11 червня 2020 року м. Рівне №460/1233/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинення певних дій, -
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною відмови відповідача у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язання відповідача нарахувати та виплачувати позивачу пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 27.04.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 27.04.2018 після досягнення віку 58 років 6 місяців звернулася до пенсійного органу з заявою щодо призначення пенсії за віком, однак отримала відмову, мотивовану відсутністю достатнього страхового стажу. Вважаючи протиправними дії пенсійного органу щодо відмови у призначенні пенсії за віком 15.01.2020 позивач звернулася до відповідача зі скаргою, у якій просила призначити пенсію по віку з 27.04.2018. Листом від 06.02.2020 позивачу відмовлено у призначенні пенсії з огляду на відсутність достатнього страхового стажу, необхідного для призначенні пенсії, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом. Позивач стверджує про наявність у неї станом на 31.12.2017 страхового стажу понад 15 років, що відповідно до положень статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" надає їй право на призначення пенсії за віком по досягненню 58 років 6 місяців.
Ухвалою суду від 12.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позову не визнав, подав відзив на позовну заяву (а.с.44-46), у якому зазначає, що 27.04.2018 позивач зверталась до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою щодо обрахунку стажу та видачі довідки про відсутність права на пенсію, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Тобто, отримавши витребовувану довідку, позивач дізналась про відсутність необхідного стажу для призначення пенсії за віком та, відповідно, про ймовірне порушення своїх прав, однак до суду з позовом не зверталась, що свідчить про пропуск строку звернення до суду з даним позовом. По суті позовних вимог зазначає, що з відповідною заявою до відповідача щодо призначення пенсії позивач не зверталася. Покликаючись до положень статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" стверджує, що починаючи з січня 2018 року позивач могла набути право на призначення пенсії по віку після досягнення 58 років 6 місяців як така, що народилася у період з 01.10.1959-31.03.1960 за умови наявності страхового стажу 25 років. Оскільки на дату звернення до органу Пенсійного фонду, зокрема 27.04.2018, з якої позивач просить призначити їй пенсію, страховий стаж позивача склав 15 років 2 місяці 4 дні, позивач не набула права на призначення пенсії у віці 58 років 6 місяців, про що листом від 06.02.2020 повідомлено позивача. За таких обставин, у зв'язку із відсутність у позивача страхового стажу 25 років з 01.01.2018 у відповідача відсутні правові підстави для призначення позивачу пенсії за віком. Тому, відповідач просив суд відмовити у позові повністю.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов і відзив на позовну заяву відповідача, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 звернулася до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою, у якій зазначила, що у зв'язку із зверненням за призначенням тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі просить провести обрахунок страхового стажу згідно з поданими документами та видати довідку про відсутність права на пенсію, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.49).
До вказаної заяви від 27.04.2018 позивач додала: копії трудової книжки НОМЕР_1 (а.с.52-56), НОМЕР_2 - НОМЕР_3 № НОМЕР_4 (а.с.51), паспорта НОМЕР_5 (а.с.50), довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (а.с.64), свідоцтв про народження дітей серії НОМЕР_6 (а.с.57), серії НОМЕР_7 (а.с.58) і серії НОМЕР_8 (а.с.59) та свідоцтва про одруження серії НОМЕР_9 (а.с.57), довідки № 16 від 19.07.2017 (а.с.61), довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 18 від 19.07.2017 (а.с.62), видані ТзОВ "Здолбунівсервіс", довідку № 655 від 18.07.2017, видану Архівним відділом Здолбунівської районної державної адміністрації Рівненської області (а.с.60), виписку з наказу № 120-к від 20.10.1981, видану ТзОВ "Здолбунівсервіс" (а.с.63).
На подану 27.04.2018 заяву відповідачем видано довідку про наявний страховий стаж від 27.04.2018, згідно з якою страховий стаж ОСОБА_1 згідно з частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" складає 15 років; дата, з якої особа матиме право на пенсійну виплату: 28.10.2024 (а.с.65).
15.01.2020 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зі скаргою, в якій зазначила, що досягла 60 років, відтак звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо призначення пенсії, однак їй було відмовлено. У скарзі зазначила, що оскільки народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , то станом на 31.12.2017 її страховий стаж становив понад 15 років. Оскільки 58 років та 6 місяців позивач досягла ІНФОРМАЦІЯ_2 , просила призначити пенсію за віком з 27.04.2018, тобто на дату досягнення нею 58 років 6 місяців. До скарги від 15.01.2020 позивач додаткових документів не надавала (а.с.67).
Листом від 06.02.2020 за № К-449/10.3-05 відповідач повідомив позивача про відсутність необхідного страхового стажу для призначення пенсії за віком у 2018 році, який відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" повинен становити не менше 25 років (а.с.48).
Позивач вважає, що відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для призначення пенсії за віком необхідний страховий стаж повинен складати не менше 15 років, відтак після досягнення 58 років та 6 місяців позивач набула право на призначення пенсії за віком, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
За змістом статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).
Абзацом 8 частини другої статті 5 Закону № 1058-ІV визначено, що виключно цим Законом визначаються: пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком.
Відповідно до пункту 1частини першої статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно з цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Згідно зі статтею 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Умови призначення пенсії за віком визначено статтею 26 Закону № 1058-ІV, відповідно до якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Отже, наявність страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року дає право на призначення пенсії за віком при досягненні особою віку 60 років станом на 31 грудня 2017 року.
Як встановлено у частині першій статті 26 Закону № 1058-ІV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
Водночас, до досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема: 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року.
Як свідчать обставини справи, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5), відтак на 27.04.2018 досягла віку 58 років 6 місяців.
При цьому, з заявою до органу Пенсійного фонду позивач звернулася 27.04.2018 (а.с.49).
За таких обставин, для виникнення у позивача з 27.04.2018 права на призначення пенсії за віком на умовах статті 26 Закону № 1058-ІV, по досягненню станом на 27.04.2018 віку 58 років 6 місяців позивачу необхідно мати не менше 25 років страхового стажу. Отже, доводи позивача щодо необхідності наявності для призначення пенсії за віком на умовах статті 26 Закону № 1058-ІV за зверненням станом на 27.04.2018 страхового стажу не менше 15 років є безпідставними, оскільки умова щодо такого стажу встановлена станом на 31.12.2017.
Так, позивачем не заперечується та стверджується відповідачем, що станом на 27.04.2018 позивач має 15 років 2 місяці 4 дні страхового стажу.
Суд встановив, що страховий стаж позивача підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу та відповідним розрахунком страхового стажу позивача для призначенні пенсії за віком з 01.09.1978 по 12.09.2005 та підтверджує наявність стажу позивача 15 років 2 місяці 4 дні страхового стажу (а.с.66, 68).
При цьому позивач звернулась до пенсійного органу із заявою від 27.04.2018 після досягнення 58 років 6 місяців, але, як вже йшлося, згідно з частиною першою статті 26 Закону № 1058-ІV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
Аналіз встановлених судом обставин за результатом дослідження доказів в матеріалах справи дає підстави для висновку, що станом на 27.04.2018 позивач у віці 58 років 6 місяців не набула права на призначення пенсії за віком через відсутність страхового стажу не менше 25 років.
На підставі вищевикладеного, з огляду на те, що станом 27.04.2018 позивач мала страховий стаж 15 років 2 місяці 4 дні по досягненню 58 років та 6 місяців, органом Пенсійного фонду обґрунтовано та правомірно повідомлено позивачу про відсутність права на призначення пенсії з 27.04.2018.
Крім того, заявою від 27.04.2018, на яку позивач посилається як на заяву про призначення пенсії за віком, позивач звернулась до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо обрахунку страхового стажу та видачі довідки про відсутність права на пенсію визначеного частиною першою статті 26 Закону № 1058-ІV (а.с.49).
Частиною першою статті 44 Закону № 1058-ІV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-ІV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
За приписами пунктів 1.6, 1.7 Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку № 22-1).
Аналіз встановлених обставин справи та наведених положень нормативно-правових актів дає підстави для висновку, що позивач не зверталась до пенсійного органу із заявою за формою, передбаченою додатком 3 до Порядку № 22-1 щодо призначення пенсії.
Відповідно, відповідач не приймав рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії за віком позивача, що відповідачем не заперечується. Натомість, у відповідь на заяву від 27.04.2018 щодо обрахунку страхового стажу та видачі довідки відповідачем видано відповідну довідку, якою підтверджується наявність страхового стажу позивача 15 років (а.с.65).
При цьому, суд враховує звернення позивача до відповідача зі скаргою, у якій позивач стверджує про право на призначення пенсії за віком у зв'язку з наявністю станом на 31.12.2017 понад 15 років страхового стажу та досягненням на дату звернення до пенсійного органу (27.04.2018) 58 років 6 місяців. У вказаній скарзі позивач просить призначити їй пенсію по віку з 27.04.2018 та надати відповідь на заяву у письмовій формі (а.с.67).
Відтак, суд зазначає про безпідставність посилання відповідача на пропущення позивачем строку звернення до суду, оскільки про призначення пенсії позивач вказала у поданій скарзі від 15.01.2020, зазначивши про попереднє подання до пенсійного органу необхідних документів. Тому, безвідносно до форми такого звернення, оскільки його оцінку та встановлення, відповідно, підстав для призначення пенсії, надано відповідачем за результатом опрацювання поданої скарги (заяви) у листі від 06.02.2020 за №К-449/10.3-05 (а.с.48), суд зазначає про необгрунтованість доводів відповідача щодо пропущення позивачем строку звернення до суду.
Відповідно до положень статті 245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
У разі задоволенні позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4 частини другої статті 245 КАС України).
З огляду на відсутність будь-яких доказів неправомірності поведінки відповідача у спірних правовідносинах, у суду відсутні підстави для зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії відповідно до позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням наведеного вище, за результатами судового розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд
В позові ОСОБА_1 (35751, Рівненська обл., Здолбунівський р-н, с. Дермань Друга, РНОКПП НОМЕР_10 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинення певних дій відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 11 червня 2020 року.
Суддя Нор У.М.