Рішення від 04.06.2020 по справі 480/847/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2020 р. справа № 480/847/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Ломакіної К.І.

представника позивача - Мельниченко І.З

представника відповідача - Маслова О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/847/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Служби безпеки України в Сумській області про зобов'язання врахувати до календарного стажу період перебування у зоні АТО з 18.09.2014 по 03.11.2014 та з 22.12.2014 по 25.12.2014, що з урахуванням вимог п. 3 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, та вже включенням цього періоду в одинарному розмірі до календарної вислуги років, в пільговому обчисленні складає 51 день *2 = 102 дні, тобто 3 місяці 12 днів. Свої вимоги мотивує тим, що він через Управління Служби безпеки України в Сумській області звертався до органів Пенсійного фонду України для призначення йому пенсії за вислугу років. Проте, управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовило у призначенні пенсії за вислугу років, оскільки його календарна вислуга становить 21 рік 8 місяців 20 днів, що є недостатнім для призначення пенсії. В подальшому позивач звернувся до управління СБУ у Сумській області щодо зарахування періоду відрядження до зони АТО у календарний стаж в пільговому обчисленні. Проте відповідач відмовив у перерахунку стажу у пільговому обчисленні, оскільки на день звільнення зі служби календарна вислуга позивача була менше, ніж передбачено ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На думку позивача, вказана відмова є протиправною, оскільки він безпосередньо приймав участь у проведенні антитерористичної операції, а тому ці періоди повинні бути зараховані до календарного стажу для призначення пенсії на пільгових умовах.

Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що на день звільнення зі служби календарна вислуга позивача склала 21 рік 8 місяців 20 днів, що менше, ніж передбачено ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для призначення пенсії (а.с.57-63).

Ухвалою суду від 11.02.2020 відкрито провадження по справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Згідно з ухвалою від 16.03.2020 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального провадження, призначено підготовче судове засідання.

Протокольною ухвалою від 04.06.2020 суд закрив підготовче провадження у справі та перейшов до розгляду справи по суті.

Ухвалою від 04.06.2020 суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 . позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача Маслов О.В. проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази у їх сукупності, вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 в період з 01.08.1993 по 27.06.1997 навчався у Харківському військовому інституті Національної гвардії України (НГУ). В подальшому з 27.06.1997 до 13.04.1998 проходив військову службу на офіцерських посадах в НГУ. З 13.04.1998 до 21.04.2015 проходив військову службу на офіцерських посадах в Службі безпеки України (СБУ).

Позивач фактично брав участь у бойових діях в зоні АТО в період з 18.09.2014 до 03.11.2014 та з 22.12.2014 до 25.12.2014.

Наказом голови Служби безпеки України №10/77-ос від 28.01.2015 ОСОБА_1 звільнений у запас згідно з п. 61 п.п. “а” та п.63 п.п. “г” (у зв'язку зі скороченням штатів або проведення організаційних заходів) з правом носіння військової форми одягу, а наказом УСБУ в Полтавській області № 135/ос від 21.04.2015 виключений зі списків особового складу Служби безпеки України.

Після звільнення зі служби особова справа ОСОБА_1 передана до Управління Служби безпеки України в Сумській області 12.05.2015 та з цього часу позивач перебуває на обліку в Управлінні Служби безпеки України в Сумській області.

Згідно довідки Управління Служби безпеки України в Сумській області від 11.11.2019 № 68/о-216/199, вислуга років ОСОБА_1 складає: в календарному обчисленні - 21 рік 08 місяців 20 днів; в пільговому обчисленні на 15.01.2015р. складає 04 роки 08 місяців 20 днів.

20.11.2018 ОСОБА_1 звернувся до Управління Служби безпеки України в Сумській області із заявою про призначення пенсії, разом з якою направив на адресу відповідача документи для призначення пенсії за вислугу років. Також, просив врахувати довідку Управління Служби безпеки України в Полтавській області від 04 червня 2018 р. № 206 про його перебування в зоні АТО з 18.09.2014 по 03.11.2014; з 22.12.2014 по 25.12.2014 та долучити вказані документи до його особової справи.

Листом від 23.11.2018 Управління Служби безпеки України в Сумській області повідомило позивача, що оформлення мобілізаційним підрозділом регіонального органу СБУ документів для призначення пенсій за вислугу років військовозобов'язаним СБУ не передбачено чинним законодавством України та відомчими нормативно-правовими актами. Враховуючи викладене, заява позивача від 20.11.2018 та додані до неї матеріали, на підставі ч. 3 ст. 7 Закону України “Про звернення громадян”, скеровані за належністю до УСБУ в Полтавській області для подальшого розгляду у відповідності до вимог чинного законодавства України. Надана позивачем довідка Управління Служби безпеки України в Полтавській області від 04.06.2018 № 206 долучена до матеріалів особової справи ОСОБА_1 .

Вказані обставини встановлені судом під час розгляду Сумським окружним адміністративним судом справи №480/175/19.

Не погодившись з відмовою Управління Служби безпеки України в Сумській області від 23.11.2018, ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Служби безпеки України в Сумській області про зобов'язання підготувати та направити до органів пенсійного фонду України необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 04.04.2019 по справі №480/175/19 зобов'язано УСБУ в Сумській області підготувати та направити до органів пенсійного фонду України необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років.

На виконання рішення суду управління СБУ в Сумській області підготувало та направило до органів пенсійного фонду України необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.

Проте, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області рішенням від 01.08.2019 № 18 відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років, оскільки календарна вислуга позивача становить 21 рік 8 місяців 20 днів та є меншою ніж 22 роки, встановленої законом для призначення пенсії за вислугу років (а.с.13).

15.01.2019 ОСОБА_1 звертався до УСБУ в Сумській області із заявою про надання довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із зазначенням його календарного стажу 22 роки 02 дні (а.с.10-12).

Управління СБУ в Сумській області листом від 22.01.2020 №68/О-18/199/1 повідомило ОСОБА_1 , що відповідно до матеріалів його особової справи, календарна вислуга років складає 21 рік 8 місяців 20 днів, пільгова вислуга років складає 4 роки 8 місяців 20 днів. Тому в управління відсутні правові підстави для складання та направлення до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідки із зазначенням іншої календарної вислуги років (а.с.14).

ОСОБА_1 , не погодившись з такою позицією відповідача, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон № 2262).

Згідно з пунктом "а" частин 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше.

Одночасно, стаття 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначенні пенсії.

Таким чином, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності вислуги 22 календарних роки і більше, а також містить виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років.

Судом встановлено, що станом на 21.04.2015 (день звільнення) вислуга років позивача з урахуванням періодів перебування його у зоні АТО з 18.09.2014 до 03.11.2014 та з 22.12.2014 до 25.12.2014 у календарному обчисленні становить 21 рік 8 місяців 20 днів, що є недостатньо для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Зарахування до календарної вислуги років періодів перебування у зоні АТО чи інших періодів у кратному вимірі (пільговому обчисленні) не передбачено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , іншими законодавчими чи підзаконними актами.

Аналогічний правовий висновок викладений, зокрема, у постанові Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17, постанові Верховного Суду від 19 вересня 2018, у справі №725/1959/17, постанові від 22 листопада 2018 у справі №161/4876/17.

За таких обставин, враховуючи відсутність у ОСОБА_1 достатньої календарної вислуги років, Управлінням Служби безпеки України в Сумській області правомірно відмовлено йому у врахуванні до календарного стажу періоду перебування у зоні АТО у пільговому обчисленні.

Таким чином, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Сумській області про зобов'язання врахувати до календарного стажу період перебування у зоні АТО з 18.09.2014 по 03.11.2014 включно та з 22.12.2014 по 25.12.2014 в пільговому обчисленні.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Сумській області про зобов'язання врахувати до календарного стажу період перебування у зоні АТО з 18.09.2014 по 03.11.2014 включно та з 22.12.2014 по 25.12.2014 в пільговому обчисленні - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення складений 12.06.2020.