сьомого скликання від 28.01.2020 № 22-МР про покладення виконання обов'язків старости у селах Козаче, Малушине та Сімейкине на ОСОБА_2 , яка здійснювала повноваження Козаченського сільського голови до об'єднання.

Зобов'язати Путивльську міську раду Путивльського району Сумської області розглянути питання щодо покладення на ОСОБА_1 обов'язків старости у селах Козаче, Малушине та Сімейкине до обрання старост на перших виборах старост Путивльської міської об'єднаної територіальної громади, як на особу, яка здійснювала повноваження Козаченського сільського голови до об'єднання, та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Путивльської міської ради Путивльського району Сумської області (код ЄДРПОУ 04058083) суму судового збору в розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна грн. 60 коп.).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення складений 12.06.2020.