Рішення від 12.06.2020 по справі 400/1012/20

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2020 р. № 400/1012/20

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Фульги А.П.розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, вул. Ярослава Мудрого, 56, м.Краматорськ,Донецька область,84300

про:зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (далі - відповідач) про зобов'язання відповідача належним чином оформити документи, які підтверджують факт виконання позивачем за період з квітня 2018 року по квітень 2019 року завдань по забезпеченню проведення антитерористичної операції, та надати їх на розгляд Антитерористичного центру при Службі безпеки України для подальшого включення в наказ «Про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областях».

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з квітня 2018 року по квітень 2019 року,згідно наказів голови СБУ України від 05.04.2018 та 11.04.2019 роках за №434ос та №464ос перебував в розпорядженні Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях для проходження військової служби на посаді оперуповноваженого 2 відділу ГВ КЗІД СЕБС управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській та старшого співробітника сектору господарського забезпечення ГУ СБУ в Донецькіцй та Луганській областях, а відтак його фактично було залучено до безпосередньої участі в антитерористичній операції Об'єднаних Сил (АТО) із здійснення заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.

Однак листом від 30.10.2018 року за № 78/3/1-15200 ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях відмовило у видачі довідки про його безпосередню участь в антитерористичній операції з посиланням на те, що позивач не брав участі в антитерористичній операції та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, відсутні правові підстави для надання вказаної довідки.

Відповідач 13.05.2020 року надав відзив на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки позивач не брав участі в антитерористичній операції та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, відсутні правові підстави для надання вказаної довідки. Зазначена довідка надається на підставі документів про безпосереднє залучення особи до виконання завдань антитерористичної операції, які визначені у п. 4 Порядку від 20.08.2014 № 413. Крім того, позивач відповідно до наказів керівництва антитерористичного центру при СБУ не перебував у складі сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції.

В судовому засіданні був присутній позивач свою позицію викладену у позові підтримав просив позов задовольнити. Відповідач був відсутній у судовому засіданні, надав відзив на позовну заяву в якому просив відмовити в задоволенні позову.

Дослідив докази, суд дійшов висновку.

Позивач наказом Голови СБУ від 25.12.2015 №1445- ос прийнятий на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу у Службу безпеки України строком на п'ять років з 14.01.2016 по 14.01.2021 року.

Наказом Голови СБУ від 05.04.2018 № 434-ос лейтенанта ОСОБА_1 з 05.04.2018 до 04.07.2018 зараховано у розпорядження начальника Головного управління за пп. «б» п. 48 (у разі скорочення штатів або проведення організаційних заходів) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27.12.2007 № 1262/2007 (далі - Положення).

Наказом Голови СБУ від 11.04.2019 № 464-ос позивача з 11.04.2019 до 10.05.2019 зараховано у розпорядження начальника Управління СБУ в Миколаївській області за пп. «а» п. 48 (у разі скорочення штатів або проведення організаційних заходів) Положення.

Відповідно до п.17 ст.4 КАС України публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

З огляду на викладене суд вбачає, що спірні відносини пов'язані з проходженням позивачем публічної служби.

Позивачем було надано до суду два рапорти від 01.10.2018 та відповіді Головного управління від 30.10.2018 № 78/3/1-15200. У зазначеній письмовій відповіді ОСОБА_1 доводилося, що він не брав участі в антитерористичній операції та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для надання довідок за формою згідно з додатком 1, 4 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із убезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 413 від 10.08.2014 (далі - Порядок).

Судом встановлено, що Головне управління листом від 30.10.2018 № 78/3/1-15200 повідомило позивача про відсутність правових підстав для надання йому довідки про безпосередню участь в антитерористичній операції.

24.04.2018 наказом начальника УСБУ в Миколаївській області № 56-ос позивач на виконання п. 47 Положення був відряджений до Головного управління.

- 14.04.2014 Указом Президента України введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».

- 30.04.2018 Указом Президента України введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30.04.2018 «Про широкомасштабну антитерористичну операцію на території Донецької та Луганської областей». Також Президентом України підписано Наказ Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України «Про початок операції Об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії

Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей». Згідно з даним Наказом з 14.00 30.04.2018 розпочато операцію Об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій і Луганській областях.

У відповідності до п. 2-1 Порядку (в редакції від 25.10.2017, чинній станом на 30.04.2018) статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку (у тому числі військовослужбовцям СБУ), в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції на строк не менше ніж 30 календарних днів.

Згідно з Порядком виплати винагороди за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затвердженим наказом ЦУ СБУ від 09.03.2016 № 115, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.03.2016 за № 419/28549 (далі - Порядок 115) в першій редакції від 09.03.2016, чинній станом на 30.04.2018, військовослужбовці СБУ вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов:

- залучені до проведення АТО в порядку, встановленому законодавством;

- перебувають у підпорядкуванні (виконують завдання) керівництва штабу АТО;

- перебувають в районі проведення АТО.

Відряджений з УСБУ в Миколаївській області з 24.04.2018 співробітник СБУ ОСОБА_1 проходив військову службу у 3 управлінні (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях та не залучався до проведення АТО,

Як вказав відповідач під час проходження військової служби в Головному управлінні, позивач не брав безпосередню участь в антитерористичній операції.

Крім того, позивач також посилається на Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р, згідно з яким м.Краматорськ Донецької області та м. Сєвєродонецьк Луганської області на дату внесення зазначеного розпорядження, тобто станом на 02.12.2015, відносились до населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Разом з тим позивач проходив військову службу в Головному управлінні м. Сєвєродонецьк Луганської області та м. Краматорськ Донецької області з 25.04.2018 по 21.04.2019, тобто у період часу, коли на території зазначених населених пунктів та прилеглих територіях, не відбувалося бойових дій.

Суд звертає увагу, що зазначені міста не вказані у Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014. № 1085-р.

Враховуючи викладене, а також те, що ОСОБА_1 безпосередньо не брав та не міг брати участь у виконанні бойових (службових) завдань в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, та у проведенні розвідувальних заходів (що є підставою для надання статусу учасника бойових дій незалежно від кількості днів залучення їх до проведення антитерористичної операції згідно з абз. 2 п. 2-1 Порядку) для оформлення документів та надання статусу учасника бойових дій останньому лише за умови факту проходження військової служби в районі, де проводилось АТО, правові підстави відсутні.

Суд зазначає, наказом начальника Головного управління від 11.07.2018 № 417-ос продовжено термін перебування позивача у розпорядженні з 05.07.2018 до 10.07.2018, та надано останньому доступ до державної таємниці та призначено оперуповноваженим за рахунок посади старшого оперуповноваженого в ОВС 1 сектору 2 відділу головного відділу контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки 3 управління ГУ.

В матеріалах справи наявна копія письмової відповіді від 08.05.2018 № 78/К-285с/78/5/53 щодо розгляду Головним управлінням за дорученням керівництва СБУ звернення ОСОБА_1 від 24.04.2018 щодо розірвання контракту про проходження військової служби, у задоволенні якого останньому було обґрунтовано відмовлено.

17.09.2018 року позивач керуючись положеннями ч. З ст. 26 Закону України «Про державну таємницю», п. 80 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 393/ДСК, щодо скасування допуску до державної таємниці на прохання громадянина протягом 3 днів з часу звернення, подав рапорт начальнику Головного управління № 17/31/25/5996 про скасування наданого йому допуску до державної таємниці.

20.09.2018 наказом начальника Головного управління №468/ДСК позивачу припинено доступ та скасовано допуск до державної таємниці.

Зважаючи на неможливість подальшого перебування позивача на посаді оперуповноваженого за рахунок старшого оперуповноваженого в ОВС 1 сектору 2 відділу головного відділу контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки 3 управління ГУ через скасування останньому, на його вимогу, доступу та допуску до державної таємниці, позивача зараховано у розпорядження начальника Головного управління з 20.09.2018 до 19.11.2018 за пп. «є» п. 48 Положення (наказ т.в.о. начальника ГУ від 20.09.2018 № 574-ос).

15.11.2018 наказом начальника Головного управління № 667-ос позивача призначено співробітником за рахунок посади старшого співробітника сектору господарського забезпечення Головного управління (м. Краматорськ Донецької області), тобто на посаду, проходження військової служби на якій, не пов'язано з державною таємницею.

11.04.2019 наказом Голови СБУ № 464-ос лейтенанта ОСОБА_1 звільнено з посади співробітника за рахунок старшого співробітника сектору господарського забезпечення Головного управління та зараховано у розпорядження начальника УСБУ в Миколаївській області з 11.04.2019 до 10.05.2019 року.

21.04.2019 наказом начальника Головного управління № 172-ос позивача виключено зі списків особового складу ГУ з 21.04.2019 року.

Таким чином суд приходить до висновку, що, за період з 30.04.2018 по 21.04.2019 року позивач проходив військову службу в Головному управлінні та виконував службові обов'язки за посадою. Заходи ЗНБО позивач не здійснював, оскільки не залучався до здійснення заходів ЗНБО, не виконував завдань та не перебував у підпорядкуванні керівництва штабу операції ОС.

Для оформлення документів та надання статусу учасника бойових дій останньому лише за умови факту проходження військової служби в районі здійснення заходів ЗНБО (Донецька та Луганська області), правові підстави відсутні.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», антитерористична операція - комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників, забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичної діяльності; боротьба з тероризмом - діяльність щодо запобігання, виявлення, припинення, мінімізації наслідків терористичної діяльності; район проведення антитерористичної операції - визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких

проводиться зазначена операція; режим у районі проведення антитерористичної операції - особливий порядок, який може вводитися в районі проведення антитерористичної операції на час її проведення і передбачати надання суб'єктам боротьби з тероризмом визначених цим Законом спеціальних повноважень, необхідних для звільнення заручників, забезпечення безпеки і здоров'я громадян, які опинилися в районі проведення антитерористичної операції, нормального функціонування державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій.

Пунктом 4 Порядку №413 від 20.08.2014 встановлено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення; для осіб, які залучалися до проведення антитерористичної операції на строк менше ніж 30 календарних днів, - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів.

Позивач такого наказу суду не надав.

Надані позивачем документи не свідчать про його безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення.

Таким чином, надані сторонами та наявні в матеріалах справи документи свідчать про виконання позивачем службових обов'язків під час проходження військової служби у районі проведення АТО.

Виконання службових обов'язків в містах, які відносяться до зони проведення антитерористичної операції не свідчить про виконання позивачем конкретних завдань, пов'язаних з його безпосередньою участю в проведенні антитерористичної операції.

Аналогічна правова позиція висловнена у постанові Верховного Суду від 03.08.2018 року по справі № 805/1751/15-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Позивач не довів суду, що відповідач діяв протиправно, тому позов задоволенню не підлягає.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262,263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (вул. Ярослава Мудрого, 56, м.Краматорськ, Донецька область,84300 код ЄДРПОУ 0001504) - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. П. Фульга